A Beagle egyaránt aktív társ a gyerekek és a felnőttek számára is, kicsi, kompakt és szívós. Ez a kutyafajta egyben vidám és szórakoztató, de, mint minden kutya, közöttük is megtalálható a makacsabb és nagyobb türelmet igénylő egyedek, akik kreatív tréning technikákat igényelnek. Az egész életük az orrukhoz kötődik, soha sem lehetnének boldogabbak, mint amikor egy érdekes illatot követhetnek. A Beagle-t eredetileg kis állatok kiszimatolására tenyésztették, főleg nyúl. Erre a célra még mind a mai napig is sok országban használják, köztük hazánkban is.
Jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
A kezdő kutyatulajdonosak is megbirkózhatnak vele. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A Beagle érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időben, télen adjunk rájuk ruhát, mert a bundájuk nem elég vastag ahhoz, hogy megvédje őket a fagyoktól. A meleget viszonylag jól viselik.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal is jól kijön, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisan, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Viszonylag kevés fésülést igényelnek. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak több betegségre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Nehezen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vakkan kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Szeret ugatni, ugatásra hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A beagle az a fajta, aki szeret kóborolni, hasonlóan az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek. A beaglet állandóan viszi az orra.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Nehéz ellenállni a Beagle sötétbarna vagy mogyoró szemei vonzerejének. Boldog, társaságkedvelő és szeretetteljes állatok, akik emellett kiegyensúlyozott, kíváncsi természettel is rendelkeznek. Határozott jellem, akinek nagy motivációt jelent az étel. Ugatásuk megkülönbözteti őket a többitől, igazán szereti fogod, mikor kora hajnalban megpróbálja felébreszteni a szomszédokat.
Mivel társaségkedvelő kutyák, általában más állatokkal és emberekkel is jól kijönnek – és úgy tűnik úgy gondolják, hogy mindenki a legjobb barátjuk. A legfontosabb dolog, amit tudnunk kell a Beagle-ről, hogy ő egy véreb, akinek a mindene a szaglászás. Az orra az anatómia legfontosabb része, fejét mindig a földre érteti, érdekes nyomot keresve. A beagleknek körülbelül 220 millió illat receptora van, szemben az emberek körülbelül 5 milliójával, ami nagyon jó hatással van az illatok érzékelésére.
Lehet, hogy már te is láttál különböző repülőtereken Beaglet. 1984-ben az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma úgy döntött, hogy Beagle-t fog használni a csempészek ellen az Egyesült Államokba a Los Angelesi nemzetközi repülőtéren. A kísérlet óriási sikert aratott. Mivel kicsik, barátságosak és aranyosak, a Beagle nem félemlítette meg az embereket, akik amúgy félnek a kutyáktól és szuper-szimatukat kihasználva képezték ki őket arra, hogy egyedi élelmiszercikkeket azonosítsanak, miközben kihagyták azokat, amelyek nem voltak csempészáruk. Ma a „Beagle-brigád” több mint 20 nemzetközi repülőtéren tagja a védelmi vonalnak és felügyelik a belépési pontokat.
Bár más munkaterületekre is elkalandoztak már, de a Beagle kutya továbbra is a kis vadak vadászatában marad kiválóság. Kis méretük és szelíd temperamentumuk miatt a Beagle jól psszol a kis lakásokba, ha a gazdájuk hajlandó őket naponta többször is levinni sétálni, még az esőben is. Mint sok más kutyafajta, ha sok időre egyedül hagyják és nem foglalkoznak vele, a Beagle is romboló lehet.
Beagle kutya jellemzői / főbb tulajdonságai
A beaglet nehéz lehet szobatisztaságra nevelni. Egyesek azt mondják, hogy akár egy évig is eltarthat a Beagle-ek teljes szobatisztaságra nevelése. A ketreces, elzárt képzés esetükben is ajánlott.
Beagle unatkozni fog, ha túl sokáig marad egyedül a házban. Ha az udvaron hagyjuk őket, akkor a Beagle meg fogja találni a módját, hogy szórakoztassa magát, általában ugatással, ásással vagy megpróbál kóborolni.
A leggyakoribb ok, hogy a beaglek a kutyamenhelyekre kerülnek, hogy a tulajdonosaik és a szomszédaik nem bírnak el a csaholásukkal. Mielőtt magadhoz veszel egy beaglet, győződj meg róla, hogy készen állsz a kutyáddal való munkára, a túlzott ugatás és csaholások ellen.
Mivel ők igazi vérebek, a Beaglek el fognak kalandozni, ha csábító szagot kapnak el a levegőben. Az orruk irányítják az agyukat, és ha valami érdekes szagot éreznek, semmi más nem létezik számukra világban.
Bár szeretetteljesek és kedvesek, a Beaglenek független, makacs természete lehet. Az engedelmességi képzések ajánlottak, de győződj meg róla, hogy az oktató foglalkozik és valóban megérti a kutya személyiségét, és jutalomfalatokat használnak a jutalmazásokhoz (amelynek kevés Beagle tud ellenállni).
Emlékszel, hogy a híres rajzfilmben Snoopy a Beagle, hogyan aggódik az étele miatt a tálkájában? Beaglek szeretnek enni, és meg tudnak híni, ha erre esélyt adunk nekik. Kövesd figyelemmel az adott élelmiszer mennyiségét, és győződj meg róla, hogy a szekrényeket jól lezártad, ahol az ételeket tartod és a szemeteszsákokat is jól eldugtad. Egyébként a Beagle ki fogja szimatolni az ételt, amit igazán szeretne.
Ami az ételeket illeti, a Beagle valószínűleg nagyon komolyan fogja venni a tálját, amiben az ételeket adod neki. Tanítsd meg a gyerekeket, hogy tiszteljék a Beagle-et miközben eszik, és ne közelítsék meg ilyenkor.
Beagle nem jó házőrző vagy őr kutyának, mert általában barátságos mindenkivel akivel csak találkoznak.
Beagle kutya története
A „beagle” szó eredete bizonytalan. Úgy gondolják, hogy ez eredetileg a francia begueule szóból származott, vagyis a nyitott torok, vagy egy régi angol szóból „beag”, azaz kicsi. Mások úgy gondolják, hogy a francia beugler-szóból származik, vagyis a csavargó, vagy a német begele-szó, ami azt jelenti, hogy megbélyegez.
A fajta története is kissé ködös, mert a fajta, ahogy ma is ismerjük őket a 19. századik nem fejlődött ki. A Krisztus előtt 400-ból származnak görög dokumentumok, melyek leírják a Beagle-szerű kutyákat, és úgy tudják, hogy a rómaiak is magukkal hozhattak Angliába kis nyúlvadász kutyákat, amiket a helyi kutyákkal tenyésztettek tovább.
William the Conqueror állítólag 1066-ban, a Normán Hódítás idején hozott be Talbot kutyákat (ezek már kihaltak) Angliába. Ezek a kutyák a Beagle és a Foxhound ősei voltak. Beaglek a történelem során nagyon népszerűvé voltak Angliában. II. Edward (1307 – 1327) és VII. Henrik (1485-1509) uralkodása alatt a rendkívül kisméretű beagleik, a Glove Beagles néven váltak népszerűvé. Úgy írták le őket, hogy elég kicsik ahhoz, hogy kesztyűs kézben lehessen tartani őket.
Említenek éneklő Beagleket is, melyeket a fülbemászó hangjukról neveztek el. I. Elizabeth (1533 – 1603) is tartott „zseb” Beagleket, amelyek csak 22 cm körüli magasak voltak. Ezeket a közepes termetű kutyákat rövid lábú és hegyes orrúnak ábrázolták a festményeken.
Vadászathoz használták őket, de nem sokáig maradtak ebben a munkakörben, mert nem voltak elég gyorsak. Az 1700-as években a róka vadászat népszerűvé vált Angliában, és a Beagleket leváltották a nagyobb Foxhoundok, melyeket szívesebben választottak a vadászok. Ha nem lettek volna olyan gazdák Angliában, Írországban és Walesben, akik továbbra is szívesen vadásztak a nyulakra, akkor a fajta nagy valószínűséggel kihalt volna.
Az 1800-as évek közepén Phillip Honeywood tiszteletes létrehozott egy Beagle tenyészetet Essexben, Angliában. Ezek a kutyák a modern Beagle ősei voltak. Thomas Johnson, egy angol úriember, a Beaglek tenyésztésért volt felelős, akik megnyerőek és jó vadászok voltak. Körülbelül egy időben az amerikai tenyésztők is megkezdték a Beaglek importját Angliából, hogy javítsák saját kutyáik megjelenését. Az angol import nagy része a vállnál átlagosan 38-40 cm magas volt, így a róka vadászathoz is tudták őket alkalmazni. Később az amerikai tenyésztők kisebb méretű kutyákat kezdtek tenyészteni, hogy a nyúl vadászatra is alkalmasak legyenek.
Beagle kutya mérete
A beaglek magassága 33 és 41 cm között van. Magasságuk függvényében a Beaglek súlya 10-18 kg között van.
Beagle jelleme / személyiség
A beagle szelíd, édes és vicces. Megfognak sokszor nevettetni, de csak akkor, amikor épp nem rosszat csinltak. A Beaglek gazdái sok időt töltenek azzal, hogy megpróbálják megnevelni a kutyáikat, és gyakran kell ehhez jutalomfalatokat adni nekik, hogy átmenetileg engedelmeskedjenek. Mint minden kutya, a Beagle korai szocializációt igényel – sok különböző embernek, látványnak, hangnak és tapasztalatnak kell kitenni – amikor fiatalok. A szocializáció segít abban, hogy a Beagle egy jól nevelt kutya legyen.
Beagle betegségei / egészség
Nem minden beagle kapja meg a fajura jellemző betegségeket, de fontos, hogy tisztában legyünk velük, ha ezt a fajtát szeretnénk választani..
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos tezst eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Glaukóma: Ez egy fájdalmas betegség, amelynél a szemben abnormálisan nagy nyomás jelentkezik. A szemek folyamatosan egy vizes humornak nevezett folyadékot termelnek, ami nem ürül ki megfelelően – ha a folyadék nem ürül ki megfelelően, akkor a szemen belüli nyomás növeli a látóideg károsodását és látásvesztést és vakságot eredményez. Két típusa létezik. Primer glaukóma, amely örökletes és másodlagos glaucoma, amely gyulladás, tumor vagy sérülés eredménye. A glaukóma először az egyik szemet érinti, ami piros, könnyes és fájdalmasnak tűnik. A dilated pupilla nem reagál a fényre, és a szem eleje fehéres, majdnem kékesen homályos. Látásvesztés és végül a vakság is előfordul, néha még a kezelések mellett is (műtét vagy gyógyszer, az esettől függően).
Progresszív Retina Atrófia (PRA): Degeneratív szem betegség. A PRA okozta vakság egy lassú folyamat, ami a szem hátsó részében elhelyezkedő fotoreceptorok veszteségének következménye. A PRA kimutatható már jó pár évvel azelőtt, hogy a kutya bármilyen jelét adná a vakságnak. Neves tenyésztők évente felülvizsgáltatják a kutyát a szemet is beleértve, mellyel bizonyítható a kutya tünetmentessége.
Epilepszia: Ez neurológiai állapot, amely gyakran, de nem mindig örökletes. Az epilepszia olyan enyhe vagy súlyos görcsöket okozhat, amelyek szokatlan viselkedést mutathatnak (mint például őrülten futni, mintha üldöznék, tántorgás vagy rejtőzködés), vagy akár elesik a kutya, végtagok megmerevednek és elvesztik a tudatukat. A rohamok félelmetesek a külső szemlélőnek, de az idiopátiás epilepsziás kutyák hosszú távú prognózisa általában nagyon jó. Fontos, hogy kutyát az állatorvoshoz minnél előbb vigyük el a megfelelő diagnózis (különösen azért, mert a rohamoknak más okai lehetnek) és a kezelés érdekében.
Hypothyreosis: A hypothyreosis a pajzsmirigy betegsége. Úgy gondolják, hogy felelős az olyan betegségekért, mint az epilepszia, alopecia (hajhullás), elhízás, letargia, hyperpigmentáció, pyoderma és más bőrbetegségek. Kezelése történhet gyógyszeres kezeléssel és étrenddel is.
Beagle törpeség: Ez olyan állapot, ahol a kutya kisebb a normálnál. Ehhez más fizikai rendellenességek, például rendkívül rövid lábak is társulhatnak.
Kínai Beagle-szindróma (CBS): Ez olyan állapot, amelyet széles koponya és ferde szemek jellemeznek. A kutya általában másképp növekszik. Gyakran előfordul, hogy a CBS-ben szenvedő kutyáknál szívproblémák és a lábujjak rendellenességei jelentkeznek.
Patellar ficam: Más néven „csúszott térd”, vagyis a térdkalács ficam egy gyakori probléma a kiskutyáknál. Ezt az okozza, mikor a patellia, ami 3 részből áll – combcsont, térdkalács, sípcsont – nem megfelelően sorakoznak. Ez okozza sántaságot vagy a járás nehézséget. A térdkalács ficam kezelése általában műtéttel történik. Ez a betegség már a születéskor jelen van, bár a tényleges eltolódás vagy a ficam nem mindig fordul elő, néha csak sokkal később jelentkezik. A dörzsölés által okozott térdkalács ficam izületi gyulladásokhoz vezethet, amely egy degeneratív izületi betegség. Négy fokozata van, melynek az I. stádiuma az alkalmi ficam, mikor is egy átmeneti sántaság jelentkezik, a legsúlyosabb IV. típusnál a csontozat nagy fokúan átrendeződött, ami a kutyának egy karika lábú megjelenést ad. Ebben az esetben már a műtét szokott szükségessé válni.
Ha egy kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Beagle tartása / gondoskodása
A jól bekerített udvar szükségszerű az olyan kopó esetén, mint egy Beagle. Ha szabadban tartózkodunk, olyan területeken amit nem tudunk biztonsággal az ellenőrzésünk alatt tartani, a beaglet pórázon kell tartani, vagy biztonságos korlátokat szabni nekik és felügyelni őket. Ő egy kalandor, aki imád a természetben lenni, így ha elszabadul – ami gyakran előfordul a Beagleknél – győződj meg róla, hogy microchipped és azonosító címkéket visel a nyakörvén, így visszatalálhat hozzád.
Vannak, akik földalatti elektronikus kerítéssel is próbálkoznak, de ez a fajta megoldás nem akadályozza meg, hogy más állatok érkezzenek az udvarodba. Amúgy is, ha egy illat elég csábító számára, a Beagle hajlandó lesz kockáztatni egy pillanatnyi elektromos sokkot, hogy kövesse azt.
Mint minden kutyánál, a Beaglenél is előnyös az engedelmességi tréning alkalmazása. A pozitív megerősítési technikák működnek a legjobban, mivel a Beagle egyszerűen kikapcsol, ha durván bánnak vele. A legtöbb Beagle örömmel csinál valamit, ha utána jutalomfalatot kap. A serdülő beaglek tele van energiával, és sok mozgásra van szükségük, hogy ezt le is vezessék.
Szeretnek sétálni a családjukkal, vagy még jobb, hogy ha egy nagy mezőn kiélhetik a nyúlvadász ösztöneiket (nem ajánlott, hacsak nem tanítottad meg a kutyádnak, hogy jöjjön vissza hozzád, ha hívod). Élvezni fogják a kocogást veled, de ezzel várjunk, amíg 18 hónapos vagy annál idősebb nem lesz, hogy a csontozata és az izületek, rendesen kifejlődjenek. idősebb korában a Beagle meglehetősen lusta, elégedett, ha a ház körül heverészhet egész nap és csak akkor kel fel, ha ételről vagy esetleg fülvakarásról van szó. Mivel ez egy olyan kutyafajta, amely hajlamos az elhízásra, ne hagyjd, hogy ez megtörténjen.
Beagle etetése
Ajánlott napi adag: naponta 3/4 – 1,5 csésze kiváló minőségű száraz étel, két étkezésre osztva.
MEGJEGYZÉS: Az, hogy mennyit eszik a felnőtt kutya, függ a méretétől, korától, felépítésétől, anyagcseréjétől és aktivitási szintjétől is. A kutyák egyénenként eltérnek, csakúgy, mint az emberek, és nem mindegyiknek van ugyanolyan mennyiségű élelmiszerre szüksége. Szinte biztosra veheted, hogy egy nagyon aktív kutyának többre lesz szüksége, mint egy kanapén heverésző ebnek. A megvásárolni kívánt kutyaeledel minősége is különbséget tesz ebben – minél jobb a kutyaeledel, annál tovább fog kitartani, mert kevesebbet kell tenned a táljába.
Beaglek igazo étel tolvajok. Ha nem vigyázol ezek a kutyák naponta fel fogják keresni az éléskamrát és a szemteseket is ki fogják rabolni és addig fognak enni, amíg ki nem pukkadnak. Tartsd jól elzárva az ételeket előle!
Tartsd a kutyádat jó formában az étel porciózásával, és tápláld naponta rendszeres időközönként, anélkül, hogy állandóan előtte hagynád az ételt. Ha a kutya elkezd hízni, vissza kell venni amennyiségből, ha úgy véljük, hogy vékony adjunk hozzá a mennyiséghez.
Könnyen eldönthető, hogy a kutya túlsúlyos e egy gyakorlati teszttel. Vigyük a kezünket a kutya gerincétől lefelé a bordákon és a bordák alatt érezhetőnek kell lennie egy réteg izomnak. Ha látjuk a bordáit a kutya túl vékony, ha érzékelhető egy réteg zsír, diétára kell fognunk.
A Beagle fajtára vonatkozó szabvány szerint „minden kutya szín” elfogadható. A Beagle leggyakoribb színe fekete gerinc, fekete hátsó rész, a fehér lábak, a mellkas, a has, és a farkán egy fehér hegy, valamint a nyak és a fej körül. A második leggyakoribb színkombináció vörös és fehér, pöttyös minták az arcon, a nyakpn, a lábakon és a farok hegyén. Bármelyik szín esetén, tipikusan fehér folt van a farkukon, így a vadászok láthatják őket, ha magas fűben kergetik a vadat.
Beaglek sima, sűrű dupla rétegű szőrmét viselnek, amely ellenáll az esőnek is. Ezeket legalább egy alkalommal hetente egy keskeny sörtéjű kefével vagy egy kutyakesztyűvel meg kell fésülni, hogy fellazítsuk és eltávolítsuk az elhalt szőrzetet, és ösztönözzük az új szőrnövekedést. Beaglek vedlenek, de mivel a szőrzetük rövid, nem túl észrevehető. A szőrzetük általában vastagabb a tél folyamán, így tavasszal jobban vedlenek.
Tiszta kutyák általában (hacsak természetesen nem találtak valami vonzó piszkosságot), és általában nem igényelnek gyakori fürdetést. Mivel a Beagle lógó fülű kutyák, ezért nem szellőzik megfelelően, és előfordulhatnak fertőzések. Legalább kéthetente ellenőrizzük a füleit a fertőzés jelei vagy a viaszos felhalmozódás miatt. Ellenőrizzük akkor is, ha észrevesszük, hogy a Beagle sokszor rázta a fejét, vagy a mancsával piszkálja a fülét. Soha ne engedj vizet vagy olajos oldatot a fülébe.
Mossuk meg a kutyánk fogait hetente legalább két-három alkalommal, hogy megelőzzük a fogkőképződést és eltávolítsuk a szájban lévő baktériumokat. A napi fogmosás még jobb lenne, ha meg akarjuk akadályozni az ínybetegségek kialakulását és a rossz leheletet.
Ha a kutya természetesen nem koptatja le, akkor havonta egyszer vagy kétszer vágjuk le a körmöket is, hogy elkerüljük a nagyobb és fájdalmas problémákat. Ha halljuk őket a padlón kattogni a kutya lépései közben, akkor túl hosszúak. Arra figyeljünk, hogy a véredényeket ne sértsük meg, mert vérzést okozhatnak, ami fájdalmas is lehet számára – és a kutya talán legközelebb nem lesz hajlandó az együttműködésre. Ha nem vagy tapasztalt a kutya pedikűrben, akkor bízd az állatorvosra vagy egy szakképzett kutyakozmetikusra.
Szoktassuk hozzá a beaglet a vizsgálatokhoz, és az érzékeny területek érintéséhez már amikor kiskutya. Gyakran vizsgáljuk meg a mancsát és nézzünk bele a szájába is. A dicsérettel és jutalmakkal teli pozitív tapasztalat legyen ez számára, így elérhetjük, hogy az állatorvosi vizsgálatok és egyéb kezelések a felnőtt korban már könnedén menjenek.
Amikor fésüljük, ellenőrizzük a sebek, kiütések vagy fertőzések jeleit, például bőrpír, gyengédség vagy gyulladás a bőrön, az orrán, a szájon és a szemeken, valamint a lábakon. A szemnek világosnak kell lennie, vörösség és váladék nélkül. A gondos heti vizsga segít a potenciális egészségügyi problémák felfedezésében.
Beagle viselkedése gyermekekkel és egyéb háziállatok
Beagles mindenkihez kötődik a családban, különösen a gyerekekhez. Lehet, hogy féktelenek játék közben, ezért szükséges számukra is a szocializáció és a felügyelet, amikor kisgyermekek közelében játszanak. Ezenkívül a Beaglek szeretnek mindent a szájukba venni, megragadva a dolgokat, beleértve a te vagy gyermeked kezét, ők a szájukkal játszanak. Ezt természetesen csak játékból csinálják és a megfelelő képzéssel le lehet szoktatni őket erről.
Mint minden fajta esetében, mindig meg kell tanítani a gyerekeket, hogyan kell megközelíteni és megérinteni a kutyákat, és mindig felügyelni kell a kutyák és a kisgyermekek közötti bármilyen kölcsönhatást, hogy megakadályozzuk minden kis ütést, fül vagy farok húzását, amit a kutya esetleg rosszul viselne. Tanítsd meg a gyermekeidet, hogy soha ne közelítsen kutyához, amíg eszik vagy alszik, vagy megpróbálja elvinni a kutya ételeit. Egyetlen kutyát sem szabad, akármennyire szerető, valaha is felügyelet nélkül hagyni egy kisgyermekkel.
A Beagle élvezi a társaságot, és nem szeret egyedül maradni. Egy másik kutya, vagy akár egy macska segít a társasági szükségleteik kielégítésében.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták