A kinézete miatt azt is gondolhatná, hogy padló felmosásra tenyésztették ki, de a komondornak nagy múltja van a magyarországi birkanyájak őrzőjeként. Még ma is megmaradt a védelmi ösztöne, emiatt akár az élete árán is megvédi családját és az ön tulajdonait. Ismerd meg közelebbről ezt a kiváló magyar kutyafajtát, ő a komondor.
A komondor lehet, hogy egy négy lábon járó felmosórongynak néz ki, de a rengeteg szőr alatt egy nagy kutya, és egy még nagyobb szív rejtőzködik. Eredetileg nyájőrzésre lett kitenyésztve – melyben még manapság is kiváló – de a komondor intelligens, önálló, és rendkívül védelmező. Annyira, hogy nincs is nagyobb öröm számára, mint őrködni a család felett.
Ez okozhat gondokat. Például, néha zavaró lehet, ahogy a kutya folyamatosan ül, és néz, ahogy a minden napunkat töltjük. A másik probléma az lehet, hogy a komondor védelmező ösztönei miatt nagyon bizalmatlan az idegenek felé, és ezért megtámadhatja őket, ha veszélyben érzi magát.
Komondor főbb jellemzői:
kutyafajta csoportja: munka kutya
magasság: 63-68 cm
súly: 36-45 kg
élethossz: 10-12 év
Kinek való leginkább: Gyermekes családoknak, aktív egyedülállóknak, őrkutya, farmokra – falusi környezetben érzi jól magát
Kevésbé alkalmazkodik jól a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Nem ajánlott a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Kevésbé érzékeny fajta. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időt jól viselik, vastag szőrzetük megvédi őket a hidegtől. A meleget viszonylag jól viselik.
A családdal szemben nagyon barátságos fajta, azonban az idegenekkel ellenséges, bár lehetnek kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Közepesen barátságos a gyermekekkel. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Harcias más kutyákkal szemben. Az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
A fésülésük igazi kihívást jelent. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Kevésbé hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra hajlamosak, szeretnek ugatni. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
Szeret kóborolni. Sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Alacsony energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Természetesen ez a kutyafajta is felelősséggel jár. Magabiztos falkavezérnek kell lennie, hogy elnyerje egy komondor tiszteletét. Ez a kutya nem a szelíd és tapasztalatlan gazdáknak való. Gyakran kell majd vele szocializálnia – sok féle emberrel, helyzettel és állatokkal megismertetni – már fiatalon, hogy tudja, hogyan kell körülöttük viselkednie. Meg kell tanítania neki, hogy kik jöhetnek be az otthonába. Amint egy komondor elfogad egy új jövevényt, örökre emlékezni fog rá, és a nyája egy új tagjaként fogja kezelni – még egy ember, akit védelmez.
Óvatosnak kell lennie más kutyák közelében. A komondorok elég agresszívek tudnak lenni ismeretlen kutyákkal, sőt, pár egyszerűen képtelen megosztani otthonát egy másik kutyával, bármennyire próbálkozik. Viszont nagyon jól kijönnek macskákkal, és haszonállatokkal.
A komondor szőre is rengeteg törődést igényel. Nem szükséges kefélni a szőrüket, de tisztán és parazita mentesen kell tartani. Ha nedvessé válik, a komondor bundája nagyon kellemetlen szagot tud kibocsájtani.
A múltjához hűen, a komondorok nagyon okos kutyák, akik gyorsan tanulnak a megfelelő oktatótól – aki dolgoztatja az elméjét, és a független személyiségével együtt dolgozik, nem pedig ellene. Az ismétlődő tanítási technikák untatják. A komondor nem fog szót fogadni olyan parancsra, amit értelmetlennek ítél.
A komondor rengeteg előnnyel jár a felelősségek mellett. Ez a nemes kutyafajta boldogan fogja tölteni az életét Ön mellett, társként, barátként, és hű őrként egyaránt.
Komondor jellemzői
A komondorok ritkák, de etikátlan tenyésztők még tenyésztik őket. Nagyon fontos, hogy jó tenyésztőt találjunk, hogy biztosak lehessünk benne, hogy a kiskutyának nem lesznek egészségügyi problémái.
Habár egy apartman nem a legideálisabb élőhely egy komondornak, hozzá tud szokni az élőhelyhez, feltéve, hogy megkapja a napi testmozgást, és megfelelően kiképzik.
Ez az erős akaratú kutya csak magabiztos gazdáknak fog engedelmeskedni, és csak őket fogja tisztelni. A komondort nem ajánlanám első kutyának.
Habár a komondor szőrét nem szabad kefélni, fontos odafigyelni a bundájukra, hogy megőrizzék a fehér szőrüket, és tiszták maradjanak. Ha azt akarja, hogy tiszta bundájuk legyen, akkor aludjon a házban a kutya.
A komondorok sokat ugatnak, és nagyon bizalmatlanok. A fajta tökéletes őrző kutya, hiszen erre a feladatra lett eredetileg kitenyésztve.
A komondorok agresszívek lehetnek más kutyákkal szemben.
A komondoroknak nincs túl sok energiájuk, leginkább csak figyelnek, és esetleg követnek a házban. De attól még szükségük van a testmozgásra. Elég nekik pár utcányi séta, hogy egészségesek maradjanak.
Magas kerítés szükséges, hogy megakadályozza, hogy a komondor növelje a territóriumát. Ez gyakori az őrkutyáknál.
A komondor akkor a legboldogabb, amikor dolgozik. Ideális haszonállat őrzésre, de bármilyen munka boldoggá teszi.
Ellentétben azzal, hogy a komondorokat nyájőrzésre tenyésztették ki, szükségük van a családdal való időtöltésre is. Mint minden kutya, a komondorok is agresszívek, félősek vagy tartózkodóak lesznek, ha nincs közelükben ember.
Komondor származása / története
A legelső írott leírás a komondorról a 16. századból származik, de a fajta jóval azelőtt is létezett már, őrizve a magyar nyájakat. Úgy tartják, hogy a komondor az orosz owtcharka fajtából származik, mely egy másik pásztorkutyafajta.
A komondornak van egy különleges előnye a munkájukban. A fehér, fonott bundájuk miatt nagyon hasonlóak a nyájukra – fehér göndör szőrű, nagy birkák – és emiatt elrejtőzködhettek közöttük a ragadozók elől, hogy a legmegfelelőbb pillanatban csaphasson le rá.
Hasonlóan más fajtákhoz, a második világháború a kihalás szélére taszította a komondort. A háború után sokan megpróbálták visszaemelni a számukat, de ritka és ismeretlen maradt. Az Amerikai Kennel Club 1937-ben fogadta el a fajtát, de nagyon kevés komondor volt Magyarországon kívül egészen 1962-ig.
Még mindig használják pásztorkutyának, de társkutyának is használják már manapság.
Komondor mérete
A hím komondor 70 cm magas, és 45 kg súlyú, a nőstény pedig 65 cm magas és 36 kg súlyú.
Komondor jelleme, vérmérséklet, személyisége
A komondor kiskutyáknak sok idő kell a felnövéshez – általában három vagy több év – de felnőttként nyugodt és elkötelezett személyiségük van. Nagyon okosak, önállóak és védelmezőek, bármi áron megvédik a családjukat és otthonukat. A komondorok nem bíznak idegenekben, és agresszívek más kutyákkal szemben.
Ezek a tulajdonságok, és a kutya mérete miatt nem javasolt első kutyának.
A komondoroknak rengeteg tapasztalatot kell szerezniük – minél több emberrel, hanggal, tapasztalattal kell megismertetni – már kiskutya kortól. Jó ötlet kutyaóvodába beíratni. Hívjon meg látogatókat gyakran, és vigye magával sétákra, amikor elhagyja a házat.
Komondor betegségei
Minden kutyafajta, a komondorok is hajlamosak egyes betegségekre. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Ha egy kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Mivel néhány egészségügyi probléma csak akkor jelenik meg, ha egy kutya elérte a teljes érettséget, az egészségügyi engedélyeket nem adják ki a két évnél fiatalabb kutyák számára. Keress egy tenyésztőt, aki nem tenyészti a kutyáit, amíg azok el nem érik a két vagy három éves kort.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Gyomor csavarodás: A felfújódást a gyomorba hirtelen beömlő gázok és levegő okozza. Ez a gyomor puffadását és csavarodását okozhatja, ami halált is eredményezhet.
Komondor nevelése, gondozása, tartása
Amikor még fiatal, ez az igen okos fajta meglepően könnyen tanítható. Sajnos ez a könnyű tanulékonyság nem tart sokáig, és zavaró lehet, amikor a jó eszű kiskutya egy engedelmetlen tanulóvá válik. A komondorok legalább annyira önállóak, amilyen okosak.
Egy komondor tanításánál a kulcs az, hogy ne erőltessük vagy kérjük mindig ugyan azt tőle, hanem inkább legyen élvezetes mind a kutya, mind a gazda számára. A komondor önállósága miatt el fogja dönteni, hogy mely parancsokat érdemes megtanulni, melyeket nem szabad ismételgetni, és melyek azok, amelyek csak néha-néha szükségesek. Könnyen elunja magát, úgyhogy próbálja minden alkalmat különlegessé tenni.
A komondoroknak szükségük van napi testmozgásra, mely elég, ha napi 2-3 rövid séta vagy egy kis játék a kertben. Erős kerítésre van szükség, hogy megakadályozza a kutya kijutását, valamint az idegenek bejutását, mivel nagyon védelmezőek, és bármit megtámadnak a területükön, ami nem családtag vagy ismerős.
Komondor etetés
Ajánlott napi mennyiség: 3-4 csésze jó minőségű kutyaétel, naponta 2 részre osztva.
A komondorok könnyedén felpuffadnak, ami veszélyes lehet az életükre is. Ennek megakadályozása érdekében napi 2-3 kis adag ételt adjon neki, a napi egy nagy helyett.
Figyeljen oda az étele mennyiségére, és csökkentse az adagot, ha felszedne a kutyus egy kis felesleget. Látszódnia kéne a derekának, amikor fentről nézi, és a bordáinak megfoghatónak, de nem láthatónak kell lennie. Ha zsír fedi őket, akkor diétára kell fogni. Csínyán bánjon a jutalomfalatokkal. A komondorja ugyan olyan boldog lesz egy köröm nagyságú jutalomfalattól, mint egy nagyobbtól.
A komondoroknak rendkívülien egyedi bundájuk van. Kiskutya korában puha szőre van, ami vastagabbá válik, ahogy öregszik, szépen lassan fonott szálakká alakulva, pont, mint egy felmosórongy. A bundája alja puha és gyapjúszerű, a teteje durvább tapintású. A kiskutyáknak krémszínű a bundájuk, de ez idővel elfehéredik.
A komondorok bundáját nem kell rendszeresen kefélni, de attól még foglalkozni kell vele. Nyolc és tizenkettő hónapos korban, amikor a fonások kialakulnak, nagyon fontos, hogy tisztán és szárazon tartsuk a bundáját, hogy ne színeződjön el. Ezek akár 2 éves koráig is eltarthatnak.
A csomókat gyakran szét kell választani, hogy megakadályozzuk a kosz felhalmozódását. A száj körüli szőr levágása javasolt, hogy ne koszolja be evés közben. A fürdetés pedig egy egész napos folyamat. Álló ventilátorok tökéletesek szárításra, sőt, legtöbb komondor szívesen fekszik el előttük. A bunda levágható az egyszerűség kedvéért, habár ezzel elveszti a kutya a különleges kinézetét.
Időnként ellenőrizzük a sebek, kiütések vagy fertőzések jeleit, például bőrpír, gyengédség vagy gyulladás a bőrön, az orrán, a szájon és a szemeken, valamint a lábakon. A szemnek világosnak kell lennie, vörösség és váladék nélkül. A gondos heti vizsga segít a potenciális egészségügyi problémák felfedezésében.
Kezdjük a kezelését már kiskutya korban, hogy hozzászokjon, így később nem fog nehezére esni, ha erre kerül a sor. A rendszeres ápolásnál ne felejtsük el a száj és a fülek vizsgálatát sem. Tegyük ezeket az egészségügyi vizsgálatokat kellemes élménnyé, hogy megalapozzuk a későbbi egyszerű vizsgálatokat.
Komondor viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
A komondorok nagyon jó társak a családjuk gyermekeinek, de nehezen fogad el idegen gyermekeket. Idősebb gyermekeknek a legjobb, akik tudják, hogyan kell a kutyákkal bánni. Mindig figyelje a kutyát, amikor gyermekekkel van, és sose hagyja egyedül fiatalokkal. Elvégre pásztorkutya, nem pedig bébiszitter.
Még ha gyakran találkozik velük, a komondorok általában nem szeretik az idegen kutyákat. A legjobban egy-kutyás házban érzik magukat, de meg lehet tanítani együtt élni macskákkal. Mindig szeretnek haszonállatokat őrizni, hiszen, ez az ő életcéljuk.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták