A bullterrier eredetileg harci kutyának lett kitenyésztve a 19. században, majd később úriemberek társaként volt jelen, viszont manapság leginkább családi, és show kutya lett. A fajta könnyen megkülönböztethető a hosszú, tojás alakú feje miatt.
Bullterrier főbb jellemzői:
kutyafajta csoportja: terrier
magasság: 25-35 cm
súly: 20-30 kg
élethossz: 12-16 év
Kinek való leginkább: Gyermekes családoknak, aktív egyedülállóknak és időseknek, lakásban élőknek, ház udvarral / udvar nélkül
Jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Ajánlott a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A bullterrier érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
Nem jól viselik a hideget, ezért hűvösebb időben, télen adjunk rájuk ruhát, mert a bundájuk nem elég vastag ahhoz, hogy megvédje őket a fagyoktól. A meleget viszonylag jól viselik.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Barátságos a gyermekekkel is. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Barátságos más kutyákkal szemben. Az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Könnyű őket megfésülni. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A bullterrier szeret kóborolni, mivel sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Ha emlékszik a 80-as évek végére, akkor emlékszik a Budweiser reklámokra, amikben egy Spuds Mackenzie nevű bullterrier volt, akinek a kinézete sztárrá emelte a kutyafajtát. Rengetegen megszerették a fajta különleges fejét, izmos testét, és játékos viselkedését.
A reklámok korában a fajta népszerűsége megugrott. A „gyermek kutyabőrben” becenevű fajta nagyon aktív, barátságos, és gyakran a kutyák bohóca tud lenni. Széleskörű személyisége lehet, az okos és találékonytól kezdve – ami általában nem a legjobb tulajdonságok egy kutyánál, a nyugodt és hűségesig.
Van egy kisebb verziója is, a miniatűr bullterrier – akinek hasonló tulajdonságai vannak. Egy bullterrier mellett az élet mindig izgalmas. Már kiskutya korától kezdve nagyon aktív. Nem szeretnek sok időt egyedül tölteni minden nap, leginkább emberekkel szeretne lenni, azt csinálni, amit ők is. Aktív családokkal érzi legjobban magát, akik elegendő testmozgást nyújtanak neki.
Ezen felül szüksége van még valakire, aki folyamatosan – de kedvesen – betartatja vele a házirendet. Ha ezt nem teszi, akkor kitalál pár szabályt saját maga. Emiatt, nem ajánlott szelíd gazdáknak, vagy első kutyának.
Mint a legtöbb terrier, bullterrierek nagyon agresszívek lehetnek más állatokkal szemben, főleg ha az a más állat kutya. Már kiskoruktól ismertetni kell ezekkel a helyzetekkel, hogy elkerüljük a gondokat. Mivel nagyon vadak tudnak lenni, de ajánlottak kisgyermekes családokba, de nagyobb gyermekekkel örök játszótársak tudnak lenni. Imádják a napi edzést, és ha ezt nem kapják meg, elég pusztítóak tudnak lenni. A sikeres betanításhoz rengeteg türelemre, önbizalomra és konzisztenciára van szükség.
Sok országban tilos bullterriert tartani, úgyhogy ajánlott megismerkedni a helyi szabályokkal, mielőtt hazavinne egyet. Ha készen áll a kihívásra, akkor nagyon gyengédnek és hűségesnek fogja őket találni, akik mindig készen állnak a szórakoztatásra – volt már rá példa, hogy még a legkomolyabb embereket is megnevettette. Egy dolog biztos: egy bullterrier melletti élet sosem unalmas!
Bullterrier jellemzői
A bullterrierek imádják az emberek társaságát, és a házon belül, a családjukkal érdemes lakniuk. Nem szeretnek sokáig egyedül lenni, és pusztításba kezdenek, ha elunják magukat.
A bullterrierek nem kedvelik a hideg, nyirkos klímát. Tartsa melegen egy kabáttal a téli időben.
Nincs szükségük nagy figyelemre a bundájukat tekintve. Heti egyszeri kefélés általában elég, hogy tisztán tartsuk őket, habár, vedléskor gyakrabban ajánlott.
A bullterriereknek napi 30-60 perc testmozgásra van szükségük.
Pár városban, országban tilos bullterriert tartani. Nézzen utána a helyi törvényeknek, mielőtt beszerezne egyet, hiszen a tilos fajtákat elveszik, és elaltatják.
A bullterrierek erős jelleműek, és nagyon nehéz tanítani őket. Nem ajánlottak szelíd, vagy első kutyás gazdáknak.
Korai ismertetés nélkül nagyon agresszívek lehetnek más kutyákkal, állatokkal vagy emberekkel szemben, akiket nem ismer.
A bullterrierek túlságosan durvák fiatalabb gyermekekhez, de idősebb gyermekekkel örök játszótársak lehetnek.
Bullterrier történelme
A bullterrierek visszanyúlnak egészen 1835-ös évekbe, és valószínűleg a Bulldog, és a ma már kihalt Angol Terrier fajta tenyésztéséből jött létre. Ezt az új fajtát később tenyésztették a burgosi vizslákkal, hogy növeljék a méretüket. Gladiátorokként voltak ismertek, mert gyakran használták kutyaharcokban őket. Az 1860-as években, a fajta kedvelői, különösen egy James Hinks nevű férfi, ki akart tenyészteni egy teljesen fehér kutyát.
Az új fajta a „fehér lovag” néven híresült el a ketrecharcokban mutatott bátorságuk és az emberek iránti kedvességük miatt. Igaz, manapság már nem harcoltatják a kutyákat, de még manapság is megtartják ezt a becenevet. A színes bullterriert 1936-ban tenyésztették ki, a miniatűr pedig 1992-ben lett külön fajta.
Ismertebb bullterrier imádók: General George S. Patton, akinek a fehér bullterrierje, Willie, követte mindenhová; Dolores Del Rio színésznő; John Steinbeck író, és Woodrow Wilson elnök. Egyik ismert bullterrier Patsy Ann volt, aki minden beérkező hajót üdvözölt Juneau-ban az 1930-as években. A turisták annyira imádták, hogy több fénykép készült róla, mint Rin Tin Tin-ről, valamint, 1934-ben hivatalosan is elnevezték, a Juneau-i üdvözlőnek. Manapság Patsy lelke egy bronz szoborban él tovább, amit 1992-ben helyeztek el.
Egy bullterrier megjelent Sheile Burnford „Hihetetlen Utazás” nevű könyvében, és a filmesítésében, de a film nem volt akkora hatással a fajtára, mint a 80-as évekbeli reklám. Amikor a reklámot adták a tévében, a fajta mennyisége hatalmasat ugrott. Egy színes bullterrier történelmet írt 2006-ban, amikor Ch. Rocky Top’s Sundance Kid (barátainak Rufus) nevű kutya volt az első színes bullterrier, hogy elnyerje a legjobb helyezést a Westminster Kellen Klub showban. Az egyetlen bullterrier, aki megnyerte a tekintélyes eseményt, Ch. Haymarket Faultless volt 1918-ban. A fajta kinézete sokat változott – a tenyésztők szerint a fajta javára – azóta.
Bullterrier mérete
A bullterrierek mérete változó lehet, 15 kilogrammtól egészen 35 kilogrammig. Általában a hímek 25-30, míg a nőstények 20-25 kilogrammosak. Nagyjából 53-55 centiméter magasak a válluknál. A miniatűr bullterrier 25-35 centiméter magas, és nagyjából 11-15 kilogramm súlyú.
Bullterrier személyiség
A bullterrierek remek hangulattal rendelkeznek, mindig barátságosak és játékosak – mindig készen állnak egy jó kis játékra, és mindig örülnek az embereknek. Egy félénk bullterrier egyáltalán nem normális, általában bátor és tüzes kutyáknak írják le őket.
Ezek jó tulajdonságok, de gyorsan rosszakká válhatnak, ha megengedjük neki, hogy féltékennyé változzon. A korai nevelés nélkül – akár más kutyákkal való összeszoktatás – nagyon agresszívek lehetnek más kutyákkal szemben. Ezzel szemben, az emberekkel mindig jóban vannak. Sajnos gyakran ugatósak és megrághatnak mindent, és általában nehezen taníthatóak szobatisztaságra.
Bullterrier betegségei
A bullterrierek általában egészségesek, de mint minden kutyafajta esetében, náluk is előfordulhatnak egészségügyi problémák. Ha egy kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Mivel néhány egészségügyi probléma csak akkor jelenik meg, ha egy kutya elérte a teljes érettséget, az egészségügyi engedélyeket nem adják ki a két évnél fiatalabb kutyák számára. Keress egy tenyésztőt, aki nem tenyészti a kutyáit, amíg azok el nem érik a két vagy három éves kort.
Süketség: A hallás elvesztése gyakori a fehér kutyáknál, és néha színes egyedek is megsüketülhetnek egyik fülükre. A süketségben szenvedő kutyák különleges képzési és kommunikációs téren szorulnak segítségre, de sok segédeszköz van, például vibráló gallérok, hogy megkönnyítse az életet te és a kutyád számára.
bőr problémák előfordulhatnak a bullterriereknél, különösen a fehér egyedeknél, akiknek a bőre érzékenyebb. Hajlamosak lehetnek a kiütésekre, a sebekre és az irritációkra. Ezek a bőrbetegségek kialakulhatnak a különböző allergének miatt, amik lehetnek mosószerek, vagy egyéb vegyi anyagok vagy éppen a levegőben lévő vegyi anyagok, pl. pollen, por, penész. Hogy elkerüljük a súlyos következményeket, rendszeresen ellenőrizzük a bullterrier bőrét és kezeljük a kiütéseit. Biztosítsunk a fekhelyükön lágy és tiszta anyagokat.
Szívbetegség: amelyet a szívszerkezet és a funkciók hibái okoznak, néha megtalálható a Bull Terriereknél. Egyes esetek komolyabbak, mint a többi, és általában szívinfarktust jeleznek. Bizonyos esetekben szükség lehet a kardiális ultrahang (echocardiogram) diagnosztizálásra. Néhány Bull Terrier kinövi, néhányan évekig élnek ezzel, és nem okoznak problémát, mások szívelégtelenséget okoznak. Attól függően, hogy milyen korán és állapotban diagnosztizálják, a kezelés a gyógyszertől a műtétig terjedhet.
Örökletes nefritisz: ez a vesebetegségek egy súlyosabb formája, ami a bullterriereknél gyakran a korai életkorban jelentkezik. A betegség oka a kicsi és fejletlen vesék, vagy a vese szűrésének alulműködése, ami a vizeletben magas fehérjetartalmat eredményez.
Bullterrier tartása / gondoskodás
A bullterriereknek szükségük van valakire, akik velük vannak napközben. Magára hagyni egy szórakozásra éhes bullterriert nagyjából olyan okos, mint egy kisgyereket magára hagyni egy bombákkal teli szobában. Minden el fog pusztulni. Először is, mindent megesznek, ami nagyon veszélyes a számukra, mert bélelzáródásban el is pusztulhatnak, ha nem fedezik fel őket időben. Bőrből készült bútorok még nagyobb gondot okozhatnak. Tegye bullterrier biztossá a házát!
Egy bullterriernek napi fél óra testmozgásra és játékra van szüksége. Élvezi a sétákat, labdajátékokat, vagy bármilyen egyéb játékot. Könnyedén veszi az ügyességi és engedelmességi kihívásokat is. Mindig pórázon sétáltassa, hogy ne fusson el más állatok után, vagy kezdjen el egyedül felfedezni a világot. Bullterrier kiskutyák örökmozgók, és bármit szeretnek csinálni. Nehezebb testmozgások rossz hatással lehetnek a még fejlődő csontokra, úgyhogy amíg fel nem nő a kiskutya – nagyjából 12-18 hónapos koráig – óvakodjon az ilyen testmozgásoktól. Ilyen lehet a bútorokra való fel-le ugrálás, frizbizés, csúszós padlón való futás. Ezek mind ronthatják a még fejlődő csontokat és porcokat.
A fiatalkori, rendszeres betanítás nagyon fontos. Meg kell szereznie a vezetői szerepet fizikai bántalom, és durva szavak nélkül. A bullterrierek nem a legkönnyebben tanítható kutyák. A legkönnyebben úgy érhet el sikert, ha a játék iránti szeretetét használja ki pozitív megerősítő technikákkal. Egy kutya iskola is nagyon hasznos lehet. A bullterrierek nagyon bizalmatlanok tudnak lenni idegenekkel, és agresszívek más állatokkal szemben. Érdemes lehet még megtanítani arra is, hogy hogyan üdvözölje a család látogatóit.
Bullterrier etetése
Az, hogy mennyit eszik a felnőtt kutya, függ a méretétől, korától, felépítésétől, anyagcseréjétől és aktivitási szintjétől is. A kutyák egyénenként eltérnek, csakúgy, mint az emberek, és nem mindegyiknek van ugyanolyan mennyiségű élelmiszerre szüksége. Szinte biztosra veheted, hogy egy nagyon aktív kutyának többre lesz szüksége, mint egy kanapén heverésző ebnek. A megvásárolni kívánt kutyaeledel minősége is különbséget tesz ebben – minél jobb a kutyaeledel, annál tovább fog kitartani, mert kevesebbet kell tenned a táljába.
Tartsd a kutyádat jó formában az étel porciózásával, és tápláld naponta rendszeres időközönként, anélkül, hogy állandóan előtte hagynád az ételt. Ha a kutya elkezd hízni, vissza kell venni amennyiségből, ha úgy véljük, hogy vékony adjunk hozzá a mennyiséghez.
Könnyen eldönthető, hogy a kutya túlsúlyos e egy gyakorlati teszttel. Vigyük a kezünket a kutya gerincétől lefelé a bordákon és a bordák alatt érezhetőnek kell lennie egy réteg izomnak. Ha látjuk a bordáit a kutya túl vékony, ha érzékelhető egy réteg zsír, diétára kell fognunk.
A bullterrier bundája rövid, lapos és fényes. Két színben fordulnak elő: fehér és színes. Fehér bullterrierek teljesen fehérek, esetleg színes foltok a fejen, de sehol máshol a testen. Színes bullterrierek bármilyen színűek lehetnek, esetleg fehér foltokkal is.
Könnyű őket kefélni, elég nekik heti egy könnyű tisztítás. Az egyedüli kivétel az évi kettő vedlési szezonjuk, amikor érdemes naponta kefélni őket. Ha nem koszolták össze a bundájukat, akkor a bullterriereket nem kell gyakran megmosni, és elég nekik száraz sampon is.
Mossuk meg a kutyánk fogait hetente legalább két-három alkalommal, hogy megelőzzük a fogkőképződést és eltávolítsuk a szájban lévő baktériumokat. A napi fogmosás még jobb lenne, ha meg akarjuk akadályozni az ínybetegségek kialakulását és a rossz leheletet.
Ha a kutya természetesen nem koptatja le, akkor havonta egyszer vagy kétszer vágjuk le a körmöket is, hogy elkerüljük a nagyobb és fájdalmas problémákat. Ha halljuk őket a padlón kattogni a kutya lépései közben, akkor túl hosszúak. Arra figyeljünk, hogy a véredényeket ne sértsük meg, mert vérzést okozhatnak, ami fájdalmas is lehet számára – és a kutya talán legközelebb nem lesz hajlandó az együttműködésre. Ha nem vagy tapasztalt a kutya pedikűrben, akkor bízd az állatorvosra vagy egy szakképzett kutyakozmetikusra.
Szoktassuk hozzá a bulldogot a vizsgálatokhoz, és az érzékeny területek érintéséhez már amikor kiskutya. Gyakran vizsgáljuk meg a mancsát és nézzünk bele a szájába is. A dicsérettel és jutalmakkal teli pozitív tapasztalat legyen ez számára, így elérhetjük, hogy az állatorvosi vizsgálatok és egyéb kezelések a felnőtt korban már könnyedén menjenek.
Amikor fésüljük, ellenőrizzük a sebek, kiütések vagy fertőzések jeleit, például bőrpír, gyengédség vagy gyulladás a bőrön, az orrán, a szájon és a szemeken, valamint a lábakon. A szemnek világosnak kell lennie, vörösség és váladék nélkül. A gondos heti vizsga segít a potenciális egészségügyi problémák felfedezésében.
Gyermekek és más háziállatok
A bullterrierek és miniatűr társaik alapvetően aktív kutyák, akik szeretnek durván játszani, úgyhogy nem ajánlottak fiatal gyermekek közelébe. Viszont idősebb, és aktív gyermekekkel örökké el tudnak játszani.
Idegen gyermekekkel szemben, főleg ha hangosan kiabálnak, agresszívek tudnak lenni. Azt is érezhetik, hogy meg kell tőlük védeniük a „saját” gyermekeiket. Mindig felügyelje a játékot; semmilyen kutyát se hagyjon egyedül egy gyermekkel, valamint tanítsa meg a gyermekeket, hogy hogyan közelítsen és érintsen meg kutyákat. Ne engedje a gyermekeit kötélhúzást játszani a kutyával.
Bullterrierek agresszívek azonos nemű kutyákkal szemben, de általában könnyen megvannak ellentétes neműekkel. A bullterriereket nem szabad macskákkal vagy más kisebb állatokkal egyedül hagyni.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták