Az óangol juhászkutya, vagyis a bobtail egy nagy, atlétikus kutyafajta, egy összetéveszthetetlen bozontos bundával. Az óangol juhászkutya (angol nevén Old English Sheepdog) eredetileg marhakupec kutya volt, ez azt jelenti, hogy segítette a gazdákat a szarvasmarhák és a juhok piacra való eljuttatásában.
Napjainkban ez a jó természetű kutyus élvezi az otthoni élet kényelmét, emellett kiemelkedően agilis, engedelmes, alkalmazkodó és jó megfigyelő. Egy okos, intelligens kutya, lezser temperamentummal.
Bobtail jellemzői:
kutyafajta csoportja: juhász kutya
magasság: 50-60 cm
súly: 27-38 kg
élethossz: 10-12 év
Kinek való leginkább: Gyermekes családoknak, aktív egyedülállóknak és időseknek, ház udvarral
Jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
Nagyon jól viseli a hideget, télen érzi igazán elmében magát. A meleget viszont nem szeretik.
Barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Nagyon jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal remekül kijön, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sok fésülést igényelnek, ami nem könnyű feladat. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Kevésbé hajlamosak a betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Nehezen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A bobtail nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
A cuki pocakos óangol juhászkutya a gyermekek televíziós műsorainak és filmjeinek nagy kedvence, ahol általában egy kedves, de néha csintalan karaktert alakít. De hogy jön össze Hollywood és ez a szőrpamacs?
A valóságban az óangol juhászkutya – az úgynevezett „bobtail” kurta farka miatt (hagyományosan rövidre hagyták, egyfajta megkülönböztetésképp, hogy ő a juhászkutya) – egy könnyed jellemű, szórakoztató, intelligens kutya. Tagja az American Kennel Club juhászkutya csoportnak. Kimondottan nagy kutya, 60-100 fontot nyom, de a kékes-szürke és fehér színű dús bundája miatt még nagyobbnak tűnik. Híres a csodálatosan kedves jelleméről, emellett erős és szorgalmas.
Azok, akik ismerik és szeretik, tisztában lehetnek a humorérzékével is. Egyszerre játékos és vicces, mégis ő a család őrzője és védője is.
Sok gazdi rövidre vágja a kutya szőrét, de ha ő kutya shówkon is részt fog venni, akkor a bobtailnek nem vághatjuk le rövidre a szőrét.
Nem beszélhetünk az óangol juhászkutyáról anélkül, hogy ne említenénk a szőrét… a sok szőrét. Ez a bunda nagyobb gondot igényel, mint azt elsőre hinnéd. Hosszú és hajlamos a vedlésre, ha nem fésülöd rendszeresen. Sokan rövidre nyírják a bundáját – de akkor igazán szép, ha hosszúra hagyjuk neki.
Hetente három-négy órányi szőrápolásra számíts – néha talán ennél is több – és havonta egy nyírásra a kutyaszalonban. Nem meglepő, hogy ez egy közös ok, amiért sok óangol juhászkutya tulajdonos lemond a kutyáiról és menhelyre adja őket, hiszen a bundájuk gondozása időt és költséget emészt fel. Így bárki, aki azon gondolkodik, hogy ezt a fajtát szeretné, jól fontolja meg, hisz a kutya ápolását és gondozását is figyelembe kell venni.
Az óangol juhászkutya rendkívüli alkalmazkodó. Néhány ember számára meglepő lehet, hogy kényelmesen tud élni egy lakásban is, ha rendszeresen sétáltatják. Annak ellenére, hogy korábban marhakupec kutya volt, nem való kerti kutyának. Szeret a családjával lenni, emiatt szenvedhet a szeparációtól, ha túl sokáig marad egyedül. Könnyen oktatható és jól reagál egy kedves és következetes tréningre. Jól érzi magát más kutyákkal és háziállatokkal együtt.
Hosszú szőre, lelkes, vidám jelleme és kurta farka teszi a bobtailt bármely család nagyszerű társává, akik kellő időt és türelmet éreznek iránta.
Bobtail kutya főbb tulajdonságai
A képzés és a megfelelő szocializáció elengedhetetlen az óangol juhászkutyák számára. Nagyszerűek, elbűvölőek és lelkesek, de fiatalkorukban különösen veszélyesek lehetnek. A türelmes, a következetes képzés alapvető fontosságú.
Az óangol juhászkutyák nem valók tisztaságmániásoknak. Hajlamosak a nyáladzásra és erősen vedlenek. Emellett a nehéz és sűrű bundájuk vonzza a koszt és a szennyeződéseket, amelyek előbb-utóbb a bútorok és a padlón végzik.
Eredetileg szarvasmarhák és juhok terelésére tenyésztették, ezért aktív edzést igényel.
Az óangol juhászkutya nagymértékű gondozást igényel. A tisztán tartása és szőrzete ápolása időigényes és drága.
A szeparációs szorongás gyakori náluk. A családjaikért élnek, és pusztítóvá válhatnak, ha túlságosan egyedül maradnak.
Ahhoz, hogy egy jól nevelt óangol juhászkutyát kapj, soha ne vásárolj kiskutyát egy nem megbízható tenyésztőtől, vagy kisállat boltból. Találj egy jó hírű tenyésztőt, aki a tenyészkutyái genetikai és egészségi állapotát rendszeresen teszteli.
Óangol juhászkutya története
Kétségtelen, hogy az óangol juhászkutya az egyik olyan kutyafajta a világon, melynek a legtisztább az eredete. Bizonyíték van rá, hogy a fajta délnyugat-Angliából, a 19. század elejéről származik, habár az eredetét a skót szakállas collie vagy a délorosz juhászkutya vagy más egyéb kutya eredetének köszönheti.
A fajta eredetének leírása idején az írások olyan kutyákról számolnak be, amelyeket a szarvasmarhák és juhok piacra terelésére használtak. A gazdák megkurtították a farkukat, hogy ezzel jelezzék, ők a juhászkutyák, és emiatt gyakran becézték őket „Bob” vagy „Bobtail”-nek, ami kurta farkút jelent.
Az óangol juhászkutya (bobtail) az 1880-as évek végén jelent meg az Egyesült Államokban, ahol a kutya először egy W. Wade nevű pittsburgh-i iparos tulajdonában volt. Az 1900-as években a fajta csak öt gazdag amerikai család tulajdonában volt csupán. Ez arra késztette a kutya show egyik felügyelőjét, hogy tanácsot adjon a new york-i 1904-es Westminster Show zsűrijének, miszerint „a kutyák a leggazdagabb amerikaiak tulajdonát képezik”.
1904-ben Henry Arthur Tilleymegalapította az Óangol Juhászkutya Club of America-t. Tilley és testvére, William Steeds Tilley úttörő szerepet játszottak a fajtastandard kialakításában. Számos nevelt kutyájuk ma megtalálható az óangol juhászkutya vérvonalak törzskönyvében.
Az American Kennel Club 1885-ben ismerte el az óangol juhászkutyát. Az 1950-es évek végén a fajta továbbra is a gazdag emberek kutyájaként volt népszerű. A hatvanas évek elején azonban a fajta a családi állat státuszszimbólumává vált. A hetvenes évek közepén évente 15 000 kutyát regisztráltak; de ez a szám később csökkent, mivel egyre több ember jött rá, mennyi plusz költséggel és erőfeszítéssel jár a kutya tartása, amelyek szükségesek a csodálatos, de időigényes óangol juhászkutya bundájának ápolásához.
Bobtail mérete
A hímek 60 cm magasak és súlyuk 30 kg körül van. A nőstények állva 56 cm magasak és súlyuk 25 kg.
Az óangol juhászkutya egy játékos, igazi szerethető bohóc, aki örömmel tölti idejét a családjával és a szomszédos gyermekekkel. Tény, hogy az óangol juhászkutyánál a serdülőkor gyakran körülbelül hároméves korig terjed, de felnőttként is megőrzi játékos viselkedését egészen öreg koráig.
A bobtail rendkívül intelligens fajta, gyorsan tanul, mindig valami érdekes és szórakoztató dolgot keres. Számos feladatot képes elvégezni, beleértve a megfigyelést, agilitást, engedelmességet, illetve a keresést és mentést.
Ez a kutyafajta jelentős mennyiségű fizikai és szellemi tréninget igényel. Nem szereti, ha hosszú ideig egyedül hagyják, sokkal inkább szeret – sőt, szüksége van – családjának társaságában lenni.
A megfelelően tenyésztett óangol juhászkutya jó természetű és kedves, és ez teszi őt a gyermekek kiváló társává és egy fantasztikus családkutyává. Gyakran dajka kutyának nevezik, hiszen rá lehet bízni a kisgyermekeket.
Azonban az óangol juhászkutya nem való kifejezetten házőrzésre. Általában ugat, amikor idegenek jönnek az otthonába – de van, hogy nem. Ez kutyánként változó.
Bobtail kutyák betegségei
A Bobtail (Óangol juhászkutya) általában egy egészséges fajnak mondható, azonban ők is hajlamosak egészségügyi problémákra. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Szürkehályog átlátszatlanságot okoz a szemlencsében, ami rossz látást eredményez. A kutya szeme felhős megjelenést mutat. A szürkehályog általában öregkorban fordul elő, és néha műtéttel eltávolítható a látás javítása érdekében.
Progresszív retina atrófia (PRA). Egyfajta szembetegség, amely a retina fokozatos romlását is magába foglalja. A betegség korai fázisában a kutyák éjszakai vakságban szenvednek, majd a kor előrehaladtával a kutya vakságához is vezethetnek. Sok érintett kutya jól alkalmazkodik a korlátozott vagy elvesztett látáshoz, amennyiben ugyanabban a környezetben marad.
Süketség: A süketség számos kihívással jár, mind a gazdi, mind a kutya részéről. Néhány formályát a süketségnek, halláskrosodásnak lehet kezelni gyógyszerrel és sebészeti úton is, de a siketség általában nem gyógyítható. Türelmet és időt igényel a siket kutyával való élet, de már számos olyan eszköz található, ami megkönnyíti ezt, mint pl. a vibráló nyakörv.
Hipotireózis, pajzsmirigy alulműködése, a pajzsmirigyből termelt hormon hiányosságai okozzák. A betegség enyhe tünete lehet a meddőség. További nyilvánvaló jelek az elhízás, az elmebetegség, a letargia és a szabálytalan hőciklusok. A szőrzet durva és törékeny lesz, kihullik, a bőr pedig kemény és sötét lesz. A hipotireózist napi pajzsmirigy-pótlással kezelik, és általában élethosszig tartó kezelést igényel.
Bobtail tartása
A munkás eredete miatt az óangol juhászkutya kedveli az aktív feladatokat. A mai óangol juhászkutyák kifejezetten alkalmasak a juhászkodásra és agilitásra, de mindkét tevékenység egészséges és fizikailag megfelelő kutyát igényel. Napi egy-két órányi mozgást vezess be a kutya mindennapjaiba.
Természetesen a kutya igényei az életkorától függően változnak. A kölyköknek sok energiájuk van – annyira, hogy otthonunkban pusztítóak lehetnek, ha nem foglaljuk le őket. Másrészt, az idősebb kutyák inkább a kanapén fekszenek (mindent elfoglalva), és bátorítani kell őket a testmozgásra. Fontos megjegyezni, hogy bár az óangol juhászkutya könnyedén alkalmazkodik a kevés testmozgáshoz, de ez nem egészséges számára.
Azonban csökkentsd a szabadtéri edzés mennyiségét, ha az időjárás túlságosan meleg odakint. A kutya sűrű bundája rendkívül meleg, emiatt gyorsan és könnyen túlmelegedhet.
Az engedelmességi tréninget minden kutya számára ajánlják, de különösen egy nagy fajták számára, mint az óangol juhászkutya. Az alapvető parancsok („ül”, „fekszik”, „jön”, és „marad”) fontosak a mindennapi élethez bármilyen kutyával, de vedd figyelembe a nyálas és sáros óangol juhászkutyát, és rájössz, hogy ezek a parancsok kulcsfontosságúak. Szerencsére az óangol juhászkutya nagyon intelligens és gyorsan tanul.
Az óangol juhászkutya rosszul viseli a bezártságot, ezért ha a kiskutya ládában lakik, gondoskodnod kell arról, hogy ne hagyd túl hosszú ideig a dobozban. Legyen veled, amikor otthon vagy; az óangol juhászkutya érzékeny, nem szabad elzárni a családtól.
Első évében a kutya 0.5 kg-ról fontról 25 kg-ra növekszik. Amikor teljesen felnő, akár 45 kg-ot is nyomhat. Ennek a gyors növekedésnek köszönhetően, különösen a négy és a hét hónapos kor között, hajlamosak a csontrendszeri megbetegedésekre. Vigyázz arra, hogy a kiskutya kiváló minőségű, alacsony kalóriatartalmú étrendet tartson, amely megóvja őt a túl gyorsan növekedéstől.
Ezen kívül nem szabad futtatni és nagyon kemény felületeken játszani vele, mint pl. a járda; fűben a legjobb. A kemény felületeken történő ugrást vagy kocogást is kerülni kell, amíg a kutya nem lesz legalább 2 éves, és az ízületei teljesen kifejlődnek.
Óangol juhászkutya etetése
Ajánlott napi mennyiség: 2.5- 5 csésze magas minőségű kutyaeledel.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, anyagcseréjétől és aktivitásától. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel. A megvásárolni kívánt kutyaeledel minősége is különbséget tesz ebben – minél jobb a kutyaeledel, annál tovább fog kitartani, mert kevesebbet kell tenned a táljába.
Egy bobtail kutyát túetetni nem nehéz, hisz a vastag bundája könnyen eltakarja a plussz kilókat. Nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a kutyánk súlyát és legyünk figyelemme, hogy ne etessük túl.
Ha egy vastag és hosszú szőrű kutyát akarsz, az óangol juhászkutya a te választásod.
Bobtail szőrzete színe és ápolása
Ha egy vastag és hosszú szőrű kutyát akarsz, az óangol juhászkutya a te választásod. Ez a fajta aztán bővelkedik szőrrel: bőséges, loncsos bundával, amely se nem egyenes, se nem göndör. A fajta kettős szőrzettel rendelkezik, texturált külső réteggel és puha aljszőrzettel. Színei a szürke, szürkés, kék, sötétbarna és őzbarna, általában fehér foltokkal keveredve.
Ha szereted a kihívásokat, tégy egy próbát az óangol juhászkutyával. Bundáját meglehetősen nehéz ápolni; legalább három-négy órát kell töltened vele. Ha új vagy a kutyák világában, segítségre lesz szükséged ahhoz, hogy megtudd, hogyan kell kefélni és fésülni az óangol juhászkutyát. Hasznos lehet a tenyésztőtől tanácsot kérned és számos könyvet beszerezned az ápolásáról, mi több, már videókat is találhatsz, melynek célja, hogy segítse a kedvtelésből tartott állatok tulajdonosainak ezt a feladatot.
Néhány óangol juhászkutya annyira nyáladzik, hogy a szőrzetük sárgás színűvé válhat. Ha ez megtörténik, rendszeres fürdésre van szükség, különösen étkezés után. Egy másik módszer a kukoricakeményítő alkalmazása a szakálla köré. Miután a kukoricakeményítő teljesen megszáradt, mosd le az arcáról. Ez szintén jól működik, ha a kutyának hasmenése van.
Mint minden más fajtához hasonlóan, fontos, hogy korán kezdjék el az óangol juhász kiskutya ápolását. A pozitív és megnyugtató élmény kialakításával az ápolása könnyebb kezelhetőséget biztosít mind a gazdi számára, mind a kutyakozmetikusok számára, mire a kiskutya felnő.
Néhány eszközre be kell fektetned, hogy megfelelően ápolhasd a szőrzetét: szükség lesz egy tűkefére, egy durva acél fésűre és egy slicker kefére. A fésülését óvatosan kell végezni, hogy elkerüld a kutya szőrének meghúzását és a sérülést. Fontos, hogy mindig egészen a bőréig tisztítsd meg, ne csak a felső réteget, így eltávolíthatod az aljszőrzetbe ragadt koszt vagy hajat. Az egyik tipp a fésüléshez pedig, hogy a fújd le a kutyát kifésülést könnyítő spray-vel és/vagy kondicionálóval, mielőtt fésülni kezdenéd.
A gubancok valódi veszélyt jelentenek az óangol juhászkutya számára, és bőrproblémákhoz vezethetnek. Rendkívül nehéz eltávolítani őket, és erős gubancolódás esetén a kutyát meg kell borotválni.
A szőrének fésülése mellett a kutyát hat-nyolchetente meg kell fürdetni. A körmeit havonta egyszer kell vágni, és a füleit hetente egyszer ellenőrizni kell a szennyeződések, a bőrpír vagy a rossz szag miatt, amely fertőzésre utalhat. Ezután pucold ki a füleit egy gyengéd, pH-kiegyensúlyozott tisztítóba mártott pamut golyóval. A rendszeres fogmosás egy puha fogkefével és a fogpiszkálóval segít megelőzni a fogbetegségeket.
Sok tulajdonos úgy dönt, hogy egy professzionális kutyakozmetikusra bízza az óangol juhászkutya bundájának ápolását (a rendszeres fogmosás mellett, amit maguk végzik). Ez meglehetősen drága, és figyelembe kell venni az extra költségeket, ha egy ilyen kutyát szeretnél.
Bobtail viselkedése gyermekekkel és más állatokkal
A jól nevelt és jól szocializált óangol juhászkutya egy megbízható társ a gyermekek számára. Egyesek azt mondják, hogy felügyeli a kisgyermekeket, és egy bizonyos területen belül tartja őket. Mások azt mondják, hogy az óangol juhászkutya segít járni tanulni a gyermekeknek.
Sajnos néhány kivételtől eltekintve az óangol juhászkutya szerető dajka szerepe az utóbbi időben megváltozott, mert a helytelen tenyésztés rosszindulatú és idegbeteg kutyákat eredményezett. Csakis elismert tenyésztőtől vásárolj, és kérd, hogy találkozhass a kiskutya szüleivel. Továbbá nagyon fontos megjegyezni, hogy a gyermekeket soha nem szabad semmilyen kutyával felügyeltetni, függetlenül attól, hogy milyen fajta vagy temperamentumú.
A jó természetű óangol juhászkutya barátságos más kutyákkal és háziállatokkal, feltéve, hogy megfelelően szocializált és képzett.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták