Kezdőlap Kutya betegségek 15 ok, amiért véreset kakil a kutya – véres széklet kutyáknál –...

15 ok, amiért véreset kakil a kutya – véres széklet kutyáknál – okai, felismerése és hogy előzhetjük meg

véreset kakil a kutya

Ha vért észlelünk a kutya székletében, annak számos oka lehet. Általában kétféle vért különböztetünk meg a kutya székletében – a Melena és a Hematochezia -, eltérő okok eredményeképpen, különböző tünetekkel. Ebben a cikkben igyekeztünk összeszedni a legtöbb információt, hogy megtudd mik lehetnek az okai a kutya véres székletének, hogy ismerd fel és hogyan előzhetjük meg.

 

 

Ha véreset kakil a kutya – tudnivalók

A vér az erekben található, tehát amikor bárhol máshol megjelenik a kedvenceinknél vagy azok környékén, természetes, hogy aggódunk.

Ha véres a kutya széklete, annak számos oka lehet és gyakran mellékes tünetei is lehetnek, de a kedvencünk szóban nem fogja tudni nekünk elmondani, ha baj van.

Ha vért találunk  a kutya székletében, akkor az első dolog, amit tennünk kell, hogy felvesszük a kapcsolatot az állatorvosunkkal.

Sokat segíthetünk az állatorvosunknak azzal, ha tisztában vagyunk vele, hogy hogyan kell leírni a véres széklet tüneteit.

 

Két típusa létezik a véres kutya székletének:

A Melena fekete vagy kátrányos, zselés vagy kávészerű. Ez a kutya felső emésztőrendszerének (gyomor, nyelőcső, felső vékonybél) problémáját jelzi. Ez tüdőproblémára is utalhat. A melena-vér sötétebb, mert a tápcsatornán keresztül emésztődik.

A hematokréziát (Hematochezia) élénkvörös megjelenés jellemzi. Az ilyen típusú vérzés a kutya alsó emésztőrendszeréből, vastagbéléből vagy végbéléből származik. Az ilyen típusú vér lehet a székletben vagy a szőrzeten a székletürítés után.

 

 

Hogyan lehet felismerni, ha véres a kutya sötét széklete?

Ha szabad szemmel nem látsz vért a kutya székletében, próbálj ki néhány dolgot:

  1. Helyezze a kutya székletét egy darab papírtörlőre.
  2. Ellenőrizd, hogy nincs-e rendellenesség a kutya székletében (pl. Eltérő alak, állag, szín, méret, tartalom).
  3. Figyeld meg, ha vöröses maradék van-e a székletben. Ha igen, akkor valószínűleg melena van jelen.
  4. Nyilvánvaló, élénkvörös vér jelzi a hematokréziát.

 

 

6 ok Melena esetén – kutya véres széklet

A melena (sötét vér) a kutya székletében súlyos egészségügyi problémákat jelezhet a kedvtelésből tartott állatoknál, ezért az állatorvosnak feltétlenül meg kell vizsgálnia.

 

1. Vérrögképződés

A fekete kátrányos széklet mellett a véralvadási rendellenesség olyan tüneteket is okozhat, mint a bíbor árnyalatú bőr (a bőr alatti vér jelzése). A patkánymérgezés a kutya belső vérzését okozhatja, valamint bizonyos betegségeket, például hemofíliát.

 

2. NSAID használat eredményeként fekélyek

Az NSAID  ok ( nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek ), például az Aspirin vagy a Rimadyl, vérszerűek, és hosszú távú alkalmazás esetén vérfekélyeket okozhatnak a kutya gyomrában. A széklet kátrányosnak jelenik meg, mert a vér az ürítés előtt már megemésztették.

 

3. Rák vagy daganatok

A polipok vagy vérző daganatok melena vérzést okozhatnak kutyáknál, különösen azoknál, akik öregednek vagy hajlamosak bizonyos típusú rákra.

 

4. Műtét utáni komplikációk

Ha kutyánknak nemrégiben műtéte volt, és kátrányos széklet látszódik, azonnal hívja az állatorvosát. Ez a belső vérzés jele lehet. A Melena akár 72 órával a műtét után is megjelenhet.

 

5. Pepto-bismol használat

A Pepto Bismol egyik mellékhatása kutyákban a sötét széklet. Ez a gyógyszer azonban hosszú távú alkalmazás után kutyák gyomorvérzését is okozhatja. Soha ne használja a Pepto-Bismolt hosszú ideig, kivéve állatorvos felügyelete alatt.

 

6. Vér lenyelése

Ennek oka lehet egy száj sérülése, amely miatt a kutyánk vért nyel, vagy ha a kutya nyalogatta a sebét, ami fekete széklethez vezetne.

Érdemes elolvasnod: Legjobb lazaolaj kutyáknak – minden amit tudni érdemes róla

 

 

kutya mérgezés

6 ok a hematochezia kialakulására egy kutya székletében

A kutya székletének hematokréziáját (fényes vér) szintén nagyon komolyan kell venni. A következő problémák közül egy vagy több lehet a tettes, de a teljes diagnózishoz mindig állatorvoshoz kell fordulnunk.

 

1. A parvovírus

Ez a súlyos állapot gyakran kölyökkutyákban fordul elő, és rossz szagú, véres hasmenéssel jár, hányással, étvágytalansággal és letargiával együtt. A parvovírus halálos lehet, és a feltételezett esetekben azonnal állatorvosi ellátásra van szükség.

 

2. Étrendi problémák

Kutya étrendjének megváltoztatása vagy egyéb változások, például a túladagolás vagy idegen tárgyak lenyelése, mind hematochezistát okozhatnak.

Ha kicseréljük a háziállat táplálékát, fokozatosan egy hét alatt, lassan tegyük meg, hogy elkerüljük a vastagbél gyulladását. Allergiák, az emberi ételekkel való táplálás vagy romlott ételek fogyasztása szintén élénkvörös vért eredményezhet a kutya székletében.

 

3. Paraziták

A különböző típusú férgek a hematochezia leggyakoribb okai a kutya székletében. Az olyan protozoák, mint a kokcidia (coccidia), egy másik belső parazita, amely vért okozhat a kutya székletében. Vigyünk ürülékmintát az állatorvoshoz, hogy meg tudják határozni, hogy ez lehet e az ok.

 

4. Vérzéses gastroenteritis

Ez az állapot nagy mennyiségű vért termel a kutya székletében, más tünetekkel, például hányással és hasmenéssel. Gyakran az ok nem ismert, de a kutyádnak intravénás folyadékokra és gyógyszerekre van szüksége, mielőtt a probléma elmúlna.

 

5. Feszültség

A menhelyre kerülés, utazás, vagy otthoni életük megváltoztatása a kutyáknál súlyos stressz kialakulásához is vezethetnek, amely vért okozhat a székletben vagy krónikus állapotnak, az úgynevezett kolitisznek.

Kapcsolódó: Miért remeg a kutya? Ezek a kutya remegés okai.

 

6. Rektális kérdések

Ha kutyája lenyel egy éles tárgyat, például botot vagy csirkecsontot, ezek megsérthetik az alsó bél vagy a végbél falát, amikor áthalad a kutya bélrendszerén. Ha apró idegen anyagot lát a kutya székletében, akkor a vérzésnek meg kell állnia, miután a tárgy teljesen áthaladt rajta.

Ha a kutyának az ürüléke egészséges formájú, és a felszínén élénkvörös vér van, ez a végbélpolip jele lehet. Ezek a rendellenes növekedések erősen vaszkularizálódtak és vérzést okozhatnak, amikor a széklet áthalad rajtuk. Az ilyen típusú polipok lehetnek belső és külsők egyaránt.

A végbél vagy az anális mirigyek sérülései hematochezistát is okozhatnak kutyákban.

Érdekelhet:  TOP 3 Legjobb kollagén kutyáknak – minden amit tudni érdemes róla

 

 

3 további ok, ha véres a kutya széklete

Bél elzáródása

Ha a kutyád vagy kölyökkutya evett valamit, amely nem tud könnyen áthaladni, akkor előfordulhat a bél elzáródása. Ezt a fajta állapotot daganatok, gyulladás vagy szűkülés is okozhatja. A bél elzáródása súlyos lehet, ezért azonnal fordulj az orvosához, ha gyanítod, hogy ez lehet a probléma.

 

Sérülés

Azoknál a kutyáknál, akiknél trauma vagy sérülés tapasztalható, véres széklet alakulhat ki.

 

Repedések

A vastagbél vagy a végbél gyulladása könnyeződést (repedéseket) okozhat, ami vért termelhet a székletben. Ez a betegség súlyos lehet, és állatorvos figyelmét igényli.

 

Következtetés

A kutya székletében lévő vért mindig komolyan kell venni. Legyen szó melena (sötét és kátrányos színű) vagy hematochezia (élénkvörös színű), legyünk figyelemmel a kutyánk más tüneteivel szemben, majd a lehető leghamarabb forduljunk állatorvoshoz.

Ha kutyád ezen állapotok egyikétől szenved, akkor más tünetek is megjelenhetnek. Figyeljük a kutya étvágyának, aktivitási szintjének és hozzáállásának változásait.

Hányás, hasmenés, étvágytalanság, gyengeség, vér a vizeletben és nehéz légzés jelenthet olyan súlyos állapotot, amely azonnali állatorvosi beavatkozást igényel.

Ha kutyája először mutat ilyen jeleket, és bármilyen gyógyszert szed, azonnal hagyja abba a gyógyszer szedését, és azonnal hívjuk fel az állatorvost.

Előző cikkCane Corso nevek – Rengeteg ötlet a kutyád elnevezéséhez
Következő cikkKit tekint a kutya a gazdájának?