Ha egy játékos és imádnivaló kistestű kutyát keresel, akkor ne menj tovább, a Biewer Yorkshire Terrier igazán neked való. Biewer à la Pom Pon, Biewer Yorki vagy Biewer Yorkshire terrier néven is ismert, ezeket a kutyákat a Yorkshire Terrierekből tenyésztették ki, így ők is viselik ennek a népszerű kutyafajtának a szeretetre méltő jellemzőit. A Biewer Terrierek nagyszerű társas háziállatok, és általában jól megvannak a gyermekekkel és más háziállatokkal is.
Biewer Yorkshire terrier rövid jellemzői:
kutyafajta csoportja: társasági kutya
magasság: 20-22 cm
súly: 1.8-4 kg
élethossz: 12-15 év
Kinek való leginkább: Gyermekes családoknak, egyedülállóknak, időseknek, lakásban élőknek, ház udvarral / udvar nélkül
Temperamentuma: barátságos, kíváncsi, játékos, pajkos, aktív
Hasonló kutyafajták: Yorkshire Terrier, Silky Terrier
Képes alkalmazkodni a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A Biewer yorki érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időben, télen adjunk rájuk ruhát, mert a bundájuk nem elég vastag ahhoz, hogy megvédje őket a fagyoktól. A meleget viszonylag jól viselik.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal is jól kijön, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sok fésülést igényelnek. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A biewer yorki nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Közepes energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Biewer yorki eredete
A Biewer Terrier fajta eredete a Yorkshire Terrier történetében található meg. 1984-ben egy kis tarka Yorkshire terrier kölyökkutyát két Yorkshire terrierből tenyésztettek, amelyek egy recesszív gént hordoztak a tarka szín eléréséhez. Ezt a kölyköt Schneefloeckchen von Friedhecknek nevezték el, és ő volt tulajdonképpen az első Biewer Terrier.
Gertrud és Werner Biewer, a kutyákért felelős tenyésztők egyedülálló szépséget láttak a kis tarka terrier kölyökben, és elkezdtek egy szelektív tenyésztési folyamatot, hogy további hasonló egyedeket tenyésszenek, mint ő. 1989-ban a fajtát hivatalosan elismerte, mint a Biewer Yorkie az Allgemeiner Club der Hundefreunde Deutschland. Ma ez a fajta Biewer Terrier néven ismeret.
Biewer yorkshire terrier családfája
A Biewer Terrier egy intelligens és okos kis kutya, amely általában jól reagál a szigorú és következetes képzésre. A Biewer Terriert két recesszív gént hordozó Yorkshire Terrier tenyésztésével tenyésztették ki, a különleges tarka színeléréséhez.
Biewer yorki etetése
Kistestű kutyaként a Biewer Terrier magas minőségű kutyaeledelt igényel az étkezése során, amelyet kistestű kutyák részére készítenek. Ezeket a kis fajta kutyák számára elállított eledeleket, kifejezetten úgy tervezték, hogy megfeleljen a kicsi, de aktív kutyák számára, mint a Biewer terrier is, akinek nagy az energiaigénye.
Ajánlott napi mennyiség: ½ és ¾ csésze jó minőségű száraz élelmiszer naponta, felosztva két étkezésre.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, anyagcseréjétől és aktivitásától. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel.
A Biewer Terrier egy okos és intelligens kiskutya, aki általában jól reagál a következetes és rendszeres képzésre. Mint sok más kisméretű öleb, a Biewer is hajlamos a kis kutya szindróma kialakítására, ha nem megfelelően van képezve. A Biewer Terrierek némileg nehézkes lehet a szobatisztaságra nevelése és időnként előfordulhatnak kisebb balesetek. De ha elég korán elkezdjük a nevelését és mindvégig következetesek maradunk, nem kell tartanunk tőle, hogy problémák leszenk a kis terrierünkkel.
Biewr yorki súlya
A Biewer Terrier 20-22 cm magas és 1.8 és 3.5 kg közötti súlyú a felnőtt korában.
Biewer yorki jelleme / viselkedése
A Biewer Terrierekre leginkább az jellemző, hogy egy nagyon egyszerű kutya, akivel könnyű együtt élni. Nem kimondottan ugatósak és könnyű velük bánni. Barátságos, játékosé és szeret minél több időt együtt tölteni a családjával és a gyerekek körében is jól érzik magukat. Mint sok más kistermetű kutya, ők is nagy személyiséggel rendelkeznek, szeretnek a figyelem középpontjában lenni és élvezik, ha ők lehetnek a show sztárjai. Bár kicsi a mérete, de úgy tűnik, mintha erről ő mitsem tudna és ez akár gondot is jelenthet, mert képes a nála akár 10x nagyobb fajtákkal is szembeszállni. Kiváló társai az egyedülálló és családosok számára is.
Biewer yorkshire terrier betegségek / általános egészségügyi problémák
Tekintettel arra, hogy a Biewer Terriert a Yorkshire Terrierből tenyésztették, ugyanolyan egészségügyi problémákkal kell számlnunk. A leggyakoribb genetikai rendellenességek közé tartoznak a patella ficam, a Legg-Calve-Perthesbetegség, a Portoszisztémás sönt, a húgyhólyagok és a légcső összeomlása. Más esetekben ezeknél a kutyáknál kialakulhatnak a distichiasis és a hipoglikémia is.
Ha egy Biewer Yorkshire terrier kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Patella ficam: Más néven „csúszott térd”, vagyis a térdkalács ficam egy gyakori probléma a kiskutyáknál. Ezt az okozza, mikor a patellia, ami 3 részből áll – combcsont, térdkalács, sípcsont – nem megfelelően sorakoznak. Ez okozza sántaságot vagy a járásavart. A térdkalács ficam kezelése általában műtéttel történik. Ez a betegség már a születéskor jelen van, bár a tényleges eltolódás vagy a ficam nem mindig fordul elő, néha csak sokkal később jelentkezik. A dörzsölés által okozott térdkalács ficam izületi gyulladásokhoz vezethet, amely egy degeneratív izületi betegség. Négy fokozata van, melynek az I. stádiuma az alkalmi ficam, mikor is egy átmeneti sántaság jelentkezik, a legsúlyosabb IV. típusnál a csontozat nagy fokúan átrendeződött, ami a kutyának egy karika lábú megjelenést ad. Ebben az esetben már a műtét szokott szükségessé válni.
Progresszív Retina Atrófia (PRA): Degeneratív szem betegség. A PRA okozta vakság egy lassú folyamat, ami a szem hátsó részében elhelyezkedő fotoreceptorok veszteségének következménye. A PRA kimutatható már jópár évvel azelőtt, hogy a kutya bármilyen jelét adná a vakságnak. Neves tenyésztők évente felülvizsgáltatják a kutyát a szemet is beleértve, mellyel bizonyítható a kutya tünetmentessége.
Portoszisztémás sönt: Ez a betegség egy abnormális véráramlás, ahol a vér az emésztőrendszertől megkerüli a májat és közvetlenül a szívbe, majd közvetve a nagyvérkörbe jut, így a máj szűrő és méregtelenítő funkciója megszűnik. Amikor ez bekövetkezik, a toxinok, melyeket általában a máj eltávolítana, ebben az esetben azonban tovább kering a véráramban és további betegségek okozója. A portoszisztémás sönt épen ezért általában további betegségeket is okoz, olyan tünetek általánosak, mint a rossz egyensúly, étvágyalanság, levertség, vakság, depresszió, gyengeség, görcsök, zavartság és kóma. Kezelése az étrend megváltoztatásával, valamint műtéti úton történik.
Hipoglikémia: Mint sok kis kutya, a biewer yorki is szenved hipoglikémiától, kimondottan kölyökkorában. A hipoglikémia az alacsony vércukorszint miatt jelentkezik. Néhány tünet lehet a gyengeség, zavartság, reszketés járás közben, melyek rohamszerűen törnek rá a kutyára. Ha kutya érzékeny erre, forduljunk orvoshoz a kezelési lehetőségekért.
Összedőlt légcső: A trechea amely a levegőt hordozza a tüdőbe, hajlamos könnyen összeesni. Ennek az összeesett légcsőnek a leggyakoribb tünete a krónikus száraz, durva köhögés, sokan úgy írják le, mint mikor egy liba dudál. Ezt a betegséget lehet kezelni gyógyszeresen vagy műtéttel.
Fordított tüsszögés: Ez az állapot néha összekeverhet a összeomlott légcsővel. Ez sokkal kevésbé súlyos állapot, mint az előzőleg említett és csak percekig tart. A fordított tüsszögés akkor fordul elő, ha a kutya izgatott vagy megpróbál enni vagy inni túl gyorsan. Okozhatja még a túl sok pollen vagy valami irritáló a levegőben. Ilyenkor ijesztő tud lenni a yorki, de amint megnyugszik, a fordított tüsszögés is leáll. Óvatosan cirógassuk a torkát, hogy segítsük neki megnyugodni.
Várható élethossz
A Biewer Terrier átlagos élethossza 12 és 15 év között van.
Biewer yorki mozgásigénye
A Biewer Terrier természeténél fogva aktív fajta, amely rendszeres napi mozgást igényel, hogy felszabadítsa a felesleges energiáját. Ha a napi séta nem lehetséges, akkor egy kis játék, futkározás a kis labdája után is kielégítheti a testmozgás szükségét. Mint a legtöbb kutya, ha nem kapja meg ezt a napi szükséges mozgásmennyiséget, akkor viselkedési problémák merülhetnek fel, a kis biewer esetében ez lehet ásás vagy rágás.
Biewer terrier szőrzete
A Biewer Terrier megjelenése hasonló a Yorkshire Terrierhez, a színezétől eltekintve. Ezek a kutyák egyenes, selymes szőrrel és hosszú mintákkal rendelkeznek. A Biewer Terrier szőrzete fényes és sima. Ellentétben a Yorkshire Terrierekkel, amelyek kékes hátrésszel és csillogó színezést mutatnak, a Biewer inkább tarka színű. Ezek a kutyák jellemzően fehér vagy kékes-fehér tört színűek a testen, fehér szőrzettel a mellkason, a lábakon és a hasán. Az arc jellemzően fekete és sárgás, szimmetrikus színezéssel.
Biewer yorki kölyök
A Biewer Terrier átlagos alommérete 2-5 kölyök között van. Mint a legtöbb kutya esetében is igaz, a szocializációnak és a képzéseknek a lehető leghamarabb el kell kezdődnie. A képzés alapvető fontosságú a kis kutya szindróma kialakulásának megakadályozásához és a korai szocializáció megkezdéséhez, hogy elkerüljük, hogy a kis biewerünk agresszív legyen más emberekkel vagy kutyákkal szemben.
Biewer yorki és a gyermekek
Fontos, hogy megérts a biewer yorki egy igen kis méretű kutya, akinek könnyen fájdalmat lehet okozni. Ezért a kisgyermekes családokban nagyon óvatosnak kell lenni. Igaz a kisgyermekekkel jól viselkednek, de talán a gyermek nem tudja még, hogy hogyan bánjon egy ilyen kis teremtménnyel.
A legtöbb tenyésztő nem adja a kis yorki olyan családba, ahol 5-6 évesnél fiatalabb kisgyermekek is élnek. A yorkik egyszerűen túl kicsik és könnyűek ahhoz, hogy egy kisgyermek bántani tudja őket, dobálni, kisebb ütésekkel is már komoly fájdalmat okozni.
Yorki nevek gyűjteménye, nézd meg milyen neveket szoktak adni a gazdik.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták