Kezdőlap Kutya betegségek Mit jelenet, ha a kutya orra száraz repedezett?

Mit jelenet, ha a kutya orra száraz repedezett?

kutya orra száraz repedezett

Valószínűleg már mindenki hallotta a mondást, miszerint, ha száraz a kutya orra, akkor beteg. És habár az orr szárazsága összefüggésben állhat valamilyen egészségügyi problémával, nem feltétlenül jelenti egyértelműen, hogy baj van a kutyával. Van erre is néhány lehetséges magyarázat.

 

 

A kutya száraz orrának mítosza

A kutya orr általában azért nedves és hideg, mert az állat teszi olyanná azáltal, hogy folyamatosan nyalogatják. A nedves orr segíti őket abban, hogy könnyebben érezzék a szagokat és megfigyelhessék, azok irányát.

Éppen ezért lehet szokatlan egy száraz és meleg orr, ami azt feltételezi, hogy valami nincs rendben az állattal. Ez az elképzelés valószínűleg oda vezethető vissza, hogy létezik egy komoly kutyabetegség, ami egykoron igen elterjedt volt, ennek egy előrehaladott tünete a száraz és repedezett orr. A védőoltásoknak köszönhetően mára szerencsére ez már elég ritka.

 

 

Mik lehetnek az okai a kutya orrszárazságnak?

Most, hogy tisztáztuk, hogy a kutyusok orrának hőmérséklete és nedvessége semmilyen kapcsolatban nem áll az egészségügyi állapotával, sorra tudjuk venni azokat a tényeket, amelyek igenis befolyásolják a tapintását.

 

1. Alvás

Hacsak a kutyusod nem nyalogatja az orrát álmában, nagy a valószínűsége, hogy száraz orral fog ébredni. Ezzel pedig nincs is semmi gond, amíg az ébredést követő néhány percben a nyalakodásával újra be nem nedvesíti azt.

 

2. Dehidratáció

A száraz orr a dehidratációt jelezheti előre. Mindig legyen elől neki friss, hideg ivóvíz. Amennyiben van kitéve a táljába, ő azonban mégsem iszik, az már adhat okot aggodalomra és jelezhet előre egészségügyi problémát, ilyenkor szükségessé válthat egy látogatás az állatorvosnál.

 

3. Meleg levegő

A meleg levegő hasonlóan hat az ő orrukra, mint a mi torkunkra. Pont, mint amikor a hideg téli reggeleken száraz szájjal ébredsz, azt is a fűtőtestből kiáramló meleg légtömeg generálta. Egy idő után mindkettő magától rendeződik.

 

4. Allergia

A kutyák esetében az allergia sokszor okoz orrszárazságot, ami főleg télen jelentkezik. Amennyiben tapasztalsz egyéb tüneteket is, mint a tüsszögés, orrfolyás, köhögés, a vöröslő szemek vagy a kiütések, mindenképpen érdemes állatorvossal megvizsgáltatni és gyógyszereket kiváltani a kezelésére. Ilyenkor szerencsés egy kevés, kókuszolajjal, olívaolajjal vagy vazelinnel lekezelni az orrát, mert ha túl sokáig marad szárazon a bőr elkezd berepedezni.

 

5. Napégés

A napégés is okozhat orrszárazságot. Mielőtt a szabadba indulnál tegyél egy keveset, a kifejezetten kutyák számára készült fényvédőt az orrára, ezzel védve a napsugárzástól. Rengeteg speciálisan a négylábúaknak készült termék közül választhatsz, de a célnak akár egy babanaptej is megfelel.

 

6. Műanyag

A száraz kutyaorrnak az oka akár egy műanyag tál is lehet. Sok kutyus szervezete nem bírja a műanyagot. Ráadásul, nem régiben több kutatás is kimutatta, hogy a műanyag a kutyák szervezetére több okból is károsan hat. Cseréld le rozsdamentes acélra vagy kerámiára, illetve a műanyag játékaitól is szabadulj meg.

 

 

Mikor aggódjunk?

Az orrszárazság miatt ritkán kell igazán aggódni, ám ha hányással, hasmenéssel vagy letargiával párosul, akkor már lehet a tünete valami igazán súlyos dolognak.

A száraz orr és szem is lehet az előjele a láznak. Ilyenkor, illetve ha változások állnának be az étvágyában vagy a viselkedésében, mindenképpen fordulj szakemberhez.

Általánosságban azonban elmondható, hogy a leggyakoribb indokai a kiszáradás, az allergia és a napégés. Abban az esetben, ha kedvencünk orra hámlik vagy berepedezett, akkor az orvos rendelhet el további vizsgálatokat, annak megállapítására, hogy nincs-e autóimmun betegség (pemphigus vagy lupus) vagy hiperkeratózis a háttérben.

A pemphigus egy bőrbetegség, ami középkorú macskákra és kutyákra jelent veszélyt. Ilyen esetekben a pofájukon, az orrukon és a fülükön a bőrük megvastagszik és kéreg alakul ki, mancsukon is hasonló folyamat játszódik le, illetve be is repedhet.

A betegség kialakulásában az étrend és a környezet is közrejátszik, ilyenkor az állatok immunrendszere nem képes ellenállni az idegen behatásoknak. Szerencsére a pemphigus semmilyen más belső szervet nem károsít.

A lupus a kutyák esetében, discoid lupus erythematosusként (DLE) is ismert, amennyiben az arcuk, fülük és az orruk körüli bőrt érinti akár jóindulatú is lehet.

A szisztémás lupus erythematosus (SLE) azonban életveszélyes is lehet. Mindkettőnek lehet a tünete a száraz orr. Az utóbbi együtt jár ízületi gyulladással, letargiával, fokozott szomjúsággal és étvágytalansággal.

További vizsgálatokkal kideríthető, hogy fennáll e vérszegénység vagy megnagyobbodott-e esetleg valamelyik belső szerv. A lupus kezelése attól fog függni, hogy mi a felállított diagnózis.

A hiperkeratózis akkor fordul elő, ha a kedvencünk szervezete túl sok keratint termel. A Golden Retrieverek, Labradorok, Ír terrierek, Bordeaux-i dogok és Bedlington terrierek esetében ez gyakori genetikai rendellenesség. Ilyenkor a lábfej és az orr megkeményedik, megvastagszik és kiszárad.

A kór teljes egészében nem kezelhető, de vannak módok, hogy az állapotot mérsékeljük. Léteznek speciális balzsamok az orra, mancsra és a fülekre, hogy a repedezettség csökkenjen.

Kapcsolódó:  Mit csinálj, ha sárgát hány a kutya?

 

Az kutya orrszárazság természetes kezelése

Amikor az állatorvos megállapítja a bőrprobléma okát, nagy valószínűséggel fel fog írni valamit vagy javasolni fog egy praktikát a probléma kezelésére. Természetes anyagok használatával is csökkenthető a kellemetlenség.

Az alábbi természetes hatóanyagokat alkalmazhatod külön-külön, de vegyítve is, mind enyhítik az orrkörnyéki szárazságot.

Mandula olaj – Bár kissé drága, ez az olaj szupergyorsan felszívódik a bőrbe, vitaminokat és ásványi anyagokat juttatva be a felszín alá, ezzel rövid időn belül enyhítik a kellemetlenségeket.

Ricinusolaj – A 90%-os ricinussav elősegíti a bőr gyógyulását. Azonban ügyeljünk a mennyiségre, mert könnyen hasmenést okozhatunk vele.

Kókuszolaj – Ez az olaj képes enyhíteni a kiütéseket, a bőrpírt és a viszketést. Éppen ezért nyugodt szívvel használd a kutyus száraz orrán is. Akár kókusz balzsamot is készíthetsz házilag.

Olívaolaj – Tökéletes hidratáló megoldás a kutyák orrára és még az illata is jó. Meg van rá az esély, hogy a kedvencünk megkóstolja, ahogy a pofájára kenünk belőle, de nem lesz miért aggódnunk, hiszen ez teljesen biztonságos a kutyák számára is. Az olívaolaj mélyen behatolhat a bőrbe, így hosszan tartó nedvességet biztosít.

 

Különösen télen kell óvnunk a házikedvenceink orrát a kiszáradástól, hiszen ez könnyen kirepedezhet, akár sebes is lehet, ami fertőzésekhez is vezethet. Helyes táplálkozással, hidratációval és odafigyeléssel nagyrészt megelőzhető a szárazság.

Előző cikkMiért hány a kutya evés után? Okai, és amikre figyelni kell!
Következő cikkKutya székrekedés – Mit kell tenni ha a kutya nem tud kakilni?