Az eredetileg vadászatra, keresésre kitenyésztett kutya, a szamojéd kutyafajta egy nagyon értékes társnak bizonyult az északnyugati szibériai szamojéd népnek. A fajta főbb feladatai: szánhúzás, keresés, és a gazdáik melegítése azáltal, hogy éjszaka rajtuk alszanak. A szamojéd egy munkakutya, ezért erős jelleműek lehetnek, de mindig barátságosak, kedvesek, és igazi családi kutyák.
Szamojéd – Samoyed – főbb jellemzői:
kutyafajta csoportja: munka
magasság: 48-60 cm
súly: 15-29 kg
élethossz: 12-15 év
Kinek való leginkább: Gyermekes családoknak, aktív egyedülállóknak, ház udvarral
Kevésbé alkalmazkodik jól a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Nem ajánlott a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A szamojéd érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
Igazán a hidegben érzi magát elemében, nem kell félteni télen, jól viseli a hideget. A meleget nem jól viselik.
Nagyon barátságos fajta, mind a családdal és az idegenekkel is hamar megbarátkozik, bár vannak kivételek. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
Barátságos a gyermekekkel is. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Nagyon barátságos más kutyákkal szemben. Az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sok fésülést igényelnek, viszonylag sokat vedlik. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Könnyen tanítható. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Közepesen intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
Az amerikai pitbull terrier nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Nagyon játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
A szamojédeknek jellegzetes mosolya, a kissé, de egyértelműen felkerekített arc mindenkit rabul ejt. Ez egy boldog, kedves kutya optimistán látja a világot, és éli az életét a családjával.
A szamojédek szeretete az emberek iránt valószínűleg a közeli kapcsolatuk miatt alakult ki. A Szamojéd népcsoport, akik több ezer évvel ezelőtt tenyésztették ki őket, nagyon közel éltek velük. A szamojédek szánt húztak, vadásztak, őriztek, és védelmeztek. A kutyák együtt éltek az emberekkel, játszottak a gyerekekkel, és melegítették őket a hideg klímában.
A mai napig nagyon intelligensnek, méltóságteljesnek és családi kutyának tartják a szamojédeket. Gyakran választ magának egy különleges embert, de mindenkit nagyon szeret a falkájában. A családjával a legboldogabb, ez a kutyafajta az emberekkel szeret a legjobban lenni. Sőt, ez annyira igaz, hogy szó szerint szenved, ha túl sokáig egyedül hagyjuk.
A mosolyán kívül, a másik meghatározó tulajdonsága a különösen vastag fehér bundája. Téli hónapokban olyan vastag, hogy szinte nem is látszódik alatta a bőr – ami erős vedlést jelent tavasszal. És akár hiszi akár nem, a szamojéd „gyapja” különösen kedvelt anyag szövőknek; gyönyörű ruhákat lehet belőle szőni, fonni és kötni.
Akármilyen gyönyörű is a bundája, nagyon nehéz a kezelése. A gazdáknak elszántnak kell lenniük, hogy tisztán és szépen tartsák a szamojédek bundáját. És gondolhatja, hogy vedléskor az egész ház fehér szőrtakaróba borul, amivel elég nehéz megbirkózni. Viszont, egy elszánt gazdi, aki meg tud birkózni a szőrfelesleggel, egy szépen rendben tarott szamojéd hihetetlen látványt nyújt minden szemnek.
A fajta legalább annyira nehezen kezelhető, amennyire barátságos és okos. Elég hangos kutya tud lenni, rengeteget tud ugatni és vonyítani. A legjobb, ha az ilyen kutyát dolgoztatjuk, mert ha túlságosan unatkozik, akkor elkezdheti pusztítani a ház bútorait, cipőit és más egyéb tárgyait. A vadászösztöne nagyon erős, nagyon nehéz rábírni, hogy ne fusson egy mókus, nyúl vagy akár egy macska után. Még egy jólnevelt szamojédet sem szabad póráz nélkül vezetni.
A szamojéd tanítása is nagyon nehéz lehet. Ez a fajta nagyon okos, és könnyen tanul, de a megfelelő irányból kell megközelítenie a tanítást. Adjon neki valamit, amit ki kell találnia, de használjon repetatív parancsokat. Ügyességi és keresési feladatok a legjobbak a szamojédeknek
Szamojéd jellemzői
A szamojéd fehér, puha bundája gyönyörű, de nagyon nehéz ilyen minőségben tartani, mivel rengeteg kefélésre van szüksége.
A vedlés akár a második neve is lehetne – évente akár többször is. Készüljön fel a rengeteg porszívózásra a vedlési időszakban.
A szamojédek nem szeretnek üldögélni – szeret elfoglalt lenni. Tartsa aktívan sétákkal, játékokkal, túrákkal és egyéb sportokkal.
A különleges mosolya mutatja barátságos természetét. Különösen szereti a gyermekeket is.
Ha egészséges kutyát akar, akkor sose vegyen felelőtlen tenyésztőktől kiskutyákat. Keressen megbízható személyeket, akik ellenőrzik a kutyákat, hogy biztos ne legyen genetikai betegségük, amit akár tovább is adhatnának.
Szamojéd története
A nagyon kedves szamojédeket eredetileg vadászatra tenyésztették ki a szibériai szamojéd népcsoport. Úgy tartják, hogy nagyon kedvesen bántak ezekkel a munkakutyákkal, megengedték nekik, hogy a család részei legyenek. Ez a közelség adott lehetőséget a fajtának, hogy ennyire hűséges és kedves legyen, mint manapság.
A szamojédek kivándoroltak Szibériából a 19. század végén, hogy szánokat húzzanak felfedező utakon, még Sir Ernest Shackleton híres utazásán is részt vettek az Antarktikához. A fajta rengeteg szörnyű körülményen ment keresztül, amiket csak a legerősebbek éltek túl.
Az Antarctic Buck nevű szamojédet vitték el legelőször Angliába. Alexandra királynő imádta a fajtát, és a mai napig, az angol és amerikai szamojédok az ő kutyáitól származnak.
A legelső standard-et Angliában hozták létre 1909-ben. Az eredeti Amerikai Szamojéd Klubot 1923-ban alapították, ugyan ebben az évben fogadták el a standard-et.
Szamojéd mérete
A hímek 53-58 cm magasak. A nőstények 48-53 cm magasak. A hímes és a nőstények 22 és 27 kg súlyúak.
Szamojéd kutya tulajdonságai / jelleme
A jól-tenyésztett szamojéd nagyon intelligens, kedves és hűséges fajta. Nagyon barátságos és szereti a családját. Imád részese lenni a családi tevékenységeknek.
A szamojéd nem egy „magányos farkas” kutya – szeret közeli kapcsolatban lenni a családjával, valamint testileg és lelkileg képtelen egyedül maradni. A hűsége és figyelme tökéletes őrkutyává teszi.
A szamojédek a lelkük legményén még mindig vadászok. Biztosan üldözni fogja a kis állatokat. A biztonsága érdekében fontos, hogy csakis pórázon vezessük, és ha nincs magas kerítés, akkor otthon is legyen pórázon tartva.
A személyiségét rengeteg minden befolyásolja, például a családfa, tanítás, tapasztalatok. A nyugodtabbak általában kíváncsiak, és játékosak, szeretnek emberek közelében lenni. Válassza a közepes kutyákat, ne azt, aki elnyomja a társait, de azt sem, aki a sarokban bujkál.
Mindig nézze meg a szülők egyikét – általában az anya könnyebben elérhető – hogy olyan személyisége lesz a kutyának, amit el tud fogadni. Más családtagot és érdemes lehet meglátogatni, mert az is segíthet eldönteni, hogy milyen lesz a kiskutya, amikor felnő.
Mint mindegy kutya, így a szamojédnak is szüksége van a tapasztalatszerzésre – minél több emberrel, állattal, látvánnyal és hanggal való megismerkedtetés – még míg fiatalok. Ez segít a kiskutyának egy jólnevelt kutyává felnőnie.
Egy kutyaóvodába beíratás nagyon jó ötlet lehet. Emberek gyakori áthívása, és rengeteg hely meglátogatása is segíthet neki, hogy javítsa a személyiségét.
Szamojéd betegségei
A szamojéd általában egy egészséges fajnak mondható, azonban ők is hajlamosak egészségügyi problémákra. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Ha egy kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Csípődiszplázia: Egy öröklődő állapot, amelynél a comb csont nem megfelelően szorosan illeszkedik a kismedence aljzatba, a csípőizületbe. Klinikai tünetek nélkül is létezhet ez a probléma, néhány kutyánál fájdalom és sántítás is jelentkezhet, az egyik vagy akár mindkét hátsó lábnál. A kutya öregedésével gyulladással alakulhat ki. Azokat a kutyákat, melyeknél ezt a problémát diagnosztizálták nem tenyészthetőek. Kérd a tenyésztőktől a szülők ezzel kapcsolatos tezst eredményét, ami bizonyítja, hogy nem szenvednek ettől.
Glaukóma: Ez egy fájdalmas betegség, amelynél a szemben abnormálisan nagy nyomás jelentkezik. A szemek folyamatosan egy vizes humornak nevezett folyadékot termelnek, ami nem ürül ki megfelelően – ha a folyadék nem ürül ki megfelelően, akkor a szemen belüli nyomás növeli a látóideg károsodását és látásvesztést és vakságot eredményez. Két típusa létezik. Primer glaukóma, amely örökletes és másodlagos glaucoma, amely gyulladás, tumor vagy sérülés eredménye. A glaukóma először az egyik szemet érinti, ami piros, könnyes és fájdalmasnak tűnik. A dilated pupilla nem reagál a fényre, és a szem eleje fehéres, majdnem kékesen homályos. Látásvesztés és végül a vakság is előfordul, néha még a kezelések mellett is (műtét vagy gyógyszer, az esettől függően).
Progresszív Retina Atrófia (PRA): Degeneratív szem betegség. A PRA okozta vakság egy lassú folyamat, ami a szem hátsó részében elhelyezkedő fotoreceptorok veszteségének következménye. A PRA kimutatható már jó pár évvel azelőtt, hogy a kutya bármilyen jelét adná a vakságnak. Neves tenyésztők évente felülvizsgáltatják a kutyát a szemet is beleértve, mellyel bizonyítható a kutya tünetmentessége.
Hypothyreosis: A hypothyreosis a pajzsmirigy betegsége. Úgy gondolják, hogy felelős az olyan betegségekért, mint az epilepszia, alopecia (hajhullás), elhízás, letargia, hyperpigmentáció, pyoderma és más bőrbetegségek. Kezelése történhet gyógyszeres kezeléssel és étrenddel is.
Szemhéj befordulás
Érszűkület
Szamojéd tartása
Az aktív szamojédnek nem megfelelő az apartmani élet. Egy nagy, biztonságos kerttel rendelkező otthon a legjobb hely a számára. Mivel alapvetően munka kutya, ezért rengeteg helyre van szüksége.
Tartsa mentálisan és fizikálisan formában sportokkal. Ha engedi, hogy unatkozzon, akkor nagy valószínűséggel el fog kezdeni ásni, rágcsálni vagy akár megpróbál elszökni. Megjegyzés: mindig pórázon vezesse, ha kimegy a házból, mert ritkán tudja megállni, hogy egy kisebb állat után fusson.
Az északi öröksége miatt tökéletesen bírja a hideg környezetet, és imád a hóban játszani. Ebből adódóan természetesen a melegre elég érzékeny tud lenni. Ne engedje játszíni, ha nagyon meleg van – próbáljon meg inkább reggelente és esténként játszani vele, amikor hidegebb az idő. A nappal melegében tartsa a házban.
Különleges törődésre van szüksége a szamojéd kiskutyáknak. Mint más nagyobb fajták, a szamojéd is gyorsan nő a 4. és 7. hónapos kora között, ami miatt gyakran megsérülhetnek a csontjaik. Jó minőségű, alacsony szénhidrát tartalmú étrend a legmegfelelőbb számukra, ami megakadályozza őket a túlságosan gyors növekedéstől.
Emellett, sose engedje a kiskutyát kemény felületeken, például betonon, ugrálni, vagy nehéz súlyokat cipelni, amíg teljesen ki nem fejlődtek a porcaik. Füvön normális játék teljesen megfelelő.
Egy másik fontos dolog a szamojéd kutyák tanításakor a tapasztalatszerzés. Mint minden másik kutya, ő is rossz jellemű lesz, ha nem nevelik meg rendesen. Már kiskorától kezdve ismertesse meg minél több emberrel, hanggal, látvánnyal és hellyel. Kutya óvodák is nagyon ajánlottak kis szamojéd kutyáknak.
Szamojéd etetése
Ajánlott napi mennyiség kb. 1.5-2.5 csésze jó minőségű száraz kutyaeledel, 2 részletben elosztva a nap folyamán.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, anyagcseréjétől és aktivitásától. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel.
A szamojéd spicc kiskutyáknak lassú, egyenletes növekedésre van szükségük. Válasszunk magas minőségű élelmiszert számára, ami 22-24 % fehérjéből és 12-15 % közötti zsírt tartalmaz.
Tartsd a kutyát jó állapotban úgy, hogy kimérjük az ételét, amit naponta 2 részletben adunk neki. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy valóban megfelelő súlyban van, tartsunk szem és tapintás alapú tesztet.
Először is nézzünk le rá, látnunk kellene a derekát. Ezután tegyük a kezünket a hátára, a hüvelykujjunkat a gerinc mentén és haladjunk lefelé. Erősebb nyomás nélkül éreznünk kellene a bordáit, de nem szabadna látni azokat. Ha így nem érezzük a bordákat, akkor az étel mennyiségből egy kicsit vissza kell fognunk és több mozgást kell beiktatni.
A szamojédoknak egyenes külső, és puha alsó szőrük van. Lehet tisztán fehér vagy krémszínű – és erősen vedlik.
Nagyon nehéz törődni iránta. Naponta kell kefélni, amikor vedlési időszak van, máskor elég hetente egyszer vagy kétszer. Nagyjából kéthavonta meg kell fürdetni, vagy természetesen bármikor, amikor nagyon koszos. A fürdetés is sok időbe telik, mivel a hatalmas bunda mosása és szárítása sem egy könnyű folyamat.
Nagyon sok gazda profit bérel fel erre a feladatra. Igaz drága, de rengeteg terhet levesz a gazdi válláról. Viszont, ettől függetlenül még rengeteget kell kefélni a szőrét.
Mossuk meg a kutyánk fogait hetente legalább két-három alkalommal, hogy megelőzzük a fogkőképződést és eltávolítsuk a szájban lévő baktériumokat. A napi fogmosás még jobb lenne, ha meg akarjuk akadályozni az ínybetegségek kialakulását és a rossz leheletet.
Ha a kutya természetesen nem koptatja le, akkor havonta egyszer vagy kétszer vágjuk le a körmöket is, hogy elkerüljük a nagyobb és fájdalmas problémákat. Ha halljuk őket a padlón kattogni a kutya lépései közben, akkor túl hosszúak.
Arra figyeljünk, hogy a véredényeket ne sértsük meg, mert vérzést okozhatnak, ami fájdalmas is lehet számára – és a kutya talán legközelebb nem lesz hajlandó az együttműködésre. Ha nem vagy tapasztalt a kutya pedikűrben, akkor bízd az állatorvosra vagy egy szakképzett kutyakozmetikusra.
Ne feledkezzünk meg a füleiről sem, vizsgáljuk meg azokat is hetente. Figyeljünk a bőrpír vagy a rossz szag utalhat fertőzésre. Töröljük ki neki időnként egy ph semleges tisztítóval egy vattapamacs segítségével. Tisztítsuk ki a kutya fülét a fürdetések és az úszások, vagy bármikor amikor a kutya vizes lesz. Ez segít megelőzni a fertőzést.
Kezdjük a szamojéd kutyánk kezelését már kiskutya korban, hogy hozzászokjon, így később nem fog nehezére esni, ha erre kerül a sor. A rendszeres ápolásnál ne felejtsük el a száj és a fülek vizsgálatát sem. Tegyük ezeket az egészségügyi vizsgálatokat kellemes élménnyé, hogy megalapozzuk a későbbi egyszerű vizsgálatokat.
Szamojéd viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
A szamojédek nagyon mély kapcsolatban vannak a családjukkal, és ez természetesen a gyermekeket is érinti. Egy rendesen betanított kutyus nagyon szereti a fiatalok társaságát, ha azok meg vannak tanítva, hogy hogyan kell egy kutyát kezelni. A mérete és ereje miatt viszont nagyon könnyen fel tud lökni egy kisgyermeket, ezért nagyon fontos, hogy egy felnőtt felügyelje a játékukat.
A gyermekeit meg kell tanítania, hogy hogyan kell megközelíteni és megérintenie a kutyákat, hogy azok ne harapják meg, lökdössék vagy ártsák a gyermeket. Tanítsa meg nekik, hogy sose menjen oda egy kutyához, amikor eszik vagy alszik, és sose vegye el az ételét. Semmilyen kutya, mindegy mennyire barátságos, nem maradhat egyedül egy gyermekkel.
A nyugodt szamojéd szereti más kutyák társaságát is. Ez akkor különösen igaz, ha már kiskora óta kutyákkal lett felnevelve. (Mint minden fajta, így ők is kevésbé bírják ki az azonos nemű kutyák társaságát.)
Sose feledje el viszont, hogy a szamojédek vadászatra lettek kitenyésztve. Macskákkal és más kisebb állatokkal való együttéléshez rengeteg tanítás, és figyelem szükséges.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták