Éber, aktív és intelligens, a mudi egy nagyon könnyen tanítható pásztorkutya, aki szinte mindenre képes, beleértve az őrzést, vadászást, versenyeken részvételt, ember mentést és sokk minden mást. A mudi Magyarországról származik, ahol pásztoroknak segített a nyáj őrzésében. Még ma is, a mudikat gyakran használják terelési képességeik miatt, és akár 500 birka méretű nyájakat is terelnek. Függetlenül attól, hogy a mudiknak nagy mozgásigényük van, rendkívül nyugodt társ lehet, ha nem teng túl. Pozitív megerősítéssel tanítsa a mudiját, és ne használjon testi erőszakot vagy durva szavakat. Ha így tesz, akkor lesz egy hűséges, okos és szerető kutyája, aki egy életen át szeretni és védelmezni fogja.
Mudi főbb jellemzői:
kutyafajta csoportja: munka kutya, terelő kutya
magasság: 35-50 cm
súly: 8-12 kg
élethossz: 12-14 év
Kinek való leginkább: Gyermekes családoknak, aktív egyedülállóknak és időseknek, ház udvarral, farmokra
Kevésbé alkalmazkodik jól a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Ajánlott a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A mudi érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időt kevésbé szeretik, de a bundájuk a rövidebb szőrzető fajtákkal szemben azért több védelmet biztosít a hideggel szemben. A meleget viszonylag jól viselik.
Barátságos fajta a családdal, az idegenekkel szemben tartózkodó, de hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
A gyermekekkel szemben is tartózkodó, eleinte kevésbé barátságos. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal szemben tartózkodó. Az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Kevés fésülést igényelnek, viszont könnyű őket megfésülni. Tavasszal vedlenek főként. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Kevésbé hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
Az mudi szeret kóborolni, szeretnek nagy távolságokat megtenni. Mivel jó ugrók, ezért magas kerítést kell számukra építeni.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
A mudik általában nagyon boldogok, lelkesek, főleg ha olyan feladatot kapnak, ami fizikailag vagy mentálisan stimulálja őket. Mindig készen állnak a nehéz munkára, és bármikor szeretnek játszani. Habár elég ritkák Magyarországon kívül, a fajta kedvelői imádják őket az intelligenciájuk miatt, ami miatt hihetetlen gyorsan tanulnak meg bármit.
Rendkívüli őrző, védő, verseny és más kutyákat lehet belőlük képezni. Általában nagyon egészségesek, és elég keveset kell velük foglalkozni. Habár nagy mozgásigényük van, hajlandóak néha-néha pihenőnapot tartani, és meglepődne, hogy ilyenkor mennyire nyugodtak tudnak lenni. Ne kövesse el a hibát, hogy otthon hagyja őket figyelem nélkül. Egy magányos mudi könnyedén feltalálja magát, hogy ne unatkozzon, ami következménye a szétrágott bútorok, valamint a sok ugatás lehet.
A mudikat érdemes fiatal kortól képezni. Megjutalmazzák a kedves, türelmes gazdát, de nem reagálnak jól a kiabálásra és büntetésekre. Ha olyan kutyát akar, aki szinte mindent azonnal megtanul, hűséges, és védelmező, akkor nehezen találna a mudinál jobb kutyát!
Mudi tulajdonságai
A mudik közel állnak a pumikkal és a pulikkal, két másik magyar kutyafajta, viszont a mudi külön fajtának lett kinevezve az 1930-as években.
A fajta elég ritka, nagyjából ezer példány található meg. Még mindig Magyarországon található meg a legtöbb mudi, habár rengetegen élnek Finnországban és más helyeken a világon.
A mudi bundája rengeteg féle színben jelenhet meg, fekete, barna, fehér, szürke, vagy akár fekete és szürke keverékében.
Mudi történelme
A mudi fajta elég nehezen visszakövethető, mivel nem direkt lettek kitenyésztve, hanem véletlenül a német és magyar pásztorkutyák keveredése miatt. Egy ideig a mudik, a pulik és a pumik nem voltak hivatalosan különböző fajták, de 1936-ban Dr. Fényes Dezső, egy múzeum igazgató és kutya tenyésztő, „felfedezte” a mudit Magyarországon, és azóta külön fajtaként tekintenek rájuk.
Sajnos, ezután szinte azonnal majdnem teljesen kihalt a fajta. Rengeteget megöltek a második világháborúban, és ha nem lettek volna rajongói a fajtának, ma már nem is lennének mudik. Sajnos még ma is nagyon kevés mudi él, ami lehetséges, hogy azért van, mert sok más magyar kutyafajtát jobban szeretnek.
Valójában csak pár ezer mudi él a földön, és a legtöbb pásztorkutyaként „dolgozik” Magyarországon, habár van pár, aki katasztrófakutyaként dolgozik Finnországban és más egyéb országokban. Az Egyesült Kennel Club 2006-ban ismerte el a fajtát.
Mudi mérete
A mudi egy kicsitől közepes méretű kutya, aki nagyjából 35-50 cm magas, és nagyjából 8-12 kg súlyú. Nagyobb vagy kisebb egyedek előfordulhatnak.
Mudi jelleme / személyiség
A lelkes és szeretettel teljes mudikat imádják a pásztorok a találékonyságuk miatt: különösebb megfigyelés nélkül egyben, és biztonságban tartják a nyájat. A magas intelligenciájuk miatt könnyen lehet őket kiképezni, és rengeteg más munkára is kiválóan alkalmasak.
A mudik bizalmatlanok az idegenekkel szemben, és azonnal el kezdenek ugatni, amint valami szokatlan történik. Ezért is fontos, hogy fiatal koruktól kezdve tanítsuk őket, hogy tudják, hogy kell viselkedni a vendégek körül. A mudiknak nagy a mozgásigényük, és ha ezt nem adjuk meg nekik, akkor könnyedén pusztítóvá vállnak. Legalább egy sétára szükségük van naponta, és ha lehetséges, meg is kell futtatni őket néha. Amíg eleget mozognak, teljesen boldogan elélnek házon belül is, de jobban ajánlott kertes házban lakniuk, mint egy apartmanban.
A mudik imádják a figyelmet, és az emberi kapcsolatokat, sőt, gyakran egy adott emberrel több időt töltenek el, mint másokkal. Szeretik követni az embereket, és gyakran szó szerint láb alatt lehetnek. Fontos a pozitív visszajelzés a tanításkor, mert nem reagálnak jól az erős szavakra. Jó képzés és elegendő szellemi és testi edzéssel egy boldog, jó magaviseletű kutya a mudi!
Mudi betegségei, egészség
A mudik általában egészségesek, de azért van pár betegség, amire a gazdáknak érdemes odafigyelniük. Néhány ilyen betegség a csípő vagy könyök diszplázia, térdficam, szürkehályog és epilepszia. Ha mudit tart, vigye rendszeresen állatorvoshoz, hogy megelőzze ezeket a problémákat.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Könyök diszplázia:A nagy kutyáknál ez egy közös örökletes állapot. Úgy tartják, hogy a különböző növekedési ütem okozza a könyököt alkotó három csontnál az izületek lazaságát. Ez fájdalmas sántításhoz vezethet. Az állatorvos műtétet ajánlhat, ami megoldhatja a problémát, vagy gyógyszeres kezelés, ami enyhíti a fájdalmat.
Szürkehályog: A szürkehályog egy fényelnyelési probléma a szemlencsén, ami látásvesztéshez vezethet. Az érintett szemnek zavaros megjelenése figyelhető meg. Örökletes betegség és a általában az idősebb kutyáknál fordul elő, de lényegében bármely korban előfordulhat. Kezelésük műtéti eltávolítással történik.
Patella ficam: Más néven „trükk térd”, vagyis a térdkalács ficam egy gyakori probléma a kiskutyáknál. Ezt az okozza, mikor a patellia, ami 3 részből áll – combcsont, térdkalács, sípcsont – nem megfelelően sorakoznak. Ez okozza sántaságot vagy a járásavart. A térdkalács ficam kezelése általában műtéttel történik. Ez a betegség már a születéskor jelen van, bár a tényleges eltolódás vagy a ficam nem mindig fordul elő, néha csak sokkal később jelentkezik. A dörzsölés által okozott térdkalács ficam izületi gyulladásokhoz vezethet, amely egy degeneratív izületi betegség. Négy fokozata van, melynek az I. stádiuma az alkalmi ficam, mikor is egy átmeneti sántaság jelentkezik, a legsúlyosabb IV. típusnál a csontozat nagy fokúan átrendeződöt, ami a kutyának egy karika lábú megjelenést ad. Ebben az esetben már a műtét szokott szükségessé válni.
Epilepszia: Ez neurológiai állapot, amely gyakran, de nem mindig örökletes. Az epilepszia olyan enyhe vagy súlyos görcsöket okozhat, amelyek szokatlan viselkedést mutathatnak (mint például őrülten futni, mintha üldöznék, tántorgás vagy rejtőzködés), vagy akár elesik a kutya, végtagok megmerevednek és elvesztik a tudatukat. A rohamok félelmetesek a külső szemlélőnek, de az idiopátiás epilepsziás kutyák hosszú távú prognózisa általában nagyon jó. Fontos, hogy kutyát az állatorvoshoz minél előbb vigyük el a megfelelő diagnózis (különösen azért, mert a rohamoknak más okai lehetnek) és a kezelés érdekében.
Mudi tartása
A mudiknak nincs kifejezetten nagy igényük. A körmeiket érdemes pár hetente levágni. A fogaikat gyakran meg kell mosni. A füleiket érdemes megnézni, hogy van-e bennük fertőzés vagy parazita. Menjen rendszeresen állatorvoshoz, hogy egészséges maradjon a kutyus!
A mudi egy igazi energia csomag, a mozgásra olyannyira szüksége van, mint a vízre, levegőre és az ételre. Szeret játszani és kiváló társ az aktív életmódot élők számára. Minden készen fog állni egy kis labdázásra és a frizbit is hamar megtanulja.
A mudi kutya jó ugrónak számít, éppen ezért szeretik az agility sportokban szerepeltetni. A fajtához szükséges egy jól felépített magas kerítés, hogy ne csábuljon el egy kis csavargásra. Bár kicsi fajtának számít, a közel 2 méter magas kerítés az ideális számára.
Mudi etetése
A mudik étrendjét egy kicsi vagy közepes kutyának szükségleteire kell kidolgozni. Érdemes felkeresni egy állatorvost, hogy mit érdemes és mennyit adnia neki enni. Az étrendnek érdemes a korával együtt változnia.
Mudi szőrzete, színe és ápolása
Egy mudi bundája közepes hosszúságú és göndör vagy hullámos, habár a fejükön és lábukon rövidebb. Lehet fekete, őzbarna, fehér, hamuszürke vagy foltos keverék.
A mudi bundája nehezen koszolódik, úgyhogy nincs szükség rengeteg tisztításra. Heti egy kefélés tisztán tartja őket, csak akkor fürdessük, ha szükséges. Általában szeretik a vizet, és egy úszás után egy gyors lemosás bőven elég, hogy megtisztítsa őket.
A mudik szőrét szinte sosem kell levágni. Tavasszal szoktak jobban vedleni, és nem is nő vissza a szőrük a nyár végéig.
Mudi viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
A mudik nagyon jól kijönnek gyermekekkel és más állatokkal, amíg megfelelően ki vannak tanítva. Viszont egyáltalán nem tolerálják a kemény bánásmódot, úgyhogy érdemes megtanítani a gyermekekkel, hogy hogyan kell a kutyákkal viselkedni, és mindig figyelni kell, ahogy játszanak velük.
A mudik elég bizalmatlanok az idegenekkel szemben, úgyhogy ha idegen gyermekeket vár a házába, akkor a legjobb az, ha a kutya teret kap, amíg megszokja az új embert a házban.
A mudik agresszívek lehetnek más kutyákkal szemben, de egy rendesen betanított kutya nem fogja bántani a többi háziállatot, amíg persze megkapják a kellő figyelmet az emberektől. Ezért érdemes csak kevés háziállatot tartani, mert könnyedén féltékennyé válhatnak.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták