Vannak olyan állatok, amelyekről elmondható, hogy olyan nagyok és barátságosak, mint a Bernáthegyi ? Ebben a cikkben, a ma legkönnyebben felismerhető kutyafajtáról fogunk beszélni, amely már csak felállva is rengeteg napfényt eltakar: Ez pedig a Bernáthegyi.
A Bernáthegyi eredetileg svájci mentőkutyaként lett híres, sőt a Bernáthegyi mentőkutyák meséi élnek és virulnak a mai napig. Ez talán részben megmagyarázza a Bernáthegyik népszerűségét és hírnevét, mint barátságos, szeszélyes kutyák, akik csak jó dolgokat csinálnak.
Sok esetben pontosan ez az, amit Saint Bernard elárul eme erőteljes fajtáról. De ez a fajta több, mint egyszerűen egy erőteljes megmentő: rá fog jönni, hogy egy kiváló családi kutya, és még sokféle karakterrel rendelkezik amivel nap, mint találkozhatunk. Nézzünk egy kicsit mélyebbre, és derítsük ki, mi idegesíti a Bernáthegyit.
Nem a legmegfelelőbb a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Nem jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Kevésbé érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
Nagyon jól viseli a hideget, télen érzi igazán elmében magát. A meleget viszont nem szeretik.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Nagyon jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal remekül kijön, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sok fésülést igényelnek, ami nem könnyű feladat. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Nehezen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A bernáthegyi nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Közepes energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Bernáthegyi eredete
Sokan közülünk a svájciakat a karórákkal, bankszámlákkal és katonai késekkel társítják, de a történelem során nagyszerű állattenyésztők voltak, akik nagyon egyedi és erőteljes fajtákat adtak nekünk. Az egyik ilyen fajta a Bernáthegyi, amelynek legmeghatározóbb jellemzője a méret. Nagy fejével és teljes testhosszával a legnagyobb bernáthegyi rekord állítólag mintegy 165 kg volt. Jó gondolod, hogy ezek a Bernáthegyik nagyon erősek, mivel sok nehéz emelést végeztek mentő kutyákként.
A svájciak több mint száz évvel ezelőtt tenyésztették ezeket a kutyákat – a Sennenhunds rokonai -, tekintve, hogy már 1707-ben nagy, Bernáthegyi-szerű kutyákat ábrázolnak. Még ebben a festményben a kutyákat nyugodt, engedelmes fajtaként ábrázolták. A Bernáthegyi, nevét nem közvetlenül a Szentlélektől kapta, hanem a Szent Bernad-folyóról a Nyugati Alpokban, ahol igen gyakori volt a sok kutya abban az időben.
Bernáthegyi családfa
A klasszikus svájci Sennenhund vagy hegyi kutya kapcsán a Bernáthegyi története szorosan összefonódik Svájc és az Alpok történelmével. Mivel megmentették őket, így kapták meg a nevüket, különösen az Alpok tartományai által kínált kegyetlen körülmények figyelembevételével. Ez minden Bernáthegyi számára egy adott családfát ad, amit sokan szeretnek. A védelem és a megmentés ösztöne az egyik meghatározó tulajdonsága, és ez különösen vonzóvá teszi őket, mint nagy barátok, és társaik az olyan emberek számára, akik álnok feltételek mellett élnek.
Bernáthegyi etetése
Mivel a Bernáthegyik a nagytestű kutyák közé tartoznak, étrendjük is nagyobb adagokat igényelnek az egészséges testtömeg fenntartása érdekében. Fontos megjegyezni, hogy ez nem jelenti azt, hogy túl kell etetnünk. Rengeteg hús és baromfi ad jó kalóriabevitelt, míg a zöldségeket ezek közé kell belekeverni a tápanyagok miatt.
Bernáthegyi tanítása / oktatása
Bernáthegyiket úgy kell nevelni, hogy már korán szocializálódjanak emberekkel és állatokkal annak érdekében, hogy megakadályozódjon az idegenek és más kutyák elleni tartás. Amikor egy Bernáthegyi rájön, hogy más emberek és kutyák csak egy része az életüknek, akkor barátságosabbá válnak fejlődésük során, és nem lesznek túlságosan terület féltők. Ez megköveteli az állat rendszeres képzését, különösen akkor, ha egy Bernáthegyit egy kiskutya otthonból hoztuk el, vagy egy felnőtt Bernáthegyit fogadtunk volna be anélkül, hogy megkapta volna a megfelelő képzéseket.
Bernáthegyi súlya
A Bernáthegyi lehet bárhol 45 és 90 kg között és még több is. A fajta maga tipikusan szikár és zömök, ezért próbálja elkerülni a kísértést, hogy túl gyakoroltassa őket, ami a kutya lesoványodásához vezetne.
Bernáthegyi temperamentuma / viselkedése
A megfelelő képzés alapvető fontosságú a Bernáthegyik számára, mivel azok nagyok és kevésbé egyszerű kezelni őket, mint egy kisméretű kutyát, ha rendetlenkednek a bernáthegyihez képest. Fontos meggyőződni arról, hogy a Bernáthegyi megfelelően szocializálódott és megértette a rá jellemző határait. Néhány Bernáthegyi nem fogja tudni a saját méretét, ezért győződjön meg arról, hogy rengeteg helyet biztosít számukra azokon a területeken, ahol a leginkább járnak.
Bernáthegyi betegésgei
Amint az a Bernáthegyi-féle nagy kutyától elvárható, az ízületi problémák, különösen a kutya növekedése és az életkora miatt, olyan problámák merülhetnek fel, mint a csípő-diszplázia. Ezek a kutyák hajlamosak az epilepsziára, görcsrohamokra és szívproblémákra is.
Bernáthegyi várható élethossza
A nagyobb méret a rövidebb élethez vezet, 8-10 év a várható életkor, vagyis a Bernáthegyi szerelmeseinek, ez az egyik igazi negatívuma, a tartással kapcsolatban. Fontos megjegyezni azt is, hogy a Bernáthegyik gyorsan fejlődhetnek, ezért jobb, ha felkészül erre, ha egy kölyökkutyát akar felnevelni.
Bernáthegyi gyakorlati követelményei
A Bernáthegyi nagy és sok kalóriát éget, de nem szabad túlzottan tréningezni a lehetséges egészségügyi problémák miatt, különösen, ha felügyelete alatt egy nehezebb fajta Bernáthegyi van. A rendszeres testmozgás az unalom és a túlzott izgalom megelőzéséhez szükséges.
Bernáthegyi szőrzete
A Bernáthegyinek a fehér-barna szőrzet a meghatározó jellemzője. A Bernáthegyik hullajtják a szőrüket ezért rendszeres fésülésre van szükség.
Bernáthegyi kölykök
Tekintve a kiskutyák kis méretét és aranyosságát, a Bernáthegyiknek nehéz lehet emlékeztetni magunkat, hogy ezeket a kutyákat fel kell nevelni és képezni a végső súlyára és viselkedésére való tekintettel. Ügyeljen arra, hogy a fiatal bernáthegyit más kutyákkal és emberekkel szoktassa össze, hogy ne legyenek félénkek, és legyen biztos, hogy fiatal koruktól határokat szab nekik.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták