A rottweiler eredetileg arra volt tenyésztve, hogy szarvasmarhákat tereljenek a piacokra. Később pedig arra használták őket, hogy kocsikat húzzanak el a hentesek számára. A legkorábban őket alkalmazták rendőrkutyáknak, továbbá a hadseregben is szolgáltak. De a legfontosabb, hogy népszerű családvédelmezők és hűséges barátok is egyben.
Nem ajánlott a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Kezdő kutyatulajdonosak számára nem ajánlott! Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
Az rottweiler érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hideget nem jól viseli és a melegben is szeret hűsölni.
Barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Jól alkalmazkodik a gyermekekhez. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal szemben tartózkodó, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sokat vedlik, de a fésülése nem okoz nehézséget. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Egészségügyi problémák náluk gyakrabban előfordulnak. Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Nagyon intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A kóborlás nem az ő hobbija, de nem árt a megfelelő kerítés.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
Mint a görög mitológiai hős,Herkules, a Rottweiler is erős és igaz szerető szívvel rendelkezik. Szokták kedvesen Rotinak is szólítani; a fajta Németországban őshonos, ahol arra használták, hogy szarvasmarhákat tereljen és szekereket húzzon a mezőgazdasági termelők és a hentesek számára. Ez az örökség tükröződik a Rottweiler széles mellkasában és erősen izmos testében.
Mozgás közben erőt és állhatatosságot mutat, de amikor szemébe nézel, meleg, sötétbarna örvényt láthatsz, amely tiszta, intelligens, figyelmes és félelmet nem ismerő kifejezést tükröz.
A jól nevelt Rottweiler nyugodt és magabiztos. Tipikusan tartózkodó az idegenek felé, de soha nem félénk vagy gyáva. A rottweilerek tipikusan „várni és meglátni” viselkedésűek, amikor új emberekkel és helyzetekkel szembesülnek.
Ezen a tulajdonságok összhangban vannak, emiatt a Rottweiler egy kiváló, lelkiismeretes őrző kutya, és nem csupán a rendőrség, a katonaság és a vámügyek számára, hanem családi kutyaként is népszerű.
A rottweilereknek természetes ösztönük van a családjaik védelmére, és emiatt védekezésképp vadul nyilvánulhatnak meg. Alapvető fontosságú az erejük és a védelmező képességük kordában tartására a korai szocializáció, a határozott, tisztességes, következetes képzés és bánásmód, valamint a rendszeres figyelemlekötés különféle feladatokkal.
Ha ez nem történik meg, akkor a rottweilerek veszélyessé válhatnak, ahelyett, hogy tisztességes őrző-védő kutyákká cseperednének. A rottweilerek a védelem és az agresszivitás közötti finom vonalat jelentik.
Ha nem tanulják meg, hogyan kell nyugodt, intelligens temperamentumot felvenni, és nem megfelelően szocializáltak és képzettek, túlságosan védelmezőek lehetnek.
Elképzelhető, hogy ez úgy hangzik, mintha igenis jó lenne, de egy olyan roti, aki nem rendelkezik a megkülönböztetés képességével, veszélyes mindenkire, akivel találkozik, nem csak a rossz emberekkel szemben.
A rottweilered számára olyan neveltetést kell biztosítanod, amellyel bizalmat és tiszteletet építesz ki anélkül, hogy haragot vagy fizikai erőt alkalmaznál. Ellenkező esetben a kutya átveszi az irányítást. Egy olyan erős és intelligens kutyával, mint a rottweiler, ez egy út a katasztrófa felé.
Függetlenül attól, hogy mit hallottál róla, a rottweilerek nem természetüknél fogva rosszak vagy gonoszak. A jól nevelt, jól szocializált kutyus játékos, szelíd és szeretetteljes családtag. Könnyen tanítható, ha tisztelettel kezelik, és így nagyszerű társainkká válhatnak.
Habár a Rottweiler egy nagyon szerethető, csodálatos kutya, nem való mindenki számára. Nem csak a képzésére és szocializációra kell időt és energiát szánnod, hanem meg kell birkóznod az olyan emberekkel is, akik nem jól ismerik a fajtát és már előre elítélik.
A rottweilerekkel vagy más nagy kutyafajtákkal kapcsolatos rossz vagy tragikus tapasztalatok miatt néhány város betiltotta a fajta tartását. Igazságtalan, hogy egy teljes fajta megítélése néhány cselekedeten múlik, de ez a valós helyzet, amellyel meg kell birkóznia minden rottweiler tulajdonosnak.
De rajtad is múlik, hogy megváltozzon a fajta hírneve, úgy, hogy megfelelő képzést nyújtasz a Rottweilered számára, ő pedig engedelmes és tisztelettudó lesz.
A legfontosabb: a rottweilert ne hagyd egyedül a kertben. Ez a kutya hű a gazdáihoz, így velük akar lenni. Ha megadod neki a szükséges képzést és tréningeket, akkor a világ egyik legjobb társa lesz.
Még akkor is, ha megfelelően képzett és szocializált a rottweilered, számítanod kell rá, hogy néha tisztességtelen előítéleteket kaphatsz a kutyádról és akár valótlan, hazug állításokat is tesznek róla azok, akik félnek tőle.
A kutyákkal szembeni jelenlegi sztereotípiák miatt sok ember állítja, hogy veszélyesek lehetnek, esetleg extra felelősséget kell vállalni miattuk, attól függően, hogy a város, ahol laksz, milyen rendelkezésekkel bír. Bizonyos területeken előfordulhat, hogy nem is lehet rottweilert tartani, vagy a gazdák kénytelenek lemondani róluk.
A rottweilerek szeretik az embereket, és szeretnek a családtagjaikkal lenni. Ha hosszú ideig maradnak egyedül, vagy nem kapnak kellő mennyiségű edzést, akkor pusztítóvá válhatnak.
Ha gyermekekkel együtt nevelkednek, akkor jól nevelt rottweilerek válnak belőlük. Azt azonban meg kell tanítani nekik, hogy mi a gyerekekkel szemben elfogadható viselkedés. A kutyáknak természetes ösztönük van a terelésre, és „lökdöshetik” a gyermekeket, hogy terelgethessék őket. Méreteik miatt ez a „lökdösődés” erősebb lehet a kelleténél és megsérülhetnek a kisgyermekek. Ráadásul egyes rottweilereknek erős zsákmány hajtási késztetése van, és túlzottan izgatottak lehetnek, amikor a gyerekek futnak és játszanak körülöttük. Mindig felügyeljük a rottweilert, ha a gyerekek közelében van.
Ha van egy felnőtt rottweilered, az új állatokat, különösen a kutyákat kell nagyon óvatosan beszoktatnod mellé. A rottweilerek agresszívek lehetnek az új kutyák, különösen a velük azonos neműek felé. De a felügyeleted és jó nevelésed miatt azonban a roti valószínűleg meg fog tanulni békésen együtt élni az új társaival.
A rottweilerek intelligensek és magas szinten oktathatók, ha határozottak és következetesek vagyunk.
A rottweilerek megpróbálják tesztelni a határozottságod. Légy lényegre törő a tanításuk során, és ne hagyj semmilyen kiskaput, hogy túljárhassanak az eszeden.
A rottweilerek napi 10-20 perces sétát vagy napi játékot igényelnek.
A rottweilerek dupla rétegű bundával rendelkeznek, ezért tavasszal és ősszel erősen vedlenek, az év hátralévő részében pedig mérsékelten.
Sok rottweiler horkol.
Ha a táplálékbevitelük nincs ellenőrizve, a rotik hajlamosak a túlevésre és a súlygyarapodásra.
Az egészséges kutyát szeretnél, soha ne vásárolj kölyköt egy nem megbízható tenyésztőből vagy kisállat boltból. Keress egy jó hírű tenyésztőt, aki rendszeresen vizsgálja a tenyészkutyáit, ezáltal megbizonyosodj róla, hogy a kölyöknek nem lesznek genetikai betegségei és a szülei temperamentumát fogja örökölni.
Rottweilerek története
A rottweilerek a molosszus kutyafajtól származnak, mely egy masztiff-féle kutya. Őseik Németországba vándoroltak a rómaiakkal együtt, a szarvasmarha terelés volt a feladatuk, később pedig az egész világot meghódították.
A római hadsereg utazásai során a nagy molosszus kutyák párosodtak az adott területeken élő más kutyákkal, így megalapozták az új fajták jellegzetességeit.
Az egyik olyan terület, amelyen áthaladtak, Dél-Németország volt, ahol a rómaiak telepeket hoztak létre, hogy kihasználják az éghajlat és a talaj adta előnyöket, amelyek alkalmassá tették a területet a mezőgazdaságra.
Itt pedig piros cserepekkel fedett villákat építettek. Több mint 600 évvel később, amikor egy új templomot kezdtek építeni az itt élők, a város lakói feltárták az ókori római fürdők helyszínét, és felfedezték az egyik vörös tetőjű villát.
A felfedezés új nevet adott a városnak: das Rote Wil (vörös csempe). Századokon át a rottweilerek a szarvasmarhák piacát virágoztatták, és a római Molossus kutyák leszármazottaiként hajtották a szarvasmarhákat a városokba.
A gazdák, annak érdekében, hogy pénzüket a tolvajok elől biztonságban tartsák, a szarvasmarhák eladásából szerzett pénzzel feltöltött tárcájukat a rottweilerek nyakába akasztották. A
területen élő hentesek ezen felül arra is használták a kutyákat, hogy a húsokkal megrakott kocsikat húzzák. Végül a vasúti szállítás felváltotta a kocsikat. Emiatt a rottweiler faj kis híján kihalt.
Egy németországi Heilbronn-i kutyakiállításon, 1882-ben, csak egy nemes rottweiler volt kiállítva. Ez a helyzet csupán 1901-ben kezdett megváltozni, amikor megalakult a Rottweiler és a Leonberger Klub, és az első rottweiler fajtasort írásba vették. A rottweiler megjelenésének és jellegének leírása az óta keveset változott.
Majd a rottweilereket a rendőri munkában kezdték használni, amire kifejezetten alkalmasak voltak. Az évek során több Rottweiler-fajtatársaság alakult, de az 1921-ben alapított Allgemeiner Deutscher Rottweiler Klub (ADRK) az ADRK túlélte a második világháborút, és továbbra is támogatta a jó tenyésztési programokat Németországban és világszerte.
Céljuk a rottweiler munkaképességének megőrzése. Úgy tartják, hogy az első rottweiler az 1920-as évek végén egy németországi emigránssal érkezett az Egyesült Államokba.
Az első kölykök 1930-ban születtek, és az amerikai Kennel Club által regisztrált első kutya Stina v Felsenmeer volt 1931-ben. A második világháború után a fajta egyre népszerűbb lett. Abban az időben elsősorban kiváló engedelmességéről volt híres a fajta.
A rottweiler népszerűségének csúcsa az 1990-es évek közepén volt, amikor több mint 100.000 regisztrált kutya volt bejegyezve az Amerikai Kennel Klubban. Ám a népszerűség nem feltétlenül jó dolog, ha kutya vagy.
Nem ritka, hogy a felelőtlen tenyésztők megpróbálnak előnyt kovácsolni a fajta népszerűségéből, és elkezdik nagymértékben szaporítani a kutyákat, nem törődve az egészségükkel. Ez történt a rottweiler fajtával is, minek hatására a kereslet csökkent.
Az elismert tenyésztők próbálnak ezen változtatni, hogy feljavítsák a fajtát, és bebizonyítsák, hogy a rottweilerek igenis különleges, fajtiszta kutyák. Ma a rottweilerek az AKC által regisztrált 155 fajta közül a 17. helyen állnak.
Rottweiler vérmérséklet / jelleme
Az ideális rottweiler nyugodt, magabiztos és bátor. Magabiztos, de tartózkodó az idegenekkel szemben és nem barátkozik válogatás nélkül. Ehelyett várakozó és megfigyelő viselkedést vesz fel új emberekkel vagy helyzetekkel.
A családjával szeretetteljes, gyakran követi őket a ház körül. Ösztönösen védi családját és a tulajdont, de soha nem szabad agresszívnek lennie az ok nélkül az emberek felé. A rottweiler intelligens és alkalmazkodó, erős munkabírású. Néhány különbséget fel lehet fedezni a nemek között.
A hímek csendesek, de éberek, folyamatosan értékelik a környezetüket a lehetséges veszélyektől tartva. A nőstények valamivel könnyebben irányíthatók és szívélyesebbek. Mindkettő nem nagyon jól oktatható, de makacsak.
A rottweilerek szilárd, következetes tanítást, de semmiképp sem kemény fegyelmet igényelnek. Egy erőteljes tiltó szó gyakran elégséges megrovás, de csak akkor, ha határozott vagy. Ha nem, akkor a kutya megpróbálhat kijátszani.
A rottweiler tiszteletének kiérdemlése magában foglalja a határok megszabását és a nem megfelelő magatartásból eredő következményeket, mindkettő időt és türelmet igényel. A temperamentumát számos tényező befolyásolja, beleértve az öröklődést, a képzést és a szocializációt.
A jó temperamentummal rendelkező kölyökkutyák kíváncsiak és játékosak, hajlandóak az embereket megközelíteni és barátkozni. Válaszd az arany középutat, ne az, aki legyőzi az alomtársait, vagy azt, aki a sarokban bujkál. Mindig találkozz legalább egy szülővel – általában az anyával a legegyszerűbb – annak érdekében, hogy láthasd a kölyök jellemvonásait.
A testvérek vagy a szülők más hozzátartozóival való találkozás is hasznosnak bizonyul ahhoz, hogy kiértékelhesd, milyen lesz a kiskutya, amikor felnő. Mint minden kutyának, a rotinak is korai szocializációra van szüksége – sok embernek, látványnak, hangnak és tapasztalatnak való kitettségnek -, amikor fiatalok.
A szocializáció segít abban, hogy a rottweiler kiskutya egy jól nevelt kutyává váljon. A kutya óvodai osztályba való beíratása remek első lépésnek. A vendégek rendszeres áthívása és a forgalmas parkokban való séták, kutyabarát boltokban való vásárlás, és a kényelmes séták a szomszédokkal is segítenek neki a szociális készségei polírozásában.
Rottweiler betegségek
A rottweilerek általában egészséges fajtának mondhatók, azonban ők is hajlamosak egészségügyi problémákra. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Ha egy rottweiler kölyök vásárlását tervezed, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségeltől szenvedni.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos teszt eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Könyök diszplázia: A nagy kutyáknál ez egy közös örökletes állapot. Úgy tartják, hogy a különböző növekedési ütem okozza a könyököt alkotó három csontnál az izületek lazaságát. Ez fájdalmas sántításhoz vezethet. Az állatorvos műtétet ajánlhat, ami megoldhatja a problémát, vagy gyógyszeres kezelés, ami enyhíti a fájdalmat.
Gyomor diletáció-volvulus, úgynevezett felfújódás, mely egy életveszélyes állapot, amely a nagy mellkasú kutyáknál, mint az akita fordul elő. Ez akkor jelent problémát, ha egyszer esznek egy nagyobb adagot naponta, amit gyorsan elfogyasztanak, majd sok vizet isznak rá és ezután kezdenek el futkosni, játszani. A probléma akkor jelentkezik, mikor a gyomor kitágul a gázok vagy levegő miatt majd megcsavarodik. A kutya nem tud böfögni vagy hányni, hogy megszabaduljon a felesleges levegőtől a gyomorban és ezzel akadályozza a vér visszaáramlását a szívbe. A vérnyomás lecsökken és a kutya sokkot kap. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni, vagy a kutya meghal. Ha gyanúsan duzzad, ha felfúvódik a gyomor, túlzottan nyáladzik és öklendezik hányás nélkül. Tünet lehet ég, ha letargikus, depressziósé s gyenge a kutya, gyors szívverés mellett. Fontos, minél előbb vigyük a jelek esetén állatorvoshoz.
Allergia: Néhány rottweiler allergiától szenved, ételallergiától a pollenig. Az allergiás tünetek a kutyáknál hasonlóak az embernél tapasztaltakéval. Ha azt tapasztaljuk, hogy a kutya nyalogatja a mancsát, dörzsöli az arcát, vagy hasonló tüneteket észlelünk, gyanakodjunk allergiára és forduljunk állatorvoshoz.
Osteoszarkóma: Az osteosarcoma rosszindulatú csontrák, amely gyakori a nagy és óriási fajtákban.
Érszűkület
Rottweiler tartása
Fontos, hogy a rottweilerek együtt lakjanak az emberekkel. Ha egyedül maradnak egy udvaron, akkor unatkozni fognak, és emiatt pusztítóak és agresszívek lehetnek. Bár nagyméretűek, a rottweilerek nem túl aktívak a négy fal között.
A rottweiler alapvetően otthoni kutya, de egy körbekerített udvarra van szüksége, nem csak azért, hogy megvédje őt, hanem azért is, mert agresszív lehet más kutyák és idegenek felé.
Egy földalatti elektronikus kerítés nem tudja az udvaron belül tartani a kutyát. Még fontosabb, hogy a kerítés nem akadályozza meg az embereket vagy más állatokat abban, hogy bejussanak a kertbe, így megtámadhatja a kutya az arra járókat.
Helyezz ki egy jelzést, amely az idegeneket figyelmezteti rá, hogy kíséret nélkül, váratlanul ne jöjjenek be hozzátok. A rottweiler energiaszintje a lustától a legaktívabbig terjedhet.
Mindenképpen mondd el a tenyésztőnek, hogy milyen energiaszintű kutyára van szükséged, hogy segítsen kiválasztani a legjobb kiskutyát az életmódodhoz.
A mérsékelten aktív rottweiler napi 10-20 perces sétát igényel. Játszhattok labdákkal és túrázni is viheted magaddal. Az energikusabb rotiknak hosszabb sétaidőre és strukturáltabb tevékenységekre van szükségük.
A sportosságuk, intelligenciájuk és edzhetőségük alkalmassá teszi őket az agilitásra és az engedelmességre, valamint a nyomkövetésre, a terápiás munkára és a hagyományos munkára, ahogyan azt korábban a szekérhúzással tették.
Tökéletes kutya a parádéra! A rottweiler edzésénél ügyelj arra, hogy mentálisan is edzve legyen. Szeret új dolgokat tanulni, és szívesen nyűgöz le téged. Lehet, hogy időnként makacs lesz és „csakazértis” hozzáállást fog tanúsítani. De légy türelmes, következetes és határozott, és a rottweilered kezes bárány lesz.
Rottweiler etetése
Ajánlott napi mennyiség: 4-10 csésze magas minőségű száraz kutyaeledel naponta, két részletre elosztva.
MEGJEGYZÉS: Az, hogy mennyit eszik a felnőtt kutya, függ a méretétől, korától, felépítésétől, anyagcseréjétől és aktivitási szintjétől is. A kutyák egyénenként eltérnek, csakúgy, mint az emberek, és nem mindegyiknek van ugyanolyan mennyiségű élelmiszerre szüksége.
Szinte biztosra veheted, hogy egy nagyon aktív kutyának többre lesz szüksége, mint egy kanapén heverésző ebnek. A megvásárolni kívánt kutyaeledel minősége is különbséget tesz ebben – minél jobb a kutyaeledel, annál tovább fog kitartani, mert kevesebbet kell tenned a táljába.
Tartsd a kutyádat jó formában az étel porciózásával, és tápláld naponta rendszeres időközönként, anélkül, hogy állandóan előtte hagynád az ételt. Ha a kutya elkezd hízni, vissza kell venni amennyiségből, ha úgy véljük, hogy vékony adjunk hozzá a mennyiséghez.
Könnyen eldönthető, hogy a kutya túlsúlyos e egy gyakorlati teszttel. Vigyük a kezünket a kutya gerincétől lefelé a bordákon és a bordák alatt érezhetőnek kell lennie egy réteg izomnak. Ha látjuk a bordáit a kutya túl vékony, ha érzékelhető egy réteg zsír, diétára kell fognunk.
A rottweilerek rövid, dupla vastagságú, egyenes és durvább tapintású bundával rendelkeznek. A külső szőrzetük közepes hosszúságú, a fejükön, a fülön és a lábakon rövidebb; az aljszőrzet elsősorban a nyakon és a combokon található. A roti aljszőrzetének mennyisége függ az éghajlattól, amelyben él.
A rottweiler színe mindig fekete, rozsda mahagóni színű foltokkal tarkítva. A foltok főként a szem fölött, az arcon, a szemfogai felett, a mellkason és a lábakon, illetve a farok alatt jelennek meg. Tónusos vonalak is találhatóak a lábujjain, amelyek ceruza vonalakra emlékeztetnek.
Fésüljük meg hetente egy erős sörtéjű fésüvel, hogy eltávolítsuk az elhalt szőrszlakat. Egy évben 2 alkalommal fog vedleni a rottweilerünk, de a rendszeres vésüléssel könnyen kordában tarthatjuk a kihullott szőrzetét.
Ha a szabadban fürdetjük, bizonyosodjunk meg róla, hogy elég meleg van ahhoz, hogy mi magunk sem fázunk ujjatlanban, kabát nélkül. Ha fázunk, akkor túl hideg ahhoz, hogy a Rottiet kint fürdessük.
Mossuk meg a kutyánk fogait hetente legalább két-három alkalommal, hogy megelőzzük a fogkőképződést és eltávolítsuk a szájban lévő baktériumokat. A napi fogmosás még jobb lenne, ha meg akarjuk akadályozni az ínybetegségek kialakulását és a rossz leheletet.
Kezd el hozzászoktatni a Rottweilereedet ezekhez a vizsgálatokhoz már kölyökkorban. Gyakran vizsgáljuk meg a mancsát és nézzünk bele a szájába is. A dicsérettel és jutalmakkal teli pozitív tapasztalat legyen ez számára, így elérhetjük, hogy az állatorvosi vizsgálatok és egyéb kezelések a felnőtt korban már könnyedén menjenek.
A fésülése során, ellenőrizzük a sebek, kiütések vagy fertőzések jeleit, például bőrpír, érzékeny bőrfelület vagy gyulladás a bőrön, az orrán, a szájon és a szemeken, valamint a lábakon. A szemnek világosnak kell lennie, vörösség vagy váladék nélkül. A gondos heti vizsgálatok segítenek a potenciális egészségügyi problémák felfedezésében.
Rottweiler viselkedése gyermekekkel és más állatokkal
A rottweilerek tipikusan a gyerekbarát kutyák, különösen, ha velük együtt nőnek fel. A gyermekek, különösen a csecsemők esetében, felügyelni kell őket, mert nagyok és erősek és véletlenül sérüléseket okozhatnak. A szarvasmarha terelés örökletes hatásának köszönhetően hajlamosak arra, hogy terelgessenek és taszigáljanak, emiatt véletlenül fellökhetik a kisbabákat.
Talán leginkább az idősebb gyermekek számára a legideálisabb kutya, akik már megértik, hogyan kell a kutyákkal bánni. Az is fontos, hogy felügyeljük a rottweilert, amikor a gyermekeid barátai nálatok vendégeskednek. A rotit megzavarták a gyerekek hangos vagy durva játéka, emiatt közbeléphet, mert úgy érzékelheti, hogy a „saját” gyereke veszélyben van. Üldözőbe is veheti a futkosó kisgyermekeket.
Mindig tanítsd meg a gyerekeknek, hogyan kell megközelíteni és megérinteni a kutyákat, és mindig felügyelni kell a kutyák és a kisgyermekek közötti bármilyen interakciót, hogy megakadályozhasd az esetleges baleseteket. Tanítsd meg a gyermekeidnek, hogy soha ne közelítsenek a kutyához, amíg az alszik vagy eszik, illetve sose próbálják meg elvenni a kutya ételeit.
A kutyát soha nem szabad a gyermekkel felügyelet nélkül hagyni. Amikor a rottweilereket más kutyákkal és macskákkal együtt nevelik fel, általában jól kijönnek velük. Előfordulhat, hogy az idegen kutyákkal vagy a felnőtt kutyákkal szemben harciasan lépnek fel, és nem igazán tolerálják az azonos nemű kutyákat sem.
Meg kell tanítani neki, hogy az új állatokkal hogyan kell békésen együtt élni. Tartsd a rotit pórázon, ha elmentek otthonról, hogy megakadályozd az esetleges az agressziót vagy a harcot más kutyák felé. A roti nem alkalmas póráz nélkül a kutyaparkok látogatására.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták