Ahogy a téli hónapokban csökken a hőmérséklet, a tacskó hamarabb megérzi a hideget, mint gondolnád. Ez a cikk elmagyaráz mindent, amit tudnod kell a tacskódról, a hideg időjárásról és arról, hogyan tartsd melegen a kedvencedet.
Tacskó tartása télen – Vajon könnyen megfázhatnak?
Igen, a tacskók könnyen megfáznak, és ez főként annak köszönhető, hogy olyan közel vannak a földhöz.
Rövid lábaik miatt csak néhány centiméterre vannak a talajtól. A hideg talaj elszívja a testükből a hőt, így nagyon hamar kihűlnek.
Amellett, hogy a tacskók közel vannak a talajhoz, hosszú testük is van, és kis kutyákhoz képest nagy felülettel rendelkeznek.
A nagyobb, a külvilágnak kitett felület nagyon megnehezíti a testhő megtartását.
Mi a helyzet a hosszabb szőrű tacskókkal? A hosszúszőrű tacskóknak valóban kettős szőrzetük van, és bár ezért a rövidszőrű tacskóknál jobban viselik a hideget, mégis gyorsan megfázhatnak. Mindig óvatosnak kell lenni.
Mi az a hőmérséklet, ami túl hideg a tacskónak?
Szóval, mennyire is hideg a túl hideg a szőrös barátainknak?
- Mielőtt konkrétan a hőmérsékletről beszélnénk, fontos, hogy először az időjárási viszonyokat említsük meg. Ugyanis 5°C egy száraz, napsütéses, szélmentes napon teljesen más, mint ugyanez a hőmérséklet egy szeles, esős, felhős napon. Tehát a hőmérséklet mellett az időjárási körülményekre is gondolni kell.
- Rendben, de mi a helyzet a hőmérséklettel? A biztonságos irányelv a tacskó számára az 5°C egy napos, száraz napon. Ha ennél hidegebb van, vagy az időjárási körülmények rosszak, maradj bent a tacskóddal.
Bár ez nem az a minimális hőmérséklet, amelyet más fajták elviselnek, a tacskók esetében, a korábban említett fizikai tulajdonságaik miatt, nekik ez a minimum.
Egyesek szerint pedig az 5 °C már túl hideg.
A tacskók szeretik a hideg időt? És a havat?
Persze! A tacskók imádnak a puha, bolyhos hóban játszani.
Amikor tacskód először tapasztalja meg a havat, készülj fel komoly izgalmakra. Élvezd ki ezt a pillanatot, és bátorítsd a kis kutyusodat, hogy élete legjobb pillanatát élje át!
Csak ne feledd, hogy a túl hideg szinte azonnal, figyelmeztetés nélkül bekövetkezhet. Az alábbi részekben elmagyarázzuk, hogy milyen jelekre kell figyelni, valamint mit érdemes csinálni, ha kint vagy.
A tacskók számára a legnagyobb veszély a hideg és a téli hónapok
Vegyük sorra, mire kell vigyázni a téli hónapok beköszöntével és a hőmérséklet csökkenésével.
A tacskók a hideg hónapok során két súlyos betegségnek vannak leginkább kitéve:
- Fagyás
- Hipotermia
A fagyás az, amikor a bőr és a szövetek károsodnak a rendkívül hideg hőmérsékletnek való kitettség miatt. A végtagok is nagy veszélynek vannak kitéve.
Ahogy a víz is megfagyhat nulla fok alatt, úgy a végtagok, például a mancsok, a farok, az orr és a fülek is megfagyhatnak.
Ez egy kezelhető állapot, de veszélyes és fájdalmas lehet.
A hipotermia végzetes állapot lehet, amikor a test szervei és sejtjei elkezdenek leállni a túl hideg miatt.
A hipotermia hatással lehet a szívre, az immunrendszerre, az idegrendszerre és a szervek normális működésére.
A hipotermia fokozatosan következik be, és van néhány jel, amelyre érdemes odafigyelni, többek között:
- Gyengeség
- Lassú mozgás vagy csökkent mozgásképesség
- Sekélyes, nehézkes légzés
- Kitágult pupillák
- Túlzott reszketés
Az alábbiakban még több jelét vesszük végig annak, hogy mire kell figyelni, ha fázik a tacskónk.
Jelek, melyek azt mutatják, hogy fázik a tacskód
A kutya biztonsága szempontjából döntő fontosságú, hogy tudd, mit kell nézni.
Ha észreveszed, hogy tacskód fázik, gyorsan cselekedhetsz, és megakadályozhatod, hogy valami komolyabb dolog, például fagyás vagy hipotermia alakuljon ki.
A következő jelek arra utalnak, hogy tacskód fázik:
- Felemeli az egyik mancsát: Amikor a kutyák túlságosan fáznak, fizikailag megpróbálják az egyik mancsukat a földtől magasan tartani. Ez az egyik első jel, amit látni fogsz.
- Lelassul: A tacskó testmozgásai lassulni kezdenek. Lehet, hogy nem hajlandó futni, vagy akár teljesen abbahagyja a járást.
- Reszketés / remegés: Amikor a test túlságosan kihűl, automatikus reakció a reszketés. Az izmok gyors ütemben kezdenek összehúzódni és ellazulni a hőtermelés érdekében.
- Behúzott farok: Ha a tacskód a lába közé húzza a farkát, az azt jelenti, hogy fázik. A farok behúzása a hát görnyedésével is párosulhat. Ahogyan az emberek is, amikor fáznak, a vállunkat a fülünkig felhúzzuk.
- Bármilyen más szokatlan viselkedés: Bármilyen más szokatlan viselkedés megfigyelése, különösen a még több nyávogás, ugatás vagy bámulás. Mind azt jelentheti, hogy valami nincs rendben, és ebben az esetben a hideg a probléma!
Mit tegyünk, ha fázik a tacskónk?
Ha a fenti viselkedésformák bármelyikét észleled, akkor itt az ideje, hogy azonnal melegebb helyet keress.
Ha otthonhoz közel vagy, és a tacskód még mindig hajlandó sétálni, akkor egyszerűen hazatérhetsz a szokásos módon.
Ha még egy jó 5-10 perc távolságra vagy, akkor jobb, ha felveszed a tacskót, és hazaviszed a kezedben. Szerencsére a tacskók kistestű kutyák, így ez nem jelenthet túl nagy problémát.
Ráadásul így korán elkezdődik a felmelegedésük, és ez lehet a legfontosabb a hipotermia megelőzésében.
Ha a tacskó túlságosan fázik:
- Vidd be a házba
- Biztosíts takarókat
- Ha engedi, lazán tekerd be egy meleg takaróba.
- Biztosítsd, hogy a bundája száraz legyen
- Adj neki langyos vizet inni (ne legyen forró!)
- Üljünk le mellé
A tacskóknak kell kabát?
Igen, nagyon jó ötlet beruházni egy vízálló téli kabátra, amelyet a tacskó viselhet, amikor kimegy a szabadba.
Ez nem csak a sétákra korlátozódik, akkor is viselheti, amikor ki kell mennie, mert hívja a természet szava.
Szerencsére a téli kutyaruhák nem drágák, és minden formában és méretben könnyen elérhetőek az interneten.
Gyakran ajánlunk két különböző télikabátot. Mindkettő hihetetlenül strapabíró, vízálló, továbbá szárazon és melegen tartja a tacskót.
10 tipp, hogy a tacskónk biztonságban legyen télen
Nézzünk meg 10 módszert, amellyel melegen és biztonságban tarthatod tacskódat a hideg téli hónapokban.
1. Használj mancsápolót vagy téli csizmát
A mancsviasz kényelmesebb lehet, mint a téli csizma, de kevesebb védelmet nyújthat. Akárhogy is, a mancsviasz vagy a téli csizma akadályt képez a fagyott talaj, a jég, a hó között, és segít megakadályozni, hogy a kutyus mancsai megfagyjanak.
A jég olvasztására gyakran használt sózás és durva vegyszerek ellen is védelmet nyújt.
2. Keressük a testmozgást bent, ha esős vagy szeles az idő
Ha nedves és/vagy szeles az időjárás, jobb, ha bent maradtok a lakásban. Szerencsére a tacskók kicsik, és nem jelent túl nagy gondot, hogy elegendő mozgást biztosítsunk neki a lakásban.
Ne feledd, hogy az időjárási körülmények az egyébként elviselhető hőmérsékletet akár elviselhetetlenné is tehetik!
3. Vegyél magadra egy extra réteget, amikor elviszed sétáltatni
Amikor elviszed sétáltatni a tacskót, te magad is vegyél fel egy plusz pulóvert, arra az esetre, ha így túlságosan fázna a kutyus.
Ezt a plusz réteget köré tekerheted, amíg felveszed és hazamész. Ez megakadályozza, hogy még jobban kihűljön, és ez lehet az, ami megakadályozza a hipotermiát.
4. Távolítsd el a havat a mancsairól
Ha a havas időben kutyacsizma nélkül vagytok kint (nem ajánlott), akkor elengedhetetlen, hogy rendszeresen eltávolítsd a hó- és jéglerakódásokat a mancsairól.
Ez segít megakadályozni a fagyást, de vedd figyelembe, hogy ez önmagában nem nyújt teljes védelmet.
5. Téli kabát
A téli kabátok szinte minden kistestű kutya számára elengedhetetlenek, és ez alól a tacskó biztosan nem kivétel. A téli kabátok lehetnek szélállóak és vízállóak.
Ez önmagában is sokat segít abban, hogy melegen tartsa őt, miközben kint mozog. Azonban még a téli kabátokkal is kerülni kell a szeles, esős, 5 °C alatti napokat. A kabátok nagyszerűek, de nem teszik őt legyőzhetetlenné.
6. Növeld a kalóriabevitelét (amennyiben a jelenlegi testsúlya ezt megengedi)
Nem árt, ha egész télen biztosítunk neki néhány plusz kalóriát. Természetesen már most is figyelembe kell venni a jelenlegi súlyát, de ha a mérleg alsó határán van, növeld egy kicsit a pohárméretét.
Ezek a plusz kalóriák fokozatos súlygyarapodáshoz vezetnek, így jobban elviseli majd a hideg időjárást. Magától értetődik, hogy tartsd szemmel a súlyát, és ne etesd túl.
Ha bizonytalan vagy abban, hogy mennyi plusz tápot adj neki, hívd fel állatorvosodat a tanácsért.
7. Kerüld el a folyókat, tavakat és vizeket
Ez egy biztonsági tipp mind neked, mind a tacskódnak! A vizek hatalmas veszélyt jelentenek a téli hónapokban.
A befagyott tavak szórakoztatónak tűnhetnek, de ha a tacskód bajba kerül, az ahhoz vezethet, hogy utána mész, ami mindkettőtöket bajba sodorhat.
8. Ne menj túl messzire otthonról (és ne tölts túl sok időt kint)
Ha otthonról a helyi parkba sétálsz, fontold meg a távolságot, és azt, hogy biztonságos-e egész télen ugyanazt a rutint elvégezni.
Meglepődhetsz, hogy a tacskód milyen gyorsan át tud váltani a jó közérzetből a megfázásra, és ez nem a legjobb időszak arra, hogy messzire menj otthonról.
9. Szerezz egy extra takarót télre
Akár hideg a házad, akár nem, segít, ha télen egy extra, kényelmes takarót biztosítasz a kutyusnak.
Tegyél egyet az ágyába, és egy másikat oda, ahol szeret feküdni a nap folyamán.
Hacsak nincs padlófűtésed, ne feledd, hogy a tacskók sok testhőt veszítenek a hideg csempe, a fapadló vagy a laminált padló miatt.
10. Adj neki langyos ivóvizet
A tél folyamán a csapvíz nagyon hideg lehet! Ez túl hideg lehet neki az iváshoz, teljesen elriaszthatja az ivástól, vagy ivás után fázni fog.
Ennek egyik megoldása, hogy friss, langyos vízzel töltjük fel a vizes tálkáját. Természetesen előbb-utóbb ismét kihűl, de legalább melegebb lesz, mint a hideg csapvíz.
Végső gondolatok
A te felelősséged, hogy tacskódat egész télen melegen és otthonosan tartsd. Ezek a kis kutyusok nagyon gyorsan ki tudnak hűlni.
Hosszú testük és a talajhoz való közelségük a legnagyobb gyengeségük a hideg időben. Mindent tegyél meg azért, hogy biztonságban és kényelemben legyenek.
Ha valaha is aggódsz a tacskód biztonsága miatt, azonnal hívj állatorvost.