Nem, nem egy olasz ételről van szó. A bolognai pincs, csakúgy, mint rokona Bichon frisé, egy pici, fehér bundájú kutya. A Bichontól eltérően viszont hosszú és hullámos szőre van, ami miatt nagyon meseszerű a kinézete. A kissé félénk kutya igazán gazdi szerető; sosem boldogabb, mint amikor az öledben ülhet!
Nagyon jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Kezdő kutyatulajdonosak számára is jó választás. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A Bichon bolognese érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időben, télen adjunk rájuk ruhát, mert a bundájuk nem elég vastag ahhoz, hogy megvédje őket a fagyoktól. A meleget viszonylag jól viselik.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal is jól kijön, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
A fésülésük igazi kihívást jelent, sok fésülést igényelnek. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Egészséges fajt,a de mint minden kutyafajta ők is hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A bolognai pincs nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Közepes energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
A felhőszerű testből két gyönyörű sötét szem kandikál ki, amikről egyszerűen nem tudod levenni a szemed. A bundafergeteg mögött viszont egy keményebb kutya rejlik, aki nagyon szeret játszani.
Nem kell sokat sétáltatni, de ha mégis mennél, szívesen elkísér téged. Ha viszont jobban szeretsz otthon üldögélni, abban is boldogan társadra lesz! A bolognai pincs nagyon kíváncsi, játékos és okos kutyafajta.
A bolognese, ritkán bichon bolognese, egy a sok kicsi fehér kutyafajták közül, akik több mint 2000 éve élnek a mediterránon. Esetleg ismered a rokonait: bichon frisé Coton de Tulear, máltai selyemkutya valamint a Bichon havanese. A fajta gyakori volt a régi olasz palotákban, főként Bolognában, ahonnan a nevét is szerezte.
Ha te is olyan ember vagy, aki egyszerűen nem tud nemet mondani egy pihe-puha fehér szőrgolyónak, akkor lehet, hogy gondjaid lesznek a felnőtt pinccsel. Természetesen kényeztetheted, erre vannak a kutya játékok, de attól még, hogy sok szeretetet és figyelmet adsz neki, még nem kell elnézned neki a rosszalkodásokat. Bizonyosodj meg arról, hogy ismeri a szabályokat, és konzisztensen tartasd be vele, már az első naptól kezdve.
Habár csodálatos családi kutya tud lenni, attól még nem feltétlenül a legjobb választás kisgyerekes családokba. Könnyen meg tudnak sérülni, és akár rá is támadhat a gyermekre, ha az túl durván játszik vele. Ettől függetlenül nagyon szeretik a gyerekeket, úgyhogy, felügyelet mellett ugyan, lehet hagyni neki, hogy játsszon a gyermekekkel.
A hullámos bundája napi törődést igényel, és néha még professzionális figyelmet is. Az elhanyagolt bunda megkeményedhet, ami komoly bőrproblémákhoz vezethet.
Érdekes tények a bologneseről
Művészeti alkotásokat is készítettek bolognaiakról, mint például a Tiziano Vecellio portréja Federico Gonzagaról, ami a madridi Prado Múzeumban van kiállítva, valamint Goya és Watteau festményei.
A fajta népszerű volt a királyi udvarokban és az európai nemesi házakban
Bolognese kutya tulajdonságai
Kedvelt:
A bolognese egy bolondos szeretetteljes kiskutya
A családi környezetben érzik nagyon jól magukat és csodálatos társasági kutyák.
Nem igényelnek túl sok mozgást.
Az év folyamán keveset vedlenek.
Úgy ismertek, mint egészséges fajta.
Nagyon jól alkalmazkodik, éppolyan jól érzi magát egy lakásban és egy házban is.
Nem kedvelt:
Sok törődést igényelnek, ha a fésülésről van szó.
Jobban ajánlottak az idősebb gyermekes családokba.
Ugatós fajta.
Minden kisebb állatot képes prédának nézni és üldözni.
Mint más kistestű kutyafajtát a bolognese-t is nehéz lehet szobatisztaságra nevelni.
A bolognese kutya története
Egy a sok fajta közül, amik a bichon családhoz tartoznak, kicsi fehér bundájú kutyák, akik a mediterrán területről származnak. Egyéb bichon fajta a bichon frisé, Coton de Tulear valamint a máltai selyemkutya.
A bichon fajtákat előszeretettel árulták évszázadokon keresztül, a könnyű szállíthatóságuk és a természetük miatt. Nemes hölgyek előszeretettel vásárolták őket.
A középkor és a reneszánsz idején, a bolognai elterjedt volt a bolognai palotákban, és elterjedt, mint az olasz nemesek előszeretett kutyája, mint például: a Medici, Gonzaga és Este családok. A csodálatos kutya még II. Katalin orosz cárt, Mária Terézia királynőt, és Madame de Pompadourt, XV. Lajos francia király szeretőjét is elbűvölte.
De a középkornak vége lett, és vele együtt majdnem a bolognaiaknak is. Szerencsére, a fajta szerelmesei, főleg Gianfranco Giannelli segítségével megmenekültek. Importálták Angliába, és 2001-ben már elfogadta hivatalos fajtaként a Kennel Klub. A fajtát 1995 január 1-én fogadta el a Nemzeti Kennel Klub.
A bichon bolognese jellemzői
A bolognaiak nagyon szórakoztató és szerető társak. Imádnak a figyelem középpontjában lenni, ami miatt azonnal meg fogod szeretni. Nagyon okos, és könnyen lehet tanítani. Kis mérete ellenére nagyon ellenálló a teste.
Nem túlságosan aktív, de szívesen alkalmazkodik a te mindennapjaidhoz. Az életének egyetlen értelme, hogy veled legyen, és boldoggá tegyen téged.
Nagyon jól viselkedik gyerekek mellett, de ajánlott inkább legalább 9 éves gyerekhez a kis mérete miatt. Idősebb gyerekek óvatosabban viselkednek a kutyákkal.
A bolognai elhivatottságának egyetlen rossz oldala van: nem szeret egyedül maradni. Ha egyedül hagyják, akkor szeparációs szorongástól szenved, rengeteget tud ugatni, megrágja a bútorokat, és hatalmas pusztítást tud végezni a házban.
Kezdd el már a hazahozatala napján tanítani. Már 8 hetes korában bármit felszív, amit tanítasz neki. Ne várj 6 hónapos koráig, mert akkor már túlságosan csökönyös lesz, és sokkal nehezebb dolgod lesz.
Ha lehetséges, írasd be egy kutya óvodába 10-12 hetes korától, hogy már akkor elkezdjen ismerkedni más kutyákkal. Azt viszont érdemes tudni, hogy a legtöbb helyen nem veszik be a kutyádat, amíg be nem oltattad bizonyos betegségek ellen, és az állatorvosok sem ajánlják, hogy sok időt eltöltsön más kutyák közt addig.
Akár te is elkezdheted a tanítását, amíg meg nem kapja az oltásokat.
Beszélj ismert, tapasztal bolognai tenyésztőkkel. Írd le, hogy pontosan milyen kutyát keresel, és nyugodtan kérd a segítségét. A tenyésztők nap mint nap látják a kiskutyákat, ezért olyat tudnak neked ajánlani, amilyet keresel. Olyan kiskutyát válassz, amelyiknek a szülei jó tulajdonsággal rendelkeznek, és már kiskoruk óta szocializáltak.
Bolognese betegségei
Minden kutyánál van rá esély, hogy valamilyen genetikai betegséggel született, csak mint nálunk, embereknél. Menekülj az olyan tenyésztőktől, akik nem akarnak adni genetikai garanciát, de azt mondja, hogy a kiskutyák 100%-ig egészségesek, és nincsen semmi problémájuk, vagy azt mondja, hogy valamiért el kellett különíteni a kiskutyát a többitől valamilyen oknál fogva. Egy megbízható tenyésztő nem fog hazudni a kutyák egészségét illetően, és részletesen elmeséli a kutya genetikai hátterét.
Csípődiszplázia: A bolognesek gyakran szenvednek csípőficamtól, ami egy születési rendellenesség, amit csak drága műtétekkel lehet meggyógyítani. És csakúgy, mint minden más kistestű kutyánál, a bolognainál is figyelni kell a térdkalácsokra, mert könnyedén kificamodhatnak.
Láb-Perthes kór: A bolognaik gyakran szenvedhetnek az úgynevezett „Legg-Calve-Perthes” betegségtől, ami miatt kevesebb vér jut el a combokhoz, ami következtében elkezd zsugorodni a combizomzat. A betegség első jele a sántítás, ami általában 5-8 hónapos korban jelenik meg. Műtéttel lehet kezelni, ami után a kutyus teljes életet élhet.
Mint minden kistestű kutya, a bolognesek is hajlamosak a szájbetegségekre, a szájuk kisebb mérete miatt. Konzultálj az állatorvosoddal, hogy hogyan tudod megelőzni ezt a betegséget.
Nem minden betegséget lehet felismerni a kiskutyán, és szinte lehetetlen megjósolni, hogy a felnőtt korában is egészséges lesz-e vagy sem. Ezért is fontos, hogy megbízható forrásból szerezd be a kutyát, aki biztosít afelől, hogy egészséges kiskutyát kapsz. Egészségi bizonyítványt kell tudnia adni a kiskutya mindkét szülőjéről.
Ne dőlj be egy rossz tenyésztő hazugságainak. Ha azt mondja neked, hogy neki nem kell odaadnia ezeket a bizonyítványokat, mivel sosem volt semmiféle probléma a kutya családjában, vagy hasonló kifogásokkal él, akkor azonnal hagyd ott, és ne vegyél tőle kutyát.
A jó tenyésztők tesztelik a kutyákat genetikai betegségekre, és csak azokat pároztatják, akik a lehető legegészségesebb utódokat nemzene. Természetesen semmi sem biztos, és néha a legjobb szándék ellenére is születnek beteg kiskutyák.
Szerencsére manapság szinte minden betegséget meg lehet gyógyitani, vagy legalább kezelni. Ha egy kiskutyát választasz, kérdezd meg a tenyésztőt a felmenőiről, és hogy mibe haltak meg a szülei.
Ne feledd, hogy miután hazavitted a kiskutyát, a te felelősséged megvédeni őt a leggyakoribb betegségtől: elhízástól. A bolognai súlya normál szinten tartása meghosszabbítja az életét.
A bolognese kutya tartása / ápolása
Sajnos a bolognai ápolása nem kis munka. Nagyon sok időt igényel a kefélés és a fürdetés is, hogy megőrizd a gyönyörű fehér fürtjeit. Hetente legalább háromszor érdemes kefélni, de a legjobb naponta egyszer lenne, hogy jó állapotban maradjon a szőrzete.
Mindig fürdesd meg fehérítő samponnal, ha koszos lett a bundája. Néhány gazda le szokta vágni a kutyája szőrét a könnyebb kezelhetőség érdekében.
Valószínűleg a gyönyörű fehér szőre és a mély sötét szemei miatt szerettél bele a bolognaidba, nem? Nos légy felkészülve arra, hogy rengeteg időbe telik, hogy megőrizd a kinézetét. Naponta töröld meg a szemei körül puha nedves kendővel, hogy megelőzd a könnyfoltok kialakulását.
Havonta legalább egyszer vágd le a körmét. Ellenőrizd a füleit minden héten, hogy tiszták maradjanak. Ha koszosnak néznek ki, akkor töröld ki vattapamaccsal. Néha ki kell húzni a fülében nővő szőröket, hogy jobban áramolhasson a levegő a fülében. A könny foltossá teheti a szemei körüli szőrt, és ha nem tisztítod meg rendszeresen, még szemproblémákhoz is vezethet.
Bolognese kutya etetése
Etetési ajánlás kölyök kutya számára
A kiskutyákat nagyon tápláló, jó minőségű étellel kell etetni ahhoz, hogy úgy fejlődjenek és növekedjenek, ahogy kell.
Segítségül itt van egy becslő útmutató az etetésükhöz. Egy bolognai kölyköt a következő mennyiségekkel lehet táplálni, biztosítva, hogy étkezéseik egyenletesen eloszlanak egész nap. A legjobb, ha naponta 3 vagy 4 alkalommal táplálják őket:
2 hónapos – 66 g – 107 g a kiskutya felépítésétől függően
3 hónapos – 75 g – 124 g a kiskutya felépítésétől függően
4 hónapos – 78 g – 130 g a kiskutya felépítésétől függően
5 hónapos – 78 g – 131 g a kiskutya felépítésétől függően
6 hónapos – 71 g – 130 g a kiskutya felépítésétől függően
7 hónapos – 64 g – 118 g a kiskutya felépítésétől függően
8 hónapos – 56 g – 105 g a kiskutya felépítésétől függően
9 hónapos – 56 g – 94 g a kiskutya felépítésétől függően
10 hónapos – 55 g – 93 g a kiskutya felépítésétől függően
Amin a kiskutya eléri a 11 hónapos kort, el lehet kezdeni felnőtt táppal etetni a lentiek szerint.
Etetési ajánlás felnőtt kutya számára
Ha már eléri a bolognese kutyánk a felnőttkort, továbbra is jó minőségű étrendet kövessük. Egy felnőtt bolognai pincs a következőek szerint lehet etetve:
2.5 kg: 55 g – 68 g
4 kg: 69 g – 82 g
5 kg: 83 g – 96 g
Bolognai pincs viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
A Bolognese híres a boldog természetéről, ezért ezek a kis kutyák évszázadok óta nagyon népszerűek. Ideális választás az első kutyatulajdonosok számára, mint családi kisállat, mert szeretnek a gyermekek körül tartózkodni.
De mivel ő egy kis termetű kutya, könnyen fájdalmat lehet neki okozni, ezért fontos, hogy ezt megértessük a gyermekeinkkel is és megtanulják, hogyan kell velük bánni.
Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogyan kell megközelíteni a kutyát, megérinteni, felemelni és mindig figyeljük a kutya és a gyermek közötti reakciókat, hogy elkerüljük az esetleges védekező harapásokat, csípéseket mikor a gyermekek épp a fülét, lábát vagy a szőrzetét cibálják.
Tanítsuk meg azt is, hogy soha ne zavarják meg a kutyát, ha az eszik vagy alszik vagy ne próbálják elvenni a ételét evés közben. Nem számít milyen barátságos egy kutya és mekkora, egy gyermekkel sose hagyjuk egyedül ezekből az okokból kifolyólag.
Az emberi társaság a lételemük. Mindenfajta interaktív játékban örömmel vesznek részt a családjukkal.
Ha egy bolognese fiatal koruktól jól szocializálódott, akkor általában nagyon jól kijön a többi kutyával is. A kisebb háziállatok és macskák esetében, ha a bolognese együtt nőtt fel velük, akkor rendszerint jól kijönnek egymással. Az idegen kutyákkal és más állatokkal minden esetben lassan és nagyon óvatosan szoktassuk össze.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták
A legjobb online élmény, az egyszerűbb megrendelés és szolgáltatásaink hatékonysága érdekében weboldalunk cookie-kat használ. Kérjük folytasd a weboldalunkon való böngészést a megszokott módon, ezzel hozzájárulsz a működésükhöz.ElfogadomBővebben...