Mi a közös az angliai, az Amerikai Egyesült Államok Tengerészgyalogsága, a Yale Egyetem, a Grúzi Egyetem és több tucat másik iskolában? Egy kutya, amelyet a kemény és kitartó magaviselet képviseletére választottak. Melyik lehet ez a kutya? Természetesen nem más, mint az Angol Bulldog.
Angol bulldog főbb jellemzői:
kutyafajta csoportja: Pinscherek, schnauzerek – molosszerek – svájci hegyi- és pásztorkutyák
Nagyon jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Az angol bulldog érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Közepesen jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához, de nem szeret egyedül lenni. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időben, télen adjunk rájuk ruhát, mert a bundájuk nem elég vastag ahhoz, hogy megvédje őket a fagyoktól. A meleget sem viselik jól.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal kevésbé jön ki jól, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Kevés fésülést igényelnek. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Nagyon hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Nem könnyű tanítani. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Kevésbé intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
Az angol bulldog nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Kevés energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Játékos fajta, szeret múkázni. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Néha Angol Bulldognak vagy Brit Bulldognak is emlegetik, hisz Angliából származik, valamint rendkívül nagy múltra tekint vissza. Részt vett a mastiffok elleni küzdelmekben, a rómaiak a Brit-szigetekre vitték magukkal, és egy bizonyos „Bull-baiting” (bika hajsza) nevezetű sportban mérettették meg őket.
Tényleg annyira vadak, mint ahogy a Bull-baiting-ben viselkedtek? Csak akkor voltak olyanok. Annak ellenére, hogy most is milyen félelmetes a kinézetük, ma már inkább édesek és szeretetteljesek.
A bulldogok nem hasonlítanak egyetlen másik kutyafajtára sem. Közepes méretű fajták közé tartoznak, vastag, alacsony karcsú testtel. A rövidszőrü fejük hatalmas és négyzet alakú. Széles válluk és mellkasuk van, vastag, erős végtagokkal.
Bár a buldogok alacsony növésűek, szélesek és izmosak. A széles fejüknek köszönhetően az arcuk a szemük oldalára nyúlik, és a homlokukon lévő bőrnek sűrű ráncai vannak. A Bulldognak van egy hervatag felső és alsó meghajtású alsó ajka, ami annyit tesz, hogy az alsó fogai távolabb vannak, mint a felsők. A Bulldog állkapcsai masszívak és erősek az ellenfelekkel szemben való védelem miatt.
A Bulldognak kerek, sötét szeme van. A füle kicsi és vékony, visszahajlott, mint egy rózsa. A rövid farkát mindig alacsonyan tartja.
A Bulldog az izmos teste miatt eltérően jár a többi kutyától. A rövid lábai miatt, melyek éppen a teste négy sarkában helyezkednek el, inkább vágtatva jár, mint sétál. Ez olyan, mint egy laza, csoszogó, oldalazó mozgás. A közepes termetű kutyafajták közé soroljuk őket.
Mivel a válluk sokkal szélesebb, mint a hátsó végük, és nagy fejük is van, ezért a nőstényeknek nehéz elleni külső támogatás nélkül. Manapság, legtöbb esetben császármetszést alkalmaznak, ezért a Bulldog-nemzés drága mulatságnak számít.
Annak ellenére, hogy rajzfilmekben vad kutyaként ábrázolják, a mai Bulldog gyengéd és kedves, nem szeret harcolni. Úgy tartják, hogy az érett bulldogok barátságosak, nyugodtak és játékosak, azonban, ha arra kerül a sor, makacsul védelmezik a családjukat.
A bulldogok szeretik az embereket. Keresik az emberek táraságát, és nem élveznek jobban mást, mint a gazdájuk melletti henyélést, talán néha még horkantanak is egyet-egyet, miközben alszanak összekucorodva.
Sajnálatra méltó, hogy a Bulldog a különleges teste miatt elég sokszor küzd betegségekkel, főleg légzőrendszeri és ízületi rendellenességekkel. Hamar elhízhatnak, ha nem mozognak eleget. A túlsúly tovább súlyosbíthatja a már kialakult betegségeit.
A Bulldog elég nagy népszerűségnek örvend az Egyesült Államokban, azonban nem mindenkihez illik. A nagyságához képest elég nehéz, szóval, ha fel kell emelni és el kell vinni az állatorvoshoz, néhány ember számára igazi kihívást jelenthet.
A bulldogok a házban elég nyugodtak, legtöbb idejüket alvással töltik, természetesen csak míg nem kapnak enni. Szeretik a gyerekeket, de senki se remélje, hogy egész álló nap labdát fog kergetni, vagy futni fog velük az udvaron.
Természetesen részt fog venni a neki szervezett foglalkozásokban, de hamarosan újra a lábainál fog heverni, és inkább szemlélni fogja a világ történéseit, minthogy részese legyen annak, és ezt csakis egy igazi Bulldog imádó vagy egy anyuka értheti meg.
Angol bulldog jellemzői
A bulldogok általában makacsok és lusták. Az érett bulldog nem fog örülni egy kiadós sétának, de nagyon fontos, hogy attól meglegyen a napi testmozgása.
A bulldogok nem szeretik a forróságot és a párát. Ha sétálni menne vele, figyeljen oda, hogy kint ne legyen akkora hőség, ha mégis az lenne, menyjenek vissza a házba. Néhány ember kiviszi őket a forróságba és a medencék közelébe, azonban a bulldogok nem kültéri, hanem beltéri állatok, és nem szeretik a kint létet.
A bulldogok érzékenyek a hideg időjárásra.
A bulldogok zihálnak és horkolnak. Az alvási apnoéra is hajlamosak.
A bulldogok hajlamosak a felpuffadásra. Ha túlzottan jelentkezne a probléma, keressen fel egy állatorvost.
A bulldogoknak rövid az orruk, ezért hajlamosak a légzőszervi megbetegedésekre.
A bulldogoknak olyan orrnyilásaik vannak, melyek megnehezítik a légvételüket, ezért előfordul, hogy néha operációs korrekcióra szorulnak.
A bulldogok mohók. Tehát hajlamosak a túlfogyasztásra, ha az elegendő adagot átlépve többet rakunk eléjük. Mivel könnyen rájuk rakódhat a felesleges kalória, érdemes odafigyelni rá, hogy mennyi ételt is adunk nekik.
A bulldogoknak széles válluk és nagy fejük van, ezért nehezen jönnek a világra. Legtöbb esetben császármetszésre van szükség. Tehát a nemzésük nem javasolt kezdő állattartóknak.
A bulldogok érzékenyek az érzéstelenítésre. Mielőtt bármilyen beavatkozásra vinné kutyáját, beszéljen állatorvosával.
Ahhoz, hogy egészséges kutyája legyen, soha ne vásárolja meg valamilyen sikátori (no-name) tenyésztőtől vagy kisállat boltból. Keressen egy jó hírnévvel rendelkező tenyésztőt, aki ellenőrizteti a kölyökkutyákat, és megfelelő ellátásban részesíti.
Angol bulldog története
A mai angol Bulldog jóval eltér az ősétől. Eltekintve a mastiff-típusúaktól, a Bulldog kizárólagos származása Angliára tehető. Az első Bulldog 1500 körülire tehető, amit egy férfi leírásából tudtunk meg. Az akkori kutyák gyakran vettek részt az ún. „bull-baiting” (bika hajsza) nevezetű sportban, ahol a kutya megragadta a bika orrát és azt durván rázta.
A Bull-baitingnek tulajdonképpen volt célja, úgy tartották, hogy ez majd megpuhítja a bika húsát. Sok éven át úgy vélték, hogy ettől majd újra fiatalszerű lesz a bika húsa. Ez a felfogás elég sokáig szárnyalt Angliában, így olyan törvények is születtek, amelyek kijelentették, hogy a bika levágása előtt szükséges azt összeereszteni egy bulldoggal.
Ráadásul abban az időszakban népszerű sport is volt, hisz ekkor még nem voltak professzionális sportok, TV-műsorok, filmek vagy videojátékok. A dühös bika a szarvával a levegőbe dobta a kutyát a tömeg örömére.
A kutya azonban megpróbált a bikára ugrani, általában a combjáról, és egy fájdalmas harapás erejével a földre kényszerítette. A közelgő „Bull-baiting” -ket reklámozták, amelyet a tömeg szívesen ment megnézni.
Ezek a korai bulldogok magasabbak és nehezebbek voltak, mint a mai rokonaik, továbbá az ismeretségük ennek a vérengzős sportnak köszönhető. Jellemzően a hasukra ereszkedve kúsztak az dühös bika felé, hogy az a szarvát ne tudja a testük alá rakni és ne tudja őket a levegőbe dobni.
A széles szájuknak és erőteljes állkapcsuknak köszönhetően a bika nem volt képes lerázni őket, miután azok már szilárdan belekapaszkodtak a fogukkal. A rövid, lapos orra lehetővé tette a Bulldog légzését, miközben bele volt a bikába kapaszkodva. Annak ellenére, hogy a bika megpróbálta egyfolytában lerázni, a Bulldognak tartania kellett magát, hogy fennmaradjon rajta.
A Bulldognak a fájdalom iránti nagyfokú toleranciája azért alakulhatott ki, hogy jobban ellen tudhasson állni a barbárok elleni támadásnak. Úgy tartják, hogy a fején lévő ráncoknak is céljuk volt: elvezették a bika vérét, amely a harapásnál szivárgott, nehogy belekerüljön a szemébe, amitől megvakulhatott volna.
1835-ben több évi vita után, a „Bull-baiting” -t betiltották Angliában, és sokan emiatt azt hitték, hogy a Bulldog ki fog halni, hisz már nem volt jelentős célja. Abban az időben a Bulldog nem volt egy ragaszkodó fajta.
Akkoriban ez volt a legagresszívebb és legbátrabb kutyafajta, éppen ezért volt alkalmas a „Bull-baiting” -re. Azért tartották őket, hogy a bikákkal harcoljanak, előtte pedig medvékkel és más élőlényekkel, amikkel összeeresztették őket. Ez minden, amit lehetett tudni róla.
Ennek ellenére sok ember csodálta a Bulldog állóképességét, erejét és kitartását. Néhányan úgy döntöttek, hogy megmentik, és édes, szelíd kutyát varázsolnak belőle, az agresszív, bikákkal harcoló, versengő helyett.
És így a Bulldog „újratervezésre” került. Az elszánt, türelmes tenyésztők csak azokat a kutyákat kezdték el kiválasztani és alkalmazni a szaporításra, amelyek engedelmes temperamentummal rendelkeztek. Agresszív és idegbajos kutyákat nem szaporítottak tovább. A temperamentumra összpontosítva, ezek a tenyésztők a Bulldogból szelíd és szeretetteljes kutyát varázsoltak.
A tenyésztők 1859-ben kezdték el bemutatni a bulldogokat Angliában. Az első kutyakiállítás, amely lehetővé tette a bulldogok bemutatását, 1860-ban Birminghamben volt. 1861-ben, A King Dick nevű Bulldog nyerte a birminghami showt. Az egyik leszármazottja, a Crib nevű kutyát később úgy jellemezték, hogy „közel áll a tökéletességhez”.
1864-ben az első Bulldog fajtatestületet egy bizonyos R.S. Rockstro nevű férfi hozta létre. A klubnak körülbelül 30 tagja volt, mottója pedig „Tartsd Gyorsan”. A klub egyik tagja, Samuel Wickens írta az első fajtastandardját, Philo-Kuon néven. A Bulldog ezen fajtastandardja állítólag az első volt a világon. A klub sajnos három év után feloszlott.
1875-ben alapítottak egy másik Bulldog klubot, amely kifejlesztett egy fajtastandardot, ami hasonlított a Philo-Kuonhoz. Ez a klub még mai is létezik.
A bulldogokat az Egyesült Államokba importálták, és nem sokkal később 1880-ban New Yorkban megjelent egy Donald nevű csíkos és fehér Bulldog. A Bob nevű bulldogot 1886-ban regisztrálták az Amerikai Kennel Klubban. 1890-ben H.D. Kendall Lowell, Massachusetts alapította meg a The Bulldog Club of America-t.
Ez volt az egyik első klub, amely az új Amerikai Kennel Klub tagja lett. Kezdetben a klub a brit fajta szabványt használta, de úgy vélték, hogy az nem elég jó, ezért 1894-ben kifejlesztettek egy amerikai szabványt, amit amerikai bulldognak hívtak. Az angolok tiltakoztak a név és az új szabványok néhány eleme ellen. Sok munka után a szabványt átdolgozták és elfogadták 1896-ban. Ezt a szabványt még ma is használják.
A mai Bulldog minden eddiginél jobban alkalmazkodik az emberekhez, és kívánatos, ragaszkodó társává válik kifinomult viselkedésével. Az 1800-as években néhány város, mint például Róma, elfogadták azt a törvényt, hogy a Bulldogot még pórázon sem szabad sétáltatni az utcán, ennek ellenére néhány évvel később a Bulldog már az egyik legbarátságosabb és legcsendesebb kutyák egyike lett. Ez csupán annak köszönhető, hogy néhány elszánt tenyésztőnek volt türelme, tudása és elképzelése arról, hogy mitől lehet a Bulldog a legjobb.
Angol buldog mérete
A felnőtt hím bulldogok súlya körülbelül 25 kg, a nőstényeké 20 kg. Néhány fajta azonban 5 kg-mal több is lehet. A válluk 30-35 cm széles.
Angol bulldog jelleme / személyisége
Barátságos és kedves, de ha kell bátor is, amely kiváló felügyelővé teszi őt, továbbá az angol Bulldog szerető, és nem harcias. A Bulldog barátságos és alkalmazkodó; mindenkihez odamegy. Habár lassan tanul, de ha megtanult valamit, azt sosem felejti már el. A bulldogok nem lesznek agresszívek. Általában a megjelenésük elegendő ahhoz, hogy megijessze a betolakodókat.
A vérmérsékletüket számos tényező befolyásolja, ilyen lehet az öröklődés, a tenyésztés és a szocializáció. A szép temperamentummal rendelkező kölyökkutyák kíváncsiak és játékosak, hajlandók az embereket körül ugrálni és velük maradni. Olyan kiskutyát érdemes választani amelyik se nem agresszív, de nem is ül folyton a sarokban.
Először érdemes a szülőit megnézni – általában az anya az, amelyik rendelkezésre áll -, hogy azoknak milyen a temperamentuma. Érdemes természetesen a kiskutya testvéreit vagy más rokonait is megnézni, hogy meg lehessen ítélni, milyen is lesz a temperamentuma amikor felnő.
Mint minden kutyának, így a buldognak is szocializációra van szüksége – különböző emberekkel való találkoztatása, látnivalókkal, hangokkal és tapasztalattal való gazdagítása – amíg fiatal. A szocializáció segít, hogy a Bulldog jól kifejlett kutya legyen felnőttként.
A kiskutya kutyaiskolába a való beíratása remek dolog kezdésnek. Hívja át ismerőseit rendszeresen, vigye le sétálni parkba, közeli helységekbe, szomszédok közelébe, amellyel lehetővé teszi, hogy fejlődjön a kiskutya szociális készségei.
Angol bulldog betegségei
Minden kutyafajta, az angol bulldogok is hajlamosak egyes betegségekre. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Ha egy kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Összességében a bulldogoknál sok egészségügyi probléma jelentkezhet. Csodálatos társai az embereknek, de ha a családodba fogadsz egyet, akkor feltétlenül figyelmet kell szentelned az egészségi állapotára és biztosítani számára a szükséges kezeléseket, amire szüksége van. A következő betegségek jelentkeznek általában náluk:
Cseresznye szem: Ez a betegség akkor jelentkezik, amikor a harmadik szemhéjaként ismert mirigy megduzzad. Úgy néz ki, mint egy vörös csomó – mint egy cseresznye – a kutya szemének belső sarkában. A cseresznye szemek kezelése általában műtét.
Száraz szem: A száraz szem akkor keletkezik, ha a szemek nem termelnek elég könnyet, hogy nedvesen maradjanak. Az állatorvos elvégezheti a teszteket annak megállapítására, hogy valóban ez az oka, amelyet gyógyszeres kezeléssel és odafigyelésel lehet kezelni. A pigment keratít olyan állapot, amely fekete foltokat okoz a szaruhártyán, különösen az orr közelében lévő sarokban. Ha a pigment lefedi a szemet, vakságot okozhat. Az állatorvos olyan gyógyszert írhat fel, amely segít megőrizni a szem nedvességét és feloldani a pigmentet. A probléma élethosszig tartó terápiát és gondoskodást igényel.
Entropion: Ez egy olyan állapot, amikor a szempillák befelé fordulnak és dörzsölik a szemet, irritációt okozva. Előfordulhat, hogy műtétet kell a kezeléshez.
Fordított vagy hátramaradt tüsszentés: Ez nem igazán egészségügyi probléma, de kellemetlen tud lenni számára. Általában akkor fordul elő, amikor az orrfolyadékok lecsöpögnek a Bulldog lágy szájára, és ezzel bezárják. Ez akkor is előfordulhat, ha a Bulldognak valami bekerül az orrában. Sokkal rosszabbnak hangzik, mint amilyen. Ha ilyet tapasztalsz, próbáld meg megnyugtatni a bulldogodat a torka simogatásával.
Brachycephalic szindróma: Ez a betegség általában a rövid fejű, szűkült orrú vagy hosszúkás, puha szájpadlású kutyáknál fordul elő. A légutak változó mértékben akadályozva vannak, ami egyes eseteken zajos vagy nehézkes légzést okoznak, esetleg a légutak teljes összeomlását eredményezik. A kutyáknál a brachycephalic szindróma leggyakrabban nátha és a szipogás tüneteket mutatnak. A kezelésük függ az állapot súlyosságától, ami magába foglalja az oxigén terápiát, valamint a műtét, mellyel az orrot szélesítik.
Fejrázás: Ez kapcsolódhat a stresszhez és az alacsony vércukorhoz. A tenyésztők azt javasolják, hogy a kutyának mézet adjunk a vércukorszint visszaszerzéséhez, vagy tereljük el a figyelmét, hogy megállítsuk a fejrázkódást. Ha a rázás nem feltétlenül kapcsolódik a stresszhez vagy a túlzott izgalomhoz, a lehető leghamarabb vigyük el az állatorvoshoz, hogy megbizonyosodjunk róla, nincsen fájdalma.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Patellar ficam: Más néven „csúszott térd”, vagyis a térdkalács ficam egy gyakori probléma a kiskutyáknál. Ezt az okozza, mikor a patellia, ami 3 részből áll – combcsont, térdkalács, sípcsont – nem megfelelően sorakoznak. Ez okozza sántaságot vagy a járás nehézséget. A térdkalács ficam kezelése általában műtéttel történik. Ez a betegség már a születéskor jelen van, bár a tényleges eltolódás vagy a ficam nem mindig fordul elő, néha csak sokkal később jelentkezik. A dörzsölés által okozott térdkalács ficam izületi gyulladásokhoz vezethet, amely egy degeneratív izületi betegség. Négy fokozata van, melynek az I. stádiuma az alkalmi ficam, mikor is egy átmeneti sántaság jelentkezik, a legsúlyosabb IV. típusnál a csontozat nagy fokúan átrendeződött, ami a kutyának egy karika lábú megjelenést ad. Ebben az esetben már a műtét szokott szükségessé válni.
Farok problémák
Angol bulldog tartása / gondoskodás
Az angol bulldog nem túl mozgékony állat, és nem igényelnek rendszeresen hosszú sétákat (bár minden nap le kell vinni őket, ellenben hamar elhízhatnak). Inkább a házban szeretnek lenni, és jobban kedvelik a nyugodt életmódot. Egy jó 15 perces játék után szundítanak egyet. Emiatt a Bulldog alkalmas szinte minden háztartásba, a lakástól kezdve a családi házig. Elviheti hosszabb sétákra is, – 2-3 km-re – amikor kellemes az időjárás, de ugyanúgy megelégszik egy rövid sétával is az utcájukban.
A furcsa fejük miatt, a bulldogok nem bírják a nagyon szélsőséges időjárást (túl meleget / hideget). Nehezen veszik a levegőt, ezért nem tudják magukat jól felmelegíteni / lehűteni. Különösen érzékenyek a napszúrásra. Fél órás időtöltés 30°C-ban meg is ölheti őket.
Alkalmazzon légkondicionáló készüléket otthonában és adjon neki rendszeresen friss vizet. A bulldogok továbbá nem szeretnek úszni sem. A nagy fejük miatt könnyen elsüllyedhetnek. Ha van otthonában medence, takartja le, vagy akadályozza meg valahogyan, nehogy belemenjen.
A Bulldog nem egy lángész és gyorsan tanuló fajta, de ha egyszer megtanult valamit, azt már sosem felejti el. Mókás hangulatban gyorsabban tanul, továbbá a tanulási folyamat gyorsítható jutalomfalattal is.
Angol bulldog etetése
Ajánlott napi mennyiség: 1/2 – 2 csésze kiváló minőségű száraz étel, két étkezésre osztva.
Az, hogy mennyit eszik a felnőtt kutya, függ a méretétől, korától, felépítésétől, anyagcseréjétől és aktivitási szintjétől is. A kutyák egyénenként eltérnek, csakúgy, mint az emberek, és nem mindegyiknek van ugyanolyan mennyiségű élelmiszerre szüksége. Szinte biztosra veheted, hogy egy nagyon aktív kutyának többre lesz szüksége, mint egy kanapén heverésző ebnek. A megvásárolni kívánt kutyaeledel minősége is különbséget tesz ebben – minél jobb a kutyaeledel, annál tovább fog kitartani, mert kevesebbet kell tenned a táljába.
Tartsd a kutyádat jó formában az étel porciózásával, és tápláld naponta rendszeres időközönként, anélkül, hogy állandóan előtte hagynád az ételt. Ha a kutya elkezd hízni, vissza kell venni amennyiségből, ha úgy véljük, hogy vékony adjunk hozzá a mennyiséghez.
Könnyen eldönthető, hogy a kutya túlsúlyos e egy gyakorlati teszttel. Vigyük a kezünket a kutya gerincétől lefelé a bordákon és a bordák alatt érezhetőnek kell lennie egy réteg izomnak. Ha látjuk a bordáit a kutya túl vékony, ha érzékelhető egy réteg zsír, diétára kell fognunk.
Az angol Bulldog szőrzete egyenes, rövid, bársonyos és fényes. Puha, laza bőre van, különösen a fejénél, a nyakánál és a vállánál. A feje erősen ráncos, és két nagyobb gyűrődése van az álla alatt (a torkától a mellkasáig), ezt nevezik tokának.
Az angol bulldog különböző színekben pompázhat: lehet vörös csíkos, minden más csíkos, halvány fehér, halvány vörös, fakó, halvány sárga, sárgás vörös vagy tarka (kettő vagy több színű, foltos). A halvány fekete bulldogok ritkák és nem is szeretik sokan.
Fésüljük át a bulldog puha-rövid szőrzetét egyszer egy héten, egy erősebb sörtéjű kefével. Naponta nedves ruhával töröljük át az arcát, ügyelve arra, hogy a ráncait is megtisztítsuk. Ha a kutyánk ráncain irritációt tapasztalunk, akkor forduljunk az állatorvosunkhoz segítségért.
A bulldogok átlagosan vedlenek. Ha van rá lehetőséged, hogy hetente többször is átfésüld a szőrét, akkor csökkentheted a ruhákra és a bútorokra jutó szőrzet mennyiségét.
Mossuk meg a kutyánk fogait hetente legalább két-három alkalommal, hogy megelőzzük a fogkőképződést és eltávolítsuk a szájban lévő baktériumokat. A napi fogmosás még jobb lenne, ha meg akarjuk akadályozni az ínybetegségek kialakulását és a rossz leheletet.
Ha a kutya természetesen nem koptatja le, akkor havonta egyszer vagy kétszer vágjuk le a körmöket is, hogy elkerüljük a nagyobb és fájdalmas problémákat. Ha halljuk őket a padlón kattogni a kutya lépései közben, akkor túl hosszúak.
Arra figyeljünk, hogy a véredényeket ne sértsük meg, mert vérzést okozhatnak, ami fájdalmas is lehet számára – és a kutya talán legközelebb nem lesz hajlandó az együttműködésre. Ha nem vagy tapasztalt a kutya pedikűrben, akkor bízd az állatorvosra vagy egy szakképzett kutyakozmetikusra.
Szoktassuk hozzá a bulldogunkat a vizsgálatokhoz, és az érzékeny területek érintéséhez már amikor kiskutya. Gyakran vizsgáljuk meg a mancsát és nézzünk bele a szájába is. A dicsérettel és jutalmakkal teli pozitív tapasztalat legyen ez számára, így elérhetjük, hogy az állatorvosi vizsgálatok és egyéb kezelések a felnőtt korban már könnyedén menjenek.
Amikor fésüljük, ellenőrizzük a sebek, kiütések vagy fertőzések jeleit, például bőrpír, gyengédség vagy gyulladás a bőrön, az orrán, a szájon és a szemeken, valamint a lábakon. A szemnek világosnak kell lennie, vörösség és váladék nélkül. A gondos heti vizsga segít a potenciális egészségügyi problémák felfedezésében.
Angol bulldog viselkedése gyerekekkel és más háziállatokkal
A szeretetre méltó temperamentuma miatt egyaránt a gyermekek és fiatalok kedvence is lehet. Az angol Bulldog rendkívül jól ellesz majd a gyermekkel, és ha majd elfáradt arrébb áll pihenni.
Mindig tanítsa meg a gyermekeknek, hogyan közelítsenek meg egy kutyát, és mindig figyeljen oda rájuk, így elkerülhető az esetleges baleset esetleg a fül- vagy farokhúzásból adódó harapás. Figyelmeztesse gyermekeit, hogy sohase zavarják a kutyát, míg alszik vagy eszik, és sohase vegyék el tőle a neki adott ételt. Soha ne hagyja gyermekét felügyelet nélkül egy kutyával.
A bulldogok kedves természetüknél fogva jól tűrik az egyéb háziállatokat is maguk mellett, például a kutyákat és macskákat. Viszont kevésbé lesz barátkozó egy idegen kutyával.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták