Közép ázsiai juhászkutya – Alabai kutya fajtaleírás
Ez az ősi kutyafajta rengeteg mindenre hasznos, évezredek során nevelték ki őket az ázsiai nomád népek. Eredetileg haszonállatok ragadozóktól való megvédésére használták őket, de manapság a közép ázsiai juhászkutya az állam és a katonaság által kedvelt a termetes mérete, és nagy ereje miatt.
A nagy és izmos testük miatt tökéletesek a feladatra, valamint vastag bundájuk megvédi őket az időjárás viszontagságaitól. Ismertek az agresszivitásukról, és a területük szenvedélyes védelméről, ezért nem ajánlottak újonc gazdiknak, mert nagyon oda kell figyelni rájuk, hogy jól neveltek legyenek.
Nem alkalmas a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Nem jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Kevésbé érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Kevésbé viseli jól az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
Nagyon jól viseli a hideget, télen érzi igazán elmében magát. A meleget viszont nem szeretik.
Az idegenekkel nagyon távolságtartó, a családjához azonban nagyon hűséges és védelmező. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Jól kijön a gyermekekkel, védelmezi őket, de nagyon sok foglalkozást igényel és fontos, hogy a felügyelet. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal szemben agressziót mutat, hasonlóan az idegenekkel szemben. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Kevés fésülést igényelnek. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Taníthatóság szempontjából vannak nehézségek. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A közép ázsiai juhászkutya nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Közepes energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Kevésbé játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Közép ázsiai juhász története
A közép-ázsiai juhászkutya, avagy a közép-ázsiai ovtcharka az egyik legősibb kutyafajta a világon. Eredetileg közép ázsia és a sztyeppék vidékét járták, mint például Oroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán. Még az is elképzelhető, hogy több mint 10000 éve létezik! Egy elmélet szerint a Tibeti masztiffal való keveredésből fejlődött ki, de szinte lehetetlen ennyi év után biztosan kideríteni.
A nomád állattartók nagy mértékben támaszkodtak e bátor és erős kutyákra, hogy megvédjék a haszonállataikat a hegyekben ólálkodó vadállatoktól, mint például farkasoktól, medvéktől és sakáloktól. Akár órákon keresztül őrizte pihenés nélkül a nyáját, ragadozókra figyelve. Gyakran falkában dolgoztak, csoportosan járva a területet, közben megugatva mindent, ami veszélyt okozhat. Ha pedig egy vadállat megtámadná a nyájat, hősiesen elüldözték őket.
Mivel sivár, és hideg tájakon éltek ezek a kutyák, rendkívül erős, és ellenálló kutyává váltak. Gyakran nevezik őket „farkas ölőknek” a hihetetlen erejük miatt, úgy tartják, hogy a legelső kutyaviadalokban előszeretettel használták őket. Habár úgy tartják, hogy a legtöbb harc feladással végződött, te is el tudod képzelni, hogy milyen sebeket és sérüléseket szerezhettek az állatok egy-egy ilyen harc során. A harcok egyik fő oka az lehetett, hogy eldöntsék melyik hímet kéne pároztatni.
Közelebb érve napjainkhoz, a fajtát a Szovjetunió is elfogadta tulajdonságai miatt. A legjobb kutyákat őrkutyaként, vagy más pozícióban használták a szovjet katonaságban. Az állam keresztezte a fajtát a Kaukázusi Juhásszal, és az Orosz Terrierrel is. Ennek következményeként a fajta hihetetlenül szerteágazó.
Manapság, ezeket a kutyákat általában civilek használják, mind társnak, mind őrkutyának egyaránt. Sajnos még manapság is használják őket kutyaviadalokban Közép Ázsiában, ami rengeteg sérüléssel jár mindkét kutyának.
Az 1920-as években megpróbálták elfogadtatni a fajtát, mely sikerült is 2001-ben, amikor az Egyesült Kennel Klub elfogadta. Amikor egy Közép Ázsiai Juhászkutyát veszel, nagyon fontos, hogy ellenőrizd a felmenőit, mire tenyésztették ki, hiszen egy pásztorkutya lényegesebben máshogy fog viselkedni, mint egy kutyaviadalokra kitenyésztett állat.
Közép ázsiai juhászkutya megjelenése
Ugyan nagyon színes a fajta kinézete, mindegyik kutya rendelkezik bizonyos tulajdonságokkal. A hím egyed 78 cm-es méretével rendkívül nagy, és elrettentő képet állít, és a nőstény sem sokkal kisebb a 69 cm-ével. A hímek általában 50-80 kg között szoktak mozogni, ezzel szemben viszont a nőstények nagyjából 20%-kal könnyebbek, általában 40-65 kg súlyúak.
A fejük széles, medve szerű, a nyakuk vastag és tömzsi. Tokájuk szembetűnő. Sötét szemeik mélyen helyezkednek el a fejükben, míg a füleik kicsik, és szerteágazóak. A széles, izmos testük széles farukkal zárul. Általában kicsit hosszabbak, mint amilyen magasak. Gyakran hosszú farkuk van, ám ezeket néha le szokták vágni bizonyos területeken.
Vastag bundájuk van, ami egy kemény külső védelmi, és egy puha, de tömör belső rétegből áll, mely megvédi a hidegtől. Bizonyos fajtáknak lehet rövidebb vagy hosszabb bundájuk is (de általában rövidebb, mint 7 cm). Mivel a fizikumuk miatt tenyésztették ki őket, így rendkívül szerteágazó a kinézetük. Ez lehet fekete, szürke, fehér, vagy akár barna is. Sötét foltok a pofán gyakoriak.
Közép ázsiai juhászkutya jelleme
Fontos tudni, hogy minden Közép ázsiai juhászkutya erős akaratú, hűséges, de potenciálisan agresszív is. A fajtától függően változhatnak a tulajdonságaik. Teljes mértékben a gazdájukért élnek, és nagyon ritkán építenek ki szoros kapcsolatot új vagy más állatokkal.
A nyers erejük miatt, nagyon fontos, hogy ne hagyd egyedül gyermekekkel vagy más állatokkal. Más hímekkel nagyon gyakori, hogy összecsapnak, mert ritkán viselik el egymást.
Nem ajánlott fajta újonc gazdiknak, hiszen megfelelő tanítás és nevelés nélkül nagyon agresszívek lesznek idegenekkel szemben. Gyanakvó természete miatt hirtelen megtámadhatja őket. Egy embernek vajmi esélye lenne egy olyan kutyával szemben, aki tigrisekkel és medvékkel harcol.
Közép ázsiai juhászkutya nevelése / tanítása
Ha a leendő gazdinak nincs megfelelő tapasztalata kutyakiképzésben, egyáltalán nem ajánlott ezt a fajtát választani, hiszen ezek a kutyák, a rossz kezekben, akár halálos fegyverek is lehetnek. A nagyon makacs, és rendkívül eltökélt személyiségük miatt általában csak olyan feladatot végeznek el, amit el is akarnak végezni. Nagyon fontos a domináns és konzisztens kiképző, hiszen ez a kutya folyamatosan megpróbálja majd átvenni a „falka vezér” szerepét.
Az önállóság elengedhetetlen volt a közép ázsiai pusztán, ezért ezek a kutyák hihetetlenül intelligensek és találékonyak. Egy tehetséges kiképző ezt fel tudja használni a saját hasznára, ahelyett, hogy engedné a kutyát, hogy manipulációval elérje, amit akar.
Közép ázsiai juhászkutya betegségei
A rengeteg kereszttenyésztés miatt sokkal ritkábbak a genetikai betegségek, mint más tiszta fajtáknál. Méretük ellenére általában jó életük szokott lenni, ami akár 12-14 évig is eltart. A fajta gyakori betegségei között van:
Csípő diszplázia – Egy ortopéd betegség, ami a csípő ízületeken jelentkezik. Az osteoarthritis, ami végképp követni fogja a betegséget, nagy mértékben ronthatja a kutya életkörülményeit. Egészségügyi beavatkozás ajánlott.
Könyök diszplázia – Egy örökletes betegség, ami a könyökökön alakul ki, és egy élethossznyi fájdalmat, és mozgási nehézségeket okoz.
GDV – Amikor a kutya hasa megduzzad a gázoktól és az ételtől, átfordulhat önmagán, így bezárva tartalmát, mely akár életveszélyes is lehet. Műtét nélkül a kutya nem éli túl.
Közép ázsiai juhászkutya – Alabai kutya mozgásigénye
Mivel a fajtát a kitartásáért tenyésztették ki, ideális sétálásra és őrzésre, ritkán áll meg pihenni. Egy nagy kerítéses kert elengedhetetlen, hogy kielégítsük testmozgását.
A fajta nem az energikusságáról ismert, a mérete miatt viszont ajánlott napi legalább egy óra testmozgás. Testmozgás hiányában képes levezetni fennmaradó energiáit más tevékenységekkel, ami lehet ugatás, és a ház elpusztítása is. Mint bármilyen más nagy kutyánál, a fiatal kiskutyákat nem szabad túl edzeni, mert ez nagyban ronthatja az izületek fejlődését.
Közép ázsiai juhászkutya szőrzete és ápolása
A közép ázsiai juhászkutyát nem szükséges gyakran kefélni a vastag bundájuk miatt, de az évi egy vedlési időszakukat nem véletlenül hívják „szőrviharnak”. Ha néha megkeféled a szőrét, és gyakran megfürdeted, tökéletes állapotban lesz a kutyád bundája.
Az erős, és gyorsan növő karmaikat viszont gyakran kell vágni, nehogy túl hosszúra megnőjenek, és begyulladjon a kutya mancsa. A fülüket érdemes gyakran ellenőrizni, hogy tiszták és egészségesek legyenek. A fogakat is érdemes gyakran mosni.
Közép ázsiai juhászkutya etetése
Elengedhetetlen, hogy megfelelő étrendeb biztosíts a kutyádnak, hogy kielégítsd a különleges igényeit. Rengeteg kutyaeledel gyártó cégnek van kicsi, közepes, nagy és extra nagy kutyáknak szánt eledele. Közép ázsiai juhászkutyák extra nagynak számítanak.
Kiskutya etetése: Ha egy közép ázsiai juhászkutyát viszel haza egy tenyésztőtől, akkor egy táplálkozási ütemtervet fog ajánlani neked és érdemes az eddig megszokott tápot is tovább alkalmazni, hogy elkerüld a gyomor problémákat.
Meg lehet változtatni a kiskutya étrendjét, de ezt nagyon fokozatosan kell elvégezni. mindig ügyelve arra, hogy nem jelentkezzenek emésztési zavarok. Ha netalántán mégis előfordul, akkor érdemes visszatérni az eredeti diétájukra és konzultálni az állatorvossal.
Idősebb kutya etetése: Egy érett kutyát érdemes naponta kétszer etetni, reggel majd este, biztosítva a jó minőségű ételt, amely megfelel az összes táplálkozási igényének.
Az is fontos, hogy a kutya megfelelő mennyiségű testmozgást kapjon, így égethetik el a felesleges kalóriákat, hogy megelőzzük az elhízást, ami mindenféle egészségügyi problémához vezethet. Az elhízás több évvel is rövidebbé teheti a kutya életét, ezért fontos, hogy erre odafigyeljünk.
Mivel a közép-ázsiai juhászok hajlamosak puffadni, nagyon fontos, hogy naponta kétszer tápláljuk őket, ahelyett, hogy naponta egy nagyobb adagot adnánk nekik. Szintén jó ötlet, hogy egy etető állvány szerezzünk be, amivel megkönnyíthetjük, hogy ennek a nagytestű kutyának túl mélyre kelljen hajolnia, hogy elérje az ételt, megerőltetve ezzel a nyakát.
A kutyákat soha nem szabad közvetlenül az etetés előtt vagy után futtatni, vagy tréningezni, mert ez nagyobb kockázatot jelent a puffadásos problémákra.
Az, hogy mit etetsz a kutyáddal, az a te döntésed, de érdemes lehet felkeresni egy tenyésztőt, és kikérni a véleményét.
Közép ázsiai juhászkutya és a gyermekek / más állatok
A Közép-Ázsiai Pásztor úgy ismert, hogy erős köteléket köt a családjával és a háztartásban élő gyermekekkel. Bár nagy, ezek a kutyák hihetetlenül kedvesek és óvatosak tudnak lenni, amikor az általuk ismert gyerekek körül vannak. Mivel azonban nagyon védelmezőek, gondoskodni kell a felügyeletről, ha a család gyermekei idegen gyermekekkel játszanak.
Ne engedd meg, hogy a gyerekek megragadják a kutya fülét vagy farkát. Tanítsd meg nekik, hogy soha ne közelítsenek a kutyához, amíg az alszik vagy eszik, vagy meg próbálja vonszolni a kutyát.
Ha fiatal koruktól jól szocializálódtak, a közép-ázsiai juhászkutyák általában más kutyákkal jól kijönnek. Más háziállatokat is elviselne, akikkel együtt nőttek fel, ide tartoznak a macskák is. Azonban, ha a szomszéd idegen macska átmerészkedik a területére, akkor nem sokat gondolkozik, hogy elkergesse vagy megfogja azt.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták