Oroszország a világ legnagyobb országa, amely 11 különböző időzónát fed le. Ez elég nagy hely ahhoz, hogy sok kutyafajta kifejlődjön és vannak is bőven. Az orosz kutyafajták egyedülállóan kifejlődtek, hogy túléljék a durva orosz éghajlatot, és mindannyian különböző célokat szolgálnak.
Itt van 10 a népszerű orosz kutyafajták közül
1 – fekete orosz terrier
A fekete orosz terrier az 1940-es években alakult az akkori Szovjetunióban. Többnyire katonai munkakutya volt, és a megszállt országokból importált fajták sokaságának tenyésztésével jött létre, mint például az Óriás Schnauzer és a Rottweiler. Érdekesség, hogy 1957-ig a fekete orosz terrierek csak a moszkvai Red Star Kennelből származtak.
2 – Bolonka
A Bolonka egy orosz Bichon típusú kutya, amely két fajta kereszteződése, a Franzuskaya Bolonka és a Bolonka Zwetnaya. A fajták őse egy francia kutya volt a cári Oroszországban a 18. és 19. században, és főként a gazdag nők divatos társaként tenyésztették.
3 – Borzoi
A Borzoi, vagy az orosz farkaskutya, egy agár fajta, amely a 9. és 10. századból származnak vadászkutyaként volt tenyésztve. A Borzoit főként nyúlak, rókák és farkasok vadászatában segédeztek. Később kedvelt háziállatokká váltak.
4 – Kaukázusi juhászkutya
A kaukázusi juhászkutya, vagy a kaukázusi Ovcharka egy Molosser fajta, amely a Kaukázus-hegységből származik. A kaukázusi kutyák nagy része hasonló jellegű, és régiónktól függően csak kis mértékben változik, bár keresztezettek. A kaukázusi juhászkutyát az állattállomány őrzésére és őrkutyának tenyésztették, ismert az agresszív természetéről.
5 – Közép-Ázsiai juhászkutya
A közép-ázsiai juhászkutya az egykori Szovjetunióból származik, és zintén az állat- és vagyon őrzésére tenyésztődött. A fajtát gyakan használták a hagyományos kutyaviadalokon, ahol a kutyák gyakran komoly sérüléseket okoztak egymásnak. A pásztorok és gazdák sokszor egymás ellen állították ki a hímeket, hogy megtalálják a csoport legmeghatározóbb kutyáját, ami nem feltételnül jelentette azt, hogy ő a legagresszívabb.
6 – Laika – orosz kutya
A Laika egy Oroszországból származó vadászkutya, ismert volt a vadászati módszeréről, amelyet ugató megejelölésnek is neveztek, amelyben „rámutatott” a vadra az ugatásával. A fajtát négyféleképpen választották szét, és a 19. és 20. századig gyakran alkalmazták, amikor az iparosítás más típusú vadászkutyákat hozott Oroszországba.
7 – orosz spániel
Az orosz spániel 1951-ben lett szabványosítva, és különböző spánielek kereszteződéséből alakult ki. A Cocker spánieleket vadászatra használták Oroszországban, de kevéssé tudták alkalmazni őket, mert kis méretük nem tette őket igazán alkalmassá a durva orosz terepeken. A hosszabb lábú fegyveres kutyák tenyésztése hamar népszerűvé vált.
8 – orosz toy terrier
Az orosz toy terriert kizárólag Oroszországban tenyésztették, amíg politikai elszigeteltségük csökkent. Két típus létezik: egy sima és hosszú szőrzetű kutya, melynek különböző szabványai 1966-ban rögzültek. Az 1990-es évekig a fajta már a hazáján kívül is ismert volt, és a vasfüggöny leomlása után népszerűbbé vált. Eredetileg őrző és patkányfogónak volt szánva.
9 – szamojéd
A szamojéd eredetileg a szibériai samoyed emberek rénszarvas terelő és szánhúzó kutyája volt. Sűrű bundája meleg és biztonságos volt a rendkívül szigorú téli körülmények között. A legújabb kutatások megerősítették, hogy a szamojéd egyike a legősibb kutyafajtáknak, és több mint 3000 éve tenyésztik és képzik őket.
10 – szibériai husky
A szibériai husky az egyik legősibb kutyafajt, ami a különböző kutyafajták DNS elemzésével is alátámasztott. A szigorú szibériai éghajlaton szánhúzó és húzó kutyaként tenyésztették ki. A fajta segített az embereknek túlélni a sarki teleket. Az 1925-ös alaszkai diftéria (torokgyík) kitörése során népszerűsödött, amelyben egy szibériai Husky csapat képes volt szérumot szállítani több mint 600 mérföldön keresztül, amikor egyetlen más közlekedési mód sem tudta keresztüljárni az éghajlatot.