Az akita vagy akita inu egy nagytestű és erős kutyafajta, nemes és megfélemlítő jelenléttel. Eredetileg a hűség és a nemesség őrzőjeként tartották a feudális Japánban. Szintén ismert volt, mint aki részt vett a nyomkövetésben és a vaddisznó, fekete medve és szarvas vadászatban.
Bátor és hűséges őre a családnak, nem hátrál meg a kihívások elől és nem túl ijedős. Ha megfelelően képzik és szocializálják, akkor egy tisztelettudó, szeretetteljes és szórakoztató kutya.
Nem jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Az sem feltétlenül igaz, hogy minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Nem a legjobb választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Az akita egy érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
Kiválóan tűri a hideg időjárást, a meleget azonban kevésbé tűri jól.
Nagyon barátságos és ragaszkodó a családjával szemben. Azonban nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
A gyermekekkel szemben kevésbé barátságos. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal szemben kevésbé barátságos, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ő nem az a kutya, aki azonnal bizalmába fogadja az idegeneket, kevésbé barátságos a számára ismeretlenekkel.
Sokat vedlik. Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sok fésülést igényelnek, ez egy igazi kihívás. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Az egészségesebb fajták közé tartozik. Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Nevelése kitartást igényel. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Átlagos intelligenciával rendelkezik. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Sokat ugatnak. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
Az akita sok mozgást igényel, nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve, ezért a kóborlásra is hajlamosak.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Az akita egy nagy, vaskos kutya, határozott erőteljes megjelenéssel. Viszonylag nagy fejével ellentétben kicsi, háromszög alakú szemek jellemzik. Magabiztos és masszív kiállásával, a puszta erőteljes megjelenésével egy elrettentő jelenség a bajt okozóknak.
Ez a fajta híres a megingathatatlan hűségéről a gazdája felé és meglepően édes és gyengéd a többi családtaghoz is. Képzeljünk el egy imádnivaló testőrt, aki követ minket szobáról szobára, akinek az életcéljának tűnik, hogy egyszerűen csak a gazdit szolgálja.
Bátor és természetes őrzője a családnak. Makacs és akaratos, nem fog meghátrálni a kihívásoktól. Általában nem ugat, hacsak nincs rá jó oka, de úgymond szívesen énekel, szórakoztatóan morog, nyög, nyüszög és motyog. Ezek annyira jellemzőek az akitára, hogy egyes tulajdonosok úgy vélik, ahogy az orra alatt morog, hogy magában beszél, míg mások szerint így fejezi ki a véleményét.
Bár ezek a kedves beszédes vonások kerültek bemutatásra a családban, azonban az akita gyakran zárkózott és csendes a látogatókkal. Természetesen óvatos az idegenekkel, de barátságos a vendégekkel, amíg a tulajdonos otthon van.
Szocializálását érdemes elkezdeni már kiskutya korban, később már ez nehezebb feladat, azonban lehet dolgozni rajta. Azonban nem árt észben tartanunk, hogy az akita az egy akita marad…ő nem egy party állat.
Az akita egy rossz szokása
Az akita egyik egyedi vonása a rágás. Az akita szeret a szájában hordani dolgokat, ami magába foglalja a csuklót is. Ez nem agressziót jelent, hanem egyszerűen egy így kommunikálja velünk, hogy szeret. Odavezethet minket a pórázhoz, ha sétálni akar, vagy számos más hasonló, ami éppen a kis értelmes buksijában jár.
Sok tulajdonost elbűvölt ez a rágási szokás, de ha bosszantónak találjuk csak adjunk neki valami munkát amivel lefoglaljuk ezt a szokását. Ő szívesen fogja nekünk hozni az újságot, vagy éppen a papucsunkat, de ha kell egy gomb megnyomásával az emailjeinket is letölti.
Az akita inu különös szokása:
Az akita több mindennel is bizonyítja, hogy ő egy szokatlan kutyafaja, ilyen pl. a teste nyalogatása, mint ahogy egy macska teszi. És ez nem csak az egyetlen macska jellegű szokás, ilyen pl. a tigrishez hasonlító viselkedés, aki a prédáját csendben, testét szorosan a földhöz nyomva lesi a „prédáját”. Nem úgy mint egy kutya, hogy morog és ugat figyelmeztetésként, mielőtt akcióba lépne.
Az akita felépítése
45 kg vagy több, egy erős és izmos jószág. Ez egy domináns fajta és ő meg is fogja próbálni, hogy domináljon minket. A megfelelő képzés elengedhetetlen és kell is végeznie a kutyatulajdonosnak. Mivel az akita annyira hűséges a gazdihoz, hogy egy kutya tréner beillesztése a tréningekbe nem működik általában.
Mielőtt egy akitát vennénk magunkhoz, nagyon fontos, hogy időt szánjunk arra, hogyan is képezhető ez a fajta. Nem reagál jól a kemény képzési módszerekre. Ha a képzés tisztelettudó, a kutya is tisztelni fog.
De el kell fogadnunk, hogy a képzés hosszabb időt vesz igénybe, mint a többi fajtánál. Bár rendkívül intelligens, a makacssága is része a személyiségének és ez zavarhatja és fogja is a képzést. A legjobban akkor tesszük, ha sok sok házifeladatot gyűjtünk ki a kutyus képzéséhez, amit majd alkalmazni tudunk.
Az akaratosság és a határozottság ellenére egy nagyon szociális kutya, akinek szüksége van sok együtt töltött időre a családjával. Ő nem egy otthonülős fajta. A társaság egy kézben jár a hűséggel, és ez az ami jellemzi ezt a fajtát. Ha azt tervezzük, hogy akitánk a családon kívül éljen, elveszítjük mindazt ami a fajta lényege. A magányos és unatkozó akita rombolóvá és agresszívvá válik.
Megfelelő lehet az akita kutya első kutyatartóknak?
Az akita nem ajánlott első kutyatartóknak, azoknak akik csak egy kutyát akarnak a kertben, vagy azoknak akik nem hajlandóak vele foglalkozni. De az a tulajdonos, aki tud és fog is időt, energiát szánni a kutya megismerésére és a megfelelő képzésére, a jutalom egy édes, intelligens társ lesz, rendíthetetlen hűséggel.
Amerikai és japán akita:
Amellett, hogy minden egyéb szempontot figyelembe veszünk, el kell döntenünk, hogy melyik akita fajtát is választjuk.
A japán akita lényegesen kisebb, a magasság és a súlyát illetően, mint az amerikai akita – ez akár 10 kg is lehet. A japán akita szeme mandulavágású, míg az amerikai szeme háromszög.
Ezek akkor érdemes fontolóra vennünk, ha a kutyával versenyeken is szeretnénk indulni, mivel a japán és amerikai versenyeken más jegyeket vesznek figyelembe, mint pl. a kutya fejének színe.
A természetes vadász képessége jól használható a különféle feladatok teljesítéséhez. Napjainkban még mindig vadászik és képes sakkban tartani a vadat, amíg a vadász meg nem érkezik. Rendkívül ügyesen követ és a macskaszerű mozdulatai teszik őt tehetséges vadásszá.
Az akita jellemzői:
Ahhoz, hogy egy egészséges állatunk legyen, soha ne vásároljunk egy kutyát felelőtlen tenyésztőtől, „kölyök gyárból” vagy kisállat kereskedőtől. Találjunk egy jó hírű tenyésztőt, aki rendelkezik egy jó tenyészállat genetikával, egészségügyi feltételekkel és a jó temperamentummal.
Az akita agresszív másik kutyákkal és különösen hajlamosak az azonos neműekkel.
Nem jó választás az első kutyatulajdonosoknak.
A pozitív szocializáció és a következetes képzés elengedhetetlen az akitának. Ha nem megfelelően bánnak vele, vagy kezelik, a kutya agresszívvá válik.
Az akita üldözi a többi háziállatot a házban.
Vedlik, sokat!
A hosszan tartó szemkontaktust kihívásnak tartják és agresszívvá válnak.
Az kita képzése kíhívás, megköveteli a türelmet, a megértést és tapasztalatot. A legjobb, ha a tréner a fajta ismerője, de mindenképp saját magunk edzük.
Akita inu története
Az akita az Észak –Japánban található Akita tartományról kapta a nevét, ahol úgy vélik, hogy onnan származik a kutyafajta. A létezése 1600-as évekre nyúlik vissza, amikor a japán becsületet védte és szintén, mint szárnyas és nagyvad (köztük medve) vadászkutya volt ismert.
Ez a bátor fajta Helen Keller által lett bemutatva amerikában. A japánok nagy becsben tartották Helen Kellert, akitelvittek, hogy megmutassák neki Hachiko szobrát. Hachiko egy akita, aki világhírnevet szerzett a hűségével az 1920-as években. Hachiko gazdája egy tanár, aki minden nap 3 órakor találkozott a hűséges kutyájával a vasútállomáson. A tanár halála után Hachiko hűségesen folytatta a napi virrasztást a gazdájára várva, egészen a 10 év múlva bekövetkező saját haláláig.
Amikor Helen Keller kifejezte, hogy ő is szeretne egy akitát, megajándékozták egy kölyökkel, így került az első akita amerikába. Kellert mélyen elszomorította, amikor a kis akita fiatalon meghalt szopornyicában. Amikor meghallották ezt a hírt, a Japán kormány hivatalosan bemutatták neki a kutya (_Kamikaze) bátyját, Kendzan-t. Keller később azt írta, hogy Kamikaze egy „szőrös angyal volt” és az akita fajta szelíd, barátkozó és megbízható fajta.
A második világháború után a visszatért amerikai katonák, akik Japánban állomásoztak, több akitát is magukkal hoztak. Thomas Boyd nevéhez fűződik az első creditált akita Amerikában, ez kb. 1956-ra tehető. Az amerikai akita végül átalakult egy erőteljesebb kutyává, mint a japán fajta, amit sokan örömmel értékeltek.
Mégis voltak jópáran akik vissza akarták hozni a japán standardot. Amerikában ez sokáig nagy harcot jelentett, míg elfogadták az Amerikai Kennel Clubot. Végül 1972-ben az AKC elfogadta az Amerikai Akita Klubbot.
Ami soha nem volt vitatott, az a fajta történelmi és híres vakmerősége és hűsége. Ezek a tulajdonságok voltak próbára téve a Londoni állatkertben, amikor egy kis szumátra tigris árva maradt. Az állatkerti gondozóknak egy különleges segítség kellett a kölyök felneveléséhez, így ők egy akitát választottak ere a feladatra. Tudták, hogy az akita nem fog megijedni és részt fog venni a játékokban és tud majd segíteni a kis tigris kölyöknek a szükséges élet feladataiban. Sőt az akita sűrű szőrzete alkalmassá teszi, hogy megvédje az éles kis karmoktól és a megfelelő játszótársa legyen és ha kel megvéde a kis kölyköt. Az akita jól szolgálta a szerepét és sikeresen felnevelte a tigrist egészen közel felnőtt koráig.
Ez a kutyafajta igazán bátor és teljesen magabiztos, aki tökéletes odaadással van a családja felé.
Akita mérete
A hím állat állva 66-70 cm és 38-54 kg.
A nőstények állva 60-65 cm és 37-50 kg.
Akita vérmérséklet / jelleme
Az akita egy merész és akaratos kutya, óvatos az idegenekkel, de rendkívül hűséges a családjához. Éber, intelligens és bátor. Agresszív a más kutyákkal szemben, különösen az azonos neműekkel. Legjobban egy egykutyás háztartásba felel meg.
A családjával az akita gyengéd és játékos. Élvezi a családja társaságának minden percét és követeli, hogy részt vehessen a napi tevékenységekben. Nagyhangú kutya, élvezi cipelni a dolgokat és háztartási cikkeket. Annak ellenére, hogy úgy tartják nem egy ugatós fajta, elég zajos, ugyanis morog, nyögdécsel és igen, ugat is, ha azt a helyzet megkívánja.
Tisztában kell lenni vele, hogy az akita erős személyisége ellenállhatatlan. Ő nem javasolt első kutya tulajdonosoknak és nem való félénk természetű embereknek. Szükség van rá, hogy a tulajdonosa szigor is tudjon lenni vele, szerető fegyelmet kapjon.
Aktív fajta, szüksége van az aktív programokra. Sok testmozgás, nehogy unatkozzon, mert akkor előtör belőle a romboló jellem.
A természeténél fogva az akita hajlamos agresszivitásra, ha az engedélyezve van neki, és ha azt nem kezelték megfelelően tréninggel. Képzése elengedhetetlen és elkezdeni a szocializációját minél előbb. Tartsuk szem előtt, hogy ez a fajta makacs, így extra türelemre van szükség, hogy megtanítsuk neki a megfelelő modort.
Akita betegségei
Az akita általában egy egészséges fajta, de mint a kutyafajták mindegyike, ők is hajlamosak bizonyos betegségekre.
csípő dysplasia – örökletes állapot, amelyben a combcsont nem illeszkedik szorosan a csípő ízülethez. Egyes kutyák az emiatt fájdalmaktól szenvednek és sántítanak az egyik vagy mindkét hátsó lábukra, míg mások nem mutatnak külső tüneteket. A kutya életkorával nagyobb eséllyel alakulhatnak ki gyulladások az izületeknél. A kutya kiválasztásánál érdemes elkérni a szülők tesztjét ami bizonyítja, hogy a kutyák nem voltak csípő problémásak.
Gyomor diletáció-volvulus, úgynevezett felfújódás, mely egy életveszélyes állapot, amely a nagy mellkasú kutyáknál, mint az akita fordul elő. Ez akkor jelent problémát, ha egyszer esznek egy nagyobb adagot naponta, amit gyorsan elfogyasztanak, majd sok vizet isznak rá és ezután kezdenek el futkosni, játszani. A probléma akkor jelentkezik, mikor a gyomor kitágul a gázok vagy levegő miatt majd megcsavarodik. A kutya nem tud böfögni vagy hányni, hogy megszabaduljon a felesleges levegőtől a gyomorban és ezzel akadályozza a vér visszaáramlását a szívbe. A vérnyomás lecsökken és a kutya sokkot kap. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni, vagy a kutya meghal. Ha gyanúsan duzzad, ha felfúvódik a gyomor, túlzottan nyáladzik és öklendezik hányás nélkül. Tünet lehet ég, ha letargikus, depressziósé s gyenge a kutya, gyors szívverés mellett. Fontos, minél előbb vigyük a jelek esetén állatorvoshoz.
Hypothyreosis, ami egy pajzsmirigy rendellenesség. Úgy vélik ez felelős az epilepsziáért, szőrzet hullásért, elhízásért, letargiáért, hyperpigmentáció, pyoderma és más bőrbetegségek. Gyógyszeres és diétás kezelést alkalmazzunk.
Progresszív retina atrófia (PRA). Egyfajta szembetegség, amely a retina fokozatos romlását is magába foglalja. A betegség korai fázisában a kutyák éjszakai vakságban szenvednek, majd a kor előrehaladtával a kutya vakságához is vezethetnek. Sok érintett kutya jól alkalmazkodik a korlátozott vagy elvesztett látáshoz, amennyiben ugyanabban a környezetben marad.
Faggyúmirigy adenitis (SA) Az akiták egy komoyla problémája. Ezt a genetikai állapotot nehéz dignosztizálni és gyakran összetévesztik a hypothyreosissel, allergia vagy más tünetekkel. Ha egy kutya SA-ban szenved a faggyúmirigyei begyulladnak (ismeretlen okból) és végül a kutya elpusztul. Ezek a faggyúmirigyek, zsíros váladékúak, amik segítenek megakadályozni a bőr kiszáradását. A tünetek általában a kutya 1-5 éves korában fordulnak elő, a érintett kutyáknál ez hámló bőr, hulló szőr a fejen és a nyakon és a háton. Súlyosan beteg kutyáknál a bőr megvastagszik és kellemetlen szagot áraszt, valamint másodlagos bőrfertőzések is jelentkeznek. Bár ez a probléma elsősorban kozmetikai, a kutya számára kellemetlen lehet. Az állatorvosok bőr biopsziát végeznek és ha SA-t sejt alkalmazza a különböző kezelési lehetőségeket.
Akita tartása / gondozása / nevelése
Az akita a legboldogabb, ha családjával lehet és együtt élhet azokkal. Ez a fajta nem hiperaktív, de szüksége van a napi testmozgásra. 30- 60 perc naponta elegendő, amely élénk séta, kocogás (felnőtt kutyáknál) és az udvaron töltött szórakozás. A kutyaparkok látogatása valószínűleg nem jó ötlet, mivel agresszív a társaival szemben.
A akita kutya intelligenciájának köszönhetően, a változatos rutin a legmegfelelőbb. Egy biztos, unatkozó akitát nem akarunk. Ekkor az eredmény az ugatás, ásás, rágás és az agresszió. Az akitát fogjuk be a családi tevékenységekbe és ne hagyjuk egyedül hosszú ideig.
A legbiztosabb, ha egy biztosan bekeríett udvarunk van, mely megvédi a kutyánkat és azt aki tévedésből belép az ő gyepére. Bár nem jellemzően agresszív a látogatókkal, ha családja otthon van és fogadják a látogatókat. Amint úgy véli a gazdi bajban van, mint egy hűséges őr védelmezi őt.
Különös figyelmet kell fordítani a kiskutya nevelésére. Ezek a kutyák nagyon gyorsan növekednek a 4-7 hónapos kör között, így hajlamosak csontbetegségekre. Legjobb számukra a kiváló minőségű ,alacsony kalóriatartalmú étrend ,amely megakadályozza, hogy túl gyors legyen ez a növekedés. Figyeljünk oda rá, hogy az akita kiskutya ne fusson, játsszon kemény felületeken, mint járda, aszfalt. A füvön azonban mehet a játék. Ezt két éves koráig mindenképp érdemes betartani, amíg a kutya izületei teljesen kialakulnak.
Akita etetése
Ajánlott napi mennyiség 3-5 csésze jó minőségű száraz élelmiszer.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, anyagcseréjétől és aktivitásától. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel.
Akita szőrzete szín és ápolása
Sok különböző színű amerikai akitát ismerhetünk, mint fekete, fehér, csokoládé, többféle kombinációja, ami akár csíkos is lehet. Kettős szőrzettel rendelkezik, egy aljzat szőrrel, mely sűrű plüssös, míg a felső réteg rövid.
Összességében az ápolása nem túl nehéz. Azonban az akita vedlik, sokat, így a porszívózáshoz hozzá kell szoknunk, ha emellett a fajta mellet döntünk. Heti szőrzet fésülés segít csökkenteni a hullást és megtartja a plüss bundáját a kutyusnak.
Annak ellenére, hogy az akita szokása a mosdás, a kutya fürdetése időközönként szükséges, kb. 3 havonta . Természetesen, sűrűbben is lehet ha a kutya sárban pancsol, vagy összekoszolja magát. Körmöket havonta egyszer kell levágni és a füleket hetente ellenőrizni, hogy nem jelentkezik bőrpír, váladék, stb., melyek fertőzésre utalnának. Töröljük ki neki időnként egy ph semleges tisztítóval egy vattapamacs segítségével.
Kezdjük el az ápolását már a fiatal korában, így az egy pozitív, megnyugtató élmény lesz számára mikor felnő.
Akita viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
A felnőtteknek mindig figyelmet kell szentelniük a a kutya és a gyerek közötti kapcsolatra. Egyetlen gyermeknek sem lehet hűségesebb őre, mint egy akita, de egy rosszul nevelt állat is válhat veszélyessé a gyermek életére. Fontos, hogy megtanítsuk a gyermekeket, hogy legyenek tisztelettudóak vele.
Az akita alkalmas az idősebb gyermekek mellé. Azt azonban jobb észben tartani, hogy agresszív ás kutyákkal szemben és üldözi a többi házi kedvencet.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták