A labrador retrievert egy barátságos társnak és hasznos munkakutyának tenyésztették. Történelem szerint, mint a halászokat segítő fajta volt: hálókat vontatni, köteleket húzni a hideg Észak-Atlanti-óceánon. A mai labrador retriever egy barátságos társ és szintén nagyon jó munkakutya, aki hazánkban is nagyon népszerű.
Manapság munkakutyaként, a vadászatkor vetik be a labrador képességeit, nagy segítség a vadászoknak, mivel ösztönösen felderíti és hozza vissza az elejtett vadat a vadászoknak. Emellett a labradorokat szociális munkákban is alkalmazzák, mint segítő kutya a fogyatékosoknak, alkalmazzák mentő kutyaként, kutya showkon is jól szerepel.
Labrador jellemzői
Kutya fajta csoport: Retrieverek, hajtókutyák, vízi vadászkutyák
Magasság: Hím 57-62 cm, Nőstény: 55-60 cm
Súly: Hím: 29-36, Nőstény: 25-32
Élethossz: 10-12 év
Kinek való leginkább: Gyermekes családoknak, aktív egyedülállóknak és időseknek, ház udvarral, tanyák, -nagyobb területekre
Temperamentuma: Intelligens, boldog, jó természetű, szelíd
Nem ajánlott a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Kevésbé jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Az labrador retriever érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal is nagyon jól kijön, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sokat vedlik, ezért sok fésülést igényelnek, viszont a rövid szőrzetük miatt könnyen kezelhetőek. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Nagyon intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
Az labrador retriever sok mozgást igényelnek, ha ezt nem tudjuk számukra megadni, akkor legyen biztos kerítésünk, hogy ne tudjanak kóborolni.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
A labrador egy hűséges társként ismerik, aki több előkelő családi festményen is szerepel, mint a kutya, aki türelmesen vár a gazdája oldalán.
Igazán sportra termett kutyafajta, izmos és sportos felépítéssel. A szőrzete rövid és könnyen tisztítható, barátságos viselkedésű, intelligens és rengeteg energiája van. Odaadása mindenki számára érzékelhető, a labradorok szerető és emberközpontú kutyák, aki azért él, hogy a családját szolgálja. A labrador tulajdonosai gyakran úgy emlegetik, mint egy angyal.
A fajta Új-Funland szigetéről, az Atlanti-óceán északi partjáról származik. Eredetileg Szent János kutyájának nevezték, Új-Funland fővárosa után, ahol arra tenyésztették, hogy segítse a halászokat a munkájuk során, valamint családi kutyaként tartották.
Ma a legtöbb labradort nem munkára alkalmazzák, hanem az emberek között kényeztetésben, pihenéssel töltik az idejüket. Azonban néhány labrador nagyon jól végzi a munkáját, amire tenyésztették.
A labrador retriever kellemes jellege teszi őt kiváló terápiás kutyává, idős otthonok és kórházak látogatója és az intelligenciájuk teszik őket ideális terápiás kutyák a fogyatékosok számára. Olyan tevékenységekben is kiemelkedik, mint a keresési gyakorlatok, mentős feladatok vagy a vadászat, köszönhetően a sportos testalkatának, jó szaglásának és bátor természetének. A labrador kutya kiemelkedő teljesít a kutya sportokban is, mint a mozgékonysági és az engedelmességi versenyek.
Egyetlen feladat van, amire ez a fajta nem alkalmas: házőrző. A gazdik elmondása szerint olyannyira barátságos az idegenekkel, hogy fogadja őket, és akár el is vezetné őket az eldugott értékeinkhez.
A labrador retriever már sokszor bizonyította a sokoldalúságát és hasznosságát a történelem során, mely azóta inkább halászok mellől a vadászok mellett találták meg a helyüket. Egy szerepben azonban nem változtak, az pedig a csodálatos társ és barát.
Labrador retriever jellemzői / természete
A labrador retriever nagyon nagyon nagyon szeret enni, és emiatt hajlamos az elhízásra, ha túl van etetve. Foglalkozzunk vele sokat, adjunk neki sok feladatot, amellett mérjük az ételét minden alkalommal és osszuk el több részre a nap folyamán. Figyelnünk kell arra is, hogy ez a nagy étvágy kiterjed az ember által fogyasztott ételekre is és minden másra ami ehetőnek tűnik. A labrador képes feltúrni a szemetet némi ételért és ételnek néznek egyes rágható gyermek játékokat.
A labradorokat megerőltető, nagyobb feladatokra tenyésztették ki, éppen ezért nagy energia igénnyel is rendelkeznek, mely alkalmassá teszi napjainkban is munkakutyának. Szükségük van a napi 30-60 perces aktív testmozgásra. Enélkül, a felgyülemlett energiát ugatással és rágással fogják kiadni magukból.
A labradoroknak olyan jó a hírnevük, hogy soka azt hiszik, hogy képzésre nincs is szükségük. A labrador retriever egy nagy és energikus kutya, és mint minden kutyának nekik is meg kell tanulniuk a jó modort. Iratkozzunk be a kutyával bátran engedelmességi kutya iskolákba, amint hazahoztuk őt a tenyésztőtől.
Sokan azt hiszik, hogy a labrador hiperaktív fajta. A labrador kölykök valóban élénkek, de ahogy nőnek, úgy fognak lelassulni. Azonban az egész életük során aktívak maradnak, ehhez nem fér kétség.
A labradorok nem arról ismertek, hogy elkóborolnak, de egy megfelelő motiváció esetén, ami lehet egy finom illat a szélben, ez meg is történhet. Éppen ezért győződjünk meg arról, hogy a labradorunk legyen ellátva chippel és akár egy azonosító nyakörvvel is.
Hazánkban is nagyon elterjedt ennek a kutya fajtának a tartása, éppen ezért sokan tenyésztik őket. Ahhoz, hogy egy egészséges kutyát találjunk, kerüljük a kutyagyárakat. Keressünk egy jó hírű tenyésztőt, aki rendelkezik egészségügyi könyvvel, hogy meg tudjunk győződni, hogy nem fordult elő a családban genetikai megbetegedés, ami esetleg a kölyökre is kihathat.
Különböző tenyésztők, különböző célra tenyésztik a kutyákat. Tenyésztik versenyekre, munkára, így a legtöbbjük ideális megjelenéssel és temperamentummal rendelkezik. A különböző célra tenyésztett labradorok testfelépítése is eltér.
Labrador története
A labrador retriever a jeges Új-Funland szigetéről származik. Eredeti nevén Szent János kutyája, melyet a fővárosról kapott, a helyi halászok segítője volt már az 1700-as évek kezdetén.
A kutyák egész nap a halászokkal töltötték a mindennapjaikat, segítettek visszaterelni a halakat a halászhálóba, kötelet vontattak, majd a fárasztó nap után visszatértek a gazdáikkal a családjainkhoz, hogy velük együtt töltsék az estét.
Bár az ő öröksége ismeretlen, sokan úgy vélik a Szent János kutya keresztezve volt az Újfunlandival és más kisebb testű fajokkal.
Az oda látogatók felfedezték a labrador hasznosságát és a jó természetét és több angol sportoló is magával vitt néhány labradort Angliába, hogy ott segítségükre legyenek a vadászat során. 1830 körül vitték az első labradorokat Angliába.
Amerikában az egyik legnépszerűbb kutyának tartják, ami 1880 körül majdnem kihalt. Megmentésük az angol Malbesbury családhoz és további fajta rajongóinak köszönhető. Újfunland szigetéről a labrador retriever szinte teljesen eltűnt, köszönhetően a kormányzati megszorításoknak és az adótörvényeknek. A családok legfeljebb csak egy kutyát tarthattak meg, és a nőstény megtartása magas adókkal járt, így a nőstény kölyköket legtöbbször eltávolították az alomból.
Angliában azonban a fajta megmaradt és a labrador retrievert a Kennel Club is elismerte, mint különálló fajtát 1903-ban. Az Amerikai Kennel Club ezt 1917ben követte, és a 20-as, 30-as években elkezdték a britt labradorokat importálni, hogy létrehozzák a fajt Amerikában is.
1991 után Amerikában a labrador retriever lett e legnépszerűbb kutyafajta és azóta is nagy népszerűségnek örvend. Kanadában és Angliában is hasonló módon vezeti a listát, de hazánkban is nagyon kedvelt faj.
Ma a labrador, mint kábítószer és robbanóanyag kereső, kutatás és mentés, terápia, fogyatékosok segítője, valamint a vadászok segítőjeként ismert. Remekül teljesítenek minden típusú kutya versenyen, mint a bemutatók, agiliti és az engedelmességi gyakorlatok.
Labrador tulajdonságai
A labradorok a hírnevüket arról kapták, hogy az egyik legkedvesebb természetű fajta, amit teljes mértékben ki is érdemeltek. Társaságkedvelő, odaadó és barátságos az emberekkel és más háziállatokkal.
Eltekintve a megnyerő személyiségétől, meg van bennük az intelligencia és a képességek, hogy könnyű legyen őket képezni. A képzésük feltétlenül szükséges, mert ez a fajta tele van energiával.
Ez a fajta igényli mind a fizikális, mind a mentális munkákat, mert ez teszi őt boldoggá. Van némi eltérés a labrador egyedek aktivitási szintje között, egyesek fáradhatatlanok, míg másikak inkább nyugodtan heverésznének. De mindegyik szereti az aktivitást.
A Labrador általában egy egészséges fajnak mondható, azonban ők is hajlamosak egészségügyi problémákra. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Könyök diszplázia: A nagy kutyáknál ez egy közös örökletes állapot. Úgy tartják, hogy a különböző növekedési ütem okozza a könyököt alkotó három csontnál az izületek lazaságát. Ez fájdalmas sántításhoz vezethet. Az állatorvos műtétet ajánlhat, ami megoldhatja a problémát, vagy gyógyszeres kezelés, ami enyhíti a fájdalmat.
Szürkehályog: A szürkehályog egy fényelnyelési probléma a szemlencsén, ami látásvesztéshez vezethet. Az érintett szemnek zavaros megjelenése figyelhető meg. Örökletes betegség és a általában az idősebb kutyáknál fordul elő, de lényegében bármely korban előfordulhat. Kezelésük műtéti eltávolítással történik.
Progresszív Retina Atrófia (PRA): Degeneratív szem betegség. A PRA okozta vakság egy lassú folyamat, ami a szem hátsó részében elhelyezkedő fotoreceptorok veszteségének következménye. A PRA kimutatható már jó pár évvel azelőtt, hogy a kutya bármilyen jelét adná a vakságnak. Neves tenyésztők évente felülvizsgáltatják a kutyát a szemet is beleértve, mellyel bizonyítható a kutya tünetmentessége.
Gyomor diletáció-volvulus, úgynevezett felfújódás, mely egy életveszélyes állapot, amely a nagy mellkasú kutyáknál, mint az akita fordul elő. Ez akkor jelent problémát, ha egyszer esznek egy nagyobb adagot naponta, amit gyorsan elfogyasztanak, majd sok vizet isznak rá és ezután kezdenek el futkosni, játszani. A probléma akkor jelentkezik, mikor a gyomor kitágul a gázok vagy levegő miatt majd megcsavarodik. A kutya nem tud böfögni vagy hányni, hogy megszabaduljon a felesleges levegőtől a gyomorban és ezzel akadályozza a vér visszaáramlását a szívbe. A vérnyomás lecsökken és a kutya sokkot kap. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni, vagy a kutya meghal. Ha gyanúsan duzzad, ha felfúvódik a gyomor, túlzottan nyáladzik és öklendezik hányás nélkül. Tünet lehet ég, ha letargikus, depressziósé s gyenge a kutya, gyors szívverés mellett. Fontos, minél előbb vigyük a jelek esetén állatorvoshoz.
Akut nedves Dermatitis: Egy bőrbetegség, amelyben a bőr vörös és gyulladt. Ez bakteriális fertőzéseket okoz. Kezelése során eltávolítsák a szőrzetet, gyógyszeres samponnal fürdetik és antibiotikumos kezelésnek vetik alá.
Hideg farok: Egy jóindulatú de fájdalmas állapot a labrador és egyéb fajták között. Ruganyos faroknak is az okozója, ebben az esetben a kutya farka puhává válik. Ilyenkor a kutya harapdálja a farkát. Ettől nem kell nagyon megijednünk, pár nap alatt elmúlik magától. Úgy gondolják, hogy a probléma a csigolyák és a farok közötti izmok miatt van.
Fülgyulladás: A labradorok szeretik a vizet, kombinálva ezt a lógó füllel, hajlamosak a fülgyulladásra. Heti ellenőrzés és tisztítás szükség esetén segít megelőzni a fertőzést.
Myopathia: A myopathia érinti az izmokat és az idegrendszert. Az első jelek jelentkeznek már egész korán olyan 6 hetes korban, és gyakran 7 hónapos korban is. A kiskutya myopathiával állandóan fáradt, merev mikor sétál és fut. Előfordul, hogy összerogy a tréningek után. Idővel az izmok olyan mértékben elsorvadnak, hogy alig bír megállni a lábán vagy járni. Nincs rá gyógymód, de a kutyát pihentetve és melegen tartva úgy tűnik, csökkentik a tüneteket.
Osteochondrosis dissecans (OCD): Ezt az ortopédiai állapotot a porok helytelen növekedése okozza, általában a könyöknél fordul elő, de előfordult már a vállaknál is. Ez egy fájdalmas merevséget okoz a csontokban, ami abban mutatkozik meg, hogy a kutya képtelen behajlítai a könyökét. Ezt ki lehet már mutatni a kölyök 4—9 hónapos korában. A kutya túletetése, a magas fehérjetartalmú ételek hozzájárulhatnak a kifejlődéséhez ennek a betegségnek.
Tricuspidalis diszplázia (TVD): TVD egy egy veleszületett szívhiba, aminek az előfordulási gyakorisága a labradoroknál megnőtt. A kölykök TVD-vel születnek, amely egy rendellenesség a tricuspidalis jobb szív félnél. Ez lehet enyhébb vagy súlyosabb; egyes kutyák élnek tünetmentesen, mások meghalnak. TVDt ultrahanggal lehet érzékelni. Kutatások folynak, hogy megismerjék mennyire elterjedt ez a fajnál és milyen kezelések alkalmazhatóak.
Ha egy kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Labrador tanítása / gondoskodás
A szeretetreméltó, kedves labradornak az igazi helye a családja mellett van és nem elzárva a hátsó udvarban. Őt erről ismerjük, kedves, szeretetreméltó kutya, azonban a ő sokáig egyedül van, valószínűleg rontani fog a hírnevén. Több társával együtt, ha egyedül van, magányos, unatkozik, akkor az energiáit rossz irányba vezeti le, ásnak, rágnak, ami elkerülhető lenne egy kis törődéssel.
A különböző labradorok aktivitási szintje között eltérés lehet, de mindegyiknek szüksége van mind szellemi, mind a fizikai aktivitásra. Napi 30 peres séta, hancúrozás a parkban, játék csak néhány módszer, hogy levezessük a labrador fölös energiáit.
Azonban a labrador kiskutyákat nem szabad túl hosszú ideig kimerítő sétákkal, munkával terelni. A labrador retrieverek munkakutyaként vannak beállítva, így hajlamosak önmagukat teljesen kimeríteni, ezért nekünk kell figyelemmel lennünk, hogy ne fárasszuk tovább és véget vessünk a játékoknak.
A labradoroknak van egy olyan hírnevük a tulajdonosok között, hogy nem kell őket oktatni. Ez nagy hiba, hisz képzés nélkül a labrador kölyök egy nagy lármás kutyává fog válni. Szerencsére a labradorok jól viselik a tréningeket és jól teljesítenek az engedelmességi feladatok alatt is.
Kutya suliban már kölyökkutya korban kezdhetünk, ahol nem csak a jó modort és az alapvető gyakorlatok tanulja meg, hanem a szocializációt is, hogy megfelelően viselkedjen a más kutyákkal és az emberekkel. Olyan helyet keressünk, ahol előnyben részesítik a kutya pozitív megerősítéseként a jutalmazást, ahol jó élményei lesznek és szívesen megy vissza.
Különös figyelemmel kell lennünk, ha egy labrador kölyköt nevelünk fel. Ne hagyjuk, hogy a labrador kölyök kemény felületen, mint a járda játsszon, ugráljon és fusson, egészen amíg el nem éri a kifejlett két éves kort. Addig az izületei és a csontjai még fejlődésben vannak. A normál füses területen szabadon engedhetjük, ahol a talaj eléggé puha ahhoz, hogy ne okozzon problémát a fejlődő kölyöknek.
Mint minden retriever a labrador is nagyhangú és a legboldogabb, ha valamit a szájában tarthat és cipelheti ide – oda. Nagy rágcsálós hírében áll, szóval nem árt, a inkább egy erősebb, rágható játékot mindig a környezetében hagyunk, hacsak nem akarjuk, hogy a kanapénk bánja. a elhagyjuk a házat, jobban tesszük, ha inkább elzárjuk, így nem fog tudni gondot okozni a rágásával.
Labrador retriever etetése
Ajánlott napi mennyiség: 2.5-3 csésze jó minőségű száraz élelmiszer naponta, felosztva két étkezésre.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, anyagcseréjétől és aktivitásától. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel.
Tartsd a labradort jó állapotban úgy, hogy kimérjük az ételét, amit naponta 2 részletben adunk neki. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy valóban megfelelő súlyban van, tartsunk szem és tapintás alapú tesztet.
Először is nézzünk le rá, látnunk kellene a derekát. Ezután tegyük a kezünket a hátára, a hüvelykujjunkat a gerinc mentén és haladjunk lefelé. Erősebb nyomás nélkül éreznünk kellene a bordáit, de nem szabadna látni azokat. Ha így nem érezzük a bordákat, akkor az étel mennyiségből egy kicsit vissza kell fognunk és több mozgást kell beiktatni.
Különleges gondoskodást igényel, ha egy labrador kölyköt akarunk felnevelni. Ezek a kutyák nagyon gyorsan növekednek 4 és 7 hónapos koruk között, így hajlamosak a csontbetegségekre. Etessük a kutyát magas minőségű, alacsony kalóriatartalmú étellel, amely megakadályozza, hogy túl gyorsan növekedjen.
A karcsú és könnyen kezelhető labrador szőrzete két rétegből áll: egy rövid, vastag egyenes fedőréteg és egy puha, időjárásálló aljszőrzet. A két réteg védi őt a hideg és nedves környezettől, amely már régen is nagy segítség volt számára a vadászat és halászat során.
Három szőrzet színben találkozhatunk velük: csokoládé, fekete és sárga. Fekete volt a kedvenc szín a korai tenyésztők között, de az évek folyamán a sárga és a csokoládé szín is nagyon népszerűvé vált. Egyes tenyésztők az utóbbi időben kezdték el értékesíteni a ritkább színű egyedeket, mint a tiszta fehér és róka vörös. Ezek talán már nem is annyira ritkák, inkább egy fajta változatai a sárga labradoroknak.
A fésülés a labradoroknál is szükséges, de nem lesz olyan nehéz, de ez a fajta nem hullajtja annyira a szőrzetét. Vegyünk egy jó minőségű porszívót, fésüljük naponta, különösen akkor, mikor vedlenek és sok szőrzetet veszítenek.
A labradoroknak kb. két havonta elegendő a fürdetés, vagy amikor szükséges, hogy tisztán tartsuk a bundájukat.
A labradorok fogát tartsuk tisztán heti 2-3 alkalommal egy fogkefével, hogy eltávolítsuk a fogköveket és megelőzzük a bakteriális fertőzéseket és gyulladásokat a szájban. A napi fogmosás talán még jobb, hogy megakadályozzuk a rossz lehelet kialakulását.
A körmöket elég, a havonta egyszer-kétszer vágjuk, ha az nem kopik le a magától a természetben. a halljuk őket kopogni a padlón, akkor már túl hosszúak. Rövid, szépen vágott körmök megakadályozzák, hogy megsértsenek minket amikor nagy örömükben ránk ugrálnak.
A fülek ellenőrzését sem lehet elhanyagolni, figyeljünk a bőrpír vagy a rossz szag utalhat fertőzésre. Töröljük ki neki időnként egy ph semleges tisztítóval egy vattapamacs segítségével.
Ne tegyünk semmit a belső füljáratba, tisztítsuk a külső területen. Mivel a fülgyulladás gyakori a labradoroknál, tisztítsuk ki a kutya fülét a fürdetések és az úszások, vagy bármikor amikor a kutya vizes lesz. Ez segít megelőzni a fertőzést.
Kezdjük a kezelését már kiskutya korban, hogy hozzászokjon, így később nem fog nehezére esni, ha erre kerül a sor. A rendszeres ápolásnál ne felejtsük el a száj és a fülek vizsgálatát sem. Tegyük ezeket az egészségügyi vizsgálatokat kellemes élménnyé, hogy megalapozzuk a későbbi egyszerű vizsgálatokat.
Labrador retriever viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
A labrador retriever nem csak szereti a gyermekeket, hanem egyenes imádja, ha körülötte felfordulás van, amit a gyerekek okoznak. Boldogan fog részt venni a gyermekek születésnapi partiján, fején egy kis szülinapi sapkával. Azonban, mint minden kutya esetében, a labradoroknál is fontos, hogy megtanítsuk, hogy kell egy kisgyermekkel viselkedni, de ugyanez igaz a kisgyermekekre is.
Mint minden kutyafajtánál, a labrador esetében is meg kell tanítani, hogyan közelítse meg a kutyát, hogyan érjen hozzá és mindig felügyeljük ezeket a találkozásokat a kutya és a kisgyermek között, hogy megelőzzük a kutyaharapásokat, csípéseket, amikor a kisgyermek éppen nem megfelelő módon ér a kutyához, meghúzza a fülét, farkát, amivel fájdalmat okoz neki. Tanítsuk meg azt is, hogy soha ne zavarják meg a kutyát, ha az eszik vagy alszik vagy ne próbálják elvenni a ételét evés közben. Nem számít milyen barátságos egy kutya és mekkora, egy gyermekkel sose hagyjuk egyedül ezekből az okokból kifolyólag.
Ha egy labrador eleget volt kölyökként kitéve más állatokkal való találkozásnak, elég jól szocializált, akkor ő egy igazán barátságos kutya lesz felnőttként is más háziállatokkal.
Labrador nevek gyűjteménye, nézd meg milyen neveket szoktak adni a gazdik.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták