Egy 2016-os felmérésben (The Association for Pet Obesity Prevention (Állat-elhízás Megelőzésének Szövetsége)) a kutyák több mint 53,9%-át találták túlsúlyosnak, azért a súlyhiányos kutyából is sok van. Ez az egészségükre és az élettartamukra nézve veszélyes lehet. Mielőtt megtanulnánk, hogyan működhet egészségesen a kutya hízlalása, fontos helyesen meghatározni és kideríteni, hogy miért lehet egy kutya súlyhiányos.
1. Hogyan Állapíthatom Meg, Hogy a Kutyám Súlyhiányos-e?
Testsúly kategorizálás
Ez egy kiváló eszköz arra, hogy meghatározzuk, hogy a kutyának – a bordái, a gerince és a csont szerkezete alapján – megfelelő mennyiségű testzsírja van-e.
- Ha a kutya súlyhiányos, a bordák könnyen láthatóak és érezhetőek. A derékvonal is jobban dől valamelyik irányba.
- Egy egészséges kutya bordáit és gerincét nem lehet könnyen látni. Az ilyen kutya izmos megjelenésű, és a derékvonala nem görbe.
2. Miért Súlyhiányos a Kutyám?
A kutyák több okból kifolyólag is lehetnek súlyhiányosak. Fontos, hogy kitaláljuk, mi okozza a kutya súlyhiányát és, hogy hogyan tudjuk a problémát haladéktalanul megoldani.
Íme egy részletes lista a lehetséges okokról, hogy miért lehet egy kutya súlyhiányos:
Betegség
- Allergia
- Cukorbetegség
- Limfóma
- Májbetegség
- Vesebetegség
- Szívbetegség
- Addison-kór
- Gyulladásos bélbetegség
- Fogproblémák
- Alultápláltság
- Paraziták
- Vemhesség
- Életkor
Válogatós Evés
- Az Eledel Márkája
- Az Eledel Típusa
- Az Eledel Elhelyezése
- Etetési Idő
Stressz
Gyenge Minőségű Kutyaeledel
Ha már rájöttünk, hogy a kutya súlyhiányos és, hogy miért az, olvasd el a nyolc egészséges módot kutyák hizlalására.
- Kiváló Minőségű Kutyaeledel
- Konzisztens Etetési Rend
- kutya Etetési Tippek
- Táplálékkiegészítők
- Testmozgás
- Preventív Gondozás
- Alapvető Egészségtudatosság
- Szakszerű Tanács Kérése
Kapcsolódó cikk: Miért nem eszik a kutya – lehetséges okok és megoldások
Kutyák Hízlalása – 8 Egészséges Módszer
1. Kiváló Minőségű Kutyaeledelek
Az eledel fajtája, amelyet a kutyusnak adunk, a kutya egészségi állapotának szerves részét képezi. A jó minőségű eledelek segítenek nekik, hogy testzsírt szedjenek fel és segítenek nekik hozzájutni a számukra szükséges tápanyagokhoz. Ha a kalória helyett az eledel tápértékére összpontosítunk, az segít nekik abban, hogy egészségesen szedjenek fel súlyt.
A rossz minőségű kutyaeledelek nem tartalmaznak elegendő ásványi anyagot, vitamint és élelmi rostot ahhoz, hogy segítsenek a kutyának megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jutni. A magasabb minőségű eledelekkel ellentétben a gyenge minőségű kutyaeledelek mesterséges pótlóanyagokból állnak, amelyekről azt mondják, hogy számos problémát okoznak a kutyáknak.
A mesterséges adalékanyagokat a költséghatékonyságuk miatt használják fel, hogy növeljék velük a megtermelhető kutyaeledel mennyiségét, mert a táplálóbb és természetes összetevőkhöz képest olcsóbbak.
Megjegyzés: Soha nem szabad kutyáknak nagy mennyiségű emberi ételt adni. Ha egy kutya asztali maradékokat vagy nagy mennyiségű emberi ételt kap, az károsíthatja az emésztőrendszerét, és esetleges problémákat okozhat, például hasnyálmirigy-gyulladást.
Érdekelhet: Mit nem ehet a kutya?
2. Etetési Rend
Egy étkezési rend létrehozása, amely 3-4 kis étkezést tartalmaz a nap folyamán, segít a kutyának megkönnyíteni az étel megemésztését. Négy óránként is megpróbálhatjuk etetni, de ne lépjük túl a 6 órát az etetések közt. A kisebb étkezések lehetővé teszik számára, hogy gyorsabban eméssze meg az ételt, ami pedig gyorsabb anyagcserét is eredményez.
Egy konzisztens etetési rend lehetővé teszi a kutyus számára, hogy egy új étkezési tervhez alkalmazkodjon. Ez nekünk a gazdák számára is lehetővé teszi, hogy nyomon kövessük azt, hogy mennyi eledelt fogyaszt el. Egy új etetési rend bevezetése időbe telik, így a türelem kulcsfontosságú.
Azt se feledjük, hogy minden kutya más, így lehet, hogy eltérő formában vagy eltérő időpontban kell egy kutyának eledelt adni, attól függően, hogy a kutyus mikor éhes és, hogy hogyan reagál egy új rutinra. Ne felejtsük el lassan, egy bizonyos idő alatt integrálni az új eledelt a régi eledellel, így az nem fogja a gyomrát elrontani.
Kapcsolódó cikk: Mennyit egyen a kutya egy nap?
3. További Etetési Tippek a kutya hízlalására
Csakúgy, mint az emberek, a kutyák is élvezik és meg is érdemlik időről időre a különleges csemegéket. Fontos, hogy ne adjunk túl sok jutalomfalatot egy kutyának, mert ez még viselkedési vagy egészségügyi problémákhoz vezethet.
A jutalomfalatok fokozatos bevezetése lehetővé teszi a kutya emésztőrendszerének, hogy alkalmazkodjon és ezzel, egy a táplálkozás és a jutalomfalatok közti kellemes egyensúly jöhet létre.
Nézze meg alább hogyan lehet elérni, hogy a kutya alig várja az etetési időt vagy a különleges falatokat:
Magas Kalóriatartalmú Falatok (Száraz eledelekhez is hozzáadhatóak)
- Túró
- Csirkemáj
- Tonhal
- Nyers hús
- Tök
- Édesburgonya
- Lazacolaj
- Sajt
- Mogyoróvaj
4. Táplálékkiegészítők és a kutya hízlalása
Ha a kutyának jól kiegyensúlyozott étrendje van, a kutya-táplálékkiegészítők támogathatják az étrendjét, attól függően, hogy milyen eledelt eszik és, hogy milyen étrendet követ.
Az állatorvosunknak kell meghatároznia, hogy pályázhat-e táplálékkiegészítőre, mielőtt még bevezetnénk bármiféle táplálékkiegészítőt.
A túlzott mennyiségű vitamin és ásványi anyag mérgező lehet a szervezetének. A dehidratáció, az ízületi fájdalom, a hasmenés és a vérproblémák csak néhány tünet azok közül, melyek előfordulhatnak.
Ha a táplálékkiegészítők nem alkalmasak a kutyusunk számára, a B-vitaminban gazdag eledelek egy nagyszerű alternatíva a táplálékkiegészítőkre.
5. Testmozgás
Miért kellene edzenem a kutyámat, ha hizlalni próbálom?
A súlyhiányos kutyáknak edzeniük kell, hogy több izmot építsenek és, hogy növeljék az étvágyukat. Ne feledjük, hogy csak fokozatosan vezessük be a testmozgást a rutinjába, hogy nehogy sérülés legyen belőle a végén.
Tegyük szórakoztatóvá a testmozgást a mi és a kutyusunk számára is. Íme néhány szórakoztató tipp a kutyusunk mozgásra ösztönzésére!
Szórakoztató Módok Arra, Hogy A Kutyussal Aktívak Legyünk!
- Séta a környéken
- Látogassunk el egy helyi kutyaparkba
- Csatlakozzunk egy agility csoporthoz vagy osztályhoz
- Eldobós játék
- Találka egy másik kutyával, hogy játszhasson vele
- Menjünk el kirándulni, vagy gyalog vagy futva
- Menjünk el bundás barátunkkal úszni
- Építsünk egy akadálypályát
6. Preventív Gondozás
Paraziták
Szoros összefüggés van a paraziták és a súlyhiányos kutyák között, ezért feltétlenül szednie kellene valamilyen állatorvos által felírt féregtelenítőt. Ha egy kutyusban paraziták vannak, azok megfertőzik a kutya emésztőrendszerében lévő eledelt és tápanyagokat.
Fogászat
A rossz fogápolás hozzájárulhat egy kutya súlyhiányosságához, ezért fontos gondoskodni arról, hogy egészséges fogazata legyen. A kutyák fogainak hetente legalább háromszori megtisztítása, és egy rendszeres foghigiéniai rutin betartása egy biztos mód a megfelelő, preventív fogápolásnak a biztosítására.
Fogászati termékek vásárlásakor bizonyosodjunk meg arról, hogy a fogkefe és a fogkrém kifejezetten kutyák számára készült. Vannak még szájöblítők is és gélek is, amelyek olyan lepedék ellenes fertőtlenítőből állnak, ami szintén hasznos lehet.
A nyersbőr rágnivalók és más rágnivaló játékok is kiválóak a kutyák fogai egészségének megőrzésére.
Ha nyersbőr rágnivalót veszünk, bizonyosodjunk meg arról, hogy az megfelel a kutya fajtájának és méretének. Fulladásveszélyes is lehet, ha nincs a kutya megfelelően felügyelve.
Ha rágójátékokat keresünk, akkor gumi játékokat, fogápoló csemegéket és bikacsököt is érdemes keresni. Más rágójátékok, mint például az állati rágnivalók vagy a teniszlabdák még problémákat okozhatnak és veszélyesek lehetnek.
7. Alapvető Egészségtudatosság
Ha jól ismerjük a kutyánk normális viselkedését, könnyebb felismerni, ha valami nincs rendben. Ha mindennap megfigyeljük a viselkedését, az segít a kutyánkat jobban megismerni.
A naplóvezetés egy kiváló módja annak, hogy nyomon kövessük a viselkedésével kapcsolatos észrevételeket, és így az állatorvost is könnyebben tudjuk tájékoztatni az esetleges változásokról.
Érdemes beszerezni egy a kutyánk fajtájáról szóló segédkönyvet. Rengeteg olyan információforrás található, melyek olyan bizonyos fizikai, érzelmi és viselkedési jellemzőket ismertetnek, amelyek a kutyánk fajtájára jellemzőek vagy éppen nem jellemzőek.
8. Kérjünk Orvosi Véleményt
Összességében fontos, hogy beszéljünk az állatorvosunkkal, mielőtt a kutya étrendjét és életmódját drasztikusan módosítanánk. Feltétlenül szükséges az állatorvos rendszeres látogatása, és a preventív gondozás és az oltások fenntartása.
Ha orvosi véleményt kérünk, attól nem csak a lelkünk könnyebbülhet meg, de még abban a tudatban is lehetünk, hogy a kutya javát szolgáló legfontosabb dologról már gondoskodtunk.
- Teljes orvosi vizsgálat
- Ürülékvizsgálat
- Vizeletelemzés
- Vérvizsgálat