Kis méret, nagy személyiség, a yorkshire terrier fő jellemzői, aki egy harcias, de szerető társa az embernek. Talán az egyik legnépszerűbb kutyafajta hazánkban a yorki, a rajongóit az elbűvölő pofijával, kis termetével, a gazdái iránti odaadással, kis elegáns megjelenésével és a lakásban tarthatóságával nyerte el.
Yorkshire terrier jellemzői:
kutyafajta csoportja: társasági kutya
magasság: 20-27 cm
súly: 1.8-2.5 kg
élethossz: 12-15 év
Kinek való leginkább: Családoknak idősebb gyermekekkel, egyedülállóknak, időseknek, lakásban élőknek, ház udvarral / udvar nélkül
Nagyon jól alkalmazkodik a lakásokban való életvitelhez. Azonban nem feltétlenül minden kistestű kutya való lakásokba, hiszen a legtöbb kisméretű kutya nagy energiával is rendelkezik. Ahhoz, hogy egy kutyáról elmondható legyen, hogy jól illik a lakásban való életvitelhez, csendes, alacsony energia szintű, meglehetősen nyugodtnak és udvariasnak kell lennie a többi lakóval szemben, ezek mindegyike fontos tulajdonság, hogy lakásban jól tartható legyen.
Jó választás a kezdő kutyatulajdonosak számára. Néhány kutyával egyszerűen könnyebb, mint másokkal: jobban és meglehetősen könnyebben képezhetőek. A nagyon érzékeny, független gondolkodású vagy határozott kutyákat nehezebb lehet az első kutyatulajdonosoknak kezelni.
A yorkshire terrier érzékeny fajta, bánjunk velünk ennek megfelelően. Vannak olyan kutyák, akikről lepereg minden, toleránsak, jól bírják a zajt, de ő nem ilyen. Ha te egy kicsit zajosabb háztartásban élsz, ahol sok a gyermek, akik hangosabban játszanak, sok a gyerekparti, esetleg valaki zenekar tagja és otthon gyakorol, akkor ő nem neked való. Ebben az esetben érdemes egy alacsonyabb érzékenységű kutyát választanod.
Nem jól viseli az egyedüllétet! Ez a fajta is nagyon szorosan kapcsolódik a családjához és nagyon tud aggódni, mikor egyedül marad. Ilyenkor nagyon magányos tud lenni, ami nem tesz jót a kis lelkének és ezt ki is mutatja ugatással, vonyítással, néha rágással. Azoknak a családoknak ajánlott, akik sokat tartózkodnak otthon és sokszor magukkal tudják vinni.
A hűvösebb időben, télen adjunk rájuk ruhát, mert a bundájuk nem elég vastag ahhoz, hogy megvédje őket a fagyoktól. A meleget sem tűrik jól viselik.
A családtagokkal szoros érzelmi kötődést alakít ki. Nem csak a fajta határozza meg ezeket a jellemzőket, hanem nagy szerepet játszik az is, hogy ha egy kutya együtt él a családjával és tőlük mennyi szeretet kap.
A gyermekekkel szemben kevésbé barátságos. Ahhoz, hogy egy kutya jól viselje a gyermekeket és barátságos legyen velük, fontos, hogy a testfelépítése elég erős legyen ahhoz, hogy nem tudjon neki a gyermek az erősebb öleléssel, szorításokkal, ütésekkel fájdalmat okozni, valamint a személyiségének olyannak kell lenni, hogy a gyermekek váratlan sikoltozása se rémissze meg őket.
Azonban fontos megérteni, hogy minden kutya más személyiséggel rendelkezik, ezért fajtánként eltérően viselkedhetnek. Ha legbiztosabbra szeretnénk menni, akkor érdemes a tenyésztőket megkérdezni és megvizsgálni a szülőket. Fajtától függetlenül a kutyák csíphetnek, haraphatnak, ezért sosem szabad felügyelet nélkül hagyni őket a kisgyermekekkel.
Más kutyákkal fenntartásai vannak, kevésbé jön jól ki velük, de az emberek felé mutatott barátságot nem szabad összekeverni a más kutyákkal szembeni viselkedéssel. Vannak kutyák, akik a más fajokkal szemben nagyon harciasak, uralni akarják őket, még akkor is, ha a méretük ezt nem teszi lehetővé, míg vannak játékosabb, barátságos fajták. Itt is fontos megjegyezni, hogy a faj nem az egyetlen tényező, ami ezt befolyásolja. Nagy hatással van a kutya személyiségére, ha elegendő ideig él együtt az alomtáraival és az anyjával és a későbbiekben is sokat találkozik más kutyákkal.
Ha meg szeretnénk osztani a kutyával a lakásunkat, házunkat, akkor érdemes figyelembe venni a fajta választásnál, hogy ő mennyire vedlik, hiszen a szőrzetét neked kell majd takarítanod a padlóról, ruhádról és a bútorokról. A vedlés mértéke nagyban eltér a fajták között, vannak akik egész évben hullajtják a szőrzetüket, vannak akik csak szezonálisnak, egyes fajok foltokban, vastagon vedlenek, míg más fajoknál az apró, vékony szőrszál hullás a jellemző. Kevésbé hullajtja a szőrét.
Nem sokat nyáladzik. Ez is egy fontos szempont, hisz egyes fajok képesek beborítani a kedvenc ruhádat, vagy a bútort bőséges mennyiségű nyállal. Ha ezt fontos számodra, akkor ezt is figyelembe kell venned.
Sok fésülést igényelnek. Vannak fajok, akiket elég, ha csak havonta egyszer végigsimítjuk, míg mások folyamatos törődést és fürdetés és nyírást igényelnek. Ha nem sok időt tudsz a fésülésre szakítani, ha úgy gondolod, hogy kevés türelmed van hozzá, akkor érdemes a fajta választásakor erre is figyelned.
Viszonylag egészséges fajta, de hajlamosak egyes betegségekre, de ez az öröklődésen is múlik. Sajnos a felelőtlen szaporítók miatt egyes fajok hajlamosabbak bizonyos genetikai betegségekre. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes kutya megkapja ezeket a betegségeket, de nagyobb eséllyel fordulhatnak elő náluk. Érdemes megvizsgálni a fajta választás előtt, hogy az adott fajtára, milyen betegségek jellemezőek és a tenyésztőktől megkérdezni, hogy ezek közül melyek fordultak elő a kiskutya felmenőinél.
Kevésbé hajlamosak az elhízásra. Mint az embereknél, az elhízás egészségügyi problémákat okozhat, többek között szív elégtelenségeket. A gazdikon nagyon sok múlik. Ha olyan kutyát választunk aki hajlamos az elhízásra, figyeljünk jobban oda a diétájára és foglalkozzunk vele leget, hogy legyen meg a szükséges mozgás mennyisége.
A fajta választásnál fontos szempont a méret is. Míg egy kistermetű kutyának mind a házban, mind az utazáskor kevés helyre van szüksége, addig egy nagytestű kutyának, mint pl. a Cane Corso, ez a hely igény megsokszorozódik.
Taníthatósága néha kihívást jelenthet.. Egyes kutyafajták könnyebben taníthatóak, míg másokhoz több idő, türelem és ismétlés kell, hogy megtanuljanak dolgokat. A jutalmazás minden esetben segítség lehet.
Intelligens fajta. Vannak kutyafajták, akiket kifejezetten munkára tenyésztettek, ahol folyamatos mentális ingereknek vannak kitéve. Ha ezt nem kapják meg, akkor lefoglalják magukat, ami nem biztos, hogy a gazdi örömére szolgál, mint az ásás vagy rágás. A napi foglalkozás fontos ezeknél a kutyáknál, választhatunk nekik kutyasportokat, tréningeket.
Ugatásra kevésbé hajlamos. Fontos szempont a kutyafajta választásnál, hogy mennyire ugatós, szeret e vonyítani. Érdemes figyelembe venni a szomszédokat, mennyire toleráljuk mi magunk jól, ha állandóan jelez egy kutya, ha éppen elsétál az ablak előtt vagy a kerítés mellett.
A yorkshire terrier nem az a fajta, aki szeret kóborolni, ellentétben az olyan fajtákkal, akik a nagy távolságok megtételére lettek tenyésztve és sok mozgást igényelnek, igazi szabad lelkek.
Magas energiaszinttel rendelkeznek. Azok a fajták, akik nagy energiaszinttel rendelkeznek, állandóan valami elfoglaltságot keresnek. Ezek a fajták, általában valamilyen munkára, vadászatra lettek kitenyésztve. Szükségük van arra, hogy megkapják a fizikai és mentális gyakorlatokat tőlünk, velük többet kell foglalkozni. Az alacsonyabb energia szintű kutyák jól érzik magukat akkor is, ha egész nap heverészhetnek. Érdemes a fajta kiválasztásnál a mi életvitelünkhöz és aktivitási szintünkhöz keresgélni.
Játékos fajta. Vannak kutyafajták, akik mindig készen állnak egy kis játékra, örök gyerekek maradnak. Számukra fontos, hogy ezt meg is kapják, ezért ezt is érdemes figyelembe venni, még mielőtt kiválasztjuk a kölyköt. Segítségünkre lehet, ha van a háztartásban gyerek, vagy egy másik háziállat, aki le tudja foglalni és játszópajtása lehet.
A yorkshire terrier, becenevén yorki (yorkie), úgy tűnhet, mint aki önelégült magával, de miért is ne lenne? Hosszú, selymes szőrzete és a huncut bóbitájáva, a yorki egyike a legfényesebb képviselőinek a kutyafajták között. Bárhol is jár, magára vonja a figyelmet. Annyira pici, hogy gyakran egy kis pénztárcaként utazik a gazdi zsebében, vagy a táskájában, ahonnét csak a kis buksija kandikál ki és élvezi a biztonságból kémlelt nagyvilágot. A hosszú acélszürke cser szőrzete koronázza meg, amivel szintén megkedvelteti magát és a család nagy kedvence. A yorkshire terrier egy barátságos kis öleb, amit elvárunk egy kis házi kedvenctől, azonban az idegenekkel gyanúsan és ugatással, furcsa hangokkal jelez. A szomszédokat figyelembe véve, fontos, hogy megtanítsuk neki mikor és mikor ne ugasson.
A többi kutyával szemben is sokszor mutat agressziót és nagyobb kutya fajták sem kivételek. Annak ellenére, hogy az idegenekkel kissé tartózkodó, a yorkinak vagy egy lágy oldala is. Sok időre és törődésre van szüksége, amit a családjával tölt. Hogy hosszú órákra egyedül hagyjuk a nem neki való. Nem túl jó ötlet, az sem ha túlságosan óvjuk mindentől a kis yorkit, azonban elég gyorsan át tudja venni az ember érzéseit, és ha úgy ítéli meg a reakcióinkból, hogy a világ számára egy veszélyes hely, gyakran neurotikussá válik.
A yorki a legjobb választás a nagyobb gyerekek mellé, akik tisztelik az állatot, mint a kisgyermekeknek. Harapóssá válhatnak, ha megijesztik őket. Mindaddig, amíg minden nap eleget teszünk a mozgásigényének – akár egy jó kis játék a nappaliban, vagy egy kellemes séta a háztömb körül – yorki egy kiváló lakásban tartható kutya lehet. Nem számít milyen helyen él, kijön a többi kutyával, macskával, mindaddig, amíg együtt nőttek fel vele.
Ha egy új házi kedvenc érkezik a házba, a yorki féltékennyé válik. Mivel terrier, lehet, hogy meg fogja támadni a betolakodót és ha harc tör ki, jobb, ha tudjuk, a terrier szellem, hogy harc a végsőkig – halálig. Legyünk nagyon körültekintőek, amikor a kis yorkit egy másik állatnak mutatjuk be. A csillogó szőrzet, kis mérte, bátor személyiség és a hallhatatlan hűség a gazdái felé. Ezek tették egy egyik legnépszerűbb házi kedvencé a yorkit Magyarországon is.
Yorkshire terrier jellemzői:
A yorkie arról híres, hogy nehezen tanítható otthoni körülmények között.
Nem szereti a hideget és hajlamosak a hidegrázásra, ami különösen előjön, mikor kissé vizesek, vagy nedves területen vannak.
Kis mérete, könnyed testalkata és a terrier temperamentuma miatt nem ajánlott kisgyermekes háztartásokba.
Néhány yorki kimondottan ugatós, minden neszre, hangra így reagálnak. Azonban a korai és következetes tréning ezen a téren is segíthet. Ha úgy érezzük, hogy nem vagyunk elég jók ezen a téren, forduljunk kutyatrénerhez.
A yorkshire terriernek érzékeny az emésztőrendszere és elég válogatós is tud lenni. Étkezési problémák jelentkezhetnek, ha fog vagy így problémáktól szenved. Ha az észleljük, hogy evés közben vagy után furcsán viselkedik, forduljunk vele állatorvoshoz.
A yorkik úgy gondolják, hogy ők nagy kutyák, ezért fel fogják venni a harcot a nagyobb kutyákkal, amit nem szabad hagynunk. Mindig tartsuk ellenőrzés alatt és igyekezünk minél előbb elkezdeni a szocializációját.
A yorkik hajlamosak megtartani a kölyök fogaikat, különösen a szemfogaikat. Öt hónapos korában ellenőrizzük gyakran a yorki kiskutya gyakran a fogait. Ha azt vesszük észre, hogy az egyik új fog kibújását akadályozza egy baby fog, forduljunk állatorvoshoz.
Ahhoz, hogy egy egészséges állatunk legyen, soha ne vásároljunk egy kutyát felelőtlen tenyésztőtől, „kölyök gyárból” vagy kisállat kereskedőtől. Találjunk egy jó hírű tenyésztőt, aki rendelkezik egy jó tenyészállat genetikával, egészségügyi feltételekkel és a jó temperamentummal.
A yorki kutya története
Az ipari forradalom idején Angliában, skót munkások jöttek a yorkshiri szénbányákba, textilgyárakba, üzemekbe dolgozni és magukkal hozták cydesdale terrier vagy Paisley terrier néven ismert kutyákat. Ezek a kutyák jóval nagyobbak voltak, mint a yorkik, amiket ma ismerünk, azokat főként a patkányok ellen alkalmazták. A cydesdale terriert valószínűleg keresztezték más típusú terrierekkel, talán az angol black and tan toy terrier és a sky terrierekkel. A waterside terrier is nagyban hozzájárulhatott a yorki fajta fejlődéséhez. 1861-ben, egy yorki volt látható egy showban, mint a „megtört szőrű skót terrier”.
A kutya, akit Huddersfiel Bennek hívtak, 1865-ben született, egy népszerű kiállítási kutyává vált, és nagy valószínűséggel őt nevezhetjük a modern yorkik apjának. A fajta ezen a néven 1870-ben vált ismertté. A yorkshire terrier 1874-ben volt először regisztrálva a British Kennel Clubban ahol törzskönyvezték. Az első yorki fajta klub Angliában jött létre 1898-ban. A yorkshire terrierek már 1878 körül képesek voltak a kiállításokon is jól szerepelni.
„Kezdetekben a yorkie a munkásosztály által kedvelt kutyafajta volt, főleg a szövők körében. A feljegyzések szerint a selymes szőrzetük sokszor a szőttesekben is megjelentek.”
Yorkshire terrier mérete
A yorkshire terriereknek 20-22 cm váll magasságúaknak kell lenniük és 2.7 kg súlyú lenne az ideális. Azonban a yorkik súlya / mérete eltérhet, egy alomból származó kutyák változó súllyal, méretűek is lehetnek. Vigyázni kell azonban amikor a tenyésztők nagyon pici kutyákat kínálnak, amik kisebbek a standardnál. Elfordulhatnak genetikai rendellenességek és magasabb egészségügyi kockázatok.
Intelligens és magabiztos, a yorkik rendelkeznek a megnyerően kicsi mérettel kombinálva a terrierek kalandos szellemével. A fajtán belül is különböző személyiségű jellemzők figyelhetőek meg. Egyesek ennivalóan hetykék és semmi mást nem akarnak, csak követni az ő gazdájuk minden lépését, míg mások huncut, társaságot kedvelő és mindenbe „beleugató” típusok.
Szabjunk neki határt és egy kezes, kedves társasági kutyánk lesz, de vigyázzunk ne rontsuk el a túlzott szeretetünkkel. Kezdjük el a tréningjeit már kölyök korban, hogy időben megtanulja a jó modort és mi szabályainkat.
Fordítsunk a szocializálására is figyelmet már korán, tegyük ki sok ingernek emberek között, a parkban, és más állatok közelében. Ha ezeket betartjuk a Yorkink egy barátságos, jól nevelt kis kutya lesz.
Yorkshire terrier betegségei – egészség
A Yorkie általában egy egészséges fajnak mondható, azonban ők is hajlamosak egészségügyi problémákra. Nem mindegyik egyed kapja meg ezeket a betegségeket, de nem árt tisztában lenni és figyelni a jeleket.
Ha egy Yorkshire terrier kiskutyát tervezel venni, találj egy jó tenyésztőt, aki meg tudja mutatni a szülők egészségügyi igazolványát. Az egészségügyi igazolványok tudják számodra bizonyítani, hogy a kutya nem fog örökletes betegségektől szenvedni.
Patella ficam: Más néven „csúszott térd”, vagyis a térdkalács ficam egy gyakori probléma a kiskutyáknál. Ezt az okozza, mikor a patellia, ami 3 részből áll – combcsont, térdkalács, sípcsont – nem megfelelően sorakoznak. Ez okozza sántaságot vagy a járásavart. A térdkalács ficam kezelése általában műtéttel történik. Ez a betegség már a születéskor jelen van, bár a tényleges eltolódás vagy a ficam nem mindig fordul elő, néha csak sokkal később jelentkezik. A dörzsölés által okozott térdkalács ficam izületi gyulladásokhoz vezethet, amely egy degeneratív izületi betegség. Négy fokozata van, melynek az I. stádiuma az alkalmi ficam, mikor is egy átmeneti sántaság jelentkezik, a legsúlyosabb IV. típusnál a csontozat nagy fokúan átrendeződött, ami a kutyának egy karika lábú megjelenést ad. Ebben az esetben már a műtét szokott szükségessé válni.
Progresszív Retina Atrófia (PRA): Degeneratív szem betegség. A PRA okozta vakság egy lassú folyamat, ami a szem hátsó részében elhelyezkedő fotoreceptorok veszteségének következménye. A PRA kimutatható már jópár évvel azelőtt, hogy a kutya bármilyen jelét adná a vakságnak. Neves tenyésztők évente felülvizsgáltatják a kutyát a szemet is beleértve, mellyel bizonyítható a kutya tünetmentessége.
Portoszisztémás sönt: Ez a betegség egy abnormális véráramlás, ahol a vér az emésztőrendszertől megkerüli a májat és közvetlenül a szívbe, majd közvetve a nagyvérkörbe jut, így a máj szűrő és méregtelenítő funkciója megszűnik. Amikor ez bekövetkezik, a toxinok, melyeket általában a máj eltávolítana, ebben az esetben azonban tovább kering a véráramban és további betegségek okozója. A portoszisztémás sönt épen ezért általában további betegségeket is okoz, olyan tünetek általánosak, mint a rossz egyensúly, étvágyalanság, levertség, vakság, depresszió, gyengeség, görcsök, zavartság és kóma. Kezelése az étrend megváltoztatásával, valamint műtéti úton történik.
Hipoglikémia: Mint sok kis kutya, a yorki is szenved hipoglikémiától, kimondottan kölyökkorában. A hipoglikémia az alacsony vércukorszint miatt jelentkezik. Néhány tünet lehet a gyengeség, zavartság, reszketés járás közben, melyek rohamszerűen törnek rá a kutyára. Ha kutya érzékeny erre, forduljunk orvoshoz a kezelési lehetőségekért.
Összedőlt légcső: A trechea amely a levegőt hordozza a tüdőbe, hajlamos könnyen összeesni. Ennek az összeesett légcsőnek a leggyakoribb tünete a krónikus száraz, durva köhögés, sokan úgy írják le, mint mikor egy liba dudál. Ezt a betegséget lehet kezelni gyógyszeresen vagy műtéttel.
Fordított tüsszögés: Ez az állapot néha összekeverhet a összeomlott légcsővel. Ez sokkal kevésbé súlyos állapot, mint az előzőleg említett és csak percekig tart. A fordított tüsszögés akkor fordul elő, ha a kutya izgatott vagy megpróbál enni vagy inni túl gyorsan. Okozhatja még a túl sok pollen vagy valami irritáló a levegőben. Ilyenkor ijesztő tud lenni a yorki, de amint megnyugszik, a fordított tüsszögés is leáll. Óvatosan cirógassuk a torkát, hogy segítsük neki megnyugodni.
Yorkshire terrier tartása / gondozása
A Yorkik élvezik a sétát vagy játékot a gazdival a szabadban, de mivel ők elég aktívak a házon belül is, ezért nem túl nehéz őket mozgásban tartani. Általában a yorkshire terrier fogékony a képzésére, gyorsan tanulják meg a trükköket, jól szerepelnek az agility vagy engedelmességi gyakorlatok alatt.
A szobatisztaságra nevelés talán nem olyan könnyű náluk, de mivel ezek a kis „balesetek” nagyon kicsit, hogy a feltakarításuk is egy mozdulat, így ezek felett is képes elnézni a gazdi, ami elég nagy hiba.
Mutassuk meg a yorkinak, hogy hová végezze a dolgát már kezdetektől és jutalmazzuk meg, ha helyesen cselekszik. Ha már a kezdetektől odafigyelünk erre, akkor egy nagyon jól nevelt kutyánk lesz a későbbiekben.
Ők kimondottan házi kedvencek és nem jól tolerálják a szélsőséges hideget vagy meleget. Sok gazdi megtanítja a kis yorkit, hogy egy papírra piszkítson, így nem kell a kutyát a nagy hidegnek, vagy melegnek kitenni a szabadban.
A Yorkik szeretik a csipogós gumi játékokat, képesek álladóan azokat nyúzni, éppen ezért fontos, hogy időnként ellenőrizzük azokat, hogy nem szakadtak e le kisebb darabkák belőle, amik problémát jelenthetnek a kis yorki torkánál.
Szeretnek labdázni, szeretik amikor eldobjuk nekik a játékot, amiért lelkesen szaladnak és hozzák nekünk vissza. Ha igazán kreatívak vagyunk, készítsük el a saját játékunkat számukra: fogjunk egy kis labdát, ami nagyobb, mint egy golf labda, de kisebb, mint egy tenisz labda és töltsük bele egy rossz harisnyába. A kutya imádni fogja!
Yorkshire terrier etetése
Ajánlott napi mennyiség: ½ és ¾ csésze jó minőségű száraz élelmiszer naponta, felosztva két étkezésre.
Megjegyzés: Ez a mennyiség függ a kutya méretétől, korától, anyagcseréjétől és aktivitásától. A kutyák is egyediek, mint az emberek és nem mindig szükséges ugyanannyi étel. Szinte magától értetődik, hogy egy aktívabb kutya több tápanyagot igényel.
Tartsuk a yorkinkat jó állapotban, ennek a fajtának nem áll jól a túlsúly. Mérjük ki az ételét, amit naponta 2 részletben adunk neki. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy valóban megfelelő súlyban van, tartsunk szem és tapintás alapú tesztet.
Először is nézzünk le rá, látnunk kellene a derekát. Ezután tegyük a kezünket a hátára, a hüvelykujjunkat a gerinc mentén és haladjunk lefelé. Erősebb nyomás nélkül éreznünk kellene a bordáit, de nem szabadna látni azokat. Ha így nem érezzük a bordákat, akkor a étel mennyiségből egy kicsit vissza kell fognunk és több mozgást kell beiktatni.
Yorkshire terrier szőrzet szín és ápolása
A yorkshire terrier szőrzete hosszú, selymes és tökéletesen egyenes, némi kis hullámmal. A kiállításra szánt kutyáknak földig érő szőrzetük van. A kölykök fekete szőrzettel jönnek a világra és a cser szőrzet fokozatosan fejlődik ki, ami általában 1 éves korukra színesedik véglegesen. Mielőtt elérnék az egy éves kort, gyakran a kékes helyett szürkés árnyalatok alakulnak ki a szőrzeten.
A fej hátsó részétől egészen a farokig a szőrzet kékes fekete színű, ami főként a nap tükröződésében látszik kékesnek. A fej fényes arany, rozsdabarna szőrszálakkal, amelyek a tövüknél sötétebbek. A szőrzet, ami az arcról hullik le, hasonló arany színű, mint az arcon. A pofánál és a fülek tövénél kissé sötétebb szőrzetet látatunk általában. A cser szín megfigyelhető a lábakon is, ami nem terjed a térdeken felül. Érdekes tény, hogy a yorki az idősebb korral világosabbak lesznek. A hormonális változások is befolyásolják a színüket.
A nőstényeknél megfigyelhető, hogy a melegebb időszakban kivilágosodnak, míg a hűvösebb idő beköszöntével újra sötétebb tónusok jelennek meg. A yorki fésülése nem okozhat sok gondot, ha azt rendszeresen végezzük. A minden napos fésüléssel, megkönnyítjük a dolgunkat, hogy ne gubancolódjon össze a hasa alatt.
A kis fajták hajlamosak a fogászati problémákra, ez alól a yorki sem kivétel. Hajlamosak a sok fogkőre és a foga kelvesztésére a fiatal korban. Mossuk neki rendszeresen a fogát és ütemezzük be évente a professzionális fogászati ellátást évente legalább egyszer.
A fésülés folyamatakor ellenőrizzük a hallójáratokat is, ami rendszeresen ellenőriznünk kell. Ellenőrizzük, hogy nem látható bőrpír, barnás váladék, szag, melyek előfordulásakor forduljunk inkább az állatorvoshoz.
Mosdassuk a yorkinkat hetente, hogy tisztán és fényesen tartsuk a bundáját, ahogy annak lennie kell. Nincs rá szükség, hogy a fürdetéskor dörzsöljük a bundáját, helyette nedvesítsük be a bundáját, helyezzük fel a sampont és nincs más dolgunk, mint az ujjunkkal finoman eltávolítani a szennyeződést, majd leöblíteni. Alkalmazzunk kondícionálót, mellyel gyönyörű fényessé varázsolhatjuk a kutya szőrét. Egy kis kondícionálót a fésülés közben is alkalmazhatunk ráspiccelve a bundára. Soha se fésüljük a száraz, koszos bundát, mert töredezetté tesszük azt.
Nyírjuk meg a yorki körmét minden fürdetés után, hogy elkerüljük a nehézkes és könnyes szenvedést számára, amikor már azok túl nagyok. Ha azt halljuk, hogy a körmei kopognak a padlók, akkor már túl hosszúra hagytuk a körmöket.
Legyünk óvatosak, mert az érzékeny kis lábain könnyen belevághatunk a körmöknél lévő érzékeny bőrbe, mely fájdalmat okozhat neki Ha ezt nehézkesnek találjuk, akkor érdemes állatorvoshoz, vagy kutya kozmetikushoz fordulni velük.
A fésüléskor fordítsunk figyelmet a végbél körüli szőrzetre is. Ha már túl nagy a szőrzet azon a területen, vágjuk körbe ollóval. Kezeljük a mancsait is gyakran, hogy megszokja ezt a számára talán kissé kellemetlen dolgot. Kezdjük a kezelését már kiskutya korban, hogy hozzászokjon, így később nem fog nehezére esni, ha erre kerül a sor. Tegyük ezeket az egészségügyi vizsgálatokat kellemes élménnyé, hogy megalapozzuk a későbbi egyszerű vizsgálatokat.
A heti vizsgálatok segítenek elkerülni, hogy a kutyusnál komolyabb gyulladások kialakulhassanak.
Yorkie viselkedése gyermekekkel és más háziállatokkal
Mivel a Yorkie egy valóban kis termetű kutya, könnyen fájdalmat lehet neki okozni, ezért nem alkalmas a kis gyermekes családokba házi kedvencként. A legtöbb tenyésztő nem adja a kis yorki olyan családba, ahol 5-6 évesnél fiatalabb kisgyermekek is élnek. A yorkik egyszerűen túl kicsik és könnyűek ahhoz, hogy egy kisgyermek bántani tudja őket, dobálni, kisebb ütésekkel is már komoly fájdalmat okozni. Más háziállatokkal jól kijönnek ,mint pl a macskák, ha időben elkezdjük szocializálni őket. A yorkik szinte vakká válnak mikor egy nagyobb kutyával találkoznak, szemrebbenés nélkül képesek nekik menni, éppen ezért a mi felelősségünk, hogy legyünk a páncélja és védjük meg az ilyen esetektől.
Ellenőrizzük rendszeresen a kutya érzékszerveit, hogy idejében észrevegyük a bajokat.
Yorki nevek gyűjteménye, nézd meg milyen neveket szoktak adni a gazdik.
A további kutyafajtákról itt találsz leírást: kutyafajták