Gondolkozol néha azon, hogy a kutyák ehetnek-e tésztát? Főleg miközben spagettit tekersz a villádra és a kutyád szinte kinézi a kezeidől az ételt.
Technikailag a kutyák nyugodtan ehetnek tésztát. De magas szénhidráttartalmú ételként nem ideális nekik. A tészta tartalmaz néhány fehérjét és vitamint is, például foszfort, káliumot és szelént.
Ezek a tápanyagok azonban megfelelőbb, alacsony szénhidráttartalmú élelmiszerekben is rendelkezésre állnak. A tésztát viszont általában mártással fogyasztják, ami már könnyen mérgező lehet kedvenced számára.
Ebben a cikkben megvizsgáljuk a tésztákat kutyák számára. Megtudjuk, milyen előnyökkel vagy kockázatokkal jár, ha szőrös barátainkat ezzel az olaszos alapanyaggal etetjük.
Tartalomjegyzék
Vajon főtt tésztát ehet a kutya?
Sokféle tészta létezik, de általában mindegyiknek ugyanaz a tápanyagtartalma.
A tészta szinte teljesen szénhidrát, de tartalmaz némi fehérjét és nagyon kis mennyiségű zsírt is.
100 gramm tészta 371 kalóriát, 13 gramm fehérjét, 1,5 gramm zsírt és 74 gramm szénhidrátot tartalmaz.
A tészta nagyon jó szelén-, betain-, folsav-, foszfor- és káliumforrás.
De mit jelent mindez a szőrös barátaink számára? Lehet adni a kutyáknak tésztát?
Mit kellene enni a kutyáknak?
Hogy megadjuk a választ a kérdésre, miszerint „Lehet -e a kutyáknak tésztát adni?” először ki kell találnunk, hogy egy kutya mit eszik.
Egy 2013 -ban publikált tanulmány arra törekedett, hogy felfedezze a házi kutyák tápanyag -preferenciáit. Felfedezték, hogy a kutyák előnyben részesítették a fehérjék, zsírok és szénhidrátok 30%, 63%és 7%-os étrendi arányát.
Más szóval, a kutyák a zsírokat részesítik előnyben az összes többi makrotápanyaggal szemben, ezt követik a fehérjék.
Egy hasonló tanulmány hasonló következtetésre jutott. Ezt a vizsgálatot hosszabb ideig végezték.
Felfedezték, hogy amikor a kutyáknak hosszabb ideig engedték, hogy szabadon válasszák meg az étrendjüket, az általuk elfogyasztott zsír mennyisége kissé csökkent, míg az elfogyasztott fehérje mennyisége emelkedett.
Ezt a változást úgy magyarázták, hogy része egy „lakoma vagy éhínség” mentalitásnak.
Más szóval, amikor először kaptak hozzáférést nagy mennyiségű zsírhoz, a kutyák telieszik magukat, felkészülve arra, hogy később nem biztos hogy lesz ételük.
Amikor az éhinség ideje soha nem jön el, és az étel változatlan maradt, a kutyák csökkentették az elfogyasztott zsír mennyiségét, és inkább a fehérjét fogyasztottak.
Az általuk fogyasztott szénhidrátok száma azonban továbbra is nagyon alacsony maradt. Ez arra utal, hogy nem szívesen választják a szénhidrátot mint tápanyagforrást.
A ragadozókat valójában úgy ,,tervezték”, hogy nagyon kevés szénhidrátot fogyasszanak, ez viszont a tészták szinte egyetlen alapanyaga.
A kiegyensúlyozott kutyaeledel minden szükséges tápanyagot biztosít, amire kutyáknak szükségük van, ezért nincs túl sok haszna, ha tésztát adunk enni kedvencünknek.
A tészta nem mérgező a kutyák számára, de úgy tűnik nincs rá szükségük.
Kapcsolódó: Milyen zöldséget ehet a kutya? + Amiket ne adjunk neki!
A tészta rossz a kutyák számára?
Lehet kutyának tésztát adni? Igen. A tészta jó a kutyáknak? Nem feltétlenül.
Tudjuk, hogy a tészta nem mérgező a kutyák számára, de ez nem jelenti azt, hogy egészséges kiegészítője az étrendjüknek.
Mivel a kutyás étrend főleg fehérjét és zsírt tartalmaz, a szénhidrátfogyasztás növelése negatív következményekkel járhat.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a magas szénhidráttartalmú étrenden élő kutyák valójában kevesebb tápanyagot vontak ki táplálékukból, mint azok, akik magas fehérjetartalmú, alacsony szénhidráttartalmú étrendet fogyasztottak.
A magas szénhidráttartalmú étrend a kutyák súlygyarapodásához is vezethet. Ez viszont más súlyos egészségügyi állapotokhoz is vezethet, például szívbetegségekhez, cukorbetegséghez, ízületi gyulladáshoz és rákhoz.
Fontos megjegyezni azt is, hogy a jutalomfalatok maximum a kutya étrendjének 10%-át tehetik ki.
Az emberekhez hasonlóan a kutyáknak is lehet ételallergiája. Ha mégis úgy döntesz, hogy adsz a kutyádnak egy kis tésztát, kezdd nagyon kis mennyiséggel, és figyeld a reakciókat.
Az allergiás reakció jelei lehetnek a hányás, hasmenés, viszketés, csalánkiütés és tüsszentés.
A tésztaszósz rossz a kutyák számára?
Mindezek csak a spagetti tésztára vonatkoztak.
A kutyák ehetnek sima tésztát anélkül, hogy megbetegednének? Igen, ha egy sima tésztadarabot ejtesz a padlóra, és a kölyök kutya felfalja, akkor nincs ok aggodalomra.
De ehetnek a kutyák tésztaszószt? Biztosan nem.
Soha ne adj a kutyádnak olyan tésztát, amelyen valamilyen mártás van.
Míg a különböző mártások különböző összetevőket tartalmaznak, sok mártás olyan dolgokat tartalmaz, amelyek mérgezőek a kutyák számára, például hagymát vagy fokhagymát.
Emiatt kerülni kell a mártással való etetést a kutyáknak. Ha a kutyád tésztaszószt eszik, azonnal fordulj állatorvoshoz.
A tészta jó a kutyáknak?
Mint látható, a kutyákat nem arra tervezték, hogy szénhidrátokon éljenek. Ezért a tészta nem nagyon passzol a természetes étrendjükhöz.
Ezzel együtt azonban a kutyák alkalmazkodtak ahhoz, hogy keményítőben gazdag étrendet ehessenek, amióta az emberek háziasították őket.
Ahogy a kutyák egyre több időt töltöttek emberi társaikkal, akik sok szénhidrátot fogyasztottak, alkalmazkodtak az étrendjükhöz.
Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szénhidrátok különösen egészségesek számukra, vagy hogy étrendjük nagy részét kellene alkotniuk.
Mint korábban említettük, a magas szénhidráttartalmú étrend valószínűleg súlygyarapodást és potenciálisan súlyosabb egészségügyi problémákat okoz.
Azokat a kevés tápanyagokat, amelyeket kutyád a tésztából nyerhet, szintén biztosítja a kutyaeledel, vagy akár egy másik, alacsony szénhidráttartalmú, tápanyagban gazdag táplálék. Nincs haszna tésztát adni a kutyának.
Tehát a tészta jó a kutyáknak? Nem, nem igazán.
A kutyák ehetnek főtt tésztát?
A kutyák ehetnek főtt tésztát mindaddig, amíg az sima tészta, és nem mártással borított.
Amint azt korábban elmondtuk, sok szósz a kutyákra mérgező dolgokat tartalmaz.
Még ha a forrás nem is tartalmaz nyilvánvalóan mérgező anyagokat, a savas ételek, például a tésztaszósz, felboríthatják a kölyökkutyák emésztését, amit szintén el kell kerülni.
Mi a helyzet a teljes kiőrlésű tésztával?
A teljes kiőrlésű tészta a kutyáknak megfelelő. Bár úgy hangzik, hogy egészségesebbnek és sokkal magasabb tápértékűnek kell lennie, valójában nagyon hasonlít a szokásos fehér tésztához.
Nem mérgező, de nem is kifejezetten egészséges táplálék.
Képes a tészta bármilyen egészségügyi problémát kezelni a kutyákban?
A tésztának nincs ismert egészségügyi előnye vagy gyógyító tulajdonsága a kutyák számára.
Jelenleg úgy tűnik, hogy semmilyen előnyöd nem származik abból, ha tésztával eteted a kutyádat.
Hogyan adjunk tésztát a kutyának?
Ha tésztát etetsz a kutyáddal, győződj meg arról, hogy az sima, szósz nélküli, és főtt.
A mártások kutyákra mérgező összetevőket tartalmazhatnak, a nyers tészta pedig kemény lehet az emésztőrendszerüknek.
Alternatívák a tésztára kutyáknak
- Uborka
- Pattogatott kukorica
Összefoglaló: Tészta és kutyák
Nagyon fontos kérdés a tészták és kutyák összeférhetősége.
A kutyák ehetnek sima tésztát? Igen.
A kutyák ehetnek tésztaszószt? Nem.
A sült tészta nem mérgező a kutyák számára, és bár nem természetes táplálék számukra, egy kicsi tészta itt -ott nem árt.
A tésztaszósz általában olyan ételeket tartalmaz, amelyek veszélyesek lehetnek a kutyákra, és mindenképpen kerülni kell őket.
Ne feledd, hogy annak ellenére, hogy a tészta biztonságos, az egy magas szénhidráttartalmú eledel, nagyon korlátozott tápértékkel a kutyák számára.
A kutyák inkább a magas fehérjetartalmú, és zsírtartalmú és alacsony szénhidráttartalmú étrendet részesítik előnyben.
A túl sok szénhidrát súlygyarapodáshoz vezethet, és akár a tápanyagok felszívódását is akadályozhatja kedvencedben.
Ha mégis úgy döntesz, hogy tésztát adsz a kölyöknek, azt csak nagyon alkalmanként tedd, és nem helyettesítheti a kutya szokásos, táplálkozási szempontból kiegyensúlyozott eledelét.
Források:
- Roberts. (2017). “Macronutrient intake of dogs, self‐selecting diets varying in composition offered ad libitum.” Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition.
- Food Data Central. (Accessed 2019). “Pasta, dry, enriched.” U.S. Department of Agriculture.
- Hewson-Hughes, Adrian. “Geometric analysis of macronutrient selection in breeds of the domestic dog, Canis lupus familiaris.” Behavioral Ecology. 2012.
- Axelsson, Erik. (2013). “The genomic signature of dog domestication reveals adaptation to a starch-rich diet.” Nature Journal.
- Chiofalo, B. (2019). “ Grain free diets for utility dogs during training work: Evaluation of the nutrient digestibility and faecal characteristics.” Animal Nutrition.
- Williams, K. 2018. “Obesity in Dogs.” VCA Hospitals.