A máltai selyemkutya egy szelíd és rendíthetetlen kutyafajta, és mindenkit barátjaként kezel. Az elbűvölő fehér szőrzete utánozhatatlan megjelenést nyújt neki, de a látszat néha csal. Egy erőteljes kutyával van dolgunk, amely nem csak jó útitárs lehet, hanem terápiás kutyának és versenyzőnek is megállja a helyét különböző kutyáknak rendezett sportokban (agilitási, engedelmességi, futási és nyomkövetési sportok). De leginkább a gazdájával szereti tölteni az idejét.
Máltai selyemkutya jellemzői:
kutyafajta csoportja: társasági kutya
magasság: 20-25 cm
súly: 1.8-4 kg
élethossz: 12-14 év
Kinek való leginkább: Családoknak idősebb gyermekkel, egyedülállóknak, időseknek, lakásban élőknek, ház udvarral / udvar nélkül
Nagyon jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Nagyon jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A máltai selyemkutya érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időben, télen adjunk rájuk ruhát, mert a bundájuk nem elég vastag ahhoz, hogy megvédje őket a fagyoktól. A meleget viszonylag jól viselik.
Barátságos fajta, bár az idegenekkel szemben kissé távolságtartó, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal is jól kijön, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sok fésülést igényelnek, de viszonylag keveset vedlenek. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Kevésbé hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A máltai selyemkutya nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Közepes energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Az hosszú idő folyamán a máltai selyemszőrű kutyát más és más néven hívták, mint például: „Máltai Kutya”, „Az ősi Máltai”, a „A római nők kutyája”, „A Vigasztaló”, „Az előkelő spániel”, „Bichon”, „a máltai oroszlán kutya” és a „máltai terrier”. Ma már csak máltai selyemszőrű kutyaként vagy mint máltai selyemkutya emlegetik.
Ez a játékos kutyafajta híres a selymes fehér szőrzetéről, amely befedi az egész testét. A szőre egyenes és vaskos, amely egészen leér a földig. Sok évvel ezelőtt a máltai selyemszőrű kutya sok színben ékeskedett, de manapság már csak fehér példányokkal találkozhatunk. Amikor egy egészséges máltai selyemszőrű kutya mozog, úgy tűnhet, mintha lebegne a föld felett. Mivel nincs alsó szőrzete, a máltai selyemszőrű kutya kevéssé hullajtja a szőrét, ezért mondhatni róla, hogy hipoallergén. De nem csak a szőrzete miatt méltó figyelemre.
A feje kissé lekerekített, fekete orra van, lelógó fülekkel, sötét szemekkel, rövid, egyenes lábakkal és kecses farokkal rendelkezik. Egy édes, intelligens kutya, amely szereti a családját. Mivel kicsi és játékos, ezért kiválóan alkalmas panelházi vagy társasházi életre, így remek lakásban tartható kutyafajta. Bárhol is él, a máltai selyemszőrű kutya alkalmazkodik a környezetéhez, és ott hatékony felügyelővé válhat.
Bár aranyosnak és visszahúzódóknak tűnnek, a máltai selyemszőrű kutyák sok energiával rendelkeznek. Gyorsan tanulnak, persze ha az erőfeszítéseiket megjutalmazzák. Mivel már hosszú idők óta az emberek mellett élnek, a máltai selyemszőrű kutyák sok emberi figyelmet igényelnek és ha nem kapják meg depresszióba esnek, szenvednek a szeparációs szorongástól. Ha naponta több órán át egyedül vannak, akkor ugathatnak és destruktívvá válhatnak.
Minthogy egyetlen kutyafajta sem tökéletes, így ők sem, néha intoleránsak a kisgyermekkel vagy más kutyákkal szemben, különösen, ha túlságosan elkényeztetik őket. Ha ez bekövetkezik, akkor nagyon távolságtartók lehetnek, ugathatnak, de még haraphatnak is, mihelyt úgy érzik, hogy egy másik állat vagy ember fenyegetést jelent a szeretett családjukra. A szelíd temperamentumú máltai selyemszőrű kutya nem túl jó választás a kisgyermekes családok számára, mivel kicsik és könnyen megsérülhetnek. Más kutyákhoz hasonlóan nekik is meg kell tanítani a szobatisztaságot, a helyüket a házban, a megfelelő szocializációt és az alapvető engedelmességet.
Máltai selyemkutya tulajdonságai
Bár a máltai selyemszőrű kutya alkalmas lakási életre, nem elég neki az ott történő mozgás. Ajánlott a rendszeres utcai sétáltatás is.
A máltaiak hajlamosak a felfázásra, különösen akkor, ha nyirkos, hideg vagy nedves területeken járnak.
Ha a máltai selyemszőrű kutyájának hosszú szőre van, akkora a bőre leéghet könnyedén, ahol a szőre szétválik kétoldalra.
Kis méretük és érzékeny szervezetük miatt a máltai selyemszőrű kutya általában nem ajánlott kisgyermekes háztartások számára.
Egyes máltaiak érzékeny emésztőrendszerrel rendelkeznek, és válogatósak lehetnek. Étkezési problémák fordulhatnak elő, ha fog-, vagy íny problémái vannak. Ha a máltai selyemszőrű kutya nyüszít, ugat, vagy rosszul van evés közben vagy evés után, azonnal vigye el egy állatorvoshoz vizsgálatra.
Ahhoz, hogy egészséges kutyája legyen, soha ne vásárolja meg valamilyen sikátori (no-name) tenyésztőtől vagy kisállat boltból. Keressen egy jó hírnévvel rendelkező tenyésztőt, aki ellenőrizteti a kölyökkutyákat, és megfelelő ellátásban részesíti.
Máltai selyemszőrű kutya Története
A máltai selyemszőrű kutya az egyik legősibb kutyafajta, amelynek története két évezredre vezethető vissza. A művészek, költők és írók már az ókori kultúrában megörökítették jelenlétét Görögországban, Rómában és Egyiptomban. Még Arisztotelészis megemlítette őket. A görögök síremlékeket emeltek a máltai selyemszőrű kutyáik számára, továbbá miközben a máltai selyemszőrű kutyák jelenlétét az egyiptomi leletek is mutatják.
Az egyiptomiak és évszázadokkal később sok európai lakos is úgy gondolta, hogy a máltai selyemszőrű kutyák képesek betegségek gyógyítására, ezért őket a betegek ágyára helyezték. Ez ihlette egyik nevét – „A Vigasztaló”. Még Krisztus előtt a fajta széles körben elterjedt a mediterrán kultúrákban is. Annak ellenére, hogy kiemelkedett a történelemben, a pontos eredete bizonytalan.
Sokan úgy vélik, hogy a fajta a Földközi-tengeren fekvő Máltán fejlődött ki Spitz- vagy spániel-típusú kutyafajták keresztezéséből. Mások úgy vélik, hogy Olaszországból jött, egy másik felfogás szerint pedig eredetileg Ázsiából származott, és részt vett számos kisebb ázsiai kutya kifejlődésében. Bárhonnan is jött, a máltai selyemszőrű kutya nagy népszerűségnek örvendett.
A 15. században biztonságos helyet talált a francia arisztokraták kezében és szívében. VIII. Henrik uralkodása alatt érkezett a Brit-szigetekre. A 16. század végére már kedvenc háziállat lett a nemesi és a királyi hölgyek körében. Ez a kiskutya lett I. Erzsébet királynő, I.Mary skót királynő és Viktória királynő kedvence. Számos festő, beleértve Goya-t és Sir Joshua Reynolds-t, vetette vászonra ezeket a kiskutyákat szép női portrékon.
Annak ellenére, hogy a máltai selyemkutya túlélte a Római Birodalom bukását és a Sötét Középkort, majdnem elpusztult a XVII-XVIII. században, amikor kísérleteket tettek arra, hogy a miniatűr (tea-cup) méretű fajtáját tenyésszék. Ez, a majdnem katasztrofális kísérlet után a tenyésztők Uszkárokkal, kicsi spánielekkel és kelet-ázsiai kutyákkal próbálkoztak megmenteni a fajtát. Ennek az lett az eredménye, hogy sok féle máltai selyemszőrű kutyafajta van. Sokak szerint a Bichon frisé, Bolognai pincs és a Havannai pincs a közvetlen őseik. Angol tenyésztőknek köszönhetjük a mai máltai selyemszőrű kutyákat.
Máltai selyemkutya mérete
A felnőtt máltai selyemszőrű kutya nem több mindössze 3 kg-nál, de áltagosan 1-2 kg-osak. A hím kutyák kb. 25 cm, míg a nőstények 20 cm magasak. Óvakodjon olyan tenyésztőktől, akik „miniatűr” (tea-cup) máltai selyemszőrű kutyákat árusítanak. Mivel, ezek felnőtt korukban még az 1kg-os súlyt sem érik el a genetikai öröklődés miatt, amely számos egészségügyi problémát jelenthet.
Máltai selyemkutya vérmérséklet / személyiség
A máltai selyemszőrű kutya jókedvű, élénk személyiségű. Mivel eléggé emberközpontú, nagyon jól reagál különböző megerősítésekre, mint például élelmiszer-jutalmakra, a dicséretekre és a játékokra. Vakmerő, mindenkit, akivel találkozik – legyen az ember vagy állat – barátként kezel. Édes és aranyos, továbbá széles körben ismert, hogy mindenkivel jól viselkedik – még olyan emberekkel is, akik nem szeretik őket.
A máltai selyemkutya temperamentumát számos tényező befolyásolja, beleértve az öröklődést, a tanultságát és a szocializációját. A jó temperamentummal rendelkező kölyökkutyák kíváncsiak és játékosak, hajlandók az embereket megközelíteni és velük maradni. Olyan kiskutyát érdemes választani amelyik se nem agresszív, de nem is ül folyton a sarokban. Először érdemes a szülőit megnézni – általában az anya az, amelyik rendelkezésre áll -, hogy azoknak milyen a temperamentuma.
Érdemes természetesen a kiskutya testvéreit vagy más rokonait is megnézni, hogy meg lehessen ítélni, milyen is lesz a temperamentuma amikor felnő. Mint minden kutyának, így a máltai selyemszőrű kutyának is szocializációra van szüksége – különböző emberekkel való találkoztatása, látnivalókkal, hangokkal és tapasztalattal való gazdagítása – amíg fiatal.
A szocializáció segít, hogy a máltai selyemkutya jól kifejlett kutya legyen felnőttként. A kiskutya kutyaiskolába a való beíratása remek dolog kezdésnek. Hívja át ismerőseit rendszeresen, vigye le sétálni parkba, közeli helységekbe, szomszédok közelébe, amellyel lehetővé teszi, hogy fejlődjön a kiskutya szociális készségei.
Máltai selyemkutya betegségei
A máltai selyemkutya általában egy egészséges fajnak mondható, azonban ők is hajlamosak egészségügyi problémákra. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Ha egy máltai kiskutya vásárlását tervezed, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Patella ficam: Más néven „trükk térd”, vagyis a térdkalács ficam egy gyakori probléma a kiskutyáknál. Ezt az okozza, mikor a patellia, ami 3 részből áll – combcsont, térdkalács, sípcsont – nem megfelelően sorakoznak. Ez okozza sántaságot vagy a járásavart. A térdkalács ficam kezelése általában műtéttel történik. Ez a betegség már a születéskor jelen van, bár a tényleges eltolódás vagy a ficam nem mindig fordul elő, néha csak sokkal később jelentkezik. A dörzsölés által okozott térdkalács ficam izületi gyulladásokhoz vezethet, amely egy degeneratív izületi betegség. Négy fokozata van, melynek az I. stádiuma az alkalmi ficam, mikor is egy átmeneti sántaság jelentkezik, a legsúlyosabb IV. típusnál a csontozat nagy fokúan átrendeződött, ami a kutyának egy karika lábú megjelenést ad. Ebben az esetben már a műtét szokott szükségessé válni.
Portoszisztémás sönt: Ez a betegség egy abnormális véráramlás, ahol a vér az emésztőrendszertől megkerüli a májat és közvetlenül a szívbe, majd közvetve a nagyvérkörbe jut, így a máj szűrő és méregtelenítő funkciója megszűnik.
Progresszív Retina Atrófia (PRA): Degeneratív szem betegség. A PRA okozta vakság egy lassú folyamat, ami a szem hátsó részében elhelyezkedő fotoreceptorok veszteségének következménye. A PRA kimutatható már jópár évvel azelőtt, hogy a kutya bármilyen jelét adná a vakságnak. Neves tenyésztők évente felülvizsgáltatják a kutyát a szemet is beleértve, mellyel bizonyítható a kutya tünetmentessége.
Hipoglikémia: Mint sok kis kutya, a yorki is szenved hipoglikémiától, kimondottan kölyökkorában. A hipoglikémia az alacsony vércukorszint miatt jelentkezik. Néhány tünet lehet a gyengeség, zavartság, reszketés járás közben, melyek rohamszerűen törnek rá a kutyára. Ha kutya érzékeny erre, forduljunk orvoshoz a kezelési lehetőségekért.
Összedőlt légcső: A trechea amely a levegőt hordozza a tüdőbe, hajlamos könnyen összeesni. Ennek az összeesett légcsőnek a leggyakoribb tünete a krónikus száraz, durva köhögés, sokan úgy írják le, mint mikor egy liba dudál. Ezt a betegséget lehet kezelni gyógyszeresen vagy műtéttel.
Fordított tüsszögés: Ez az állapot néha összekeverhet a összeomlott légcsővel. Ez sokkal kevésbé súlyos állapot, mint az előzőleg említett és csak percekig tart. A fordított tüsszögés akkor fordul elő, ha a kutya izgatott vagy megpróbál enni vagy inni túl gyorsan. Okozhatja még a túl sok pollen vagy valami irritáló a levegőben. Ilyenkor ijesztő tud lenni a yorki, de amint megnyugszik, a fordított tüsszögés is leáll. Óvatosan cirógassuk a torkát, hogy segítsük neki megnyugodni.
Máltai selyemkutya tartása
Élvezi a rendszeres sétákat vagy játékokat. Gyakran nagyon jókat tudnak játszani még öregkorukban is. Mivel elég aktív állatok bent is elvannak, nem igényelnek megerőltető futtatásokat, szóval nem nehéz őket jó formában tartani.
Érdemes megvárni, míg betöltik a 8 hónapos kort, mielőtt elvisszük őket sétálni, mert a csontjaik addig még kifejletlenek. Míg nem éri el az adott kort, hagyja, hogy önállóan játsszon az udvaron, később vigye el állatorvoshoz egy ellenőrzésre és csak utána fogjon bele komolyabb tevékenységbe vele. Ők házi kutyák és nem tolerálják a szélsőséges hőt vagy hideget. Sokan otthon foglalkoznak velük, így nem kell kitenni őket a túlságosan forró vagy hideg időjárásnak.
Máltai selyemkutya etetése
Kistestű kutyaként a máltai selyemkutya magas minőségű kutyaeledelt igényel az étkezése során, amelyet kistestű kutyák részére készítenek. Ezeket a kis fajta kutyák számára elállított eledeleket, kifejezetten úgy tervezték, hogy megfeleljen a kicsi, de aktív kutyák számára, mint a máltai selyemszőrű is, akinek nagy az energiaigénye.
Ajánlott napi mennyiség: 1/4 és 1/2 csésze jó minőségű száraz élelmiszer naponta, felosztva két étkezésre. Tartsuk távol a máltai kutyánkat az elhízástól, mérjük ki az ételét és etessük őt naponta 2 részletben.
Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy valóban megfelelő súlyban van, tartsunk szem és tapintás alapú tesztet. Először is nézzünk le rá, látnunk kellene a derekát. Ezután tegyük a kezünket a hátára, a hüvelykujjunkat a gerinc mentén és haladjunk lefelé. Erősebb nyomás nélkül éreznünk kellene a bordáit, de nem szabadna látni azokat. Ha így nem érezzük a bordákat, akkor a étel mennyiségből egy kicsit vissza kell fognunk és több mozgást kell beiktatni.
Egyes máltaiak érzékeny emésztőrendszerrel rendelkeznek, és válogatósak lehetnek. Étkezési problémák akkor fordulhatnak elő, ha a máltai selyemkutyánk fogai vagy íny problémái vannak. Ha a máltai kellemetlenség jeleit mutatja amikor eszik vagy evés után, vigyük el az állatorvoshoz, hogy kivizsgálja.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, anyagcseréjétől és aktivitásától. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel.
A máltai selyemkutya lenyűgöző szőrzete tiszta fehér, selymes és egyenes, egészen a földig ér. A máltaiak nem rendelkeznek a fajtákhoz jellemző aljszőrrel, és nem vedlenek sokat. A másik oldalon a máltai szőrzete könnyen összegubancolódik és könnyedén piszkos lesz.
Finom kefével fésüljük a máltait napi rendszerességgel, még akkor is, ha sportosan meg lett rövidítve. Ez segít megőrizni a szőnyegek tisztaságát és tisztán tartani őt is. Gyönyörűek lehetnek, azonban a máltaiak könnyen koszossá is válhatnak, ezért rendszerint hetente kell fürdetni.
Ha máltai kutyánk hosszú szőrzetet növeszt, először gyengéden próbáljuk az ujjunkkal kisimítani, tisztító spray vagy szőrzet kondícionálót használva. Miután a szőrzetét szétszedtük annyira, amennyit csak tudtunk az ujjunkkal, használjuk a fésű fogait, hogy meglazítsuk az szőrszálakat egyesével. Soha ne próbáljuk meg kihúzni a teljes szőrzetét egyszerre a fésűvel vagy a kefével, győződjön meg róla, hogy a csomók a fürdés előtt már ki lettek bontva, mert nedves állapotban sokkal nehezebb kibontani őket.
Legalább hetente egyszer ellenőrizd a máltai fülét. Ha érzékenynek vagy rossz szagúnak érezzük, vidd el az állatorvoshoz egy átvizsgálásra. A máltaiak szintén sok szőrt növesztenek a fülükben, amit el kell távolítani. Kérdezzük meg a kutyakozmetikust vagy állatorvost, hogy ezt hogyan tehetjük meg magunk otthon.
Vágjuk a körmeit egyszer vagy kétszer havonta. Ha azt halljuk, hogy kopogna a körmök a padló, akkor már hosszúak és ideje levágni őket. Legyünk óvatosak, mert az érzékeny kis lábain könnyen belevághatunk a körmöknél lévő érzékeny bőrbe, mely fájdalmat okozhat neki. Ha ezt nehézkesnek találjuk, akkor érdemes állatorvoshoz, vagy kutya kozmetikushoz fordulni velük. Kezdjük a kezelését már kiskutya korban, hogy hozzászokjon, így később nem fog nehezére esni, ha erre kerül a sor. Tegyük ezeket az egészségügyi vizsgálatokat kellemes élménnyé, hogy megalapozzuk a későbbi egyszerű vizsgálatokat.
A könnyek és az arc festése nagy probléma a legtöbb máltai tulajdonos számára. Ezek a problémák a kiskutya 4-5 hónapos korában jelentkeznek (ez a kor, amikor a felnőtt fogai is kijönnek). Ahhoz, hogy megelőzzük vagy csökkentsük a felnőtt kutyánknál csökkentsük ezeket a problémákat, érdemes követni az alábbi lépéseket:
Naponta tisztítsuk meg a szem környékét meleg vízzel, hogy megakadályozza a könnycseppeket, és mossuk le a máltai szakállát étkezés után.
Tanítsd meg a kutyát egy vizes palackból inni. A magas ásványianyag tartalmú víz festést okozhat, ezért érdemes megfontolni a tisztított palackozott víz adagolását a máltai selyemkutyánknak.
Etessük a máltai selyemkutyánkat rozsdamentes acélból, kerámiából vagy üvegtálból, ne pedig műanyagból. Ügyeljünk arra, hogy a kutya tányérja az etetések között ki legyen mosva.
Ha ezek az intézkedések sem segítenek a könnycseppek megelőzésében, forduljunk állatorvoshoz. A máltai selyemszőrűnek sok minden befolyásolhatja és okozhatja a könnycseppek kialakulásának a problémáját, többek között allergiák vagy más egészségügyi problémák. Bár sok termék van a piacon, ami segít fehéríteni a kutya szőrzetét, legyünk óvatosak, ha használjuk őket, vagy bármilyen hazai praktika során.
Sokan közülük károsíthatják a kutya szőrzetét, és soha ne menjen semmilyen termék vagy idegen anyag a kutyánk szemébe. Sok gazdi a máltai feje tetejére teszik a hajukat, hogy ne takarják el a szemüket. Ha te is így döntesz, győződj meg róla, hogy olyan bevont kötözőt használsz, ami nem töri meg a hajat. Vannak, rövidre vágják a kutya szőrzetét, a fején vagy akár az egész testén, így könnyebb az ápolás.
Mossuk meg a máltai kutyánk fogait hetente 2-3 alkalommal, hogy megelőzzük a fogkő kialakulását és a baktériumok elterjedését. A napi rendszerességgel végzett fogmosás lenne a legideálisabb, ha meg akarjuk akadályozni az ínybetegségek és rossz lehelet kialakulását.
Ha észrevesszük, hogy a máltai aranyos fekete orra rózsaszínűvé válik, talán utalhat arra, hogy nem kap elég napfényt. Vigye magával egy napsütéses napon, vagy ha túl hideg van ehhez, vigyük el autóban. Az a tálkatípus, amelyből éppen eszik és iszik, szintén okozhatja a pigmentáció megváltozását. Ha műanyag, cseréljük le rozsdamentes acélra vagy kerámiára. Ha a nőstény hőségben van, az orra rózsaszínű is lehet.
Kezdjük el hozzászoktatni a kiskutya vizsgálatát, már kölyök korban, hogy hozzászokjon, így később nem fog nehezére esni, ha erre kerül a sor. Tegyük ezeket az egészségügyi vizsgálatokat kellemes élménnyé, hogy megalapozzuk a későbbi egyszerű vizsgálatokat.
A heti vizsgálatok segítenek elkerülni, hogy a kutyusnál komolyabb gyulladások kialakulhassanak.
A fésülése során, ellenőrizzük a sebek, kiütések vagy fertőzések jeleit, például bőrpír, érzékeny bőrfelület vagy gyulladás a bőrön, az orrán, a szájon és a szemeken, valamint a lábakon. A szemnek világosnak kell lennie, vörösség vagy váladék nélkül. A gondos heti vizsgálatok segítenek a potenciális egészségügyi problémák felfedezésében.
Máltai selyemkutya viselkedése gyermekekkel és más állatokkal
A máltai selyemszőrű kutya a legtöbb esetben nem való olyan családoknak, ahol kisgyermekek vannak. A kutya a mérete miatt könnyen megsérülhet a kisgyermekektől. Sokkal jobban illik egy olyan családba, ahol a gyerekek már nagyok, vagy ahol csak felnőttek élnek. A máltai selyemszőrű kutya jól kijön más háziállattal is (pl. kutyával vagy macskával) ha már kölyökkora óta hozzá van szoktatva. Ennek ellenére ne hagyjuk egyedül egy 10-szer vagy 20-szor nagyobb háziállattal felügyelet nélkül.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták