A bullmasztiff fajta egy erős, vakmerő család-védelmező kutya. Míg az idegenekkel szemben agresszív tud lenni, mélyen szereti a családját. Rövid, könnyen kezelhető bundája van, de sokat nyáladzik.
Kevésbé alkalmazkodik jól a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Nem ajánlott a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A bullmasztiff érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hideget viszonylag jól viseli. A melegben ők is szeretnek inkább árnyékba húzódni.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegen kutyákkal, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Barátságos a gyermekekkel is. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal is jól kijön. Az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Keveset vedlenek és könnyű őket megfésülni. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Kevésbé könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Kevésbé intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A bullmasztiff nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Alacsony energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
1901-ben, Mr. Burton kihívott egy csapat nézőt egy kutyakiállításon egy feladatra: el kellett menekülniük egy szájkosaras kutya elől, amit ő hozott magával. A nyeremény egy font – akkoriban sok pénznek számított.
Az önkéntes egy tapasztal kutyás volt, de hamar meggondolhatta jelentkezését. Még előnyt is kapott, de a kutya így is elkapta, és háromszor fellökte őt.
De ha valaki tudja, hogy a kutya egy bullmasztiff volt, nem lepődne meg ezen. Az angliai vadőrök által kitenyésztett kutya bátornak, magabiztosnak, erősnek és gyorsnak lett kitenyésztve a feladat miatt.
A nagytestű és gyors bullmasztiffnak már a megjelenése is elgondolkodtatja az esetleges támadókat. Egy elhivatott védelmező, aki az élete árán is megvédené a családját.
Egy jól kiképzett bullmasztiff magabiztos, megbízható és rendkívül nemes kutya tud lenni.
Egyik oldalról nézve nagyon tiszta fajta, a rövid szőrét könnyen lehet tisztán tartani, és nagyon keveset vedlik. Másról nézve viszont rengeteget nyáladzik. Ennél a fajtánál nagyon ajánlott mindig magadnál tartani egy törlőkendőt.
Mérete ellenére a bullmasztiff nem egy energetikus kutya. Pár rövid séta és játék bőven elég neki naponta. Boldogan eléldegél egy apartmanban, egészen addig, amíg a napi teendőit elvégezheti.
Természetesen kiskutyaként sokkal több energiával rendelkezik, de ez két éves korára elmúlik. De ez közel sem azt jelenti, hogy lusta lenne. A fajta kiválóan teljesít rengeteg sportban, legyen az ügyességi, alkalmazkodás, engedelmesség vagy követés. A bullmasztiffok tökéletes terápia kutyák, mert nagyon nyugodtak.
A tanítása során vedd figyelembe, hogy szereti maga eldönteni, hogy mit fog csinálni. Nagyon fontos, hogy határozottan neveld, de jutalmazd meg, hogy jót csinál. Már kiskorától folyamatosan neveld, és legyél vele konzisztens.
Ne engedd neki, hogy azt csináljon amit akar, mert hamar átveszi az irányítást. Már kiskorától kezdve szocializáld más kutyákkal és emberekkel.
Mivel a kutya történelmileg vadőr, ezért kényelmesen el tud lenni olyan családokban, ahol sok időt tölt egyedül otthon, persze csak akkor, ha elegendő időt töltenek el vele akkor, amikor otthon vannak.
Nem rossz nekik a kertben lenniük, de ezek a kutyák legfőképpen a házban érzik jól magukat. Hiszen, egy őrkutya akkor a legjobb, ha mindig ott van a házban, és eléggé szeret téged, hogy megvédjen bármitől. A bullmasztiff egy halk őrkutya, aki bármilyen hívatlan vendéget leterít, és csak akkor harap, ha az szükséges.
Nagyon jól bánnak a gyerekekkel, és hihetetlenül türelmesek velük. A méretük viszont ijesztő lehet kisgyermekeknek. És nem is szabad őket bébiszitternek használni. Semmilyen kutyát sem szabad egyedül hagyni fiatal gyermekekkel.
A bullmasztiffok akár 60 kg-mot is elérhetik, aminek a nagyja színtiszta izom. Egy ilyen kutyával való együttélés magával hordozza a felelősséget, hogy megfelelően betanítod, és szocializálod. Ha így teszel, akkor lesz egy csodálatos kutyád, aki szeret téged, megvéd téged, és a legjobb barátod lesz.
Bullmasztiff főbb tulajdonságai
A bullmasztiffoknak nincs szükségük sok testmozgásra, napi néhány séta is bőven elég nekik.
A bullmasztiffok olyan családoknak is ajánlott, ahol mindkét szülő dolgozik. Nem zavarja őket az egyedüllét, de a kiskutyáknak szüksége van valakire, aki kiengedi őket elvégezni a dolgukat.
A bullmasztiffok nagyon keveset vedlenek, és nem kell sokat ápolni őket.
A bullmasztiffok boldogan eléldegélnek apartmanokban is, mert viszonylag keveset mozognak.
A bullmasztiffok agresszívek lehetnek más kutyákkal szemben, ha nincsenek megfelelően szocializálva.
A bullmasztiffoknak bent érdemes élniük a gazdáikkal.
A bullmasztiffok könnyen túlmelegednek nagy hőségben, ezért bent kell őket tartani ilyen időkben.
A bullmasztiffok rengeteget nyáladzanak. Ha zavar a sok nyál takarítása, akkor ez a fajta nem neked való.
A bullmasztiffokat már kiskutya korban el kell kezdeni tanítani, hogy megelőzzük a túlzott agresszivitás kialakulását.
A nagy és imádnivaló bullmasztiffok szeretnek sok időt eltölteni a gazdáival a kanapén, a lábad mellett, vagy akár az öledben. Rengeteg helyet foglalnak el, de cserébe még több szeretetet adnak viszont!
A bullmasztiffok elhivatott őrző-védő kutyák, akik bármi áron megvédik a családjukat és a házukat. Már a méretük is elég a támadó elijesztéséhez.
A bullmasztiffok nagyon jó bánnak a gyermekekkel, de nagy testük miatt könnyen fellökhetik a kisebb gyermekeket.
A bullmasztiffoknak nagy a fájdalom küszöbük, ezért nehéz megállapítani, ha megsérült.
Sose szerezz be bullmasztiffot egy kiskutya gyárostól. Megbízható kutyatenyésztők nem adnak el kiskutyákat kiskereskedőknek, ezért az ilyen forrásokból szerzett kiskutyákra nincs garancia, hogy egészségesek lesznek.
A megbízható kutyatenyésztők rengeteg ellenőrzést elvégeznek a kutyáikon, hogy biztosak lehessenek abban, hogy csakis egészséges kutyákat szaporítsanak. Kérdezd meg a tenyésztőt, hogy a kiskutya szülei milyen egészségi állapotban voltak, valamint, hogy volt-e a kiskutyának valami egészségi problémája.
Sose hidd el azt, hogy a kutyának semmi baja nem volt még. Nincs tökéletes egészség. Kérdezz meg más embereket, akik onnan vettek kiskutyát, hogy ők nekik mi a véleményük. Egy kis kutatás rengeteg fájdalomtól megvédhet.
Bullmasztiff története
A bullmasztiff egy viszonylag modern fajta, amit a 19. században tenyésztettek ki, nagyjából az 1860-as években az angol vadőrök által, akiknek szükségük volt egy nagy, csendes és rettenthetetlen kutya, ami bármilyen állatot le tud futni, és el tud kapni.
Valószínűleg több fajtával is kísérleteztek, hogy a lehető legjobb fajtát hozzák létre, de a masztiff-bulldog keresztezés bizonyult a legsikeresebbnek. A bullmasztiff egy nagy kutya, de nem volt elég agresszív, míg a bulldog bátor és kitartó, de nem volt elég nagy a feladatra.
A híres keresztezés a Vadőrök Éjszakai Kutyája néven vált híressé. Ezek a kutyák a vadőrrel és a családjával éltek a házban. A tenyésztésekor inkább a haszon volt előtérben, és a kinézet háttérbe szorult, kivéve a fekete bundát, ami a kamuflázsért volt fontos.
Mivel az orvvadászat idővel csökkent, így a bullmasztiffok feladata az őrzésre vált. A masztiff befolyása miatt a kinézete is jobban elterjedt.
A 20. század után kezdett el elterjedni a bullmasztiff külön fajtaként. Egészen addig csak keresztfajtaként tekintettek rá.
1924-ben az Angliai Kennel Klub hivatalosan is elfogadta a fajtát. Az Amerikai Kennel Klub követte ezt 1933. Az első bullmasztiffot 1934-ben regisztrálták, és a neve „Fascination of Felons Fear” volt.
Manapság a bullmasztiff a 40. helyen van a 157 különböző fajta között, ami mutatja, hogy milyen jó társ is ez a fajta.
Bullmasztiff jelleme / személyisége
Az ideális bullmasztiff rettenthetetlen és magabiztos, de engedelmes a gazdáival szemben. Nagyon okos és megbízható, tud önállóan viselkedni, de legfőbb vágya, hogy boldoggá tegyen.
Természetéből adódóan védelmező, bármi áron megvédi a családját, ha úgy érzi, hogy veszélyben vannak.
Mint minden kutyának, a bullmasztiffnak is fontos a fiatalkori szocializálás – minél több emberrel, helyzettel, állattal és tapasztalattal való megismertetés. Szocializálás segítségével egy jól nevelt kutyát nevelhetsz.
Bullmasztiff betegségei
Mint minden kutyafajta, a bulmasztiff is hajlamos egyes betegségekre. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Ha egy kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Egy bullmasztiff kiskutya vásárlása előtt, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Könyök diszplázia:A nagy kutyáknál ez egy közös örökletes állapot. Úgy tartják, hogy a különböző növekedési ütem okozza a könyököt alkotó három csontnál az izületek lazaságát. Ez fájdalmas sántításhoz vezethet. Az állatorvos műtétet ajánlhat, ami megoldhatja a problémát, vagy gyógyszeres kezelés, ami enyhíti a fájdalmat.
Pajzsmirigy alulműködés
Szemhéjbefordulás
Entropion: Ez egy olyan állapot, amikor a szempillák befelé fordulnak és dörzsölik a szemet, irritációt okozva. Előfordulhat, hogy műtétet kell a kezeléshez.
Gyomor diletáció-volvulus, úgynevezett felfújódás, mely egy életveszélyes állapot, amely a nagy mellkasú kutyáknál, mint az akita fordul elő. Ez akkor jelent problémát, ha egyszer esznek egy nagyobb adagot naponta, amit gyorsan elfogyasztanak, majd sok vizet isznak rá és ezután kezdenek el futkosni, játszani. A probléma akkor jelentkezik, mikor a gyomor kitágul a gázok vagy levegő miatt majd megcsavarodik. A kutya nem tud böfögni vagy hányni, hogy megszabaduljon a felesleges levegőtől a gyomorban és ezzel akadályozza a vér visszaáramlását a szívbe. A vérnyomás lecsökken és a kutya sokkot kap. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni, vagy a kutya meghal. Ha gyanúsan duzzad, ha felfúvódik a gyomor, túlzottan nyáladzik és öklendezik hányás nélkül. Tünet lehet ég, ha letargikus, depressziósé s gyenge a kutya, gyors szívverés mellett. Fontos, minél előbb vigyük a jelek esetén állatorvoshoz.
Rák
Bőrproblémák: A bullmasztiffnak érzékeny bőre van, hajlamosak a kiütésekre, sebekre és irritációkra. Ezek kialakulhatnak érintéstől, levegő szennyezéstől, vagy valamilyen allergia következtében, pl. por, pollen, penész. Ellenőrizzük rendszeresen a bőrét, biztosítsunk számára lágy és tiszta ágyneműt a fekhelyén, hogy megelőzzük az irritációt.
Bullmasztiff tartása
A bullmasztiffok nem túl energetikus kutyák, akik könnyedén alkalmazkodnak környezetükhöz, habár a méretük miatt egy kertesházban érzi legjobban magát.
A kerítés megvédi őt az elszökéstől, és a forgalomtól, de attól is megakadályozza, hogy megnövelje a területét, emiatt megpróbálhatja akadályozni más emberek és kutyák belépését a házba.
A kis szája miatt könnyen túlmelegedhet nagy hőségben, ezért fontos, hogy ilyenkor ne végezz vele testmozgást, és tartsd bent a lakás hűvösében. Bizonyosodj meg, hogy elegendő vize van, és van árnyék, ahova leheveredhet.
Már kiskutya korában kezd el tanítani a bullmasztiffot. Hasznos lehet beíratni kutyaiskolába, ahol megszokhatja a többi kutyát és az embereket. Ez a bullmasztiffoknál kifejezetten fontos, mert agresszívek lehetnek idegen kutyákkal és emberekkel szemben.
E mellett gyakran vidd el sétálni parkokba, és a belvárosba, hogy megtanulja, hogyan kell emberekkel és más állatokkal viselkedni. Nagyon fontos, hogy minél több új tapasztalatot szerezzen.
Habár szeretne boldoggá tenni, a bullmasztiffhoz tapasztalt kutyaoktató szükséges. Használj pozitív visszajelzéses képzést, sose bántalmazd, és mindig legyél konzisztens a szabályaiddal. Ne ismételgesd ugyan azt a feladatot, mert könnyen megunja magát.
Ha nem akarod, hogy a kanapén feküdjön a majdani 70 kilós kutyád, akkor már kiskutya korában sem szabad megengedned neki. Nagyon nehéz megváltoztatni egy már betanult szokást.
Az otthoni tanítással nem lesz gondod, amíg azt pozitív élményként állítod be a kutyának, és rendszeresen kiviszed a házból.
A bullmasztiffnak erőskezű oktatóra van szüksége, de emellett még rengeteg szeretetre és türelemre is. Miután betanítottad, észre fogod venni, hogy egy csodálatos kutya, aki egy életen át hűséges társad lesz, és bármitől megvédene, akár az élete árán is.
Bullmasztiff etetése
A Bullmastiff etetése egy kicsit kihívást jelenthet, mert ismeretes, hogy szeret enni. Ez azt jelenti, hogy egy etetőprogramot kell számára beállítanunk, és ragaszkodunk kell ahhoz, hogy megakadályozzunk az elhízását.
A legjobb, ha egy érett Bullmastiffet naponta kétszer, reggel egyszer, majd este újra etetjük, és győződjünk meg róla, hogy jó minőségű ételt kap, amely megfelel minden táplálkozási igényének.
Az is fontos, hogy ne etessük a kutyát a séta előtt és után. Ennek az az oka, hogy a bullmasztiffok hajlamosak a felpuffadásra (gyomor torzítás), és ha eszik, amikor még felhevült állapotban van, akkor növeljük annak az esélyét, hogy szenvedjenek ettől a fájdalmas és súlyos rendellenességtől.
Az is fontos, hogy a kutyák megkapják a megfelelő mennyiségű testmozgást, így égethetik el a felesleges kalóriákat, vagy különben túl sok súlyt szedhetnek fel, ami mindenféle egészségügyi problémához vezethet. Az elhízás több évvel is rövidebbé teheti a kutya életét, ezért fontos, hogy figyeljünk a mennyiségekre.
Etetési ajánlás kölyök kutya számára
A kiskutyákat nagyon tápláló, jó minőségű étellel kell etetni ahhoz, hogy úgy fejlődjenek és növekedjenek, ahogy kell.
Segítségül itt van egy becslő útmutató az etetésükhöz. Egy bullmasztiff kölyköt a következő mennyiségekkel lehet táplálni, biztosítva, hogy étkezéseik egyenletesen eloszlanak egész nap. A legjobb, ha naponta 3 vagy 4 alkalommal táplálják őket:
2 hónapos – 309 g – 394 g a kiskutya felépítésétől függően
3 hónapos – 406 g – 504 g a kiskutya felépítésétől függően
4 hónapos – 449 g – 556 g a kiskutya felépítésétől függően
5 hónapos – 534 g – 658 g a kiskutya felépítésétől függően
6 hónapos – 607 g – 749 g a kiskutya felépítésétől függően
7 hónapos – 609 g – 756 g a kiskutya felépítésétől függően
8 hónapos – 605 g – 755 g a kiskutya felépítésétől függően
9 hónapos – 557 g – 745 g a kiskutya felépítésétől függően
10 hónapos – 521 g – 658 g a kiskutya felépítésétől függően
11 hónapos – 476 g – 613 g a kiskutya felépítésétől függően
12 hónapos – 434 g – 574 g a kiskutya felépítésétől függően
13 hónapos – 431 g – 535 g a kiskutya felépítésétől függően
14 hónapos – 557 g – 755 g a kiskutya felépítésétől függően
Amikor a bullmasztiff eléri a 18 hónapos kort, el lehet kezdeni etetni felnőtt kutyáknak való étellel.
Etetési ajánlás felnőtt kutya számára
Ha már eléri a bullmasztiff kutyánk a felnőttkort, továbbra is jó minőségű étrendet kövessük. Egy felnőtt kutyánk a következőek szerint lehet etetve:
41 kg: 394 g – 519 g
50 kg: 449 g – 578 g
54 kg: 458 g – 603 g
59 kg: 469 g – 628 g
Tartsd a bullmasztiffod jó állapotban úgy, hogy kimérjük az ételét, amit naponta 2 részletben adunk neki. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy valóban megfelelő súlyban van, tartsunk szem és tapintás alapú tesztet.
Először is nézzünk le rá, látnunk kellene a derekát. Ezután tegyük a kezünket a hátára, a hüvelykujjunkat a gerinc mentén és haladjunk lefelé. Erősebb nyomás nélkül éreznünk kellene a bordáit, de nem szabadna látni azokat. Ha így nem érezzük a bordákat, akkor az étel mennyiségből egy kicsit vissza kell fognunk és több mozgást kell beiktatni.
Bullmasztiff szőrzete színe és ápolása
A bullmasztiffoknak rövid és tömör szőre van, ami megvédi őt az esőtől, hótól és a hidegtől.
Három színe szokott lenne, vörös, barna csíkokkal, és sötét folttal a fülek és a pofa körül. Néha van egy kisebb fehér volt a mellkasán.
A bullmasztiffok nem vedlenek túlzottan, és könnyen tisztán lehet tartani a bundájukat. Elég csak szükség szerint fürdetni.
Bullmasztiff viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
A bullmasztiffok nagyon türelmesek a gyermekekkel, de a méretük miatt könnyedén fel tudnak lökni kisebb gyermekeket. Ha vannak gyermekeid, akkor vedd figyelembe az ő korukat is, mielőtt hazavinnél egy bullmasztiffot.
Tanítsd meg a gyermekeidnek, hogy hogyan fogjanak meg egy kutyát, és mindig felügyeld a közös játékot, hogy megelőzz esetleges harapásokat és farok húzogatásokat mindkét féltől.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták