A mopszokat gyakran úgy írják le, mint egy csomó kutya kis térben. Ezek a robosztus, kompakt kisméretű kutyák a kutya világ bohócai, mert igazán jó a humorérzékük és szeretik produkálni magukat. Eredetileg ölebnek tenyésztették, a Mopsz főként az ember társaságban érzi jól magát.
A Mopszok komikus arca, nagy, sötét szemei és a körülöttük lévő mély ráncok, és a lapos, kerek arcuk minden ember arcára mosolyt képes csalni. Úgy tartjk, hogy a mopsz neve az „ököl” latin elnevezéséből ered, mert az arca az ember ökléhez hasonlít.
Francia bulldog főbb jellemzői:
kutyafajta csoportja: társasági kutya
magasság: 25-35 cm
súly: 6-8 kg
élethossz: 12-14 év
Kinek való leginkább: Gyermekes családoknak, egyedülállóknak, időseknek, lakásba, ház udvarral / udvar nélkül
Nagyon jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Ajánlott a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időben, télen adjunk rájuk ruhát, mert a bundájuk nem elég vastag ahhoz, hogy megvédje őket a fagyoktól. A meleget nem jól viseli, vigyáznunk kell rá nyáron.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Barátságos a gyermekekkel is. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Barátságos más kutyákkal szemben. Az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Keveset nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sokat vedlik, azonban könnyű őket megfésülni. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak több betegségekre is, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Kevésbé intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A mopsz nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Közepes energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
A mopszok szívükben bohócok, de járásuk méltóságteljes. A mopszok játékos kutyák, állandóan készek egy kis játékra. Nagyon szeretetteljesek, és szükségük van a családjuk, az emberek közelségére. A mopszok szeretnek a figyelem középpontjában lenni, és nagyon rosszul tudják viselni, ha figyelmen kívül hagyják őket.
A mopszok inkább szögletesek és általában 9 kg körül van a súlyuk. A fejük nagy és kerek, nagy, kerek szemekkel. Az arcukon mély és az alap színüktől különböző színű ráncok vannak. A legenda szerint a kínaiak, akik elsajátították a kutya tenyésztését, egyfajta szimbólumként tekintettek rájuk, amik szerencsét adtak.
Az anyajegyeket a mopsz arcán egyfajta „szépség foltoknak” tartották. A füle sima, fekete és bársonyos. Jellemző alsó állkapcsa van (az alsó fogak kissé túlnyúlnak a felső fogakon) és szorosan visszakunkorodó farokkal rendelkeznek.
Bölcs személyiségükkel, a mopszok boldogok és szeretetteljesek, hűségesek és bájosak, játékosok és csíntalanok. Rendkívül intelligensek, de makacsok is lehetnek, ami a képzésüket kissé kihívássá is teheti néha.
Míg a mopszok jó őrző kutyák, nem túl ugatósak, amit a szomszédaid bizonyára értékelni fognak. Ha jól képzett és jól szocializált, jól kijönnek más állatokkal és gyerekekkel. Mivel kicsi, csendes fajta és viszonylag nyugodtak a beltérben, jó választás a lakásban élők számára. A Mopsz arcának lapos alakja miatt a rendkívül forró vagy hideg időt nem jól viselik, ezért inkább bent kell őket tartani.
A mopszok rövid, kettős rétegű szőrzettel rendelkeznek és sokat vedlenek. Szóval, ha egy mopszal élsz, vagy tervezel, akkor érdemes befektetned egy jó minőségű, erős porszívóba.
A mopszok nem tudják elviselni a magas hőt és páratartalmat a rövid orruk miatt. Amikor a mopssza a szabadban vagy, figyelj rá és cselekedj, ha észleled a túlmelegedés jeleit. A mopszok kifejezetten szoba kutyák és nem szabad őket a szabadban tartani.
Annak ellenére, hogy rövid a szőrzetük, a mopszok sokat vedlenek.
A mopszok zihálnak és hangosan képesek horkolni.
Mivel a szemük kissé kiemelkedik, ezért hajlamosak a szemkárosodásra.
A mopszok habzsolják az ételt, éppen ezért hajlamosak a túlevésre, ha megadjuk nekik az esélyt arra. Mivel könnyen híznak, gyorsan elzsírosodhatnak, ha nem figyelünk oda az étel adagjaira.
A mopszoknak szükségük van az állandó emberi kapcsolatokra. Ha egy mopszot tervezel magad mellé, készülj fel rá, hogy bármerre is mész a lakásban mindenhová követni fog, öledbe akar ülni és veled akar aludni.
A mopsz rajongók általában szeretik a tréfát és szeretnek sokat mókázni ezzel a kistestű kutyával, gyakran felöltöztetik mókás jelmezekbe őket.
Ahhoz, hogy egy egészséges kölyköt kapjunk, soha ne vásároljunk egy felelőtlen tenyésztőtől, kölyök gyártótól, kölyök kereskedőtől. Keressünk egy jó hírű tenyésztőt, aki teszteli a tenyészállatait, folyamatos gondozásban tartja őket. Győződjünk meg arról, hogy nem rendelkeznek genetikai rendellenességekkel, amit esetegesen átörökölhet a kölyök.
Mopsz története
A mopszek Kínábólszármaznak, visszanyúlva a Han-dinasztiáig (i.e. 206.-i.sz. 200). Egyes történészek úgy vélik, hogy kapcsolatban vannak a tibeti masztiffel. A kínai császárok nagy becsben tartották őket, és luxus környezetben tartották őket, néha még a katonák is őrizték őket.
A mopszok egyike a háromfajta rövid orrú kutyafajtának, amelyről ismert, hogy a kínaiak tenyésztették: az oroszlán kutyát, a pekingi palotapincsi és a Lo-sze-t, amely az ősi mopsznak felel meg. Egyesek úgy gondolják, hogy Kína híres „Foo kutyái” az ősi mopszok képviselői. A mopsz-szerű kutyákra bizonyítékokat az ősi tibeti és japánban találtak.
Az 1500-as években és az 1600-as évek elején Kína elkezdett kereskedni az európai országokkal. A jelentések szerint az első mopszok ebben az időben kerültek be Európába, holland kereskedőkön keresztül, akik a fajtát Mopshond-nak nevezték el.
A mopszok gyorsan váltak a királyi háztartások kedvencei közé egész Európában, és még sok ilyen előkelő család történelmében játszottak szerepet. Hollandiában a mopsz az Orange House hivatalos kutyájává vált, miután egy mopsz állítólag megmentette Vilmos William herceget, azzal, hogy figyelmeztette, hogy a spanyolok közelednek, 1572-ben. Amikor William (később III. William) 1688-ban Angliába ment feleségével, II. Máriával, hogy elfoglalja a trónt a II. James-től, magukkal vitték a mopszukat is.
Ismeretes, hogy a fekete mopszok az 1700-as években már léteztek, mert a híres művész, William Hogarth mopsz rajongó volt. A híres festményein egy fekete mopszot és még sok mást is ábrázolt. 1785-ben Goya szintén megörökítette a mopszokat festményeiben.
Mivel a mopsz népszerűsége Európa-szerte elterjedt, sok országban különböző néven vált ismertté. Franciaországban Carlin volt; Spanyolországban Dogullo; Németországban Mops; és Olaszországban, Caganlino.
Marie Antoinette-nek volt egy Mug nevű mopszja, mielőtt tizenöt éves korában hozzáment XVI. Lajos királyhoz. Egy másik híres francia asszony, Josephine Bonapartenak volt egy Fortune nevű mopszja. Mielőtt hozzáment Bonaparte Napóleonhoz, a Les Carmes-i börtönben raboskodott. Mivel a kedves kis mopszja volt az egyetlen „látogatója” akit megengedtek neki, elrejtette a nyakőrvében az üzeneteket, hogy eljuttassa azokat a családjának.
Az 1800-as évek elején a mopszokat egy fajtaként standardizálták, amelyek két vonalban váltak dominánssá Angliában. Az egyik sort Morrison vonalnak nevezték, és állítólag Charlotte királynő, III. George felesége királyi kutyáin alapult. A másik vonalat Lord és Lady Willoughby d’Eresby tenyésztette ki, és úgy tudják az ősei Oroszországból vagy Magyarországról importált kutyák voltak.
A mopszokat először 1861-ben Angliában mutatták be.
Eközben Kínában a mopsz továbbra is a királyi családok kedveltje volt. Amikor a britek 1860-ban lerohanták a kínai császári palotát, több mopszot is találtak, és néhány kölyköt magukkal hoztak Angliába.
Két Lamb és Moss nevű mopszot hoztak haza Angliába. Ezt a két két „tiszta” kínai vonalat tovább tenyésztették. Kiváló kutyák voltak, és sokszor tenyésztették mind a Willoughby, mind a Morrison kutyáival. Jóváhagyták, hogy ez a fajta jobb fajtának bizonyul és tulajdonképpen ezek formálják a mai mopszokat, ahogy mi ismerjük őket.
A mopszok nagyon népszerűvé váltak a viktoriánus korban is, és számos festményben, képeslapban és figurákban szerepeltek. Gyakran ábrázolták széles, díszes gallérral vagy nagy íjjal, rövid, vastag nyakuk körül.
Viktória királynőnek sok mopszja volt, és tenyésztette is őket. A királynő a barck-őzbarna színű mopszlikat kedvelte, míg egy másik mopsz kedvelő, Lady Brassey a fekete mopszokat tette divatossá, miután 1886-ban Kínából hazahozta őket.
Mopsz kutya mérete
Mopszok súlya between 6 és 8 kg között van (kan és nőstény).
Általában 25-35 cm magasak.
Élethossza: 12 – 15 év
Mopsz tulajdonságai / személyisége
Ne várd a mopsztól, hogy vadásszon vagy területet őrizzen. A mopszokat társaknak tenyésztették, és pontosan ez a helyzet ma is. A mopsz vágyik a szeretetre – és az ölelésre -, és nagyon boldogtalan tud lenni, ha ezt nem kapja meg.
Nyugodt és lustálkodásra hajlamos kutyának számít, aki elégedett, ha az öledben üldögélhet, amikor egy könyvet olvasol vagy filmet nézel. Ez nem jelenti azt, hogy nincs benn semmi élet és móka, sőt. Ő egy játékos, komikus kutya, aki imád a szórakozásnak élni.
A temperamentumot számos tényező befolyásolja, beleértve az öröklődést, a képzést és a szocializációt. A jó temperamentummal rendelkező kölyökkutyák kíváncsiak és játékosok, jól viselkednek az emberekkel. Válaszd a középutat, azt a kölyköt, aki sem nem az alom uralkodója és ne azt aki a sarokban bujkál.
Próbálj meg mindig találkozni legalább az egyik szülővel – általában az anya az, aki rendelkezésre áll – annak érdekében, hogy megbizonyosodj róla, hogy kedves temperamentuma van, akivel jól kijönnél. A testvérek vagy a szülők más hozzátartozóival való találkozás is hasznos lehet ahhoz, hogy kiértékelje, milyen lesz a kiskutya, amikor felnő.
Mint minden kutya, a mopsznak korai szocializációra van szüksége – sok embernek, látnivalónak, hangnak és tapasztalatnak kell kitenni – amikor fiatal. A szocializáció segít abban, hogy a mopsz kiskutya egy jól nevelt és mindenkivel megfelelően viselkedő kutya legyen.
Mopsz betegségek / egészsége
A mopszok általában egészségesek, de minden fajtához hasonlóan bizonyos egészségügyi problémákra hajlamosak. Nem minden kutya kapja meg ezeket a betegségeket, de fontos, hogy tisztában legyünk velük, ha ezt a fajtát tervezzük.
Egy mopsz kiskutya vásárlása előtt, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Cheyletiella Dermatitis (korpásodás): Ez egy olyan bőrbetegség, amelyet egy kis atka okoz. Ha súlyos korpásodást észlel, különösen a hát közepén, vegye fel a kapcsolatot az állatorvosával. Az ilyen problémákat okozó atkák fertőzőek, ami azt jelenti, hogy a háztartás minden háziállatát kezelni kell.
Mopsz kutya agyvelőgyulladás: A PDE halálos kimenetelű agyi betegség, amely egyedülálló a mopszokban. Az orvosi kutatók nem tudják, hogy a mopszoknál miért alakul ki ez a betegség; kezelésére nincs lehetőség. A PDE diagnózisát csak a kutya agyszövetének tesztelése után lehet elvégezni. A PDE általában a fiatal kutyákat érinti, amelyek rohamot, szédülés, vakságot okoznak, majd kómába esnek és meghalnak. Ez akár napok, vagy hetek alatt is lefolyhat.
Epilepszia: a PDE nem az egyetlen olyan dolog, ami a mopszok rohamát okozhatja. Hajlamosak az idiopátiás epilepsziára is: ezek rohamok, melyek ismeretlen okból erednek. Ha a mopszunknak rohamai vannak, vigyük el az állatorvoshoz, hogy megállapítsa, melyik kezelés a megfelelő.
Idegi degeneráció: Az idősebb mopszok, amelyek vonszolják a feneküket, tántorognak, nehézségeket mutatnak a felfelé vagy lefelé közlekedéskor, vagy incontinensek, előfordulhat, hogy idegi degenerációban szenvednek. Az ilyen állapotú mopszok úgy tűnnek, mintha fájdalommentesek lennének és az állapotuk általában lassan romlik. A kutatók nem tudják, miért fordul elő. Mivel az elülső lábuk gyakran erős marad, vannak gazdik, akik kis kocsikat szereznek be, hogy segítsenek a mopszok közlekedésében, és az állatorvos is tud segíteni a fájdalmai enyhítésében a megfelelő gyógyszer felírásával.
Szaruhártya fekély: Mivel a szemei olyan nagyok és kiemelkedőek, a mopsz szeme könnyedén sérülhet vagy tályogosodik. Ha a mopszunk hunyorít, vagy a szeme vörösnek tűnik, és túlzottan könnyezik, azonnal forduljon állatorvosához. A szaruhártya fekélyek általában jól reagálnak a gyógyszeres kezelésre, de ha nem kezelik, akkor vakságot okozhatnak, vagy akár megszakíthatják a szemet.
Száraz szem: A keratoconjunctivitis sicca és a pigment keratitis két állapotot a mopszokban. Ezek egyidejűleg vagy egyedileg is előfordulhatnak. A száraz szem akkor keletkezik, ha a szemek nem termelnek elég könnyet, hogy nedvesen maradjanak. Az állatorvos elvégezheti a teszteket annak megállapítására, hogy valóban ez az oka, amelyet gyógyszeres kezeléssel és odafigyeléssel lehet kezelni. A pigment kreatít olyan állapot, amely fekete foltokat okoz a szaruhártyán, különösen az orr közelében lévő sarokban. Ha a pigment lefedi a szemet, vakságot okozhat. Az állatorvos olyan gyógyszert írhat fel, amely segít megőrizni a szem nedvességét és feloldani a pigmentet. Mindkét szem probléma mindegyike élethosszig tartó terápiát és gondoskodást igényel.
Szembetegségek: Mivel a szemük nagy és kidudorodik, a mopszok különböző szemproblémákra hajlamosak, beleértve a proptózist (a szemgolyó a szemgödörből és a szemhéjak mögött húzódik); distichiasis (a szempillák szokatlan növekedése a szem szélén, így a szempillák kidörzsölik a szemet); progresszív retina atrófia (a retinális vizuális sejtek degeneratív betegsége, amely vaksághoz vezet); és a entrópium (a szemhéj, általában az alsó fedél, befelé fordulva van, ami irritációt okoz).
Allergia: Az allergia gyakori probléma a kutyáknál. Három fő típusú allergiát különböztetünk meg: az élelmiszer alapú allergiát, amelyeket a kutya étrendjének megváltoztatásával, az egyes élelmiszertípusok megvonásával lehet kezelni. Allergiás reakciók bizonyos érintkezések esetén, mint pl. valamely szövet típus a bútoron, vagy bolha porok, kutya samponok és más vegyi anyagok, amit ezek megszüntetésével lehet kezelni. Valamint a levegőben terjengő allergének okozta allergia, mint a pollen, penész, por. A gyógyszeres kezelés foka függ az allergia típusától és erősségétől is. Fontos azt is megjegyeznünk, hogy a fülgyulladás gyakran kísérője az inhalációs allergiának.
Demodektikus rüh: Más néven demodikózisnak is nevezik, minden kutya hordoz egy kis utast, amit demodex atkának hívnak. Az anya kutya a kölykök első napjaiban már átadja ezeket az atkákat. Az atka nem adható át embernek vagy más kutyának; csak az anya kutya tudja átadni a kölyköknek. A Demodex atkák a szőrtüszőkben élnek, és általában nem okoznak problémát. Ha a Mopsz legyengült vagy megtámadott immunrendszerrel rendelkezik, akkor azonban kifejlődhet a demodektikus rüh. A demodektikus rüh lokalizálható vagy általánosítható. A lokalizált formában vörös, pikkelyes, szőrhullással egybekötött bőrpír jelenik meg a fej, a nyak és a mellső lábakon. Kölyökkutya betegségként tartják számon, és gyakran önmagukban is kitisztulnak. Ettől függetlenül, még el kell vinned a kutyádat az állatorvoshoz, mert ez átalakulhat súlyosabb problémákká. A generalizált demodektikus rüh az egész testre kiterjed, és érinti az idősebb kiskutyákat és a fiatal felnőtt kutyákat is. A kutya testén bőrpír, kopasz foltok és bőrfertőzések alakulhatnak ki.
Staph fertőzés: Staph baktériumok általában a bőrön találhatóak meg, de egyes kutyáknál pattanások és fertőzött szőrtüszők is kialakulhatnak, ha az immunrendszerük legyengül. A sérülések olyanok lehetnek, mint a csalánkiütés, ahol szőrzet is előfordul; a szőrzet nélküli területeken a sérülések úgy néznek ki, mint a sömör. A megfelelő kezeléshez forduljon állatorvosához.
Deformált csigolyák: A rövid orrú fajták, mint például a mopszok, a bulldogok és a francia bulldogok, torz, deformált csigolyákkal rendelkezhetnek. Néha csak néhány csigolya érintett, és a kutya képes normális életet élni. Másoknál tántorgás és gyenge testtartás figyelhető meg 4-6 hónapos kor között. Egyes kutyák állapota fokozatosan rosszabbodik, és akár megbénulhatnak. Az állapot oka ismeretlen. A sebészi beavatkoás segíthet.
Csípőplasztika: Ez a betegség a kis fajtákra és a nagy fajtákra is, köztük a mopszokra is kihat. Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületben. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Láb-Perthes-betegség: Ez egy másik betegség, amely a csípőízületet foglalja magában. Sok kistestű-öleb fajta hajlamos erre. Ha a mopszod ebben a betegségben szenved, akkor a combcsont fejének (a nagy hátsó láb csontja) vérellátása csökken, és a combcsonthoz kapcsolódó combcsont feje elbomlik. Általában a Láb-Perthes első jelei, a lábizom zsibbadása és atrófiája és a kölykök 4-6 hónapos korában jelentkezik. Az állapot korrigálható műtéttel. A műtét eredményeként létrejött hegszövet hamis ízületet hoz létre, és a kölyök általában fájdalommentesen képes tovább élni.
Patellar ficam: Más néven „csúszott térd”, vagyis a térdkalács ficam egy gyakori probléma a kiskutyáknál. Ezt az okozza, mikor a patellia, ami 3 részből áll – combcsont, térdkalács, sípcsont – nem megfelelően sorakoznak. Ez okozza sántaságot vagy a járás nehézséget. A térdkalács ficam kezelése általában műtéttel történik. Ez a betegség már a születéskor jelen van, bár a tényleges eltolódás vagy a ficam nem mindig fordul elő, néha csak sokkal később jelentkezik. A dörzsölés által okozott térdkalács ficam izületi gyulladásokhoz vezethet, amely egy degeneratív izületi betegség. Négy fokozata van, melynek az I. stádiuma az alkalmi ficam, mikor is egy átmeneti sántaság jelentkezik, a legsúlyosabb IV. típusnál a csontozat nagy fokúan átrendeződött, ami a kutyának egy karika lábú megjelenést ad. Ebben az esetben már a műtét szokott szükségessé válni.
Vakcinázási érzékenység: Megfigyelték, hogy vannak mopszok, akiknél a rutinszerűen adott oltások problémát okoznak. Általában a tünetek közé tartozik a csalánkiütés, az arcdaganat, fájdalom érzet és a letargia. A vakcinákra érzékeny kutyánál szövődményeik is kialakulhatnak, vagy súlyos esetben bele is halhatnak, bár ez ritka. Figyeljünk a mopszra fokozottan még néhány órával a vakcinázás után is, és hívjuk az állatorvost, ha bármilyen szokatlant tapasztalunk.
Mopsz tartása – gondoskodás
Bár játékos és izgága, a Mopsz nem igényel túl sok törődést, ami ideális az idősebb tulajdonosoknak. Mivel kicsi, csendes fajta és viszonylag inaktív a beltérben, jó választás a lakásban élők számára is.
Ha el akarjuk kerülni, hogy a mopszunk ránk szabadítsa az összes energiáját, akkor nem árt, ha megadjuk számára a napi sétáját és egy kis játékkal töltött időt. Érzékenyek a hőre és a páratartalomra, szóval győződj meg róla, hogy a mopsz ne töltsön túl sok időt ilyen környezetben.
Tipp: Jobb, ha beszerzel egy füldugót, mert a mopszok hajlamosak a horkolásra.
Mopsz etetése
Ajánlott napi adag: napi 1/2 csésze kiváló minőségű száraz étel, két ételre osztva.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, felépítésétől, anyagcseréjétől és az aktivitási szintjének függvénye. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel.
A megvásárolni kívánt kutyaeledel minősége is különbséget tesz – minél jobb a kutyaeledel, annál tovább fog kitartani, mert kevesebbet kell tenned a táljába.
Míg a mopsz első szerelme az emberi figyelem, második helyen az étel áll. Ezek a kutyák szeretnek enni, enni, meg enni. Ez, kombinálva a kis méretükkel veszélyezteti őket az elhízásra. Mint a mopsz tulajdonosa, meg kell mutatnod, hogy képes vagy kontrollt tanúsítani az etetésében. Ne kényeztesd az étellel. Adj neki kimért adagokat és ösztönözd a testmozgásra.
Annak ellenére, hogy a szőrzete rövid, a mopszok kettős bszőr réteggel rendelkeznek. A mopszok általában pettyes, őzbarna vagy fekete színűek. Az őzbarna szín különböző árnyalatú is lehet, mint például a sárgabarack vagy az ezüst, és emellett az összes mopsznak rövid, lapos, fekete pofája van.
A szőrzete rövid és sima, de nem szabad megtéveszteni. A mopszok nagyon vedlenek, különösen nyáron. A bölcs mopsz tulajok mindenre felkészülnek és egy erős porszívót szereznek be és a ruhatáruk is ehhez igazodik, amin nem látszik meg annyira a mopszlik szőre.
A rendszeres fésülés és fürdés segíti a szőrzet jó állapotban tartását és minimálisra csökkenteni a vedlés mértékét. A havi fürdő elegendő, bár néhány tulajdonos gyakrabban fürdeti a kutyáját. A mopsz kis mérete praktikus: könnyen a mosogatóba egy lavorba teheted és már indulhat is a fürdetés.
Rendszeres körömvágás elengedhetetlen, mivel ez a fajt nem tartózkodik sokat a szabadban, mint az aktívabb fajták, így nem koptatják természetes módon a körmeiket. Jó ötlet az is, hogy néhány hetente megtisztítsuk a mopszok füleit is.
Különös figyelmet igényel a Mopszok arcráncai. Ezek a hajtások melegágyak fertőzéseknek, ha nedves vagy piszkosak maradnak. A ráncokat alaposan meg kell szárítani fürdés után, és meg kell törölni a redők között. Egyes tulajdonosok száraz pamut törlőt használnak; mások bébitörlőt használnak, hogy megtisztítsák a redőket.
Ezenkívül különös figyelmet igényelnek a Mopszok kiduzzadó szemei is. Mivel kidüllednek, ezért a szemei nagyon érzékenyek a szappanokra és a vegyszerekre, melyek irritációt okozhatnak.
Mint sok kis fajtához hasonlóan, a mopsz is fogékony lehet az ínybetegségre. A rendszeres fogmosás egy kicsi, puha fogkefével és kutya fogkrémmel segít ezt megelőzni.
Kezd el hozzászoktatni a kutyát ezekhez a vizsgálatokhoz már kölyökkorban. Gyakran vizsgáljuk meg a mancsát és nézzünk bele a szájába is. A dicsérettel és jutalmakkal teli pozitív tapasztalat legyen ez számára, így elérhetjük, hogy az állatorvosi vizsgálatok és egyéb kezelések a felnőtt korban már könnyedén menjenek.
A fésülése során, ellenőrizzük a sebek, kiütések vagy fertőzések jeleit, például bőrpír, érzékeny bőrfelület vagy gyulladás a bőrön, az orrán, a szájon és a szemeken, valamint a lábakon. A szemnek világosnak kell lennie, vörösség vagy váladék nélkül. A gondos heti vizsgálatok segítenek a potenciális egészségügyi problémák felfedezésében.
Mopsz viselkedése gyermekekkel és egyéb háziállatokkal
A mopszok szeretik a gyerekeket. Bár kicsi, de a Mopszli viselkedése a kis gyermekekkel nem azonos, mint sok más kistestű kutyafajta, ezért jó választás a gyermekes családok számára is.
Azonban azok a gyermekek, akik egy aktív házi kedvencet szeretnének társnak, hogy visszahozzák a labdát, vagy fociznak velük, csalódni fognak a mopszban. Azonban legyünk elővigyázatosak, a felnőttek mindig felügyeljenek a gyermekekre, ha a mopsszal vagy más háziállattal játszanak, mivel a gyermekek akaratlanul is fájdalmat okozhatnak a kedvenceinknek, pl. kisebb ütések, húzások.
Ha megfelelően képzett és szocializált, a mopsz szereti a más kutyák társaságát, és megbízható lehet macskákkal, nyulakkal és más állatokkal is.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták