A svájci farmokról származó Berni pásztor egy rendkívül sokoldalú, segítőkész kutyafajta. A szarvasmarhák terelésére tartották, húzták a kocsikat, továbbá felügyelték és őrizték a gazdájukat. Egyik a négy svájci hegyi kutyafajta közül, neki van a leghosszabb szőre. Az elnevezése Svájc katonjából származik. Nagy és erős kutyafajta, barátságos és nyugodt vonásokkal, engedelmes, szereti a nyomkövetősdit, kocsiversenyeket és a pásztorkodást.
A Berni pásztort gyakran nevezik Bernernek (továbbá ismert rá még a Berner Sennenhund kifejezés a svájci otthonában); egyik azonnal felismerhető jele a mellkasán a háromszínű szőrzet és a fehér „svájci kereszt”. A gyönyörű külső épp az ellenkezőjét sejteti, de nagyon erős kutya és alkalmas a nehéz munkák elvégzésére: ezek a gyönyörű és szelíd kutyák régen Svájcban pásztorok és őrzők voltak.
Nem javasolt a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Nem jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Kevésbé érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
Nagyon jól viseli a hideget, télen érzi igazán elmében magát. A meleget viszont nem szeretik.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Nagyon jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal is kijön, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sokat vedlenek, a fésülésük nem könnyű feladat. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak több betegségre is, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Nehezen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A berni pásztor nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
A Berni pásztor régen szerves része volt a paraszti életnek, terelték a csordát, megvédték a családot, és húzták a javakkal teli kocsikat a környező falvakba. Annak ellenére, hogy jómódú, szorgalmas kutya, a 20.században majdnem kipusztult, mert más, igavonó állatok vették át a szerepét a farmergazdaságokban. Szerencsére néhány tenyésztő megpróbálta megőrizni a fajtát.
Amellett, hogy meglepően jó megjelenésű, a Berni pásztor csodálatos temperamentummal is rendelkezik. Ismeretes, hogy hűséges, szeretetteljes és intelligens. Szeret futkározni, ha van lehetősége rá, és szívesen csinálja azt, amit mondanak neki. Mindenekelőtt egy igazi életrevaló kutya.
A Berni pásztor nyugodt, barátságos, és néha még egy kicsit bolondos is amikor a családjával játszik. Jól kijön a gyerekekkel és a többi családtaggal is, de nem túl jó választás azok számára, akik társas vagy panelházban laknak, hisz neki nagyobb tér kell, hogy játszhasson. Sokkal jobban szeret a szabadban, a családdal élni, mintsem egy karámban bezárva vagy láncon tartva. Akkor a legboldogabb, ha részt vehet a közös családi időtöltésekben.
Mivel a Berni pásztor egy ún. munkakutya, szeret tanulni, ezért nagyon könnyen idomítható. Mivel elég nagy termetű – kb. 50 kg – ezért jobb kölyökkorában tanítani és társaságba vinni. Azok a gazdáknak, akiknek már volt Berni pásztoruk, jól tudják, hogy amikor felnőnek, eléggé lelassulnak, mint szellemileg, mint fizikailag; néha viszont meghaladhat a kölyökként megismert jellemük is. Továbbá, a Berni pásztor gyengéd érzelmű, könnyen megsértődik, és nehéz kiengesztelni.
Annak ellenére, hogy milyen szép és jó temperamentumú – vagy éppen ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően – a Berni pásztorok küzdenek az életben maradásért. A fajtának van egy olyan génállománya, amely számos egészségügyi problémát hordoz. Ahogy egyre nő a Berni pásztor népszerűsége, úgy egyre többen állnak neki tenyészteni őket, nem törődve azzal, hogy egészségügyi problémákkal fognak születni. Azok, akik Berni pásztorkutyát szeretnének, érdemes egy ismert tenyésztőtől beszerezniük.
Berni pásztor jellemzői
A Berni pásztoroknak sok egészségügyi problémáik vannak, feltehetően a genetikai hátterük miatt, de talán egyéb okok miatt is, amire még nem jöttek rá. Sajnos nem élnek sokáig, körülbelül csak hat-nyolc évig.
Mivel a Berni pásztor elég népszerű manapság, így sokan nekiállnak tenyészteni, hogy eladhassák, nem törődve az esetleges egészségügyi problémákkal, amelyek a gyengébb genetikai állományuk miatt lehet. Figyelni kell arra is, hogy külföldről is behozhatják őket.
Gyakran aukción vásárolják ezeket a kutyákat és nagyon keveset tudnak a genetikai hátterükről.
Az állatorvosi ellátás költséges lehet a speciális egészségügyi problémáik miatt.
A Berni pásztorok erőteljesen hullajtják a szőrüket, főleg ősszel és tavasszal. Ha a szőrhullajtás zavarja önt, nem feltétlenül javasolt ez a kutyafajta.
A Berni pásztor szeret családban élni. Furcsán viselkedik, például: ugat, kapar vagy nyüszít, ha el van zárva sokáig az emberektől.
Érett korukban elég nagy termetűek és öntörvényűek. Szóval, ha tanítani szeretné – és még mókázni is mellette – addig tegye, amíg kölyök.
Habár szeretik a gyerekeket, néha akaratlanul is nekimennek a csecsemőknek és kisgyermekeknek.
Ahhoz, hogy egészséges kutyája legyen, soha ne vásárolja meg valamilyen sikátori (no-name) tenyésztőtől vagy kisállat boltból. Keressen egy jó hírnévvel rendelkező tenyésztőt, aki ellenőrizteti a kölyökkutyákat, és megfelelő ellátásban részesíti.
Berni pásztor története
Az egyik őse, a Molosser, a legváltozatosabb, szerepet játszott a különböző masztiff típusú kutyák, köztük a Berni pásztor fejlődésében.
Úgy tartják, hogy a négy svájci Sennenhund fajta (az Appenzelli havasi kutya, az Entlebuchi havasi kutya, a Nagy svájci havasi kutya, és a Berni pásztor) a Svájci pásztorkutya és a Molosser vagy a Mastiff keresztezéseként alakultak ki, majd ezt a négy fajtát a rómaiak magukkal hozták, amikor átjöttek az Alpokon a Kr.e. I. században.
Elég valószínű, hogy a Berni pásztor már több mint 2000 éve dolgozik a svájci farmokon, a csendes alpoki kis tanyákon, ahol kocsikat húzott, állatokat terelt, vagy hűségesen védte gazdáját.
Ismeretes, hogy 1888-ban már a svájci lakosság 36 százaléka dolgozott mezőgazdaságban, és egy olyan erős kutyának kellett csökkentenie a terheiket, amely szarvasmarhát tudott terelni vagy javakkal teli kocsikat tudott húzni. 1899-ben Svájcban nagy érdeklődés mutatkozott az őshonos fajták megőrzésére, ezért megalapították a Berna nevű kutyabálványt. A tagok között számos fajtatiszta kutya tenyésztő volt.
1902-ben a svájci kutyaklub Ostermundigen-ben egy olyan show-t szponzorált, amely felhívta a figyelmet a svájci havasi kutyákra. Két évvel később ezek a fajták nagy előrelépést tettek számos eseményen: Bernben tartott nemzetközi kutyakiállításon a svájci kutyaklub a svájci pásztorkutyákat szponzorálta, amelybe a hegyi kutyák is beletartoznak. Ez volt az első év, amikor ezeket a kutyákat „Berninek” nevezték. Ugyanebben az évben a Svájci Kennel Klub elismerte a Berni pásztorkutyát.
Az I. világháború alatt a kutyakiállítások és a tenyésztések abbamaradtak. De a háború után az első Berni pásztorkutyákat Hollandiába exportálták, majd az Egyesült Államokba – bár a fajtát még nem ismerte el az Amerikai Kennel Klub.
1936-ban két brit tenyésztő kezdte el a Berni pásztor behozatalát, és a kölyökkutyák Angliában születtek meg. 1936-ban a Louisiana-i Glen Shadow Kennel importált egy svájci nőstényt és egy hímet. 1937 elején az AKC levelet küldött a Glen Shadow-nak, amelyben kijelentette, hogy a Berni pásztorkutyát új fajtának fogadták el.
Berni pásztor mérete
A kan kutyák 63-70 cm magasak és 36-50 kg között mozognak, míg a nőstények 58-66 cm magasak és súlyuk 30-42 kg.
Berni pásztor személyisége / jelleme
A Berni pásztor szerető, intelligens és figyelmes nagytestű kutyafajta. Továbbá szelíd, nyugodt és toleráns. Szeret a családjával lenni és boldog, amikor a családi tevékenységekben részt vehet. Nagy mérete az egyik legfontosabb jellemzője, és természetesen a korai idomítás elengedhetetlen azért, hogy kialakuljon benne a megfelelő viselkedési forma mind a házban mind az emberekkel szemben. Lassan válik felnőtté, és a végleges méretét előbb eléri, mint a szellemi érettségét.
A Berni pásztor védi családját, bár általában nem agresszív. Tartózkodó lehet idegenekkel szemben, és általában egy kicsit szégyenlős is, ezért fontos minél több emberrel, kisállattal való megismertetése és minél több élményben való részesítése, amíg kölyök.
A temperamentumát számos tényező befolyásolja, beleértve az öröklődést, a tanultságát és a szocializációját. A jó temperamentummal rendelkező kölyökkutyák kíváncsiak és játékosak, hajlandók az embereket megközelíteni és velük maradni. Olyan kiskutyát érdemes választani amelyik se nem agresszív, de nem is ül folyton a sarokban.
Először érdemes a szülőit megnézni – általában az anya az, amelyik rendelkezésre áll -, hogy azoknak milyen a temperamentuma. Érdemes természetesen a kiskutya testvéreit vagy más rokonait is megnézni, hogy meg lehessen ítélni, milyen is lesz a temperamentuma amikor felnő.
Mint minden kutyának, így a Berni pásztornak is szocializációra van szüksége – különböző emberekkel való találkoztatása, látnivalókkal, hangokkal és tapasztalattal való gazdagítása – amíg fiatal. A szocializáció segít, hogy a Berni pásztor jól kifejlett kutya legyen felnőttként.
A kiskutya kutyaiskolába való beíratása remek dolog kezdésnek. Hívja át ismerőseit rendszeresen, vigye le sétálni parkba, közeli helységekbe, szomszédok közelébe, amellyel lehetővé teszi, hogy fejlődjön a kiskutya szociális készségei.
Berni pásztor betegségek
Minden kutyafajta, a berni ásztorkutyák is hajlamosak egyes betegségekre. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Ha egy kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Könyök diszplázia:A nagy kutyáknál ez egy közös örökletes állapot. Úgy tartják, hogy a különböző növekedési ütem okozza a könyököt alkotó három csontnál az izületek lazaságát. Ez fájdalmas sántításhoz vezethet. Az állatorvos műtétet ajánlhat, ami megoldhatja a problémát, vagy gyógyszeres kezelés, ami enyhíti a fájdalmat.
Progresszív Retina Atrófia (PRA): Degeneratív szem betegség. A PRA okozta vakság egy lassú folyamat, ami a szem hátsó részében elhelyezkedő fotoreceptorok veszteségének következménye. A PRA kimutatható már jó pár évvel azelőtt, hogy a kutya bármilyen jelét adná a vakságnak. Neves tenyésztők évente felülvizsgáltatják a kutyát a szemet is beleértve, mellyel bizonyítható a kutya tünetmentessége.
Von Willebrand betegség: Ez egy vér betegség amely megtalálható mind a kutyáknál és az embereknél is. Ez az alvadási folyamat csökkenését jelenti, egy alvadási zavar. A kutya szervezetében hiányzik az az anyag, amely segítségével a vérlemezkékből vérrög képződik. Olyan tünetek jelentkezhetnek, mint orrvérzés, fogínyvérzés, elhúzódó vérzés a műtét után. Alkalmanként vér található a székletben. Ezt a betegséget általában a kutya 3 és 5 éves kora között diagnosztizálják és nem gyógyítható. Azonban vannak módszerek a kezelésére, enyhítésére, mely a nem beteg kutyáktól vett vér transzfúziójával a leghatásosabb. A legtöbb kutya ezzel a betegséggel teljes életet tud élni.
Portoszisztémás sönt: Ez a betegség egy abnormális véráramlás, ahol a vér az emésztőrendszertől megkerüli a májat és közvetlenül a szívbe, majd közvetve a nagyvérkörbe jut, így a máj szűrő és méregtelenítő funkciója megszűnik. Amikor ez bekövetkezik, a toxinok, melyeket általában a máj eltávolítana, ebben az esetben azonban tovább kering a véráramban és további betegségek okozója. A portoszisztémás sönt épen ezért általában további betegségeket is okoz, olyan tünetek általánosak, mint a rossz egyensúly, étvágyalanság, levertség, vakság, depresszió, gyengeség, görcsök, zavartság és kóma. Kezelése az étrend megváltoztatásával, valamint műtéti úton történik.
Rák: A rák különféle formáitól sok berni pásztor kutya szenved, és korai halált okozhatnak. A tünetek közé tartozik a fájdalom vagy nyálkahártya rendellenes duzzanata, a gyógyulást nem okozó sebek, a test nyilásokból származó vérzés, valamint a légzés vagy elhárítás nehézségei. A rák kezelésére a kemoterápia, a sebészet és a gyógyszerek alkalmazhatóak.
Berni pásztor gondoskodás
A Berni pásztorok nem alkalmasak a lakási vagy a panelházi életre. Nagy szabadtérre van szükségük, ezért csak a családi házas gazdák válasszák. A Berni pásztornak rengeteg energiája van. Az udvaron való tartózkodáson kívül legalább 30 percnyi erőteljes sétára vagy futásra van szüksége minden nap; viszont ennek a háromszorosa tartja csak a legjobb, legegészségesebb állapotban.
Vastag, szép szőrzete rendkívül jól alkalmazkodik a hideg éghajlathoz. Szeret a hóban játszani. Ezzel szemben, fekete szőrzete és nagy mérete miatt hajlamos a napszúrásra. Nyáron ne hagyja kint sokáig a forróságban; kora reggel vagy este vigye le sétálni, amikor hűvösebb az időjárás. Alkalmazzunk a lakásban ventilátorokat vagy légkondicionálót a kutya érdekében, az udvaron vigyük őt árnyékba.
Különös figyelmet igényel, ha a Berni pásztor kölyök. Mint sok másik kutyafajta, a Berni pásztor is gyorsan felnő, kb. négy és a hét hónap alatt, így hajlamos a csontosodási megbetegedésekre és sérülésekre. Bőven megfelel nekik egy kiváló az alacsony kalória tartalmú étrend, ami megóvja őket attól, hogy túl gyorsan felnőjenek.
Ezenkívül ne hagyja, hogy a Berni kiskutya kemény felületeken (például járdán) fusson, és ne játsszon túlzottan sokat, vagy ne cipeljen nehéz terhet, amíg legalább kétéves nem lesz, mert addig az ízületei fejlődésben vannak. Normál játék a fűben rendben van, továbbá nyugodtan ugrálhat is a maga ütemében.
Berni pásztor etetése
Ajánlott napi mennyiség kb. 3-5 csésze jó minőségű száraz kutyaeledel, 2 részletben elosztva a nap folyamán.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, anyagcseréjétől és aktivitásától. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel.
Tartsd a kutyát jó állapotban úgy, hogy kimérjük az ételét, amit naponta 2 részletben adunk neki. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy valóban megfelelő súlyban van, tartsunk szem és tapintás alapú tesztet.
Először is nézzünk le rá, látnunk kellene a derekát. Ezután tegyük a kezünket a hátára, a hüvelykujjunkat a gerinc mentén és haladjunk lefelé. Erősebb nyomás nélkül éreznünk kellene a bordáit, de nem szabadna látni azokat. Ha így nem érezzük a bordákat, akkor az étel mennyiségből egy kicsit vissza kell fognunk és több mozgást kell beiktatni.
Berni kiskutyáknak lassú, egyenletes növekedése van szükségük. Válasszunk magas minőségű élelmiszert számára, ami 22-24 % fehérjéből és 12-15 % közötti zsírt tartalmaz.
A Berni pásztor szőrzete gyönyörű: dupla vastagságú, hosszú felül és gyapjas alul. Jellemzően háromszínű a szőrzete, a testének nagyrésze fekete színű, gazdag rozsdás és fehéres színben. Általában egy fehér folt van a mellkasánál, amely úgy néz ki, mint egy fordított kereszt, továbbá van egy fehér minta a szemei között és a farka csúcsa is fehér színű.
Bár a szépségnek ára van, és sajnos ebben a Berni pásztor vesztesként jön majd ki. Egész évben hullajtja a szőrét, legfőképpen tavasszal és ősszel. A hetente többszöri keféléssel csökkenthető a szőrzet hullajtása, így a ház tiszta és szőrmentes maradhat. A rendszeres fürdéssel, kb. háromhavonta, megőrizheti a szép bundáját.
Mossuk meg a kutyánk fogait hetente legalább két-három alkalommal, hogy megelőzzük a fogkőképződést és eltávolítsuk a szájban lévő baktériumokat. A napi fogmosás még jobb lenne, ha meg akarjuk akadályozni az ínybetegségek kialakulását és a rossz leheletet.
Ha a kutya természetesen nem koptatja le, akkor havonta egyszer vagy kétszer vágjuk le a körmöket is, hogy elkerüljük a nagyobb és fájdalmas problémákat. Ha halljuk őket a padlón kattogni a kutya lépései közben, akkor túl hosszúak.
Arra figyeljünk, hogy a véredényeket ne sértsük meg, mert vérzést okozhatnak, ami fájdalmas is lehet számára – és a kutya talán legközelebb nem lesz hajlandó az együttműködésre. Ha nem vagy tapasztalt a kutya pedikűrben, akkor bízd az állatorvosra vagy egy szakképzett kutyakozmetikusra.
Ne feledkezzünk meg a füleiről sem, vizsgáljuk meg azokat is hetente. Figyeljünk a bőrpír vagy a rossz szag utalhat fertőzésre. Töröljük ki neki időnként egy ph semleges tisztítóval egy vattapamacs segítségével. Tisztítsuk ki a kutya fülét a fürdetések és az úszások, vagy bármikor amikor a kutya vizes lesz. Ez segít megelőzni a fertőzést.
Kezdjük a berni kezelését már kiskutya korban, hogy hozzászokjon, így később nem fog nehezére esni, ha erre kerül a sor. A rendszeres ápolásnál ne felejtsük el a száj és a fülek vizsgálatát sem. Tegyük ezeket az egészségügyi vizsgálatokat kellemes élménnyé, hogy megalapozzuk a későbbi egyszerű vizsgálatokat.
Berni pásztorkutya viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
A Berni pásztor nagyon szeret családban élni, és általában gyengéd és szeretetteljes a gyerekekkel, ha kedvesek és óvatosak velük. Viszont a termete miatt néha feldöntheti akaratlanul is a kisgyermekeket.
Mindig tanítsa meg a gyermekeknek, hogyan közelítsenek meg egy kutyát, és mindig figyeljen oda rájuk, így elkerülhető az esetleges baleset esetleg a fül- vagy farokhúzásból adódó harapás. Figyelmeztesse gyermekeit, hogy sohase zavarják a kutyát, míg alszik vagy eszik, és sohase vegyék el tőle a neki adott ételt. Soha ne hagyja gyermekét felügyelet nélkül egy kutyával.
A berni pásztorok jól kijönnek az egyéb háziállatokkal, de szükséges a korai szocializáció, mivel méretüknél adódóan okozhatnak baleseteket.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták